Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Pa preporučam hellas&elisium prije Venere.

Što se tiče korporacije, odavno smo prošli fazu gdje su nam neke korporacije bile prejake a neke preslabe, jednostavno ovisi o daljnjim karticama i tijeku igre, tako i za UNMI. Možda ne bi bilo loše da se isprobaju sve korporacije prije uvođenja preludea.

Ali da, inventrix je malo slabiji, nekad u tijeku igre jednostavno postane beskorisna, no čini mi se da će prelude ojačati ovu korporaciju. U igri udvoje (i soli) nam je tharsis korporacija koju izbjegavamo, skupo je podizati gradove i da, oni donose lovu ali zaostaje u međuvremenu sa svim drugim, dok se tvoj protivnik bavi teraformiranjem i sakupljanjem bodova na karticama.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Dolazi Hellas & Elysium, a Veneru trenutno uopće nemam u planu uzimati. Došla mi je prilika da uzmem Prelude pa nisam mogao propustiti, inače bih svakako odigrao i više partija prije ekspanzije. Gotovo sve korporacije sam vidio u igri pa barem to. Svaki put inače pokušavam igrati s novom, bez obzira na početne karte. :D

Jel netko naručio tri BGG korporacije? Meni uskoro dolaze pa javim dojmove.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Mislim da je nešto rečeno da bi se te korporacije mogle uključiti u neku od ekspanzija, ali nisam ziher, no uz sve dosad priznajem da mi nije prioritet. Ipak javi kaj se čini.

Što se tiče Venere, tematski mapom mi je malo slabija, ali kartice su dobre i pojačavaju raznolikost (žena me ubija sa venerinim pticama) , a ako se uvede pravilo da i venerin parametar mora biti dosegnut što je inače opcionalno (spomenuti inventrix i ovdje postaje značajan) , igra je super i jednom kad smo uveli ovu ekspanziju, više nismo igrali bez nje. Čini mi se da colonies koje dolaze u 11.mjesecu imaju iste resurse kao i Venus, floaters, pa bi taj faktor mogao biti dodatno pojačan. Ove colonies i sve dosad izašle ekspanzije su bile planirane kada i bazna igra, a navodno budu još dvije. Sve u svemu mrcvarimo ovu igru i ne bi trebala skoro do saditi.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Ova igra kao da vapi za ekspanzijama, ni za jednu igru nisam planirao toliko ekspanzija nabaviti kao za ovu i uopće me ne bi čudilo da se nove ekspanzije samo nastavljaju najavljivati. :)

Te tri BGG korporacije su promoi i koliko znam neće biti uključene u daljnje ekspanzije, ali možda budem u krivu.
Arcadian communities mi se čini najzanimljivija:


slika
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

I ja sam bio naručio te korporacije pa ćemo vidjeti kako će djelovati.

Ovako na prvu; Splice mi se čini preslab, Recyclon prejak. Ima premalo mikrob karata za Splice, previše zgrada za Recyclon u decku karata. Dao bi se izvuć točni podatak koliko je kojih karata.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Splice mi se čini dost dobar jer potiče ostale igrače da igraju mikrobe što tebi donosi bonus, a ako ti odigraš mikrobe dobiješ dupli bonus.

A Recyclon se uravnotežuje tako da se mora boriti s ostalim "building" korporacijama kojih ima dosta, a ako i ne budu u igri, efekt korporacije je relativno spor pa je najfunkcionalniji ako se igra odugovlači.
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la fpol »

Najmanje mi se svida arcadian jer mislim da je cuvanje polja na mapi i dosta jako i da ponistava dio igre. Iako mislim da treba neka korporacija za mikrobe niti jedna od ove dvije me ne privlaci. Ali nisam igrao s njima, pa sam mozda potpuno u krivu.

Za sada od ekspanzija imam samo hellas i iako su mi mape ok, bolja mi je originalna.

Venus mi se ovako ne svida, cini mi se da previse razrijedi deck i za sada je ne planiram uzet. Prelude uzimam sigurno, a onda cu vidjeti za colonies, pa mozda i venus ako imaju iste mehanizme.

I samo osnovna igra mi je vise nego odlicna, neke korporacije su bolje/losije ovisno o milestone i awards, pa tako UNMI je bolja ako ima milestone za TM nego ako nema. Slicno je i sa nekim drugim (kombinacija milestone/award mi se cini najbolja na osnovnoj mapi, nemam izradene tileove da kombiniram).
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Hm, zanimljivo, nama su sve mape podjednako dobre. valjda je stvar što smo dosta igrali originalnu mapu prije negoli smo prešli na H&E, i došli smo do faze kada smo počeli slično igrati, već i zbog uvijek istih milestonesa i awardsa, a sad svaki put random biramo mapu, i već zbog toga imamo različite igre, pogotovo što su i drugačije razmješteni bonusi na mapama i slično.

Što se tiče razrjeđenja decka kod venusa, da sjećam se da je to i meni bila bojazan kada smo počeli igrati s tom ekspanzijom, ali opet, u međuvremenu smo toliko već odigrali partija da više nemam blage veze je li razrijeđeno ili nije, i dalje igramo unutar 11-14 generacija udvoje. A storytelling definitivno postoji, riješavaš se nekih viškova na veneri koji su pak korisni na marsu i sl.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
fpol
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Odigrao sam jednu partiju sa Splice korporacijom u igri. Još su bile Ecoline i Teractor i sve tri su došle u samo nekoliko bodova razlike na kraju, Ecoline pobjedila, Splice druga.

Ne mogu vjerovati da u većini partija rezultati budu toliko blizu, a uvijek mi se tijekom igre čini da će neki igrač snowballat s nekom ludom sinergijom. Na primjer, Splice je uspio nekoliko super mikrobnih kombinacija posložiti zajedno s biljnom strategijom (izravno konkurirajući Ecoline korporaciji) i kartom koja ti zaštićuje mikrobe i biljke, ali nije na kraju pobjedio. Možda zato što nitko osim njega nije odigrao nijednu mikrobnu kartu. :)

E da, dva puta sam naišao na baš awkward situacije kod Prelude karata i npr. Splice korporacije gdje ti efekt daje da vučeš karte sve dok ne nađeš određene taggove. I to povlačenje se dosta oteglo i skoro pola špila prošlo dok se nije našlo što se trebalo, a mi ostali čekali i gledali kako se super karte odbacuju. :D
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Imaš tako dvije venerine korporacije koje imaju isti efekt da kao prvu akciju pretraži kup i pokupiš određene kartice i bome trećina kupa vani a još nisi ni skupio sve kartice :)
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”