Terra Mystica ili nešto slično

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la kockica »

E da, i to mi je ušao MRP u izbor zbog vremena, "prijateljskiji" je :D Ipak imam dovoljno igara sa dugim trajanjem. E vidiš Stips, upravo me to što si opisao vezano za teraformiranje privuklo igri TM.

Imam još jedno pitanje vezano za MRP. Primjetio sam da su je smjestili među obiteljske igre. Ako bih uključio djecu, koliko je tekst na engleskom zahtjevan? Govorim o djeci od 11 godina, i engleski na toj razini obrazovanja im je odličan. Da li bi previše narušavalo strategiju ako bi im trebalo nekaj prevoditi?
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la sadistiko »

MRP = Mission: Red Planet?

Ako je to to, onda engleski treba za prevesti tajne zadatke koji se dosta lako razumiju i preko naslikanog dijela na karti. Sam tekst na kartama svakog igrača nije skriven i jednom kad im objasniš, vjerojatno će zapamtiti čemu služi koja od 9 karata.
Ne bih baš rekao da je Red Planet prijateljska igra jer ima stvarno puno ubijanja u igri. Iako je to sve više u šali, ali oni slabijih živaca bi mogli propatiti u igri ako ih zadesi par napada sa strane drugih igrača.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Jura
slika
Marijan
Reactions:
Postovi: 118
Pridružen/a: 28 lis 2014, 23:59
Ima zahvala: 84 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la Marijan »

Terra Mystica je predivna igra. Meni osobno je to najdraži euro koji ima dovoljno varijabilnosti da mi mi nikada ne dosadi. Vjerojatno moja najigranija igra. U TM, zavisno o uključenim rasama i igračima igre izgledaju dosta drukčije.Igra se sastoji od pregršt opcija, pa ipak određene opcije otvaranja su među najboljima/najbolje za određene rase. Ono što je u TM odlično je tjeranje igrače na suradnju (što znatno utječe gdje se želimo širiti/smjestiti), gdje ljudi dobivaju resurse zato što grade jedan kraj drugoga, to je jedan od najbitnijih aspekta igre, jer nitko se ne želi naći izoliran (osim swarmlinga - ali to je posebnost rase). Različit trošak teraformiranja za različite rase užasno utječe na igru i biranje početnih pozicija iz tog razloga je iznimno bitno. Također je izuzetno bitno promišljati o zgradama koje se unapređuju, jer se jedna vrsta zgrade unaprijedi i ona koju smo išli unaprijediti vraća natrag čime uvijek treba gledati na uloženo/dobiveno i koliko bodova dugotrajno mogu dobiti. Ploče koji igrači imaju funkcioniraju odličnim pregledom koliko tko dobiva resursa. Igra je jako fluidna i nema previše downtimea zbog brzih poteza, iako imam par AP prijatelja koji znaju porazmisliti poduže. Ovisi koliko voliš euro igre, nekima je TM malo suh, ali meni je uvijek zanimljiv i uvijek se jako zabavim igrajući. TM je nešto kompliciranija igra od ovih koje si prije igrao, ali se svakako isplati naučiti. Ekspanzija je isto odlična, ali bi preporučio kupovanje iste nakon podosta odigranih partija. U mojoj grupi jednostavno stalno dolazi na stol i svi ju vole. Igra se do 5 igrača, ne bi preporučio sa dva igrati. Igrao sam sa svim brojevima i moram reći da se igra bitno razlikuje zbog prostora na mapi, dinamika rasa je također drugačija zavisno o broju igrača. Kao što su drugi spomenuli, igra je dosta duboka i zadovoljavajuća za igrati, i taj razvoj igre tijekom sve više odigranih partija je nešto posebno.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Marijan za post (ukupno 3):
Jurapriroda15quixoticelixer
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la kockica »

Je, Mission Red Planet. Ako je tak, onda ću samo napraviti neki šalabhter i voila. I ne brinem se ja zbog ubijanja da će odbiti djecu, brinem se jer točno znam da nikad neću pobijediti jer će se uvijek otvarati ženska fronta protiv mene. U našim zajedničkim igrama sam eventualno kingmaker, ako i to.

Uglavnom, izgleda da sam definitivno pogurnut na Mission Red Planet. Thnx Iako bih i ja volio čuti iskustva sa Terraforming Mars.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la Nuuq »

Kada sam rekao da je Mission red planet za nove igrace, mislio sam da kada neko nije igrao igru, ono sto ja radim, mogu da im objasnim generalna pravila, odigramo dva do tri kruga i onda sve reset i idemo igrati, te svi mogu igrati da pobjede. El grande je, ipak, el grande. Ne tezak ali ako ga je neko igrao 10ak puta, i to dobro, ne mozes ga pobjediti u prvom igranju nikako.
To znaci da je Mission Red Planet random? Ne, nikako. Naprotiv. Samo je stvar u tome da ju je lakse igrati kada je tek naucis.
Eto ne znam jesam li odgovorio.
I da, Mission Red Planet i El Grande se mogu porediti veoma dobro. Necu reci da su slicne igre, ali imaju slican cilj, ali su druga sredstva.
Mislim, meni, El grande je bolja igra, ali sto kaze Sadistiko, ako ti je da se mlatis sa saigracima, tu je, ipak, Red Planet prvi izbor.
Obje igre su odlicne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
Jura
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la Nuuq »

T&E je za mene cista desetka. BTW.

Live long and prosper.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la dlakar »

sadistiko je napisao/la:MRP = Mission: Red Planet?

Ako je to to, onda engleski treba za prevesti tajne zadatke koji se dosta lako razumiju i preko naslikanog dijela na karti. Sam tekst na kartama svakog igrača nije skriven i jednom kad im objasniš, vjerojatno će zapamtiti čemu služi koja od 9 karata.
Ne bih baš rekao da je Red Planet prijateljska igra jer ima stvarno puno ubijanja u igri. Iako je to sve više u šali, ali oni slabijih živaca bi mogli propatiti u igri ako ih zadesi par napada sa strane drugih igrača.
Hm...mislim da i nije baš tako jednostavno. Ovih 9 karakternih karata je lako riješit, tu sam napravio šalabahter...misije, koje su po meni podosta bitne, ne sadrze bas sve slike...tako da su podosta nerazumljive igračima koji ne znaju engleki...i na kraju najveći problem su "discovery karte" koje bitno utječu na igru a ne sadrže niti jednu sliku na sebi.Tako da češ imati dosta posla sa pisanjem šalabahtera...ja to neću više igrati s ljudima koji ne znaju engleski.
Inače, igra je stvarno opuštajuća i zabavna za one koje vole interakciju među igračima i koji ne mare previše na ishod partije. Za one slabijih živaca, neka ju zaobilaze u širokom luku. Nema dugoročne strategije, totalni kaos, sve se mijenja iz kruga u krug... za one koje vole taktizirati i podmetati a da se ne ljute u takvoj vrsti interakcije,toplo preporučam
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la kockica »

Pa sad, pogledao sam neke slike tih kartica. Koliko primjecujem, vecinom su to neke osnove ako ne grijesim. Mozda postoji par rijeci na nekim karticama koje treba pojasniti. Dakle za nekog tko uopce ne zna engleski, nije ta igra, ali recimo djeca u 5. razredu koja od pocetka osnovne uce jezik, vecinu bi mogle shvatiti, a nepoznate rijeci jako brzo svladati. Slicno clash of cultures gdje je puno teksta ali je stvarno dovoljno jednostavno poznavanje jezika. Mislim da ce MRP definitivno biti igra za sljedecu godinu kada je svi hvalite.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la dlakar »

To da, njima ces lako objasnit. Osnove engleskog su dovoljne...ja imam jednu ekipu koja ne zna beknut engleski i lose je bilo...a mislio sam da cu lako to pojasnit.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Terra Mystica ili nešto slično

Post Postao/la Vatanen »

Samo da prisnažim - Mission Red Planet je vrlo dobra igra za to što jest. Prije svega je grafički poticajna i promišljena da bude dopadljiva, a opet vezana s temom. Što se tiče međusobnog lemanja nikada nismo imali problema s tim zbog random efekta (kaosa) koji nekako ubija svaku mogućnost živciranja (a inače nismo živčano imuni na take that mehanizme). U discovery/action/mission karticama pokazuje svoje ameritrešersko FFG korijenje, ali se ono ne razvija do zagušenja. U igri ima taktike, a nešto i strategije, premda će je vrlo lako odlučiti i te divlje kartice, no što je OK jer traje kratko.
Svakako isplativa kupnja za svaku kolekciju ako se plati oko 350 kuna.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post:
Jura
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”