Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Pitanja vezana uz društvene igre
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la smurfORnot »

Za sada imamo odigrane 2 partije, i veoma nam se sviđa!
U početku djeluje malo komplicirano kad se krenu čitati pravila, ali u biti nakon malo igranja i googlanja nekih pravila, stvari dosta brzo sjednu na mjesto.

Prije starta pročitate misiju koju igrate i pripremite deck, ista stvar kao u LOTR-u. S time da ovdje možete kontrolirati difficulty. Svaki check radite tako da izvučete token iz vrečice te na temelju njega dodate + ili - na svoj check. Postoje 4 game difficultija, te se razlikuju u količini negativnih tokena koje čete dodavati u vrečicu. Kreču se od +1 ili +2 mislim do -8 :D, te su tu još neki special tokeni za koje vam scenario kaže kako rade. Naravno, možete odigrati vi i/ili vaš partner ako je na vašoj lokaciji, kartu pa da vam da još bonus na check. Pošto svaka karta ima neke simbole za nekicheck
Sve u svemu, mogu reči da mi se sviđa kako to funkcionira. Prvi scenario je cura mislim stavila easy difficulty, te smo ga prošli stvarno jednostavno, čak mislim da je nešto krivo stavila i još olakšala gejm. Nakon toga sam se ja primio i pogledao što se nalazi u toj vrečici, te sam sastavio normal difficulty za sljedeči scenario...Ja sam se oboružao vjernom utokom i čovjekovim najboljim prijateljem da me prati u stopu, te se odlučio za dobar stari shoot then ask questions pristup, no veoma brzo se pokazalo da sam ispao malo previše samouvjeren. Praznog pištolja, mrtvog pesa, grčevito držeži nož u ruci, ostao sam ležati u lokvi krvi, dok je cura odlučila dati petama vjetra, dok se monsteri ne okome na nju :lol:


Igra ima par faza.Prva faza je Mythos faza(preskače se u prvoj rundi). Tijekom ove faze,stavlja se doom token na agenda deck, te kad ih se skupi određen broj okrenete kartu i nešto loše se desi. Ovisno o misiji imate par tih agenda, te se razlikuju u broju tokena koji će doći na njih prije nego okrenete kartu. Ovo ima ulogu tajmera, što duže odugovlačite i sporiji ste, to se veča sranja krenu dešavati i veča je šansa da neslavno skončate :D . Naravno, određene karte mogu staviti te doom tokene na neprijatelje u igri i time još ubrzati agenda deck.
Također svaki player vuče kartu s encounter decka, te efekti mogu biti razni, od nekog neprijatelja koji će se negdje spawnat, zaskočiti vas, testova gdje morate proči određeni check do toga da se jednostavo desi nešto na lokaciji.

Sljedeča faza je investigator faza, gdje svaki player ima 3 akcije:
Move - Move from one location to another
Fight - Make a combat check. If successful do 1 damage unless modified
Evade - Make an agility check against an enemy. If successful, exhaust that enemy and disengage from it. Disengaged enemies do not attack during the Enemy Phase
Engage - Engage an enemy that is not engaged with you at a location. The most frequent use for this is drawing enemies away from other investigators.
Investigate - One of the core aspects of Arkham games, this allows you to gain clues and discover what is going on in Arkham. Make an intellect check and gain 1 clue from your current location.
Draw a Card
Play a Card
Gain a Resource
Parley - Some characters you meet will have a special action that allows you to have them join your party, or give some other benefit. There are different types of ways to Parley and they will be stated on the character card.
Resign - This allows you to escape the current scenario and move onto the next without failing the campaign. Usually it involves you having to be in a specific location and then taking the Resign action.

Treča faza je enemy faza, te se tu ovisi o neprijatelju, miču za vama, te vas napadaju i rade horror i dmg.

Četvrta faza je upkeep faza, tu se karte refreshaju, dobije svatko jedan resurs, povuče kartu itd.

Ajmo od početka. Deckbuilding. Mi smo sastavili preporučene deckove za investigejtore. Svaki investigejtor u startu ima limit karata koje može koristit, te levele koje može koristit. Super su odradili, što na kraju svakog scenaria, dobijete određen broj xp-a , ovisno koliko ste dobri bili, te koliko ste objectiva ispunili. Znači, želite ih što više, ali isto tako riskirate da nastradate. S xp-ima kupujete bolje verzije karata koje imate u decku, ili druge karte. Pa recimo ako ste dobili 6xp-a na kraju scenaria, možete kupit nabrijaniju verziju neke karte koju imate u decku za 3-4 xp-a, ili čete se možda odlučiti za više karata ali slabijih verzija itd. limit decka je 30 karata(+ weaknessi).
U startu dobijete 1 svoj weakness, te povučete jedan random weakness u deck. Te u slučaju da umrete, opet povlačite dodatni random weakness, koji vam ostaje u decku. Znači što više puta umrete, imat čete više weaknessa u decku i veča je šansa da ga povučete. A weaknesi su kao što im ime kaže, nešto loše :D...od moba koji vas sljedi i bije ako mu ne platite, do toga da morate diskardati cijeli hand itd.

Ovaj sistem mi se daleko više sviđa od LOTR-a gdje na samo deckbuildanje možete potrošit više vremena nego na igranje...pa prilagođavaj deck za svaki scenarij itd. Znači imaš deck koji si složiš na početku kampanje, i onda ga polako nakon svake misije upgrejdaš s boljim kartama, ovisno koliko si dobar bio, te oslabljuješ s weaknesima ako si umro...

Lokacije - sviđa mi se što ima više loakcija u igri, te svaka ima određen difficulti da nađete clue na njima, svaka lokacija također ima neki abiliy koji doznate kad dođete na istu. Prvi put je iznenađenje, ali ako igrate opet scenario, vjerojatno čete zapamtit. Then again, ako ne igrate dugo scenario, opet čete zaboravit. Također nemožete ići sa svake lokacije na svaku, nego je označeno točno s kojih možete ići na koje. Također samim time imate izbor, da li čemo ići zajedno, ili se možda bolje razdvojiti i pokriti više lokacija...? :zamisljen

Equipment - možete svakoga opremit s određenim brojem stvari. Pa si npr ili uzmete 2 stvari od kojih svaka zauzima jednu ruku, ili jednu za 2 ruke itd. Fora je što ima stvari s određenim brojem korištenja. Te ćete npr dobit pištolj koji ima 4 metka, znači svaki metak je važan :D . Ali ako na vašoj lokaciji postoji clue, taj pištolj postaje daleko jači itd. Pa se desi da si se preračunao, i ispucao sve metke, a monster is still standing :mrgreen:

Lik - s obzirom da u biti igrate svog lika(i neki side kick kad ga odigrate), a ne grupu likova, taj lik kroz kampanju postaje polako luđi radi weaknessa te jači radi boljeg decka, ipak se možete nekako više vezati za njega. Niste u situaciji, ok, sad ja vodim grupu, od samog starta za neke znam da su žrtveno janje po potrebi...a i ako umru, nije bed, sljedeči scenario ko da ništa nije bilo.

Misije - ovisi o misijama, ali za neke stvari imate ponuđeno više opcija kako čete ih ispuniti, te na kraju misije, opet imate nekoliko opcija, te ovisno za koju ste se odlučili, mijenja se sljedeča misija i priča. Samim time, isplati se odigrati opet iste misije, čisto da prođete druge scenarije i priču.

Sve u svemu, jedva čekam odigrati zadnji scenario, a nakon toga opet krenuti s drugim istražiteljem, pa probati druge opcije na kraju misije, pa se igrati s difficultijem itd. Ima solidno gameplaya core boxu za jedan LCG. Čim izađu ekspanzije, nabavljamo! Kao co-op, stvarno su ga dobro napravili.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 6):
ShichLourdinkockicaValsimTototanelorn
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la kockica »

Znaci udvoje super? Prokletstvo, a mislio sam da sam pri kraju s popunjavanjem kolekcije..
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la smurfORnot »

Jap! Curi se jako svidio i super je zadovoljna kupnjom u Carti :D. U dvoje funkcionira odlično. Za solo igranje neznam, taj me aspekt inače ne privlači, al vjerujem da je teži. Može se igrati i do 4. playera, ali za to trebaju 2 startera. Neki čak kupuju 2 startera da mogu deckbuildat, meni je to osobno bacanje para, jer radije cu za te pare kupit još deluxe+small ekspnziju u kojima ču ovako i onak odobit extra kartica(u njima će sve dolazit po 2x za razliku od core seta). A 2x je maksimalni broj kartica koje možeš imati u decku.
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la dendarii42 »

Malo da osvježim temu s obzirom na moja recentna iskustva.

Može li se s core setom riješiti kampanja koja dolazi u njemu? Je li stvar sreće i taktike ili je dizajniran tako da te natjera nabaviti još karata?
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
juri006
slika
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la ratnip »

Može ali nije baš prezabavno. Core box je kao "demo", nema deckbuildanja, deckovi su loši, samo neki parovi su mogući, može se "pobijediti" ali treba puno sreće. Tek sa ekspanzijama igra dolazi na svoje jer se dobije pool karata da se složi igriv deck. I ne treba zaboraviti da je FFG napravio svoju klasičnu svinjariju da se zapravo tek sa dva core box-a dobije "kompletna" igra (sa dva core box-a iskustvo igranja core kampanje je nebrojeno puta bolje). >:(

Moja preporuka je uzeti minimalno jednu Deluxe Box ekspanziju uz core box, ili neki od ovih novih starter pack-ova (ili dva core boxa ako se može negdje jeftino dobiti). Ili u krajnjem slučaju barem sleevati karte i onda proxyjati dodatne (ima na BGG printable fronti, a back se uzme od postojećih).
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la smurfORnot »

Ma najbolje je isprintati ove karte koje su vam potrebne više kopija umjesto da se kupuje novi box, i bubnete ih u sleev gdje je u pozadini neka karta koju ne koristite. Klasika FFG i njihovi LCG-ovi, u biti je to jedan veliki money pit i po meni se ne isplati, pogotovo kad pogledate cijenu jednog cycela. Za cjenu jednog cycela dobivam co op igre preko KS-a u kojima ima toliko više contenta i gameplaya da to nisu istine...

FFG LCG bi sada igrao samo preko TTS-a xD
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Kada sam imao izbor/dilemu između AH i Marvel Championsa, otišao sam na Marvel jer je kućni savjet izjavo, and I quote: "Dosta mi je više tih čudovišta..." Moram priznati da MC sada sjedi na polici i uglavnom skuplja prašinu, iako sam pobožno nabavio prvu ekspanziju te nekoliko hero deckova. Core igra MC-a je sasvim igriva takva kakva je, extra core box ti treba jedino ako dva igrača žele imati isti aspekt. Isto tako kampanja u ekspanziji je također igriva bez dodatnih deckova jer dobiješ sve.

Svejedno, sada kada bolje razmislim, žao mi je što ipak nisam otišao na AH. Mislim da bismo se više zabavili i da bismo češće igrali. Čak i ovim svim negativnim stranama usprkos, ali dobro, što je tu je.
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la dendarii42 »

Ma sumnjam da ću imati volje ulagati pare u to. Od srednje nadalje sam igrao 4 različita TCG-a i LCG-a i deckbuildanje kao aktivnost mi je postalo zamorno.
Ali jako mi se sviđa gameplay i bogata i duboka imerzija u temu pa ću zbilja možda isproxat malo čisto toliko da umanjim frustraciju i osjećaj nemoći. Osjećam kao da ove Cthullhu igre baš mrze svoje igrače. :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
juri006
slika
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la ratnip »

Postoji AH LCG mod na TTS-u koji je odličan i ima apsolutno sve dosad objavljeno uključujući i fan made kampanje, a čak se i integrira sa ArkhamDB za deckbuildanje. Problem je što je FFG prije nekoliko mjeseci napravio purge svih njihovih naslova sa TTSa, ali se mod i dalje lako nađe na Discordu.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Mali osvrt na Arkham Horror LCG

Post Postao/la mado »

Jel igrao netko i Arkam LCG i LOTR LCG? Isti su dizajneri, Nate French i Matthew Newman, pa da se usporede dvije igre.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”