Friedrich Anniversery ed.

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Friedrich Anniversery ed.

Post Postao/la ninomili005 »

Posto, sam imao prosli wargame-night drustvo koje su 50% cinili euro igraci (2 od 4), nisam imao dilemu koju igru da biram. Naravno- Friedrich- euro game sa war elementima ili war igra za euro gamere. Igra je za 4 igraca (moze i u 3 ali nije to onda to)je postavljena u 7-godisnji rat izmedju Prusije i Hanovera na jednoj strani protiv svih susjeda i svih vodecih sila tog perioda (izuzev Engleske). Rec je o igri koja ima u Evropi jako mocan community. Dobar prijatelj, inace njemac mi je rekao, da to cak ide do stepena gde se formiraju manji klubovi koji razvijaju strategije za doticnu igru i koji se zajedno pripremaju za vece evente. U Spaniji, se je 2 puta organizovao nacionalni sampionat. Na BGGju ima nekoliko odlicnih guide booka za one koji misle imati ozbiljniji pristup. Svake godine Histogames (koji je proizvodjac igre) organizuje na jesen WORLD CHAMPIONSHIP- i to na najboljoj mogucoj lokaciji, Friedrichovem dvorcu, gde se pored takmicenja za najboljeg igraca planete, podeljuju i titule grandmastera. Iskreno wargame igraci, na takvo nesto nismo navikli- jedino mozda Twilight Struggle ima takav nivo takmicarskog razpona.
Sa druge strane na USA trzistu igra bas i nije prosla kako treba. Uglavnom joj se zamera previsok nivo apstraktnosti, cela paleta euro elemenata koji igru guraju van nivoja wargaminga. Kakavo je moje misljenje.... pa ajmo redom

slika

KOMPONENTE:
Licno posedujem trecu ediciju ili takozvanu anniversariy edition. Skatlu krasi veoma poznata slika Friedricha sa crnom pozadinom i zlatnim napisom posvete 300. godisnjici rodjenja velikog njemackog vodje! Zadnju stranu predstavlja opis igre na engleskom i njemackom jeziku. Dizajnerski je jako stilsko uradjena, minimalisticki ali daje neki utisak perioda u kojeg je igra ubacena. Kutija je mozda za nijansu pretanka. Kad je otvorimo, nalazimo drvene kockice, valjke i velik broj malenih tokena. Valjci predstavljaju vojskovodje (prije igranja moras na njih da zaljepis naljepnice sa brojem i imenom), kocke predstavljaju supplay traine, a mali tokencici (sa grbom vojske kojoj pripadaju), se koriste za obelezavanje objectiva koje osvajas. Nista spektakularno, izgleda stovise jeftino, skrto i tanko. Onda nalazimo 4 kompleta Tactical karti. Karte su dizajnerski lepe. Opet u stilu 18. veka, sa slikama lidera tog perioda . Malo je smesno, sto su karte kao za remi- u srcu, piku, kari i krizu... ali su lepe i zanimljive. Dosta su tanke zato je upotreba sleevova obavezna! Slede event karte (2 spila- sa njemackim  i sa engleskim tekstom, tako da igraci mogu, da koriste jezik po zelji ili znanju). Izgled karti je jako "suv" bez slicica, samo goli tekst ali sa druge strane  PREBOGAT prekrasnim opisima, koji dodaje veliku tematsku draz i pored uputsva kako se sta odigra, nam donose prekrasne tekstove koji su vezani tematski za sam event (razgovori izmedju vladara, delovi pisama, opis nekih anekdota).
Za kraj sam namjerno ostavio plocu. Board je PREKRASAN!!!! Jednostavno odskace od ostalih komponenti! Mounted board vrhunske izrade, standardnih dimenzija, jasan i graficki prebogat sa raznim bojama koje obelezavaju razlicite teritorije. Jednostavno najzad imas utisak, da je igra skupocena (i da vredi tih 50e), cak oni jeftini counteri, valjci i kocke na samoj mapi izgledaju odlicno! Jedina zamerka ide, na to sto su malim slovima objelezena startna mesta vojskovodja i supplay trainova, pa dok ne naucis sve pozicije mozda ce dioptrija da se skoci!

slika
slika
HOMEMADE KOMPONENTE:
Ovu sekciju u mojim tekstovima inace necete naci, ali ovde je pod kategoriju MUST HAVE! U samoj igri se nalaze tabele, koje obelezavaju max. broj jedinica ali i polja u koja upisujete, koliko jedinica dajete kojemu generalu. To se cuva tajno od ostalih igraca i pokazuje se samo za vreme borbe izmedju 2 generala. E ovde se cesto javlja problem- konstantno se mora voditi evidenca jer se (zbog vizuelnog nedostatka jedinica) uglavnom upise veci broj jedinica, nego sto je dozvoljeno, pa igrac mora stalno da pravi kalkulacije. Cesto dolazi do gresaka, pisanja i brisanja a i uvijek postoji mogucnost namjernog krsenja pravila. Ovo se moze resiti veoma elegantno (taj princip se koristi i na svjetskom prvenstvu):
-kupis 24 kutije za sibice, skines poklopac, i uzmes samo kutijicu u kojoj su sibice. Sa zadnje strane na svaku kutiju u boji nacije napises broj koji pripada kojem generalu na ploci (naprimer tamno plava 1 - koja na ploci predstavlja Friedricha, koji ima na sebi naljepnicu 1).
- onda uzmete kockice (kupite), ili neke viske tokena koji su vam ostali od starih igara ili nesto slicno (ja sam uzeo one kvadratice koji popunjuju player sheet kod clash and cultures i samo jih ofarbao). Za svaku drzavu toliko, da imate kockica koliko je maksimalan broj vojnika.
- posle samo te kockice stavljate ispod kutijica vasih generala i nemoze doci nikako do greske, jer imate uvijek samo dozvolje  broj jedinica u kockama/tokenima.
Ovo bi stavio pod termin OBAVEZNO- iako je mogao i izdavac da uradi, barem za anniversiti ediciju- ali nazalost nije.
link:https://boardgamegeek.com/image/368803/friedrich

PRAVILA:
Crno bela papirnata knjizica koja izgleda poprilicno  debela, ali da vas odma utesim, (barem one koji se ne upustaju u 30+ strana) pravila su na svega 6 stranica. Sa jedne strane engleska, a sa druge strane njemacka. Sredinu knjizice cine tabele koje se izrezu i koriste u samoj igre (mada ja savetujem, da jih iskopirate i tako ne unistavate rulebook ili pogledaj pod homemade komponente). Knjizica deluje jeftino, pa u stilo sa tim su cak i prikazi primera svedeni na minimum, da se nebi trosilo previse boje (kao, da smo jih mi u Sloveniji pravili :D). Sam tekst je dosta lak za citanje, veoma lako se prelazi i cak nedostatak primera, ne otezava ucenje. Sa dobra 3 prelazenja, generalno igra moze, da se igra. Na kraju pravila imate i Expert mode, koji dodaje 3 izmene, koje su same po sebi odlicne i daju dodatnu sirinu, ali vas savetujem, da igru odigrate bez njih barem 5-6 puta.


TOK IGRE:
Ovako koncept je napravljen, da se samo jedan igrac brani (Prusija),  a ostala tri igraca, napadaju samo njega. Medjutim, ova 3 igraca igraju iskljucivo za sebe i samo jedan igrac je na kraju igre pobjednik!!! Svaki od igraca koji napadaju ima, svoje objective na ploci (koji se ne poklapaju i specificni su samo za jednu naciju), i cilj mu je da jih osvoji prvi. Prusija pobedjuje, ako izdrzi dovoljno dugo, da se preko event karti izbace 2 igraca. Svako od igraca (osim igraca koji igra Francusku), vodi i jednu minornu naciju i za pobjedu moze, bilo kojom da osvoji zadate objective i da pobjedi. Strane su:
1. Prusija i Hannover
2. Rusija i Svedska
3. Austrija i Imperial
4. Francuska

Igra se igra u turnovima, a u svakom turnu se po identicnom vrstnom redu odigravaju akcije. Uvijek jedna nacija odigra sve akcije, te se onda predje na drugu naciju. Turn uvijek pocinje sa Prusijom pa onda, Hanover, Rusija, Svedska, Austrija, Imperial i na kraju Francuska. Svaka nacija odigrava 5 akcija: primi Tactical karte (kupuje jedinice i supply), napravi pokrete, odigra bitke, potvrdi osvojene objective i na kraju proverava supply jedinica.

U prvoj akciji primite takticke karte iz zajednickog decka (kada se jedan deck istrosi, uzima se drugi), koje se koriste za borbu i za kupovanje jedinica i supply traina. Takticke karte su karte u 4 simbola (srce, pik, karo, kriz) i u vrednosti od 2-13, plus u svakom decku se nalaze 2 reserve karte, koje predstavljaju Joker- (bilo koji znak u rasponu od 1-10). Najvise karti prima Prusija (7, posle odredjenog eventa moze da se smanji na 5) a najmanje Francuska 3 (minorne nacije primaju samo 1 ili 2). U toj fazi jos mozete, da kupijete jedinice i supply traine, tako sto za 6 poena na kartama koje bacite u discard- dobijate jednu jedinicu (u startu su sve jedinice i supply traini vec u igri, sto znaci, da kupujete tek kada primite prve gubitke).
slika

Druga akcija pocinje pomeranjima po tabli. Morate, da zavrsite sva pomeranja, da idete u sledecu akciju. Generali se pomeraju 3 polja po sporednim putevima i 4 po glavnim. Nacije imaju razlicit broj generala i svi su od samog pocetka na ploci (Prusija 8, Rusija 4, Austrija 5, Francuska 3). Generali mogu, da naprave stack i da se pomeraju zajedno (do 3 generala). Supply traini se pomeraju 2 polja po stranskim putevima i 3 po glavnim, a supply mogu da nude jedinicama koje su udaljene u rangu od 6 polja. Kada generalom predjete preko vaseg objectiva, stavljate na njega token sa vasim grbom. Ako predjete preko istog, ali je pruski general u distanci od 3 polja, onda ga ne preuzimate, vec na njega stavljate drugu stranu tokena, na kojoj se nalazi upitnik (sto znaci, da ukoliko pruski general ostane do kraja turna na tri polja od objectiva niste ga preuzeli, ali ako do kraja turna proterate protivnickog generala na vise od tri polja, upitnik se u cetvrtoj akciji okrece na drugu stranu i objective postaje vas). Na isti nacin Prusija preuzima izguljene objective.

slika

Treca faza predstavlja srce ove igre a to je borba. Da bi doslo, do bitke, generali moraju, da zauzimaju susedna polja.
Sama mapa po kojoj se generali krecu je podeljena u segmente-sektore. A svaki segment je obelezen jednim od 4 simbola (srce,pik, karo, kriz). Simbol koji se nalazi u segmentu odredjuje koje karte, ce se trositi u tom segmentu za borbu. Ako se bitka desi u segmentu sa pikom, oba igraca moraju da trose pikove iz svoga decka.
Prvo se uradi check, koliko koji general ima jedinica (podizete kutijice ili pokazujete papir), a onda se nastavi sa odigravanjem taktickih karti. Pocinje uvek onaj, koji je po broju jedinica inferioran. Primer: 4 jedinice ima francuz, a 5 jedinica ima prus, bitka se odrzava u sekturu sa pikom=== rezultat je -1 za francuza (+1 za prusa) tako da prvu kartu odigrava francuz. Sada francuz igra kartu sa brojem 5 u piku i preokrece na -4 za prusa (+plus 4 za francuza) i u tom momentu igra kartu prus... Takticki je veoma vazno, da na vasem potezu kada ste u minusu mozete, da igrate tako dugo karte, dok ne predjete u plus, sto znaci da na -8, mozete prvo da odigrate 7 (za rezultat -1) a onda na to jos odigrate kartu 13 i tako gurnete protivnika na -12. Bitka zavrsava u momentu, kada protivnik nemoze ili ne zeli, da izadje iz minusa (nema vise karti u simbolu segmenta). Cilj je, da protivnika potucete sa sto vecim minusom, jer sa kolikim plusom ga vi pobedite, toliko mu unistavate jedinica i za toliko polja ga VI kao pobednik pomerate! Ako jedan igrac ima generala na sektoru sa srcem, a suparnicki general je na susednem polju u segmentu sa karom, onda svako trosi one karte u kojima im se nalaze generali.
slika
slika

Cetvrtu fazu sam opisao vec u delu gde sam opisivao kretanje, samo provera dal ste objective osvojili ili ne.
slika

Peta faza proveravate, dali su vam generali u supply liniji. Ako nisu okrecu se i do kraja narednog turna, imate vreme da ga vratite u supply ako ne gubite generala ali i sve njegove jedinice. Generali u svojoj maticnoj drzavi ne trebaju supply.
slika

Od 6 turna dalje (1-5 turna se eventi ne koriste) kada odigraju sve drzave sve svoje akcije, izvlaci se event. Eventi su podeljeni u obicne evente (koji su u vecini) i na glavne evente, koji drasticno menjaju stvari ali se nalaze u istom decku pomjesani. Obicni eventu, daju nekoj drzavi dodatan move, novu jedinicu,  novu tactical kartu i slicno... Veliki eventi izbacuju iz rata nacije i guraju Prusiju u pobjedu. Postoje 4 kljucna velika eventa- 1. iz igre izlazi Rusija, 2. iz igre izlazi Svedska, 3 i 4. kada izadju oba eventa iz igre izlazi Francuska. Ako igrac izgubi naciju (ili u ruskom/svedskom primeru obe), onda preuzima Imperial (koju je do tog momenta vodio igrac Austrije), kada iz igre izadje i drugi igrac- onda se igra zavrsava Pruskom pobjedom!
Sa druge strane, kako jedna nacija izadje iz igre, ostali napadaci moraju osvojiti manje objectiva od  onih koje  su trebali u startu, sto igri daje dodatan balans (slabi Prusiju).
slika

ZAKLJUCAK:
Ovo nije EUROGAME!!!! Ovo je Wargame (sadrzi sve elemente, koje treba za taj termin), ali je toliko PAMETAN, toliko euro u dizajnu- komponentama, toliko unikatan u apstrakciji, toliko ciste i jasne mehanike i toliko neizvestan i poseban, da ce ga sigurno voljeti i svi EURO igraci (pogotovo oni koji vole interakciju). Ovo je cista perfekcija i ja sam ODUSEVLJEN! Strategija i taktika su kod ove igre sve! Faktor iznenadjenja, koliko jedinica ima koji general, vas tera u pocetnicko opipavanje, koje se brzo pretvara u masaker. Brizno i pravilno morate da birate sektor u kom zelite bitku! Kad gubite, da znate kako pravilno da izgubite, da bi vec u sledecem potezu ili pak za pet poteza to pretvorili u pobjedu. Strategija je potpuno razlicita, u smislu dal igrate jednu od strana agresora ili pak Prusiju (koja mora, da izdrzi paklen put). Uvijek kao napadac gledate, u kojim sektorima je Prusija trosila karte i onda premestate taktiku, da pruske generale navucete u ta polja i, da jih dotucete. Sa merom i sa oprezom morate u magli, da saradjujete sa ostalim agresorima te nikada ni po koju cjenu nesmete, da izgubite iz vida da ovde pobjedjuje samo jedan i da su vam oni protivnici isto koliko i Prusija (iako nemozete direktno, da jih napadate). Sa druge strane kao Prus imate toooliko manevra za blefiranje(ja jos ovo nisam vidio u nijednoj igri)- negde u manjoj bitki izgubite namerno tako sto cuvate karte (u srcu), da bi drugog napadaca zaveli da veliku bitku pomeri u drugi sektor (srca), misleci, da vise nemate taj znak, a onda ga odvalite i isterate do Varazdina! Jednostavno, ovde mozete dobrom logikom, dobrim planom, i taktickim konceptom, da faktor srece svedete na margine (jako slicno Twilight Struggle-u) sto je karakteristika igara koje su nesmrtne i prava umjetnicka djela! U igri direktna diplomatija ne postoji, ali ona indirektna itekako (igrac koji igra Austriju, mora da razmisli koliko, ce da osvaja sa Imperialom, jer moze, da se desi, da zbog eventa, neki drugi igrac preuzme upravljanje nad Imperialom, te tako veoma lako stigne do pobjede ako dobija bogato nasledstvo a mora da ispuni upola manje objectiva,....).
Ekspet mode, daje 3 izmene: modifikuje obicne evente, rusu zadrzava jednog generala u istocnoj Prusiji i trece GLAVNO- umogucava, da se u trecem turnu igrac, koji igra Prusiju odluci, da krene u kontra ofanzivu na Austriju i osvoji svoje objective- ovo je nenormalno interesantno, jako jako zabavno, takticki igru menja iz korena ali jos nisam nikada vidio, da je nekome to ipak i uspelo u praksi (verovatno na vecem nivoju da, ali moje razmisljanje jos uvijek nije ni blizu toga).
slika

E sad, da predjemo na negativne strane, koje su uslovljene najvise, sa kim igrate i duzinom trajanja.
-U koliko igrate, sa pocetnicina, a vi imate iza sebe 20+ partija, bice glupo i za vas i za njih. Igra jednostavno trazi, da igrate se ljudima, koji imaju iskustvo slicno vasem, jer u suprotnom desava se, da vas neko/vi nekog jedete za dorucak i igra moze, da ostavi gorak ukus.
-Isto tako, ukoliko jedan od agresora ne zeli da igra otvoreno, izbegava bitke i ne vrsi pritisak na Prusiju, a druga 2 igraca krenu frontalno, mogu zbog Pruske nadmoci, da dozivljavaju kontantnu frustraciju.
-Jedino polje, koje je dosta odredjeno srecom, je raspored event karti i ako se on poklopi, sanse za Prusiju se znatno povecavaju!
-Igra traje jako dugo. U prvih nekoliko odigravanja, igrac koji igra Prusiju uobicajni gubi, popusti negde oko 10-12 turna, a zato vam treba dobra 3 sata. Kad dodje do nivoja, da su svi igraci jako kvalitetni, a da event deck ne izbaca velike evente moze partija da potraja i 5 mozda 6 sati.
slika

Sve u svome ovo je jedna od najboljih igara, koje sam imao prilike, do sad da odigram! Ovo je pravi masterpiece, koji ce igraci, koji vole teske odluke veoma rado, stavljati na sto. Svi oni, koji igraju igre sa pola mozga, ovde nece naci nista za sebe pa iako igra ima samo 6 strana pravila, a mozda ce takvim pristupom igru, da zgade onima koje bi inace odusevila! Dajte joj sansu i nemojte da odustanete od nje, vratit ce vam duplom merom.

Richard Sivel- ruke ti se pozlatile, samo da si nam prav i zdrav, te da jos puno godina veselo niz brdo trcis i ovake igre pravis! :D

Evo 5 sati sam potrosio za ovaj review, zato vam nisam povukao paralelu sa igrom Maria, koja je mladja sestra Friedricha iskljucivo za 3 igraca. Pa ako vas interesuje mozete, da me pitate u komentaru.

PM: molim sve postovane koristnike foruma igranje.hr, kojima se svidjaju moji review-i, da na fb stranici opale jedan Like- NiMax Boardgames Reviews.
Link: https://m.facebook.com/NiMaxBGR/?tsid=0 ... =typeahead
Ovi su korisnici zahvalili autoru ninomili005 za post (ukupno 8):
Lourdinkockicadgalesic2000StipsKillaValsimstokaVatanen
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Friedrich Anniversery ed.

Post Postao/la kockica »

Ono Imperial, odnosi se na njemačke države van Austrije i Pruske?
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Re: Friedrich Anniversery ed.

Post Postao/la ninomili005 »

Da na mapi su obelezene zutom bojom.. i predstavljaju Njemacke drzave van Austrije i Prusije.
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Friedrich Anniversery ed.

Post Postao/la Stips »

Friedrich zvuči odlično! da traje kraće bio bi no brainer za nabavku, no i ovako ide u kategoriju 'jednog dana'.

btw, drago mi je vidjeti na FB kako igraš i 'standardne' igre :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
ninomili005
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”