Campaign Commander Series

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Campaign Commander Series

Post Postao/la ninomili005 »

E dragi wargameri, bacio sam oko na ovu seriju. Publisher je manje poznata spanjolska kuca Bellica 3rd generation, a autor je Francisco Ronco. Do sada su izasle 3 igre u seriji- 1. Roards to Stalingard- istocni front WW2, 2. Coral- pacifik WW2 i 3. Punic Island- prvi punski rat.
Zasto je ova serija interesantna? Pa eto, covek je implementirao svoju mehaniku koja je toliko jedinstvena, da nema ni jedan jedini element, koji bi se mogao naci u nekoj igri. Kao, da su pored njega prosle sve igre, kao da nikada nista nije odigrao i igre su upravo takve- samosvoje, jedinstvene sa nikad vidjenom mehanikom.

Igre su generalno prosle jako dobro- Marco Arnaudo, je cak pokrenuo kampanju, da svim igracima koji probaju ovu igru placa bgg coine. Po njegovom misljenju sve igre u seriji zasluzuju mnogo paznje i jednostavno je odusevljen. Bounding with board games (bivsi chief iz dice towera) cak ubraja Coral na drugo mesto vecite liste svih war igara.

Evo bas danas su mi iz Njemacke stigle 1 i 3 u serijalu. U sledecih nekoliko dana, sledi review za Stalingrad, a u medjuvremenu da pitam vas jeste li imali prilike, da se sretnete negde sa pomenutom serijom?

Nino
Ovi su korisnici zahvalili autoru ninomili005 za post (ukupno 2):
stokaneuromancer
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Campaign Commander Series

Post Postao/la stoka »

pretpostavljam da je dio rulebooka isti za sve tri igre, odnosno sistem?zanimljivo bi mi bilo viditi kako se mehanika prenosi iz staljingrada na panormus ili syracusu...
iskreno, vidio sam sve tri igre, ali nisu mi zapele za oko, a i vidim da ne pršti neko oduševljenje za njih, pogotovo za ovaj pacifički dio...ni po mapi mi ne izgleda privlačno...možda griješim...svakako ću pratiti report, nabaci koju sliku ako budeš ima volje, jedino to još fali...
inače, zanimljivo mi je vidit ocuntere u area control igri, to bi svakako volija probat, al nekako me više privlači storm over dien bien phu...
p.s. nabavljam a house divided. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
ninomili005
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Re: Campaign Commander Series

Post Postao/la ninomili005 »

E pa vidis tu sad i povlacimo onu liniju sta, bi valjalo probat i sta ne- to jest sta privlaci nekog a sta ne! Ako uzmemo u obzir, popularnost i marketinsku moc GMT-ja, MMP, Academy Gamesa, Columbia gamesa.... jednostavno dolazis do zakljucka, da manji publisheri pored njih nemaju sta, da traze. Graficki i po kvalitetu komponenti nemogu jednostavno da jim adekvatno pariraju i onda su uvijek (ma koliko god bila ideja savrsena) potisnuti u senku, a njihove igre nikad ne isplivaju na povrsinu. A kad se tome doda, da wargaming predstavlja izuzetno mali deo boardgame sveta, te nacin rankinga igara na bgg-ju (gde kljucnu ulogu igra broj ljudi koji su dali ocjenu) onda dolazimo do zakljucka, da su ti publisheri ili skroz ludi ili imaju onu stvar do poda pa ulazu novac u proizvodnju.
Jedan od takvih primera je Bellica 3rd gen, koju predstavljaju 3 dizajnera. Firmu je kreirao pomenuti Francisco Ronco i krenuo, da razvija svoje mehanike, specificne i prepoznatljive prvenstveno po unikatnosti! Pomenuti serijal, je kod ljudi koji su testirali igre naisao na salvu pohvala. Procitao sam oko 15 review-a(koje sam trazio kao zmiji noge), i odgledao sve video reviewe koji postoje- kritika je izuzetno malo, odnosno sve kritike koje postoje vezane su iskljucivo za komponente! Svaka od igara se drzi osnovnih pravila, ali svaka ima set pravila koja vaze samo za tu igru u serialu. Bas taj Coral (koga cu btw isto nabaviti) je od svih najvise hvaljen i kazu, da se ta inovativnost mehanike najlepse uslikava tu, ali da je i najteza i najmanje prasta greske...
Meni je mehanika uvijek bila ispred komponenti (iako mi izrada po kvaliteti puno znaci, po izgledu skoro nista), ali kao igracu koji 80% svoga igranja gleda u countere obelezene sa X i sa 4 brojke umisljci da pomera jedinice mozes se sloziti, da graficka percepcija i nema neku validnu vrednost!
Nekoliko puta sam naisao, na te manje proizvodjace i bio na kraju odusevljen- pa samo pogledaj Histogames- njihovu Mariju i Wir sind das Volk, koje SU SJAJNE!! Poucen tim iskustvom, a gledajuci, da ljudi (koji za mene iskreno imaju kredibilitet) ovu seriju jako hvale, pun sam optimizma i nade da ce ovo na kraju, u meni da probudi onaj WOOOW efekat, te da ce sledeca igra koju kupujem biti i njihov teskas Age of Muskets. Obsirni review sledi u najkracem mogucem roku.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ninomili005 za post (ukupno 3):
kockicaKillastoka
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”