Scythe (čitaj: saaajt)

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la mado »

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/169786/scythe

Jučer smo igrali Scythe u 5 igrača 3x za redom. Ukratko, igra je dobra, svi smo zadovoljni. Jedna je od najljepših igara koje sam igrao, od mape, karata, do predivnih prirodno oblikovanih tokena kovanica i resursa i predivnih mechova (bijeli su najljepši, kao da su iz Robocopa). Ima dosta humora na kartama evenata, zadataka i tvornica, nešto u obliku crteža, a nešto kao tekst.
Što se gejmpleja tiče, igra je više euro nego išta drugo. Ali nije tipični engine builder, više hibridni euro s dosta ne-euro elemenata. Manje je borbenija od Eclipse-a na koji me podsjeća u nekim aspektima. Nije 4X kako ju neki nazivaju, jer nema eliminacije igrača. Čuo sam i usporedbu da je tematska Terra Mystica. Ima puno jako tematskih elemenata, al opet ima i gejmplejastih netematskih dijelova kao recimo pomicanje preko rijeka. Naime, svaka rasa može razviti tehnologiju za pomicanje preko rijeka samo prema 2 vrste terena. Jasno mi je zašto je to tako u igri i dobra je to odluka za ovaj tip igre. Da postoji mogućnost da se svi mogu micati po cijeloj mapi bez problema, igra bi se pretvorila u wargame ili barem wargame-like igru tipa Clash of Cultures i sl., a to dizajneru nije bio cilj.
Dosta se brzo igra i traje oko 2 sata u 5 igrača. Prvo igranje nam je s objašnjavanjem pravila trajalo oko 3h. Interakcije ima puno, što direktne što indirektne. Dozvoljeno je podmićivanje, neobvezujući savezi i slično, al to nismo primjenili.
Igra zauzima jako puno prostora na stolu. Igraća ploča je jako velika (62x82 cm), a ona s većih hexovima je doslovno dupla (82x125 cm). Uz nju idu resursi (4 vrste + novci). Kupovi karata su na mapi. Svaki igrač još ima veći i manjih playmat, a mora još imati prostora za držat karte, novce i karton 7x7cm za bitke.
Većih zamjerki nema, a za par manjih (kao ovo s terenom) koje imam trebam vidjeti još koje igranje jel mi jako smetaju.

Na naučiti igru preporučam odlični polusatni video Watch It Play: https://www.youtube.com/watch?v=ffMLIL5qGQg
+ opis igre i recenzija Toma Vasela kojemu se igra isto jako sviđa: https://www.youtube.com/watch?v=fNHPLX4IU9A
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 7):
ShichkockicadlakarValsimmiljenkoStudioworksmadcow1982
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la kockica »

Jel bilo sto agresije, kako vam se cini taj segment?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la mado »

Agresije je bilo dosta (čini mi se više nego recimo u Clash of Cultures) i bit će je najvjerojatnije u svakoj igri sa strane svih igrača, jer te igra jako nagrađuje za prve 2 pobjede. Može se i bez toga. Kod nas je u zadnjoj igri igrač pobijedio bez da je napao ikoga, samo se jako razvijao u svim drugim pogledima.
Igra te kažnjava za napad, ako pobjedom otjeraš gubitnikove seljake sa hexa na kojem je bila bitka. Kazna je gubljenje 1 popularitija po seljaku. Nagrada je osvajanje tog hexa i svih resursa koje je gubitnik tu imao prije bitke (+ prve dvije pobjede te nagrađuju sa 3-6 boda po pobjedi na kraju igre).
Samo bitke su tipa Dune ili Rex. Znači skriveno biranje vojne snage (najviše do 7) + jačina odigranih vojnih karata (najviše snage 5, a igraš ih skriveno od 0 do broja jedinica kojima sudjeluješ u bitki). Oba sudionika bitke gube sve iz bitke (i karte i odabranu snagu). Gubitnik dobije 1 vojnu kartu, a koje odigrao barem 1 snagu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la miljenko »

Borba je zanimljiva, jer najčešće nitko ne napada ako nije siguran da će pobijediti, jer u protivnom se samo nepotrebno oslabljuje, a da ne velim da je potrošio akciju da napravi napad. Najme, broj akcija odsnosno poteza je ključan za pobjedu, jer želiš biti jako efikasan sa svojim akcijama...
Zanimljivost borbe proizlazi iz toga da ste i ti i protivnik svjesni tko će dobiti borbu ako oboje uložite sve... Tako da se "gubitniku" najviše isplati ne uložiti ništa, što vuče "pobjednika" da reskira i da ne uloži matematički siguran broj powera za pobjedu, nego da pokuša "štediti"... No što ako je "gubitnik" ipak uložio nešto?? Koliko može reskirati??
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post (ukupno 2):
Valsimkockica
Avatar
the_priest
Reactions:
Postovi: 117
Pridružen/a: 04 pro 2013, 00:18
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 28 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la the_priest »

Zvuci zanimljivo, jedina stvar koja mi se ne dopada je debilni battle sistem ( meni osobno debilni) kao i u Rexu - srecom ovdje se moze postici i bez besmislenih borbi.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la Valsim »

Nisam mogao odoliti. Igra me toliko oduševila da sam morao napisati osobni "kratki" prikaz igre, podijeliti dojmove i opisati partije.

http://igranje.hr/forum/viewtopic.php?f ... 153#p36153
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la kockica »

Svaka cast na opisu, sad i sam jedva cekam nedjelju da otvorim kutiju :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la Valsim »

Ooohhh da biti će vam predobro :-) .

Moraš podijelit mišljenja i opis partije kako je izgledalo :-) .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la Stips »

Battle kako ste ga opisali me podsjeća na Kemet. Tamo je koliko je velika vojska + koliko jaka kartica + eventualni bonusi (imanje čudovišta, imanje power tila za bitku (~'tehnologije'), DI kartica (~action kartica iz TI3)).
Jer napadač, ako zanemarmo DI kartice koje fakat ne volim i po mom mišljenju kvare inače odličnu igru, zna točno koliko bi trebao dati za pobjedu ali mu je opet cilj uštedjeti jače kartice. Pa uvijek ide vaganje riskirati i imati za kasnije ili pobijediti sada a kasnije kako bude. Zapravo kad razmislim, ovo gore me donekle podjeća i na Game of Thrones.
Jel bi se dala izvući još koja sličnost? Ili razlika?
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Scythe (čitaj: saaajt)

Post Postao/la smurfORnot »

Eto, po netu su mišljenja podvojena. Nekima je igra odlicna, nekima je ispalo razocaranje i preveliki hype. Od nekih su iskustva puno borbe, kod drugih da je multiplayer solitaire i onda odjednom dođe kraj igra i sad svi par minuta sjedimo i racunamo svoje bodove.
Combat system je mnogima osrednji, kao da je tu reda radi...
Iako, više je pozitivnih iskustava nego negativnih ;)
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”