Through the Ages

Pitanja vezana uz društvene igre
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Through the Ages

Post Postao/la Vatanen »

Svaki dan provjeravam je li uzurpator pao barem s vrha strategy liste. Otvorit ću šampanjac, il barem cider kad se to dogodi. Pomaže što je TTA umjetničko djelo i jedna od 3-4 najbolje igre ikada te ću dragim prijateljima moći proročanski skakati po glavi kad se to dogodi (jer je bolji od Nationsa tralalalala), ali ne bih se bunio ni da Legacy skine Monopoly Standard Edition. Pad TS-a s prvoga mjesta u korist Legacyja za mene predstavlja ili a) kolaps BGG rejtinga (odnosno otkrivanje njegova naličja o kojem je ovdje već bilo puno riječi i koje ga nažalost prokazuje kao nekompetentnog) ili b) sumrak mainstream boardgaminga u trivijalizaciju (kežualizaciju) dostojnu najboljeg fantasyja (što ne znači da širina tržišta, kao u slučaju kompjutorskih igara gdje je proces već dovršen, neće i dalje osiguravati prostor za igranje s upotrebom mozga i mašte, samo naravno teže, skuplje, skrivenije, rjeđe itd).

Nisam se o tome ranije oglašavao, ali čini mi se neprimjerenim uspoređivati Legacy čak s istovrsnim single-player kompjutorskim igrama koje se odigraju jednom (s obzirom na bitnu razliku u vrsti medija, no o tome bi se još dalo), a uspoređivati ga s beskrajno ponovljivom igrom suvremenog šaha (TS) koja podučava koječemu + povijesti i nagrađuje uloženo vrijeme jasnim porastom vještine doista je uspoređivanje krušaka i jabuka (tako da ne prezirem toliko Fantasy, pardon Legacy, koliko mi se čini da uopće nema što tražiti u kategoriji društvenih igara za odrasle... Jednostavno nije to ta kategorija, što ne znači da odrasli u njemu ne mogu uživati - volim i ja dobru priču zaboga, tko se barem jednom nije divio tom finom narativnom tkanju Noći živih mrtvaca - ajoj "stabilizator automobila kolokvijalno" pardon joj joj). No to je, uostalom, problem nečiste terminologije i amerodominacije na BeGeGeju - kad god se Amer dohvati klasifikacije nije dobro - odjednom je sve žanr, nema ni vrsta ni rodova ni reda ni razreda. Važno da je fuuuunn jej jej, hey hey. Samo kada se čovjek nauči ideološki čitati nešto što je samo "fun" onda odjednom iza Toma Veselog ugleda cijeli tržišni aparat kako melje sve pred sobom (što traje dulje od 15 minuta) - karikiram radi razvidnosti. Tako da svaki put kad isti poruči - opustite se, ta to je samo igra, prsne mi žila u mozgu - da je sve samo zabava, ne bi debeli s prijateljima od toga živio (nisam "antipoduzetnički" raspoložen, samo ne dam da mi lažu kako je riječ o ružičastom svijetu, a ne o konfliktnim interesima koji uvijek postoje i postojat će u svakom društvu).

*Ironiji usprkos, doista nije namjera kritizirati bilo čiji užitak u igri Pandemic Legacy ili romanima Roberta Jordana et al. Ein bisschen Kitsch muss sein, kaj sad ne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 3):
Shichstokakockica
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Through the Ages

Post Postao/la Stips »

Ma to su sve folovi. I Rahdo i svi, to je teatar. Reviewi su nova teleprodaja, sa malo različitim trikovima (npr, koji k svi stoje ispred polica punih igara, a pomalo postaje standard imati takvu policu ako si 'true' - yea right). S tim da sam ja daleko od imunosti, dapače. Kaj sam bio sad nedavno gledao od Rahda, Kemet, na final thoughts se malo ogolio pa podijelio kako to ide. Uglavnom da ne duljim kaj sve veli, gdje mi je zasjalo oko: lik kaže da radi 20 reviewa mjesečno. Dakle dan i pol po igri. Koj bog on može reć o ikojoj igri koju je po službenoj dužnosti odigrao večer prije i onda još jednom tijekom snimanja? Može je on lijepo artikuliran, možda je Tom V nasmijan i debel, ali zapravo je poanta da ti pokaže komponente i da veli kako je sve cool. Daj subscription, kupi bordgejm, izdavaču lova, njemu lova, tebi - šareni artikl. Pa koliko ćeš partija odigrati ok, nećeš vidjeti ako i nije neka kvaliteta jer nakon pet do deset partija - novi šareni artikl...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 4):
kockicaIgorsadistikoVatanen
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Through the Ages

Post Postao/la Stips »

--editirao sam gornji post, nije zadnja rečenica bila baš jasna.

Ma to su sve folovi. I Rahdo i svi, to je teatar. Reviewi su nova teleprodaja, sa malo različitim trikovima (npr, koji k svi stoje ispred polica punih igara, a pomalo postaje standard imati takvu policu ako si 'true' - yea right). S tim da sam ja daleko od imunosti, dapače. Kaj sam bio sad nedavno gledao od Rahda, Kemet, na final thoughts se malo ogolio pa podijelio kako to ide. Uglavnom da ne duljim kaj sve veli, gdje mi je zasjalo oko: lik kaže da radi 20 reviewa mjesečno. Dakle dan i pol po igri. Koj bog on može reć o ikojoj igri koju je po službenoj dužnosti odigrao večer prije i onda još jednom tijekom snimanja? Može je on lijepo artikuliran, možda je Tom V nasmijan i debel, ali zapravo je poanta da ti pokaže komponente i da veli kako je sve cool. Daj subscription, kupi bordgejm, izdavaču lova, njemu lova, tebi šareni artikl. Hvali npr veliki replayability a to možda je a možda i nije istina jer nakon pet do deset partija ionako stiže novi šareni artikl...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 4):
miljenkoVatanenArtykockica
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Through the Ages

Post Postao/la Vatanen »

Stipsa, ovo "reviewovi su nova teleprodaja" je za mene rečenica godine, i ove i prošle. Točno to. Sapienti sat.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 2):
ArtyStips
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la kockica »

Kako se vama ova igra čini udvoje?
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la marge »

odlična je u dva igrača ;-)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la kockica »

Thnx!
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3123
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2296 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la:Kako se vama ova igra čini udvoje?
Super ti je igra. Evo Slavica i ja u tri mjeseca dogurali do 53 partije. Dogurali bi sigurno i do više da jedna partija ne traje minimalno 3 sata. Mislim da to sve govori. Inače Slavici je ovo postala jedna od najboljih igara svih vremena i jedva sam ju uspijevao nagovoriti da odigramo i koju partiju Twilight Strugglea, ili nečeg drugog. Da imam vremena opisao bih neke od tih partija i već te opisom odavno naveo na kupovinu, jer su većine partija bile zaista epske. Ma zaista svaka partija je posebna na svoj način i svaki put otkrijemo neku novu strategiju. Dogodilo se jedino u 2 navrata kada je bilo očito već od pola igre tko će pobijediti, ali to je bilo čisto do umora i nepažnje jednog od igrača. U našoj uobičajenoj partiji se obično do samog kraja grizu zubi tko će pobijedit. U igri postoji i više od jednog trenutka kada igrač u ulozi velikog vođe mora donijeti ključnu odluku u kojem smjeru će krenuti njegova civilizacija. Mislim da šaltanje s velikog znanstvenog potencijala na ratni i obrnuto, te generalno konstantno mijenjanje smjerova ovdje nije recept za pobjedu. Mislim da ratni put u većini slučajeva neće donijeti sigurnu pobjedu, no totalno zanemarivanje vojske je još lošije rješenje jer sva ta postignuća koja ostvariš će protivnik/ici lako razrušit i ukrast. Ključ je dakle u dobrom balansu.

Igrali smo i u troje i u četvero igrača i možemo reći da nam je u svim kombinacijama igra bila fenomenalna. U više od dvoje igrača igraju od političkih kartica i tzv. paktovi, što zna ponekad imati velikog utjecaja na daljnji tijek igre. No nedostatak istih u dvoje igrača se niti ne osjeti, jer na koncu nemaju baš toliko veliki impakt na igru.

Svakako preporuka s naše strane.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la kockica »

Odlično. Već je imam listi želja, zapravo to je sljedeća igra koju sigurno nabavljam, ali nešto sam se pokolebao da li to stvarno igra udvoje. Imao sam u planu Twilight Struggle, ali nešto mi žena nije zakačena, ona je više civ builder tip, pa ćemo umjesto TS isprobati 13 Days, čiju pnp verziju već posjedujem.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Through the Ages

Post Postao/la kockica »

Pitanjce.. jeste li sleevali ovu igru? Vidim da je problem sa veličinom kartica, a svejedno bi ih zaštitio jer sam čitao komentare o habanju kartica (nisam još isprobao igru - namijenjen je za božićni poklon).
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”