Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Pitanja vezana uz društvene igre

najbolji poklon za početnike

1. Ticket To Ride
3
16%
2. Ticket To Ride: Europe
2
11%
3. Carcassonne
5
26%
4. Naseljenici otoka Catan
7
37%
5. Pandemic
1
5%
6. neka šesta igra je bolja za početnike, koja i zašto?
1
5%
 
Ukupno glasova: 19
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la mado »

http://igranje.hr/osvrti/korak-dalje-od ... e-ljuti-se

Dakle, odličan tekst, svaka čast :)

Navedene su četiri igre u tekst kao primjeri igara za početnike: Ticket To Ride, Carcassonne, Naseljenici otoka Catan, Pandemic. Koju od njih smatrate najboljim poklonom za početnike, za ljude koji još nisu otkrili svijet društveniih igara? Naravno s ciljem da nastave otkrivati nove igre, kupovati ih dalje i širiti zarazu dalje :)
U anketu sam dodao Ticket to Ride: Europe, jer ga smatram boljim izborom od originala. Imaju istu cijenu, 400kn kod nas. Carcassonne se dobije za duplo manje, Catan je 230kn na hrvatskom (bez čvrste obale), tj. na engleskom 300kn (s čvrstom obalom), Pandemic 270kn.
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la joezg »

Ako se mene pita, najbolji odabir od navedenih je originalni TTR. Mnogima je Europe bolji, ali mislim da je za početnike puno bolji original zbog jednostavnijih pravila (nema tunela, trajekata, dugih ruta i stanica - to sve komplicira stvari i produljuje vrijeme učenja što je početnicima problem). Carcassonne je zgodan i Catan isto. Pandemic mi se čini malo prekompliciran za početnike i dosta je težak za pobijediti.
Od nenavedenih Dominion, Galaxy Trucker, Citadels, Bohnanza, Thurn und Taxis, 7 Wonders, Alhambra, Memoir '44 za dva igrača, ali još uvijek mislim da je TTR najbolji za početnike.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la mado »

Ticket to Ride: Europe mi je bolji čisto zbog karte. Igra se na karti našeg kontinenta i čak postoji Zagreb na njemu :) A tuneli, trajekti i ostali detalji nisu neke velike komplikacije.

Do sad sam svim početnicima poklanjao Catana. Ima ga na hrvatskom jeziku, a jezik je nažalost mnogima ograničavajuć faktor. Ali Catan je dosta na sreću i zna se dogoditi nekoliko turnova da ništa ne radiš, jer te kocka neće.
Alhambru sam isto poklanjao, ali njen je problem što bez dodataka dosadi relativno brzo.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la grof »

a jesi mi dao za misliti između TTR-a i SoC-a SoC je lokaliziran, cijenovno povoljniji ako je lokaliziran, na mene je ostavio bolji dojam od TTR-a, ali ima kompliciranija pravila od TTR-a.
TTR je pak jednostavniji za igranje u početku i po tome je pristupačniji početnicima. No ipak sam za SoC
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la buraz »

TTR nisam igrao, pa sam glasao za SoC.. ipak je mene uvukao ovamo :D
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la grof »

buraz je napisao/la:TTR nisam igrao, pa sam glasao za SoC.. ipak je mene uvukao ovamo :D
Ma TTR je vrlo zgodna igra, ali mi smo je igrali ne kao prvu nego kao 20-tu. SoC nam je bio prva igra i bili smo oduševljeni (i još smo). Alhambra nam je recimo vrlo brzo dosadila, a ne da mi se kupovati ekspanzije. Radije istražujemo nove igre...

Keltis je recimo zgodan. Nema teksta, pravila jednostavna, a tjera na razmišljanje...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la joezg »

Alhambra nema skoro nikakvu dubinu bez ekspanzija, ali je jednostavna i prihvatljiva početnicia. TTR sam i ja igrao dosta kasnije nego neke druge (ja sam počeo sa Domaine - ne Dominion - i Puerto Ricom), ali mislim da je igra u svojoj kategoriji vrhunska, a izuzetno je jednostavna (pogotovo USA). Unatoč tome što je dosta ovisna o sreći, nije svejedno kako se igra. Mislim da će bolji igrači, ipak, u većem broju slučajeva pobijediti.

Keltis nisam igrao, ali mislim da su svi recentni Spiel des Jahres (pa i nominacije) dobri u ovoj kategoriji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Spiel_des_ ... us_winners
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la grof »

Da, slažem se. Keltis je baš vrlo prihvatljiv, evo baš razmišljam što uzeti frendu od mog klinca pa se dvoumim između Keltisa i TTR-a (brat i sestra su, pa ne bih SoC, jer za njega trebaš 3 igrača min. što je opet malo hendikep)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la mado »

Catan ti dobro funkcionira i s 2 igrača, ali je malo agresivniji. Vidi pravila za 2 igrača: http://igranje.hr/forum/viewtopic.php?f=14&t=317
Svima kojima sam poklonio Catana, isprintao sam i ta pravila. Možda da ih u PDF formatu staviš uz opis igre na stranici?

Alhambra je odlična igra, ali tek sa dodacima. Bez njih brzo dosadi. Imam ih sve i daju se napravili izazovne kombinacije.

Za početnike, obožavatelje Tolkienovih knjiga su dobre dvije igre: The Hobbit i Lord of the Rings board game. Hobbit je pogotovo dobar za roditelje s djecom zbog jednostavnih pravila i brze igre. Djeci osnovnoškolske dobi se jako svidi. LOTR BG je malo teži, ali isto pogodan za početnike. Dobro prati radnju priče, pa se Tolkienovci mogu zajedno boriti protiv Saurona i uništiti Jedan Prsten Moći :)

O Keltisu čitam da je dobar, jednostavan i zabavan, al ga ne vidim za kupiti nigdje :(
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Korak dalje od “Čovječe ne ljuti se”…

Post Postao/la grof »

mado je napisao/la:
O Keltisu čitam da je dobar, jednostavan i zabavan, al ga ne vidim za kupiti nigdje :(
Muller!
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”