Tigris&Euphrates

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Tigris&Euphrates

Post Postao/la Igor »

Imamo par prijatelja i članova rodbine koji su 50+ god.,znači dosta stariji od nas a vrlo rado bi igrali nove igre.Kako neznaju engleski mnogi dobri naslovi odpadaju,naročito rado bi igrali dominion ali ne ide bez znanja engleskog jezika.Ako sam dobro razumjeo za Tigris&Euphrates nema nikakvih kartica na engleskom jeziku a koje se moraju čitati,to bi bilo idealno za ovaj tip igrača.Molio bih one koji su igrali ovu igru da podjele svoja mišljenja o svemu što im se sviđa ili ne.Hvala
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la buraz »

Nema teksta, da.

ja dominion igram sa susjedom koji ne zna engleski: kako su sve karte na stolu, i načešći tekst na njima je
+ 2 cards i(li) + 1 buy ... nije teško naučiti..
Ovi su korisnici zahvalili autoru buraz za post:
Igor
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la Igor »

Naravno to smo probali ali nije išlo iz razloga što bi uvijek bili nesigurni što rade sa tom kartom i što piše pri dnu karte,a i pamćenje nije sjajno naročito što je jedna osoba preživjela blagi moždani udar prije nekoliko godina.Sva je prilika da T&E bi bio prikladniji.
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3556
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1136 puta
 pohvaljen: 1541 put
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la Shich »

Igor je napisao/la:Imamo par prijatelja i članova rodbine koji su 50+ god.,znači dosta stariji od nas a vrlo rado bi igrali nove igre.Kako neznaju engleski mnogi dobri naslovi odpadaju,naročito rado bi igrali dominion ali ne ide bez znanja engleskog jezika.Ako sam dobro razumjeo za Tigris&Euphrates nema nikakvih kartica na engleskom jeziku a koje se moraju čitati,to bi bilo idealno za ovaj tip igrača.Molio bih one koji su igrali ovu igru da podjele svoja mišljenja o svemu što im se sviđa ili ne.Hvala
Ja sam igrao jednom i igra mi nije sjela. Preapstraktna i kompleksna za moj ukus. E sad, pravo pitanje koje treba postaviti je da li si pikirao Tigris i Eufrat zato što ti je igra dobra ili zato što je jezično neovisna?

Naime, postoji mnogo jezično neovisnih igara koje su namijenjene ljudima koji su novi u svijetu modernih igara, koje su manje kompleksne. Ako misliš sa ovom igrom uvoditi neke ljude u taj moderan svijet, bojim se da bi se mogao opeći osim ako stvarno znaš što radiš i da bi im se takav tip igara svidio.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la mado »

Tigris sam igrao 2-3x i čini mi se prekompliciran i prekompleksan kao početna igra za nove igrače. Možda da počneš laganijim naslovima kao što je Carcassonne, Stone Age, Ticket to Ride, Alhambra, Kraljevstva (Kingdoms), ... Sve su to igre bez teksta na komponentama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Igor
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la miljenko »

Igor je napisao/la:Imamo par prijatelja i članova rodbine koji su 50+ god.,znači dosta stariji od nas a vrlo rado bi igrali nove igre.Kako neznaju engleski mnogi dobri naslovi odpadaju,naročito rado bi igrali dominion ali ne ide bez znanja engleskog jezika.Ako sam dobro razumjeo za Tigris&Euphrates nema nikakvih kartica na engleskom jeziku a koje se moraju čitati,to bi bilo idealno za ovaj tip igrača.Molio bih one koji su igrali ovu igru da podjele svoja mišljenja o svemu što im se sviđa ili ne.Hvala
Mjesto rezervirano za opširan odgovor kad neću biti na mobitelu ;-) ...
Ukratko T&E nikako, ali kao zamjena za dominion, a da je light i jezično neovisno preporučam Copycat Friedemann Friesea...



Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la Igor »

Shich je napisao/la:
Igor je napisao/la:Imamo par prijatelja i članova rodbine koji su 50+ god.,znači dosta stariji od nas a vrlo rado bi igrali nove igre.Kako neznaju engleski mnogi dobri naslovi odpadaju,naročito rado bi igrali dominion ali ne ide bez znanja engleskog jezika.Ako sam dobro razumjeo za Tigris&Euphrates nema nikakvih kartica na engleskom jeziku a koje se moraju čitati,to bi bilo idealno za ovaj tip igrača.Molio bih one koji su igrali ovu igru da podjele svoja mišljenja o svemu što im se sviđa ili ne.Hvala
Ja sam igrao jednom i igra mi nije sjela. Preapstraktna i kompleksna za moj ukus. E sad, pravo pitanje koje treba postaviti je da li si pikirao Tigris i Eufrat zato što ti je igra dobra ili zato što je jezično neovisna?

Naime, postoji mnogo jezično neovisnih igara koje su namijenjene ljudima koji su novi u svijetu modernih igara, koje su manje kompleksne. Ako misliš sa ovom igrom uvoditi neke ljude u taj moderan svijet, bojim se da bi se mogao opeći osim ako stvarno znaš što radiš i da bi im se takav tip igara svidio.
Igra mi se čini primjerena za njihovu dob,tim više što su nekada išli po sahovskim turnirima a T&E podsjeća na šah (brainburner),ali ne bih znao reći više nisam igrao.Da,meni se sviđa ideja tim više što se poziva na taj dio povjesti, pogledati ću još ove igre koje je napisao mado (Carcassonne, Stone Age, Ticket to Ride, Alhambra, Kraljevstva (Kingdoms)).
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la sadistiko »

Ja nisam igao, ali sam je imao nekih mjesec dana kod mene posuđenu. Nažalost ekipa s kojom obično igram (otprilike jednom tjedno igramo Agricolu, Puerto Rico, Among the Stars, The Big Time!, 7 Wonders, Thurn und Taxis, Village) se nije usudila ići igrati bez obzira što ih je tema sama po sebi jako zanimala. Problem je, po meni, što je jako apstraktna, ali s druge strane, ako su ljudi igrali šah koji je isto tako apstraktan mislim da bi im se možda i moglo svidjeti, jer koliko sam pratio i tutorijale i reviewe igra nudi jako široki raspon strategija. Ako su takav tip igrača (ili igrača početnika ;-)) kojima nije toliko bitan sam grafički izgled igre onda nek probaju. Na tvom mjestu bi prvo posudio igru. Ali obavezno napomenuti ljudima da postoje i drugi tipovi igara koji su možda grafički primamljiviji (barem mlađima).
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Igor
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la Igor »

Tako i ja razmišljam,ta generacija je odrasla na šahu i dobri su igrači,ali engleski ne znaju ni šta znači Action....znam al' šta da se radi.Ipak moram priznati da sam i sebičan pa bih T&E kupio i zbog sebe,meni se ideja igre kao i izvedba jako dopada,ali isto tako ponuditi ću im i Terra Mysticu nakon što prođem sve naslove što mi je mado preporučio prvo.
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Tigris&Euphrates

Post Postao/la Stips »

Tigris i Euphrates je odlična igra, meni najdraži Tile Placement. Ako su igrali Šah po turnirima onda je to to.
Pogotovo kaj je različita dinamika na ploči u 2, 3 i 4 tako da kao da si im tri igre odjednom kupio ;)

Da su pravila kompleksna ne drži vodu. Samo nemoj konflikte zvati unutarnjim i vanjskim nego ratom i revolucijom i sve je jasno. I treba naglasiti da su i leaderi tileovi, jedino kaj ne izgledaju tako. Kad čovjek gleda na leadera kao na tile, onda ona zapetljanicija gdje smije gdje ne smije postane banalno pamćenje da mora ići pored 'crvene', i da ne smije spojiti dva kraljevstva (jer su skupine tileova ili regije ili kraljevstva, a kraljevstvo = regija+leader/i)

Hoćeš igru s _još_ jednostavnijim pravilima?
(nažalost, i jednostavnijom kombinatorikom, premda i dalje vrlo 'pametnom')
Samurai.
https://boardgamegeek.com/boardgame/3/samurai

Kod Samuraia je zgodno kaj partija traje cca pol sata, a uz iskustvo i kraće.
T&E može zbilja postati mentalni duel ponekad, tipa 90 min drito mozganja. Veličantvena igra.
Ma koje kartice i tehnologije i characteri i constrainti, ovdje radiš drito kaj god zamisliš :)

A kako su i T&E i Samurai dio Reiner Knizijine tile placement trilogije, navest ću i treću: Through the Desert.
https://boardgamegeek.com/boardgame/503/through-desert
Sve tri su jezično neovisne.

Iako je grid u TtD hex (kao i u Samurai), ima jednu bitnu sličnost sa šahom koju druge dve nemaju:
igra je potpune informacije, nema apsoštrumfno nikakve nepoznanice. Jedini hazard je na početku partije kako će waterholovi ispasti ali opet - tabla se postavlja na samome početku, prije nego itko na nju stavi ijedan komad. Ako je dio karte malo bogatiji ili prazniji, ha kaj sad, svima je takav...

btw TtD slovi kao igra sa 'najsimpatičnijim' komponentama. Namješene device boje marshmellowa.
Pa ako je i to faktor, eto :)


I zadnja stvar: Za T&E se malo strpi, jer ide u 5 mj reizdanje (standardno kičasti Fantasy Flight, ali novo je novo).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
buraz
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”