Clash of Cultures

Pitanja vezana uz društvene igre
Igranje.org
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Clash of Cultures

Post Postao/la Igranje.org »

Clash of Cultures[ctable: picture=https://lh4.googleusercontent.com/-uEAA ... ltures.jpg, link=http://igranje.org/Igre/clash-cultures]OPIS IGRE
Clash of Cultures je civilizacijska igra u kojoj svaki igrač razvija svoju civilizaciju od jednog malog naselja do moćnog carstva. Igrači moraju istraživati svijet oko sebe, stvarati nova naselja i razvijati postojeća, razvijati razne tehnologije i otkrivati nova znanja, pa i zaratiti sa ostalim igračima kad je to potrebno. Povremeno im prijete urođenici, a i razni nepovoljni događaji, prirodne katastrofe i tome slično. Mnogo je puteva do pobjede, jer se igračima boduju...[/ctable]
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2300 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la Valsim »

Evo igrala se igra upravo danas :) . Pa da napišem svoje svježe dojmove vezane za igru dok su još svježi :D .

Ukratko igra mi se jako svidjela. Al to sam ionako očekivao jer kod mene se ne može fulati sa civilization building i tematskim igrama. Mada ove prve dosta zanemarujem u zadnje vrijeme iz razloga što jako dugo traju. Počeli smo oko 15:30, završili oko 19:15.

Igra je počela poprilično brzo na početku iz razloga što se nije imalo previše za radit. Pa naravno kad se počne od skromnih početaka s jednim naseljem i jednim kolonistom. I onda tamo već polako oko trećeg kruga stvari počinju postajati već jako zanimljive.

Razvojem novih tehnologija i osnivanjem novih gradova pomoću kolonista dobiva se sve više novih mogućnosti kojim smjerom želite da ide vaša civilizacija. Naravno to će ponajviše ovisiti o misijama koje ćete dobiti na početku i tijekom igre, a koje će vam nositi bodove na kraju igre. S time da svaka misija će imati mogućnost miroljubivog ispunjavanja misije i ratnog; što daje igraču veću slobodu kojim smjerom želi voditi svoju civilizaciju. Želi li biti miroljubiva civilizacija i razvijati znanost, graditi Svjetska Čuda i širiti kulturu ili biti ratoborna civilizacija koja će snagom sile zatirati svoje susjede i bacati ih u povijesni zaborav.

U igri postoji i neutralna strana, to jest barbari koji ne igraju ni za koga, a igraju zapravo protiv svih. Ovisno o tome koji događaj (event) uspijete potaknuti tijekom igre, to će imati određene ponekad nesagledive posljedice bilo po vašu ili sve druge civilizacije. Bilo da je riječ o napadu barbara, gladi uzrokovane iznimno sušnom godinom ili širenjem epidemije. Sve to se naravno može izbjeći ili barem ublažiti razvojem određene tehnologije.

Tehnologije su jedna od najbitnijih stvari u ovoj igri, a ima ih nekih 48 s time da se do kraja igre neće uspjet otkriti ih sve već nekih 50-60%. Tako da je potrebno dobro promišljanje koja tehnologija bi vašoj civilizaciji dobro došla, a od koje ne biste imali gotovo nikakve koristi. Ovo je poprilično bitno pogotovo na samom početku igre jer ukoliko krenete s nekom tehologijom koja vam i nije toliko u tom trenutku od neke važnosti; dogodit će se to da će te zaostajat za drugim civilizacijama koje će otkrivati mnogo korisnije tehnologije. Npr. bilo bi potpuno nepotrebno na samom početku ići razvijati tehnologiju Art&Music pomoču koje možete širiti svoju kulturu kada bi vam na početku puno bolje došlo da razvijete Irrigation pomoću kojeg ćete moći navodnjavati dotad beskorisnu neplodnu zemlju i pretvorit ju u plodno tlo te time si omogućiti uzgajati i proizvoditi više hrane.

Druga važna stvar u igri su vaši gradovi. Oni su centar svih zbivanje gdje ćete skupljati resurse, graditi zgrade i brodove te rekrutirati nove koloniste i ratne jedinice. Gradovi će pak ovisno o vašem odnosu prema njima imati 3 vrste raspoloženja o kojem će ovisiti kako će funkcionirati. Imate vesele, neutralne i ljute gradove. S neutralnim počinjete, a onda o vama ovisi kakvi će biti. Ako ćete građane vaših gradova uveseljavati građenjem hramova bit će veseli te time će više proizvoditi za vas, no ukoliko ćete ih forsirati i tjerati da rade više nego što bi trebali biti će ljuti na vas te na koncu će od sljedećeg puta manje proizvoditi za vas. Ono što mi se jako svidjelo u ovoj igri je vizualni prikaz onoga kaj radite. Npr. na početku svi počinju s malim plastičnim modelom svojeg naselja, a onda poslije kako gradite nove zgrade samo dodajete nove plastične modele utvrda, hramova, luka i sveučilišta na bazu vašeg naselja što vizualno jako lijepo prikazuje kako se vaš grad širi iz malog naselja u već pravu metropolu. Isto tako i za tehnologije. Razvijete neku tehnologiju i jednostavno to označite s malenom kockicom u vašoj igraćoj boji i položite ju u utor na vašoj igraćoj ploči pokraj imena tehnologije. Slično funkcionira i s resursima. Skupljate npr. 2 resursa hrane i 1 drveta i položite mali marker hrane na polje 2, a drveta na polje 1. Jako mi se svidjelo kako se uštedjelo na komponentama na ovakav način. S druge pak strane plastičnih komponenti ima popriličan broj :) .

Osim običnih zgrada postoje i specijalne zgrade ili bolje rečeno Svjetska Čuda koja možete izgraditi u svojim gradovima. No kao što im i ime kaže nebi to bila Svjetska Čuda da ih je jeftino za izgradit :D . Rekao bih čak da su i malo preskupa, što nije ni čudo budući da na kraju igre nose 5 bodova. No ja bih malo više volio da su napravili u igri da Svjetska Čuda imaju veći utjecaj na civilizaciju koja ih izgradi. Doduše kada se izgradi neko Svjetsko Čudo dobiva se i bonus koji donosi. Npr. ako izgradite Veliki Svjetionik iz Aleksandrije u svojem gradu tada svaki puta kada aktivirate grad u kojem ga imate izgrađenog možete pomaknuti jedan svoj brod. No kako su Svjetska Čuda poprilično skupa tek će ih se uglavnom pred sam kraj igre moći napokon izgraditi, no onda se pošteno neće moći koristiti bonus koji donose budući da je uskoro ionako kraj igre. Još jedan igrač i ja smo uspjeli npr. izgraditi svaki svoje Svjetsko Čudo tek na 2 potezu zadnjeg kruga. I koja nam onda korist bonusa toga Svjetskog Čuda kada je ionako kraj igre. Eto volio bih samo da su to kreatori igre malo drukčije rješili.

Ono malo bitki koje smo imali su bile zanimljive i napete i Mado je lijepo opisao kako to jednostavno i lijepo funkcionira.

Igra inače kako ste i sami imali prilike vidjeti iz opisa jako podsječa na Sid Mierovu Civilizaciju uz iznimku što uključuje samo Antičko razdoblje povijesti. No i to bi se moglo promijeniti. Bilo bi jako zanimljivo vidjeti da Z-Man Games izbaci ekspanzije koje bi proširile vremenska razdoblja igre. Npr. Srednji Vijek, Renesansa, Doba Velikih Revolucija, Moderno doba itd.

Kao što rekoh igra mi se jako svidjela i preporučio bih ju svim velikim ljubiteljima civilizacijskih igara kao i onih koji vole dobre strateške igre :thumbs .
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 19 sij 2014, 15:13, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 6):
Shichmadomiljenkoigor1970burazVicko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la grof »

To treba staviti kao recenziju na stranice
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Vicko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la mado »

Slažem se s Mislavom, igra je odlična.

Tehnologije su odlično podijeljene u 12 kategorija, po 6 u gornjem redu, a 6 u donjem. Svaka od kategorija ima uvjet da prvo morate razviti prvu tj. baznu tehnologiju te kategorije da bi mogli razvijati ostale tehnologije u toj kategoriji. Dodatno su tri kategorije vladavine vezane na 3 gornje kategorije, tako prvo morate razviti religiju da bi onda mogli imati teokraciju, školstvo za demokraciju, a vojsku za autokraciju. Razvijeanjem nekih tehnologija dobijete dodatnu kulturu, a neke usrećuju civilizaciju. Tehnologije su dosta tematske, recimo ako imate u demokraciji razvijena civilna prava, onda vam je skuplje novačenje vojnika. Ili recimo dogma u teokraciji vas sprečava da imate više od 2 ideje. Svečenstvo pojeftinjuje razvijanje znanosti, metalurgija zahtijeva da prvo imate razvijenu kemiju itd. Ako razvijete kartografiju i navigaciju, možete brodovima putovati po morima s jednog kraja ploče na drugi, jer je igraća ploča kružna cjelina, tj. kao da igrate na globusu. Predobro :bravo

Čitao sam malo intervjue s dizajnerom Christianom Marcussenom. Namjerno su ograničili igru na samo jedno povijesno doba i nisu htjeli ići do modernog doba. Time su dobili igru u kojoj smisleno teče priča uspona civilizacije od malog grada do vrhunca do kraja igre, ali u samo jednom povijesnom razdoblju tj. u jednoj smislenoj priči. Tako su izbjegli paradokse i smiješne situacije u brojnim igrama koje se protežu od antike do modernog doba u kojima su moguće borbe streličara i konjanika protiv aviona i tenkova i brojne druge probleme. A i ovako igra traje dovoljno dugo (sat do sat i pol po igraču) i zauzima puno prostora na stolu.

Što se čuda tiče, moguće ih je izgraditi više u igri, ali se treba dobro fokusirati na njih. Opet su namjerno stavili da im cijena nije mala, jer je i logično da civilizacija nije mogla imati puno takvih čuda i obično ih je uspjevala izgraditi na svom vrhuncu, ne na početku. A i 5 bodova je puno u ovoj igri, pa bi bilo prejako da netko uspije izgraditi 5-6 čuda tokom igre. Ako se dobro sjećam pravila, tehnički je moguće da igrač izgradi 1-2 čuda. Ne sjećam se da može i treće, makar se možda krivo sjećam.

Borbe su odlično riješene kockama i ne mogu vjerovati da nijedna igra do sad nije imala takvo rješenje (ili barem ja nisam čuo za to). Osim što je moguće koristiti modifikatore rezultata, pojačavati svoje borce, oslabiti tuđe, sam način bitke mi je fenomenalan. Recimo da se sukobe 2 vojske od po 4 vojnika. Bacaju se po defaultu 4 kocke na svakoj strani. U većini drugih igara, samo šestice ubijaju. Ovdje ubija krajnji rezultat, pa tako i loše bacanje od recimo 2, 3, 3, 2 daje ukupan zbroj 10, pa podijeljeno s 5 daje 2 hita. Mislim da se tako odlično simuliraju pravi sukobi, a ne Rizik fore kad 1 vojnik s puno sreće i puno šestica porazi ogromnu vojsku.

Kaj se tiče proširenja, za ovu godinu je najavljeno Clash of Cultures: Civilizations. Donijet će 14 različitih civilizacija. Nove jedinice će biti konji i slonovi, ali ih neće moći imati sve civilizacije nego samo one koje su ih stvarnosti isto imale u prošlosti.

Sve skupa odlična igra :thumbs2 Nakon 5 igranja sam tek zagrebao po površini. Nisam još probao u maksimalnom broju igrača (4), a dobra mi je bila i u 2 i u 3 igrača.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 2):
miljenkoValsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2300 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la Valsim »

Da zbilja su super rješili borbe. Baš jednostavno, učinkovito i realno rješeno; točno na način kako si opisao. Sječam se koliko me jako nerviralo ko klinca kada bi u Riziku dvije protivnikove jedinice odbile napad 12 mojih :x ( da da toliko užasan znam biti ponekad na kocki, jedan od razloga zašto ne kockam :D ).
mado je napisao/la:Kaj se tiče proširenja, za ovu godinu je najavljeno Clash of Cultures: Civilizations. Donijet će 14 različitih civilizacija. Nove jedinice će biti konji i slonovi, ali ih neće moći imati sve civilizacije nego samo one koje su ih stvarnosti isto imale u prošlosti.
Ohoho proširenje :) .
Pozdravljam ga s jednim velikim thumbs upom :thumbs .
Sviđa mi se kaj će dodati različite civilizacije u igru, te što će se time dobiti na većoj raznolikosti suparničkih igrača.
O dodavanju novih jedinica kao što su konji i slonovi da i ne pričam. Već se vidim kako kao Hanibal prelazim planinske masive protivniku iza leđa sbatine .

Eh još ako s nekom budućom ekspanzijom dodaju i neke kao kartice velikih povijesnih ličnosti iz toga vremena koje bi davale određene bonuse na borbene situacije (Julije Cezar, Hanibal, Aleksandar Veliki), izgradnju zgrada i širenju kulture (Periklo), bonusu na znanost (Arhimed), bonus na izgradnju Svjetskih Čuda (Keops) itd. Igra bi bila još epskija za jednu sasvim novu razinu :thumbs .
Još da ekspanzija doda 5 igrača :zvizdi .
Samo kažem da više je i bolje po mojem mišljenju, pa morali igrat i 8 sati da dovršimo igru :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la thegrey »

mado je napisao/la:u jednoj smislenoj priči. Tako su izbjegli paradokse i smiješne situacije u brojnim igrama koje se protežu od antike do modernog doba u kojima su moguće borbe streličara i konjanika protiv aviona i tenkova i brojne druge probleme.
vidim, spavalo se na satovima povijesti
Avatar
the_priest
Reactions:
Postovi: 117
Pridružen/a: 04 pro 2013, 00:18
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 28 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la the_priest »

Prvi i drugi Talijansko - Etiopijanski rat haha
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la miljenko »

Izvrsna Mislavova recenzija je online ako već nište vidjeli :thumbs

http://igranje.hr/recenzije/igrali-smo-clash-cultures
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la kockica »

kako se još informiram da neće možda kojim slučajem reprintati ekspanziju (a neće), našao na bgg-u sljedeće:

https://boardgamegeek.com/thread/173352 ... nd-horseys

Uglavnom, mogu se naći setovi figurica iz ekspanzije na spielematerial.de

Ima netko ideju kako bi se mogle riješiti kartice iz ekspanzije?
dgalesic2000
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 04 lis 2011, 15:57
Lokacija: Zagreb, Podsused
Ima zahvala: 268 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post Postao/la dgalesic2000 »

Bolje naruči francusku verziju preko Amazona.fr. Dobiš sve komponente i trebaš samo nalijepiti eng text na karte. A fajlovi već postoje za sve.

Amazon kaže da trenutno ima 2 komada na stocku, za 35 Eura
https://www.amazon.fr/Asmod%C3%A9e-damb ... +boardgame
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”