Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la miljenko »

smi je napisao/la:Imho totalna glupost i gimick koji nikad nece zazhiviti. Em unistavash igru, a pola bg igraca zazire od takvih stvari.

Sto se tice updejtanja mape sa nekim bitnim dogadjajima koji uz to dodaju neki plus/minus polozhaju za igru, to funkcionira u slucaju da cijelo vrijeme igraju isti ljudi, ako ti se mijenja ekipa onda je to totalna glupost.
Ja tu ideju ne dozivljavam kao unistavanje igre, nego kao avanturu, nesto sto kad zavrsi mi ostavlja lijepu uspomenu na prosla iskustva. Kad evolucija zavrsi, ostane mi potpuno customizirana verzija Rizika sa unikatnom mapom, frakcijama i karticama. Igra koja ima svoju povijest!!

Slazem se da igra vjerojatno nece funkcionirati s razlicitim ljudima svaki put, jer ce se ljudi nekako vezati uz frakcije koje igraju i njigov razvoj, to je u ljudskoj prirodi.
Zadnja izmjena: miljenko, dana/u 25 kol 2011, 17:58, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la grof »

Koncept će sigurno naći na tip ljudi, igrača kojima će se dopasti.

Uostalom, bez pokušaja niti nema inovacija ;) Ne treba imati tako krute stavove..
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Dibbler
Reactions:
Postovi: 32
Pridružen/a: 21 srp 2011, 14:09
Lokacija: Split
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la Dibbler »

miljenko je napisao/la:
smi je napisao/la:Imho totalna glupost i gimick koji nikad nece zazhiviti. Em unistavash igru, a pola bg igraca zazire od takvih stvari.

Sto se tice updejtanja mape sa nekim bitnim dogadjajima koji uz to dodaju neki plus/minus polozhaju za igru, to funkcionira u slucaju da cijelo vrijeme igraju isti ljudi, ako ti se mijenja ekipa onda je to totalna glupost.
Ja tu ideju ne dozivljavam kao unistavanje igre, nego kao avanturu, nesto sto kad zavrsi mi ostavlja lijepu uspomenu na prosla iskustva. Kad evolucija zavrsi, ostane mi potpuno customizirana verzija Rizika sa unikatnom mapom, frakcijama i karticama. Igra koja ima svoju povijest!!
Tako je! Zapravo mi se najviše i svidio taj dio što će svaki korisnik praktički imati personaliziranu verziju igre. Istina, to će i dalje bit Rizik (ima figurice divovskih robota koje liče na dreadnoughte iz W40k, a to diže ocjenu bar za pola u mojim očima :lol: ), ali sam koncept čini igru vrijednom kupnje IMHO.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la grof »

Dibbler je napisao/la: Tako je! Zapravo mi se najviše i svidio taj dio što će svaki korisnik praktički imati personaliziranu verziju igre. Istina, to će i dalje bit Rizik (ima figurice divovskih robota koje liče na dreadnoughte iz W40k, a to diže ocjenu bar za pola u mojim očima :lol: ), ali sam koncept čini igru vrijednom kupnje IMHO.
Upravo to.
Takvo što još do sada nitko nije igrao i nitko nema pojma kakav će osjećaj i dojam ostaviti ovakva vrsta igranja na njega, odnosno igrače.
Ako ništa drugo onda je ovo vrlo vrijedan eksperiment u psihologiji igranja društvenih igara ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
baba
Reactions:
Postovi: 106
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la baba »

Koncept je odličan.

Ali postoji jedna kvaka - igra može nakon nekoliko partija postati dosta nebalansirana (što je i sam dizajner priznao).

Mene samo zanima koliko će ta igra kod nas koštati, jer koliko god bi jako htio isprobati ovako nešto novo i neobično, toliko mi se i ne daju novci za nešto što bi se teoretski moglo nehotice nepovratno upropastiti nakon samo nekoliko igara. A ako igra koja košta $30.00 u Americi kod nas košta 300 Kn, onda bi Risk:Legacy sa preporučenom cijenom od $45 mogao koštati i preko 500 Kn, što bi za Hrvata vulgaris moglo predstavljati poprilično skupi "eksperiment" - pogotovo jer će "odigranu" igru prilično teško prodati ili zamijeniti.
StariMorskiVuk
Reactions:
Postovi: 15
Pridružen/a: 13 srp 2011, 12:44
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la StariMorskiVuk »

MMmda.

Rizik nije nikad ni bio pretjerano balansiran, ali ljudi koji ga kupuju ne znaju za pojam balansa u igri :geek: pa smanjenje balansa nije veliki problem.

U svijetu bitaka vojski modela (miniatures wargaming), kao i u svijetu RPG postoji pojam "kampanje" koji se znao spretno uklopiti i u poneku društvenu igru (Blood Bowl, Descent). Za igrati kampanju dakle, nije potrebno trgati, rezati ili lijepiti, samo zapisati promjene.

Dakle, po meni ne radi se ni o kakvoj revoluciji, samo o marketinškom triku koji ti pokušava ponovno prodati Rizik, inovacija odprilike u rangu sa Monopoly-em koji ima *gasp* kreditne kartice umjesto novcanica. :lol:

Sve što je u postu napisano u prilog ideji vrijedi, jer govori u prilog igranja kampanje. Kampanje su super stvar, igrao sam ih mnogo a bogme mnogo i vodio, ali vrlo rijetko tko ima danas vremena za njih. A kad promjeniš publiku, stvar se mijenja. Ako sam ja u igri br 1 povukao potez koji me košta u igri 10, to je zabavno. Ako je netko koga uopće ne znam povukao blesavi potez koji me od početka igre 10 stavlja u lošiji položaj, to ne da nije zabavno nego je očajno loše za moral.

Moj zaključak? Niš revolucionarno. Mnoge je igre moguće "moddati", iako je rijetko kojoj igri potrebno. Rizik svakako može biti puno bolji, i moguće se ovoliko potruditi (i istrošiti, vremenom i novcem) i učiniti ga malo boljim, ali onda je bolje jednostavno kupiti jednog od praunuka Rizika, poput Twiligh Imperium, Tenji, Runewars ili recimo Starcraft za fanove istoimenog RTS-a.

Isti tip, slično trajanje, slična cijena i DALEKO bolja izvedba od a do ž.

O ukusima se ne raspravlja, naravno, ali osobno sam vodio mnogo kampanja i odigrao dosta partija svih igara navedenih u ovom postu, i ne preporučam.
baba
Reactions:
Postovi: 106
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la baba »

StariMorskiVuk je napisao/la:MMmda.

Rizik nije nikad ni bio pretjerano balansiran, ali ljudi koji ga kupuju ne znaju za pojam balansa u igri :geek: pa smanjenje balansa nije veliki problem.
Da.. ali Risk:Legacy izgleda može postati toliko nebalansiran da to bude očigledno čak i ljudima koji se inače ne zamaraju "balansom" igre. Naime u igri pobjednik dobija "bonuse" koji se protežu kroz daljnje partije, a nakon partije čak dobije i šansu "uništiti" neki teritorij što će dobri igrači znati jako dobro iskoristiti. Znači ovo ide dalje od onog "Mate se zabio u Australiju i ne izlazi van", ovdje može biti "Mate će uvijek na početku igre i svih daljnjih igara biti toliko jak da ćemo se u svakoj partiji morati udružiti protiv njega da bi imali šansu". Nekom će to možda biti zabavno, ali nekima će definitivno biti iritantno.

A usporedba sa "kampanjama" u drugim igrama i jest i nije dobra. Koncept nije toliko revolucionaran koliko se neki ljudi deru, ali ipak je nov. Ova igra se ipak "nepovratno" mijenja, nema mogućnosti povratka na početak kampanje ili promjene uloga na pola puta. Pobjede ostaju zapisane, bonusi su trajni, izmjene na karti ostaju zauvijek. Malo je ipak drukčije od "kreditnih kartica u Monopolu".
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la Gordan »

čitam malo sve ovo i mogu samo zaključit jedno. ne znam, vidite li vi to, ali ova revolucija. po meni, služi samo jednoj stvari - DA VAM MOGU IZNOVA PRODAVAT JEDNU TE ISTU IGRU!!!
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
StariMorskiVuk
Reactions:
Postovi: 15
Pridružen/a: 13 srp 2011, 12:44
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la StariMorskiVuk »

baba je napisao/la: A usporedba sa "kampanjama" u drugim igrama i jest i nije dobra. Koncept nije toliko revolucionaran koliko se neki ljudi deru, ali ipak je nov. Ova igra se ipak "nepovratno" mijenja, nema mogućnosti povratka na početak kampanje ili promjene uloga na pola puta. Pobjede ostaju zapisane, bonusi su trajni, izmjene na karti ostaju zauvijek. Malo je ipak drukčije od "kreditnih kartica u Monopolu".
Novo je, u smislu u kojem je skakanje iz aviona BEZ padobrana novo u odnosu na skakanje sa padobranom. Ima sve iste prednosti ali značajno različite mane.

Dakle ok, priznajem. Bio sam pre blag :twisted: kad sam ideju usporedio s kampanjama, jer iako su im prednosti jednake mane ovog pristupa su mnogo destruktivnije, mnogobrojnije i naravno, skuplje.

Takodjer, nije kao kreditne kartice u monopolu, još je blesavije, jer kod tog monopola ipak postoji neki faktor novog doživljaja koji se ne može jednostavno i jeftino zamijeniti bilježnicom i kemisjkom olovkom.

No, sad da ne ispadne da se otresam bezveze; ima zaista predivnih primjera pravih inovacija u dizajnu društenih igara, pa mi je tužno gledati kako se jedan dosta loš i isprazan krik za različitošću odmah doživljava kao revolucija. Dixit je revolucionarna igra. Jednom davno, Settlers of Catan su bili revolucionarna igra. Magic:the Gathering je to nekad bio. StrgajSamSvojRizik će možda zanimati pokretaća ovog posta, protiv čijeg ukusa nemam ništa konkretno, i drugih nekoliko ljudi koji su jednostavno zaljubljeni u Rizik. Ostali će se vjerojatno okrenuti kad ga vide na polici kao da ispred njih stoji Drinkopoly.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Risk Legacy - revolucija na pomolu??

Post Postao/la grof »

Dixit mi nekak nije revolucionarna igra. Dixit spada u kategoriju kreativnih igara od kojih mi je nekako Pictionary bio prvi i požnjeo je veliki uspjeh, baš zbog revolucionarnosti. Dixit je samo odlično ponovo pobudio interes za kreativnim igrama i, nema dvojbe Dixit je odlična i izvrsno izvedena igra, ali nije revolucionaran ;)

Catan je bio revolucija definitivno i prouzrokovao je veliku popularnost Euro igara, no ne tvrditi da Rizik Legacy ne uvodi nešto novo (ne mora to nužno značiti i nešto dobro!) nije baš točno. Da li će to prouzrokovati pravu revoluciju ovakvih igara, vrijeme će pokazati. Iskreno, ako narod danas puši fore "Skupi ih sve" ne vidim zašto igra po sistemu "Zaljepi ih sve i potrgaj svoje kartice" ne bi požnjela veliki uspjeh. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”