Exodus: Proxima Centauri

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Schism
Reactions:
Postovi: 102
Pridružen/a: 15 ožu 2012, 13:17
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la Schism »

TI ima definitivno slozeniju diplomaciju. Ali to ne znaci da se diplomacija u Eclipse-u svodi na "ne diraj ti mene, necu ja tebe". Kad bi islo po tom principu, onda bi uvijek onaj ko se najmanje mjesa u konflikte izmedju igraca na kraju bil pobjednik, jer bi jednostavno stajal po strani do kad bi ostali sredili najjaceg u igri, i pritome zrtvovali svoj razvoj. Iako nerijetko se zna dogoditi bas to :D Naravno sve ovisi o iskustvu ljudi s kojima igrate.

Sto se pravila tice, Eclipse ima zanimljivu mehaniku, koja kaze da ako prekines diplomatic relations dobivas "traitor" card koji ti automatski vrijedi -2 boda i onemogucava ti da sklopis novi diplomatic relations sve do kad je kartica kod tebe. traitor ti ostaje sve do kad neko drugi ne postane traitor tako da napadne igraca s kojim ima diplomatic relations. e sad, u pocetku igre svima je u interesu sklopit diplomatic relations s nekim zbog toga jer postupak razmjenjuje ambasadore, koji opet povecavaju proizvodnju resursa po izboru. however, ako igrate s imalo iskusnijim igracima, diplomatic relations je nesto sto svi aktivno koriste u pocetku igre, ali istovrmeno znaju dobar trenutak kad ce prekinuti diplomatic relations, ovisno o tome kolko uspjesno ce se koji igrac razvit. i tu dolazi do izrazaja taj presutni dio diplomacije koji nije definiran pravilima, vec vise izgleda kao hladni rat.

uz to broj ambasadora koje mozete imati je ogranicen, i korsiti iste "slotove" koje i victory pointovi koje dobivate za combat. znaci ne mozes i jedno i drugo - ili si conqueror ili si diplomat, sto se jako dobro uklapa tematski.

ekspanzija pored diplomatic relationsa uvodi i alliance, koji onda jos dalje razvijaju aspekt diplomacije sve do te razine da grupa igraca moze igrati kao savez i na kraju igre pobijediti ili izgubiti zajedno. ono kaj je najzanimljivije u Eclipse, je da kolko god bili jaki igru ne mozete pobijediti sami, jer ce se naravno ostali udruziti protiv vas. s druge strane biti underdog i napraviti iznenadni turnaround nije bas izgledno. zato da bi bili dobri, trebate uvijek biti negdje u sredini, i dobro postaviti svoje diplomatske veze, i one koje su direktno uvjetovane pravilima igre, ali i one koje nisu.

anyway, sorry na wall of text, ali dosta je tesko opisa diplomaciju ukratko rofl
Ovi su korisnici zahvalili autoru Schism za post (ukupno 3):
burazmadosadistiko
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la Vatanen »

Wow. Hvala na opširnom opisu :bravo
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la mado »

Jel ovo igrao tko u zadnje vrijeme? Usporedba sa Eclipse i Twilight Imperiumom?
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
dlakar
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la dlakar »

Uf, nisam ni znao da postoji tema
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la dlakar »

Mislim da bi @PsyBurn mogao nešto više reći o igri
Zadnja izmjena: dlakar, dana/u 06 pro 2021, 12:22, ukupno mijenjano 1 put.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la Valsim »

Prvo što sam pomislio kad sam vidio da je ova tema ponovno zasjala - 100% ju je @mado izvukao iz naftalina. 2013. godina. Impresivno. Ako taj čovjek nije izvukao Jackpot i sad gleda gdje sve utopiti lovu, eh onda zbilje ne znam :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Exodus: Proxima Centauri

Post Postao/la sadistiko »

Jedno vrijeme sam je ciljao uzet, čak je bila na aukcijama ove godine u Essenu ali nekako sam splasnuo po pitanju iste jer ni ove svoje ne igram, što će mi još jedna od "tih"
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”