Twilight Struggle

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la stoka »

https://boardgamegeek.com/boardgame/191 ... t-squabble
za one koji za rekreiranje hladnog rata imaju samo 10-15 minuta... :D
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la kockica »

Vi koji igrate ovu igru, jeste li je igrali sa ljudima koje ne zanima hladnoratovska tematika, opcenito povijesna, pa bi se "navukli"? Mene vec duze zanima TS, ali stalno si mislim kako bi zeni bilo dosadno.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la stoka »

moju niti malo ne zanima niti zna išta o tome, al igrala je barem 20 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
kockica
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la smurfORnot »

Sad mene zanima zasto je ta igra tako dobra :D
Nikad nisam igrao nesto tako, al kad vidim art na kutiji i cijelu tablu koje nekako bland izgleda, uzasno me odbija.
Then again ako je 2. Na listi, a bila je prva, ovito je igra iz nekog razloga tak dobra tolkim ljudima.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la:Vi koji igrate ovu igru, jeste li je igrali sa ljudima koje ne zanima hladnoratovska tematika, opcenito povijesna, pa bi se "navukli"? Mene vec duze zanima TS, ali stalno si mislim kako bi zeni bilo dosadno.
Evo da se nadovežem na kolegu @stoka.

Niti moju bolju polovicu ne zanima nimalo hladnoratovska tematika, a ni generalno neka povijesna tematika. Ono što joj se jako sviđa kod ove igre, kao i meni, je ta mehanika da svaku rundu vučeš određen broj karata, od toga u većini slučajeva 50% svojih i 50% protivničkih i sada ti pametno to odigraj da maksimiziraš svoje, a umanjiš utjecaj protivničkih. Plus kako je Miljenko rekao u jednoj drugoj temi, ti sa svakom kartom imaš na raspolaganju 5 mogućih akcija za koje ju možeš iskoristiti. Tako da mjesta za strategiziranje ima pregršt. Mi smo tek zagrebli površinu igru, a već smo ostali zapanjeni mogućnostima i raznim kombinacijama odigravanja karata, kada koje ne odigrati, koje čuvati, koje blokirati protivniku itd. Igra se u cijeloj svoj većinom sivoj nijansi boja na prvu ne doima nešto vizualno prelijepo, ali to ide u paketu sa tematikom igre koja isto tako je bila sve samo ne blistava. Bilo bi smiješno da igra prezentira jednu tako ozbiljnu tematiku, a ima u sebi šarolik spektar boja. Tu je još i svima nama omražena kocka koja dodaje određenu nepredvidljivost igri. Eh sad mada cijenim i sviđa mi se ideja da ništa nije 100% sigurno, opet poludim i dođe mi da šiknem igru kroz prozor kada npr. Slavica dobije upravo traženu šesticu na kocki koja joj jedino može pomoći u datom trenutku i totalno mi ruinira planove, ili da se cijelu igru zahvaljujući kocki ne uspijem pomaknuti s prve pozicije na svemirskoj traci, dok Slavica za to vrijeme šiba naprijed bez imalo frke i uspije doći svega dva polja do kraja. Opet s druge strane Slavica poludi kao npr. sada u zadnjoj partiji kada ja zaredam dva vojna udara za redom na svojem potezu i u obja slučaja sam dobio 6, čime se njezina dotada dobro utaborena utvrda u Argentini i Brazilu dobrano zacrvenila. U takvim slučajevima vidim i njoj u očima da bi najradije bacila stol skupa s igrom kroz prozor. Moram priznati kako se niti oko jedne igre nismo još toliko nervirali kao oko ove. Naigrali smo se podosta igara gdje kocka ima veliki utjecaj na igru i nikad se nismo iznervirali niti oko čega, no u slučaju ove igre kada kocka može, ali i ne mora imati utjecaja na igru, kada se ovakve situacije nenormalne sreće zaredaju, pa osjećaj po drugu stranu nije baš prelijep. Dodaj tome da ti pođe za rukom pa u jednoj rundi uspiješ povući ama baš sve gadne protivnikove karte u ruku i nekako ti dođe da odmah prouzročiš taj nuklearni rat i završiš s time. Tako da na momente igra zna biti i igra živaca, što opet nekako ide zajedno s temom igre. Možemo si i zamisliti koliko su Sovjeti i Ameri nervirali jedni druge svojim zakulisnim igrama i nenadanim prevratima u raznim državama, no opet su se morali obuzdavati i držati prst podalje od nuklearnog okidača. Mislim da teško da kocka može odlučiti o pobjedniku igre, jer će igrači u većini slučajeva imati 50-50 success/fail ratio. Mogu konstatirati samo na kraju da je igra pravo strateško remek djelo i nije ni čudo da je toliko dugo bila broj jedan na BGG-u.

slika

Naša zadnja partija od jučer navečer. Krenulo je Sovjetima (moi). Iznimno borbena partija, svako malo smo izvodili prevrate i igrali se s Defconom malo ga povećavajući pa smanjujući. Mislim da je presudilo što sam se dosta rano uspio utaboriti na nekim ključnim mjestima pa me Slavica ni na koji način nije uspjela izbaciti iz njih. S druge strane u jednom trenutku sam kontrolirao u Europi gotovo sve zemlje osim Poljske i nekih manje bitnih, pa vidite i sami na što je na kraju ličila Europa.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
kockicastoka
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la kockica »

Mene ne treba uvjeravati u kvalitetu TS-a, evo i Stipsonov se baš fino ponudio da isprobamo igru, hvala mu. :thumbs Nikad nisam igrao, ali tematika mi je dovoljno zanimljiva (otac mi je ipak profesor povijesti), mehanika mi se čini dovoljno zanimljivom. O artworku se da pričati, ali čini mi se funkcionalan, i igra mi se čini da je jako čvrsta udvoje. Ja sam sigurno za nabavu ove igre, ali eto, žena mi je bila ključan faktor. Zato me i zanimalo da li bih svoju životnu družicu i igraću partnericu :ljubav mogao nagovoriti na ovu igru. S obzirom da smo počeli preferirati sve složenije i napetije igre, sada ste mi dali za razmisliti o nabavi i ove igre. Damn, a već sam mislio da sam zaključio svoju wish listu. :zamisljen
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la stoka »

eh, ubit će me tvoja žena, prvo sam ti nabacio onaj češki clash, onda u mučkoj suradnji sa garekelimom te zainteresirao za dominant,a evo sad te nagovaram i na TS...
inače, vjerojatno i znaš, na 365 games ima najpovoljnija opcija TS, nekih 35 funti sa dostavom izađe...
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la smurfORnot »

cca 350kn, vec provjerio danas :)
Jedini minus što vidim je da igru moraš igrat s istom osobom. JEr tipa igram ju par puta s curom, nakon toga je pokazem frendu, i zgazit cu ga. Onda ga ja možda u međuvremenu opet odigram dok on pristane na novi gejm jer je zgažen, i odna opet dobije batina jer sam ja u međuvremenu nešto novo naucio.
Onda ga želiš pokazat trecoj osobi, ta nemora ni igrat protiv tebe, ako nije spremna odigrat bar par partija i zgubit zaredom.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la stoka »

eh, valsime, ja san se katkad u sebi molio da moja dobije šesticu kad bi tukla državni udar na neku moju državu, samo da ne poludi...stvarno smo imali svakakvih scena sa ovom igrom, i dobrih i loših...al, da, najviše nerviranja, živciranja i svađa je difinitivno u ovoj igri, od svih koje sam igra...znalo se dikod i kupit na pola odigranu igru, radi živčanih slomova...
i obavezno povedi s njom najpatetičniju raspravu na BGG, jel wargame il nije, bez toga ne ide...
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la Stips »

Na stranu tema i izgled.

Igra fino balansira između sreće i kontrole.

A ljudi je vole jer zapravo je igra u svojoj srži tile placement. Ako voliš Tigris i Euphrates ili makar Carcassone, onda je ovo slično, samo u područje ide bilo koji broj pločica a ne smao jedna, i ne stavljaš na pravilnu rešetku nego na mrežu, i karte utječu na to da imaš različit broj akcija po potezu, i karte utječu na to da stalno događaju neki eventi tako da ni pravila nisu toliko fiksna nego cca 1/3 svih odigranih poteza nisu polaganja pločica nego su eventi. Bez karata (npr Destalinization), ti 'influence samo stavljaš. Ne mičeš, ne skidaš, samo stavljaš. A svaka stavljena pločica te ili ojačava negdje gdje te ima, ili otvara nove mogućnosti negdje gdje te nema. TS je osvojio svijet i toliko dugo bio #1 baš radi te kombinacije CDG tile placement. Tvoja 'vojska' nije vojska, ne ide nigdje, naprosto je _utjecaj_.

Zemljopisne strukture koje nastaju su dovoljno stabilne za strateško razmišljanje, a opet sreća tu i tamo odjednom prešalta strukturu pa baza za neki budući potez se odjednom prekonfigurira u 'vatrogasca' za odmah ovaj potez za upravo ovu (ne)priliku. Ako u tri takva šaltanja budeš poražen, nije to do sreće nego do neprilagodbe. Sreća je sretan slučaj, no igrača prije svega zanima logistika - prije svega, zemlje pod kontrolom, i prisustvo u regijama. A ako se baš desi crni niz, što se oponent više oslanja na benefite sreće to će biti slabije strukturiran jednom kad niz prestane.

Možeš dati svoj stil kao igrač, jer unutar nekih margina možeš birati uzimaš li vrapca u ruci ili kockaš za goluba.
Ni pretjerano rigidan ni fleksibilan, moraš biti oportun. No da sad ne drvimo Sun Tzu šprehe.

Plus je i što nije zagušena pravilima pa imaš jako lijep pregled što se događa, i ne traje predugo. Više je prema igri nego prema modelu, što je za mene veliki plus. I kad se desi da netko dobije dvije jake ruke za redom i svaku željenu kocku, brzo je gotova pa nema nekog beskonačnog mrcvarenja.

Minus je, kao i kod svih CDG, što moraš znati karte. No ako igraju dva igrača sa otprilike istim brojem partija, onda to i nije neki problem. Ako je jedan jači, onda te mora mentorirati i reći ti ako si Rus da ne stavljaš previše vojske u Egipat, ako si Amer da paziš na Francusku i slično. Premda, koliko god su karte bitne, mapa je bitnija - igra se svodi na to gdje ćeš stavljati pojedine influence, a najbitnija ti je odluka gdje i kada se ojačavati a gdje i kada se širiti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
Shichkockica
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”