Pandemic

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la kockica »

Žena i ja smo odigrali nekoliko partija, ali u osnovnoj verziji sa samo 4 epidemijske kartice, da dokraja apsolviramo igru.

Sa svakom novom partijom smo mijenjali likove da isprobamo njihove mogućnosti i meni se osobno nekako čini da je u verziji za dvoje dispatcher najslabiji lik, ali vjerojatno više dolazi do izražaja kada ima više igrača pa to još moramo testirati.

Uglavnom, počeli smo lako pobjeđivati (premda u početničkoj verziji), a kako je već rečeno, definitivno nam se ključnim za uspjeh pokazala razmjena karata a kockice smo ciljano uklanjali tek da spriječimo širenja bolesti.

E sad, meni se igra dopala, i stvarno lijepo izgleda sa svim svojim elementima. Moja bolja polovica pak kaže da joj je igra dobra, ali da joj je donekle slična igra Geister, Geister. Shatzsuchmeister bolji :zamisljen

Ali probat ću je nagovoriti da sljedeći put idemo na težu varijantu i uz nalaženje nove žrtve koju ćemo prisiliti da igra sa nama. :) A možda i puknem koju ekspanziju - nekako su mi zanimljivi state of emergency i in the lab.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la kockica »

Kao što sam i pretpostavio, dispatcher je super lik kada igra više ljudi i moram priznati, baš su svi likovi lijepo sjeli. I općenito sa svakim igranjem mi je igra sve bolja.

Osim razmjene karata, čini mi se da su veće šanse za uspjeh ako se barem jedna bolest iskorijeni.

Nego, mene zanima sljedeće, nalazim na oprečne tvrdnje pa me zanima da li se In the Lab igra samo u kombinaciji sa On the brink?
Avatar
SirCag
Reactions:
Postovi: 8
Pridružen/a: 17 ožu 2014, 14:04
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 5 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la SirCag »

Ovisno što želiš igrati od modula iz in the lab ekspanzije.
Na kutiji In the Laba piše da je to ekspanzija za Pandemic sa On the brink ekspanzijom.
Veći dio In the Laba se može igrati bez On the brink, ono što fali iz on the brink su eventi (po meni skroz nebitno) te pola ljubičastih kockica za Worldwide Panic Mutation challenge. za sam lab challenge, koji je glavni dio ekspanzije, ne treba on the brink ekspanzija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru SirCag za post (ukupno 2):
Shichkockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la kockica »

Eh, onda mi nema smisla imati to proširenje ako ne mogu koristiti sve komponente. Za sam On the brink na ITD-u sam od voditelja čuo da je brutalno težak, skoro pa nemoguć, što me malko pokolebalo. Nadao sam se da će ekipa odigrati to, ali kako je bilo par početnika, vjerojatno ih se nije htjelo ubiti u pojam :)

Offtopic, nick ti je povezan sa Vorkosiganima?
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Pandemic

Post Postao/la Killa »

On the Brink je esencijalan dio Pandemic kolekcije!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
Shich
Avatar
SirCag
Reactions:
Postovi: 8
Pridružen/a: 17 ožu 2014, 14:04
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 5 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la SirCag »

Tako je killa ;)

Offtopic @kockica u pravu si u vezi nicka ;)
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la stoka »

jučer stigao pandemic, odigrano već 6 partija, doduše, 5 solo...ugl, prvu smo ja i prijatelj izgubili za dlaku sa 4 epidemijske karte, ove ostale sam odigra solo sa 5 epidemijskih, prve dvi sam solo također izgubija, onda sam nenadano dobija u jakom timu medic-scientist, s tim da san ima sriče, scientist odma digla 4 karte crvene boje i riješila sve u atlanti već prvi krug...ostatak igre je isto teka glatko, tako da san 10-ak karata prije kraja riješija sve bolesti.drugu partiju složim tim experta za gradnju i istraživača, i izgleda mi da se jako dobro nadopunjuju, on gradi centre s kojima napraviš mrežu s koje se istraživač može pribacivat i dilat ti karte...uglavnom, opet sam pobijedija i to sasvim uredno, da san se čak počea pitat igram li šta krivo, i već malo guglat o ekspanziji, kao iskusan sam već...i kad san već iša po izjednačenje, 3-3, igra me tako nalupala u samo par krugova, da još ne znam šta se desilo..ugl, ostalo je još preko 30 karata, a crvena bolest se već raširila toliko da nije bilo kockica...4-2 za igru...ugl, zadovoljan sam, igra se brzo, najbolje je šta kad gubim, prestanem razmišljat, samo izvlačim karte, ka kockar, misleći da će krenit nabolje, a situacija iz loše u goru...
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la kockica »

Već neko vrijeme, točnije od prije ljeta sam nabavio State of Emergency ekspanziju ali zbog nedostatka vremena nikako da Pandemic dođe na stol. Malo mi je žao što ta ekspanzija ne stane u jednu kutiju kao prethodne dvije (koje isto posjedujem), ali nije da ću se baciti kroz prozor zbog toga. Uglavnom, On the Brink je super ekspanzija, jedino još nisam odigrao dio sa bioterorizmom, i svakako ljudi koji su oduševljeni Pandemicom trebaju nabaviti isto, ali neću (sada) o njoj jer je pretpostavljam da je većini ljudi ipak poznata.

Što se tiče State of Emergency, donosi neka zanimljiva proširenja. Igrali smo Hinterlands, dio igre gdje postoji prijenos bolesti sa životinja na ljude. To mi je diglo igru jer bolesti više nisu toliko apstraktne kao prije (dosad nazivane po bojama), jer ipak postoji veća povezanost sa stvarnošću. Vjerojatno to zvuči morbidno s obzirom da od tih bolesti ljudi zaista obolijevaju i umiru, ali hej, ako ćemo pravo, već sama izvorna igra je pomalo morbidne tematike, a ovdje se ipak radi o suzbijanju i liječenju istih, cak bih rekao da je i edukativna.

Uglavnom svaka životinja je povezana sa određenom bolešću, pa je tako krava povezana sa plavom bolešću, majmun sa žutom, svinja sa crvenom i ptica sa crnom. Asocijacije na određene stvarne bolesti slobodno prepuštam vama. Taj dio igre dolazi sa kockom za bacanje i dvije dodatne ploče koje se postavljaju na bočne strane izvorne ploče. Riječ je o tome da postoje određeni prostori na dodatnim pločama koji nisu konkretni gradovi već predstavljaju navedene životinje.

Kocka ima 4 strane koje predstavljaju određene životinje, te dvije prazne strane. Prije inficiranja gradova se baca kocka i ako se dobije neki simbol životinje, dodaje se kockica na opisani prostor na bočnoj plohi. U slučaju kada ti prostori već imaju 3 kockice bolesti, i kada se zbog bacanje kocke se mora dodati još jedna, dolazi do klasičnog širenja bolesti ali istovremeno na 4 ili 5 gradova!

Na koje to gradove, ovisi o ucrtanim gradovima na bočnim plohama, pa zato postoje diskovi koji se postavljaju na iste gradove na glavnoj ploči kako bi se mogla pratiti međusobna povezanost ploča. Jedina zamjerka ide tome što zna biti jako tijesno na glavnoj ploči, pogotovo u crvenoj zoni kada se to načička sa diskovima, kockicama bolesti i figuricama igrača. Također igrači preko tih gradova sa diskovima mogu preći na bočne ploče kako bi na klasični način uklanjali kockice bolesti sa prostora koji predstavljaju životinje.

Isprva nam je to bilo zbunjujuće pratiti, (vjerujem da je i vama zbunjujuće ovo čitati) ali jako brzo smo se navikli. Igrali smo nekoliko partija, i svaki put smo izgubili, premda smo par puta smo bili nadomak pobjede (primjerice, imao sam sve kartice potrebne za liječenje zadnje bolesti, ali izgubili bismo prije nego bih došao na red)..

Mogu jedino poručiti ljudima koji su znali naći zamjerku igri kako je pobjeda u Pandemicu praktički na dohvat ruke, onog trenutka kada se izliječi jedna bolest, sa čime se slažem, da sa ovim proširenjem to pravilo definitivno više ne važi, jer čak kada mislite da vam ide dobro, ma što dobro, super!, već u sljedećem krugu se igra toliko preokrene da jedva plivate na površini. Igru otežava jer imate još uvijek isti broj kockica bolesti (osim, naravno, ako ne igrate sa nekim epidemijskim karticama koji vam uklanjaju neke kockice bolesti iz igre), ali 4 mjesta više na koje dolaze i sa kojih uklanjate kockice, a kao što rekoh, u slučaju širenja bolesti sa životinja, zaraza izbija u 4 ili 5 gradova istovremeno, pa jako brzo ostanete bez kockica bolesti.

Ostale dijelove proširenja budem opisao kada dođu na red za isprobavanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 5):
ShichValsimLourdinKillastoka
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3123
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2296 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la Valsim »

Nice, super recenzija :thumbs .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Pandemic

Post Postao/la kockica »

Je, baš mi se dopala igra premda je pakleno teška (igrali smo sa 5 običnih epidemijskih kartica). Iako State nije odigran u cjelosti, proučavao sam druge dijelove tog proširenja i usudim se reći da je jednako dobar kao i On the Brink (koji mi je izvrstan), pa ako se ljudi dvoume između kupnje ta dva proširenja, bolje da prelome poput mene tu odluku i nabave oba :D.

Zaboravio sam napomenuti da u ovoj ekspanziji dolazi između nekoliko novih uloga, i veterinar koji se igra samo kada se odigrava gore opisani Hinterlands. Da bi se uklonile kockice bolesti sa životinja, treba "ući" u bočne ploče preko povezanih gradova direktnom vožnjom ili sa čarter letom, ali veterinar preko istraživačke stanice može doći do bilo koje životinje i u jednom potezu može istodobno ukloniti dvije kockice bolesti. Vrlo moćna uloga koju svakako treba uključiti kada se igra Hinterlands, jer bez njega puno brže dolazi do raspada sustava.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”