7 Wonders

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: 7 wonders

Post Postao/la joezg »

U pravilima postoji jasno pojašnjenje kao i kod Ephesusa (gdje kaže da se novac uzima samo jednom, odmah nakon što je izgrađen stadij):
Clarification : this special ability takes place at the end of the turn in which
this stage is built. If players discard cards this turn (as in the case of the 6th
turn of an age), the player can also choose from among them.
(Postoji jednako dobro sročeno objašnjenje i u hrvatskim pravilima)

Dakle na kraju kruga u kojem ste izgradili stadij, možete uzeti sve karte iz discarda (i karte prošlih doba i tekućeg doba) uključujući i karte koje taj krug igrači odbace.

Na B strani, dakle možete uzeti jednu kartu iz discarda i izgraditi je besplatno nakon što izgradite prvi stadij pa opet nakon izgradnje drugog stadija i još jednom nakon izgradnje trećeg.

Ako se izgradi čudo u zadnjem krugu doba, možete odabrati i između onih preostalih karata koje igrači odbacuju (od zadnje dvije karte).
Avatar
CoxUT
Reactions:
Postovi: 196
Pridružen/a: 11 lis 2012, 19:11
Lokacija: Komin 127.0.0.1
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 10 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la CoxUT »

Ekipa koje taktike vi koristite?
U zadnje vrijeme tesko pobjedujem, ludim! :facepalm :D
Uvijek gledam da shebem susjede, normalno ako imam nesto bolje sebi onda to odigram.
Resursi... jel ih skupljate kod sebe da možete odigrati wondere ili gledate sto susjedi imaju tako da ih kupujete kod susjeda?
Na što najviše igrate, znanstvene (zelene), zgrade (plave) ili vojsku? Opet ovo sve nekad ovisi o ploči.
Jel gradite uvijek wondere na ploči?? Na što se fokusirate najviše u prvoj eri? szbunjen
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la grof »

Ja gledam što susjedi imaju od resursa, pa probam uz market karte pojeftiniti trgovinu s njima. Ono što oni nemaju izgradim ja. Igram uglavnom na zelene i plave karte i obavezno iskorištavam svu besplatnu gradnju koju mogu, temeljem prethodno izgrađenih građevina.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Popo
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 19 ruj 2011, 22:51
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 83 puta

Re: 7 Wonders

Post Postao/la Popo »

Ja NIKAD ne igram na zelene :)))
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la buraz »

zadnji puta sam igrao na zelene i skoro sam pobijedio... po prvi put :-D
vjerojatno i zato kaj sam bio ona nacija koja smije uzimat i besplatno graditi iz odbačenih karata..
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la grof »

@CoxUT
niti ja često ne pobjeđujem i to iz razloga jer bih najradije izgradio sve, pa se znam pogubiti. Po men je najbolja strategija usmjeriti se na određeni tip i to drmati. Graditi sve po malo ne donosi mnogo bodova...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la joezg »

Za početak jednostavan savjet. Na BGG forumu za 7 Wonders pogledaj Strategy postove s najviše thumbova.

Nisam neki ekspert, ali pobjedim poneku partiju pa ću probati dati neki savjet.

Mislim da je dobra ideja o procjeni koju kartu odigrati sljedeća: uzmite za benchmark grad Gizu, strana A. Njena čuda vrijede 3, 5 i 7 poena. Ukoliko vam kartice koje odigrate u dobu vrijede 3 u prvom, 5 u drugom i 7 u trećem, na dobrom ste putu.

Problem je, naravno u tome što je teško procijeniti koliko vrijede neke karte, ponajprije resursi. Dakle ovo shvatite samo kao neki generalni vodić.

Kad sam krenuo ovako razmišljati sam počeo redovito gubiti zato jer sam premalo vrednovao resurse. U prvom dobu treba graditi resurse. Razmišljajte o tome što će vama trebati i pogledajte što treba vašim susjedima, pogotovo za treći stadij čuda. Pokušajte im ne izgraditi taj resurs. Na primjer, ako vaš susjed ima Gizu, trebat će mu 4 kamena za treći stadij. Nemojte graditi kamen. On će ih izgraditi gotovo sigurno 2-3 i uvijek ćete ih moći kupiti, a ne želite mu dati četvrti. Lako se može dogoditi da neće moći izgraditi zadnji stadij ili da će potrošiti kartice da bi skupio četvrti kamen koji mu netreba za ništa nego za zadnji stadij. To je loše jer je potrošio dvije karte da bi dobio 7 poena, tj. 3,5 poena po karti i sigurno je mogao bolje utrošiti te dvije karte, pogotovo u 2. i 3. dobu (sjetite se benchmarka!).
Izgradite i pokoju sivu kartu ili barem budite sigurni da ih ima u susjedstvu, jer sive trebaju za guilde i vrijedne plave karte.
U prvom dobu uglavnom gradite resurse i onda još 1-2 dvostruka u drugom dobu.

Strategija na plave je dosta jednostavna, a često i učinkovita. Međutim uzmite u obzir da na nizove koji nude besplatnu gradnju u budućem dobu gubite poene. Altar(2), Temple(3), Panthenon(7) vam gubi 3 poena u odnosu na benchmark, a Theater(2), Statue(4), Gardens(5) čak 4. Svakako treba graditi i njih jer vam štede resurse i ne gube puno poena, ali nemojte im davati automatsku prednost u odnosu na one koji daju više poena ako imate dobru proizvodnju resursa. Baths(3), Aquaduct(5) je ok i svakako ga treba graditi.

Strategija sa zelenima je problematična, jer treba gomila karata za puno poena. Čisto zelena strategija će vjerojatno propasti prije nego uspjeti, bilo da se još netko odluči za nju ili da igrate protiv dobrih igrača koji će vam upropastiti gomilu zelenih karti. Ključ je graditi setove jer donose znatno više poena. Set od tri različite karte donosi 10 poena (3,3 po karti) i dobro ga je izgraditi ako uspijete dvije zelene karte izgraditi u prvom dobu. Drugi set donosi dodatnih 16 poena (5,3 po karti ili 4,3 za svaku od 6 karata). Više karata u jednom simbolu nisu toliko vrijedne i rijetko se isplate graditi. Najbolje je krenuti s idejom za jedan ili dva seta pa ako vidite da ljudi ne uništavaju zelene karte i da ih nitko drugi ne gradi krenuti u masovnu izgradnju. Ali i dalje pripazite na benchmark. Treća kartica u jednom simbolu, ako ne uspijete izgraditi treći set vrijedi samo dodatnih 5 poena i moguće je da možete bolje od toga u trećem dobu s gildom ili plavom kartom. I još jedna napomena Babylon nije grad za masovnu proizvodnju zelenih karata. Ima veliki nedostatak u tome što mu je početni resurs cigla, a za zelene karte u prvom dobru trebaju sivi resursi (u prvom dobu bi trebalo uzeti bar dvije zelene kako bi se najviše isplatile). Bolji su gradovi koji imaju sivi početni resurs, a ponajbolji je Halikarnasos jer omogučava uzimanje odbačenih karata i time smanjuje opcije protivnicima koji zelene karte žele uništiti.
Još jedan razlog zašto je dobro ne oslanjati se isključivo na zelene je i taj što vam zelene karte daju besplatnu izgradnju crvenih, plavih i žutih karati i jako su podesne za mješovite strategije. Nemojte ovo zaboraviti!

Strategija koja se naslanja na military je dosta dobra, ali treba paziti da se ne upadne u zamku utrke u naoružavanju jer se smanjuje dobitak po kartici. Ako imate tri military karte (po jednu u svakom dobu) i dobijete maksimalnih 18 poena to je izvrsnih 6 poena po kartici, ali ako ih imate 5 to je već samo 3,6 poena po kartici.Treba znati kada stati s naoružavanjem. Izvrsna je strategije izgraditi dvije karte u prvom dobu. Kao prvo, sa samo jednom kartom u preostalim dobima ste uvijek za jedan bolji od protivnika koji grade po jednu karticu u dobu, a potrošili ste dvije karte prvog doba koje po benchmarku trebaju vrijediti samo 3. Ako protivnici kasnije grade više kartica, oni ih grade na uštrb drugih karata koje bi po benchmarku vrijedile 5/7 bodova i sigurno im je manji benefit nego vama. Druga stvar je ta što dvije military karte u prvom dobu stvaraju jaki psihološki dojam pa vaši protivnici (ili protivnik) mozda odustanu od militaryja. Time možete osvojiti dosta military bodova s malo karata.

Gilde su, u načelu, jednostavne. Ako vam daju barem 6-7 poena su dobre i treba ih izgraditi (čak i manje ako nemate nešto bolje). Ne zaboravite da i novac vrijedi poena pa to uzmite u obzir pri izgradnji (isto vrijedi i za velike plave karte).

Žute karte vam trebaju pomoći u ostvarenju ciljeva i, eventualno, za poene u zadnjem dobu. Kombo Trading post/Forum ili Marketplace/Caravansery je uvijek dosta zanimljiv i vjerojatno vrijedi 8 poena (3 za prvo doba i 5 za drugo). Ostale karte prvog i drugog doba donose nešto novaca i iako ne donose željeni broj poena (Tavern npr. donosi 5 novaca što je 1,66 poena) i ne treba ih u načelu graditi, ponekad su nužne da se ne dovedete u mogućnost da ne možete ništa graditi ili da morate graditi inferiornije karte. Ponekad i nemate bolju kartu za izgraditi pa uzmite nešto novaca za crne dane. Karte treceg lako mogu u pravoim gradu donijeti željenih 7 poena pa ih se isplati graditi, a ponekad i nemate bolju kartu na izbor.

I za kraj nemojte zaboraviti da morate biti krajnje fleksibilni. Čini se da je 7 Wonders više strateška igra (zbog varijabilnih moći gradova) nego što uistinu je. Puno više je taktička i morate uvijek paziti što se događa oko vas, a i ugrabiti pravu priliku iako vas možda udalji od zamišljene strategije.
Avatar
Vicko
Reactions:
Postovi: 549
Pridružen/a: 06 tra 2012, 23:30
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 312 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la Vicko »

Jako dobro napisano. :thumbs
Slažem se. :) Ono što mi je najbolje (a, po meni, i najbitnije) je zadnji ulomak. Fleksibilnost i taktičnost.
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la joezg »

Ma daj? Sve si pročitao? Krenulo me pa se raspisao...
Avatar
Vicko
Reactions:
Postovi: 549
Pridružen/a: 06 tra 2012, 23:30
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 312 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: 7 Wonders

Post Postao/la Vicko »

hehehe, pa kaj je to toliko čudno ili sam ja neki luđak što čitam toliko. :) Je, je, sve je super, dosta toga ti dođe samo od sebe nakon određenog broja partija, ali nikada nisam u tolike tančine analizirao. :)
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”