Race for the Galaxy

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Moramo biti malo fer i reći da za 600 kuna za kompletan arc ne dobiješ "samo" 114 kartica. Tu su i pločice sa manjim i većim ciljevima, komponente za vojna preuzimanja/uništavanja, dopuna setova akcijskih kartica i žetona da bi podržalo igru za 6 osoba, dodatne akcijske kartice, nove žetone prestiža, komponente za solo igranje, "prazne" kartice.

Ali opet kada to malo ogoliš i izbaciš ono što ne koristiš, tako recimo, od svih tih komponenti osobno ne koristimo solo igranje (radije si upalim keldon) ali eto, čujem da ima i takvih, prazne kartice su mi totalna zvizdarija (ali tko zna, ako ikad zagubimo/oštetimo karticu iz igre), i još nam se nije dogodilo da igramo partiju u 6. Zbog toga sam i izbacio solo komponente i prazne kartice iz svog inserta.

Najsjebanija je 1. ekspanzija. S jedne strane ima previše komponenti koje ne koristimo (solo, prazne kartice) a preduvjet je za igranje 2. i 3. ekspanzije, s druge strane donosi premalo kartica te ciljeve, pa s obzirom na cijenu smatram ovu ekspanziju najpljačkaškijom. A opet kartice su nam dobre, a ciljevi su nam must have, i mislim da, kad se uključe ciljevi, više nitko ne želi igrati bez njih. Dapače, mi ih redovno uključujemo u AA ekspanziju (bez Orba)

Za 2. i 3. ekspanziju se ne bunim po pitanju cijene. Sa 2.-om dolazi mogućnost preuzimanja planeta sa protivnikovog polja (3.-a to još i pojačava). Takve stvari se rjeđe događaju, jer se stvarno moraju poklopiti karte na tvom (i protivnikovom) polju da bi se dešavala preuzimanja, ali kada se to poklopi, e tu se isplivaju emocije - samozadovoljstvo osvajača i bijes poraženog). Neki ne vole takvu vrstu igre, pa igraju inačicu bez međusobnih borbi, ali žena i ja ne, jer to se i tak rijetko događa (nama možda 1-2 puta u 50-ak partija) i dodaje dozu napetosti gdje počneš malo bolje pratiti protivnikove karte, pa uvijek ostavljamo otvorenim mogućnost borbi.

Igra sa kompletnim arcom postaje mrvu duža od osnovne (ali ni približno toliko koliko kad igraš Orb u AA ekspanziji), broj karata se drastično povećava, pa s jedne strane to treba i promiješati, s druge strane tebi željene kartice se lako gube u tolikom špilu pa su teže dostupne, no to se zatim rješava akcijskom karticom za pretraživanje špila koja dolazi u 3. ekspanziji, a i počeli smo cijeniti kombinatorne akcije 1. faze.

Što se tiče igraćih kartica, one su nam izvrsne. A kako u svakom arcu igramo varijantu da izaberemo početni svijet između dvije nasumično izvučene kartice, imaš čak 16 početnih svijetova u ovom arcu.

Sve u svemu, za igranje, 1. arc nam je odličan.

U poziciji sam da nemam toliko prostora i vremena za igre, najčešće igram sa svojom ženom, i po svim tim kriterijima nema mi smisla ulagati u brojne igre, već imati dobro probranu kolekciju (da, uspijevam u tome) i onda nadopunjavati nama odlične igre. Kada smo išli na 5 dana na planinarenje po tzv. Grobničkim Alpama u 6. mjesecu, ili kada smo bili na godišnjem odmoru prošli mjesec (planinarenje u Sloveniji i Gorskom kotaru, par dana kupanja u okolici Rijeke itd.), svuda nas je slijedio Race.

Realno, 600 kuna je puno za kompletan 1. arc, ali mi se vratilo kroz sate i sate igranje, i još ga se nismo niti približno zasitili. Najskuplje su mi one igre koje sam platio daleeeeko manje, a koje uopće nisam nažalost pošteno ni zaigrao i pitanje je hoću li ikad (nekome poznato?) pa ulaganje u Race i sve njegove ekspanzije smatram najboljom kupnjom.

Plus, to nije investicija odjednom. Naime, treba stvarno uhodavati svaku ekspanziju prije nego se krene na sljedeću. Naravno, najbrže se prelazi sa 1. na 2. ekspanziju. 3.-a malo komplicira (i opet neki je zbog toga ne vole igrati, ali nama otvara nove mogućnosti), pa je malo duži prijelaz između 2.-e i 3.-e ekspanzije, i onda tih 600 kuna razvučenih na duži period (recimo nama kroz pola godine) više nije tako strašno. Naravno, mogu rezonirati kako tih 600 kuna mogu dati i za druge igre, ali što će mi kada ih realno neću igrati.

Ako je nekom i dalje puno toliko novaca, a voli Race, preporućam, po ovome redoslijedu: XI i AA. Njih sam već opisao u pripadajućim temama.

Nadam se da sam bio dovoljno fer što očekivati od 1. arca 8-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
sadistiko
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Stips »

Uh tu bih se složio, RftG zbilja blista u dvoje i nema smisla za niti 5 a kamoli 6.
Plus, temeljna igra je zaokružena cjelina tako da sa svojih 20-30 partija zbilja imam još dosta za igrati prije nego proširim.

Čisto kolekcionarski, takvu odličnu igru ne bi bilo loše u nekom trenutku i kompletirati...

Dodatno kaj je to jedna od nekoliko igara kaj cura zna sama predložiti da igramo.
I da, i nama je Race u autu kad se ide na put :)

Ok, uzimam sve u obzir, sad mi dolaze neke druge igre ali kad u nekom trenu krenem u širenje RftG, još ću jednom proučiti ovo - thnx! :)
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Gordan »

Ne znam koliko smisla RFTG ima i u 3, a kamoli u 6...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Stips
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Slažem se, postoje igre u kojoj osjećaš kako dobro igra udvoje, ali da je bolje sa više igrača, a ovdje pak (slično Carcassonneu) može se više, ali puuno bolje je udvoje. Nisam nikad probao, ali takva igra mi djeluje sporije, jer u naprednoj varijanti sa dvije akcije znatno ubrzavaš igru. Probao sam na Kledonu i bilo mi je jako čudno. Pokušavam zamisliti da li bih primjerice ikad uopće igrao 5+ explore fazu kao jedinu akciju szbunjen Doduše možda i griješim.

Ako ništa, barem se može promijeniti svoj set akcijskih karata iz osnovne igre sa onima od ekspanzije ako ti se više sviđa :mrgreen: premda smo mi cijelo vrijeme ostali na plavo-žutoj kombinaciji.

Stipsonov, ne samo kolekcionarski, već ako se ikad odlučiš, 1. arc će te i igrački jako zadovoljiti. Mogu uvažiti razlog da je prvi arc nekome skup (premda malo teže od onih koji na periodičnoj bazi često nabavljaju igre i odavno su prešli dvoznamenkast broj igara u svojoj kolekciji), ali ne i da je na bilo koji drugi način loš ili nezanimljiv.

Ako se tvojoj curi stvarno sviđa ova igra, nećeš pogriješiti ako joj za rođendan/božić/godišnjicu itd. pokloniš ma koju god ekspanziju :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
GordanStips
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

E da, još samo da spomenem, žena i ja smo prošli vikend uspjeli postići potpuno izjednačenje bez pobjednika. Znalo nam se prije dosad desiti možda 2 puta da se postiglo izjednačenje u broju bodova ali bi pobjednika presudio broj karata u ruci i broj dobara koji su ostali na planetama. Ovaj put sam čak mislio da sam totalno izdominirao ženu, kadli ono... Jel se to znalo vama dešavati?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Zanima me je li tko probao primijeniti napredna pravila i za 3 ili vise igraca? Ima li smisla?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la mado »

Nisam to nikad probao, ali mislim da nema smisla, jer bi se time brejkalo igru. Jako veliki dio igre je pokušanje predviđanja tuđe akcije i iskorištavanje iste, a onda i predviđanje što protivnik misli da ćeš odabrati za akciju, a onda to ne odigrati ako ikako možeš. Ako bi 3 ili 4 igrača igralo po 2 akcije svaki krug, velik dio akcija bi se igralo stalno tokom igre. Igra bi se pretvorila igru na sreću, tj. tko će prije dobiti bolje karte. Igrao sam dosta igara u 3 i 4 igrača (ne sjećam se dal sam ikad igrao u 5). Drugačije moraš igrati u 3/4 igrača u odnosu na 2 igrača (bilo obično ili advanced). Neke karte mijenjaju vrijednost tj. isplati ih se igrati više ili manje. Tempo igre je drukčiji. Meni se sviđa Race i u više igrača. Znam da ima puno igrača koji igraju isključivo u dvoje i više od toga im je hereza :mrgreen:

Možeš isprobati naprednu igru u više igrača pa vidjeti što će se dogoditi :) Mi smo jednom iz zezancije igrali Race u više igrača tako da smo akcije birali random :D Bilo je zabavno iskustvo, ali ga nismo više ponavljali.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Valsim »

mado je napisao/la:Nisam to nikad probao, ali mislim da nema smisla, jer bi se time brejkalo igru. Jako veliki dio igre je pokušanje predviđanja tuđe akcije i iskorištavanje iste, a onda i predviđanje što protivnik misli da ćeš odabrati za akciju, a onda to ne odigrati ako ikako možeš. Ako bi 3 ili 4 igrača igralo po 2 akcije svaki krug, velik dio akcija bi se igralo stalno tokom igre. Igra bi se pretvorila igru na sreću, tj. tko će prije dobiti bolje karte. Igrao sam dosta igara u 3 i 4 igrača (ne sjećam se dal sam ikad igrao u 5). Drugačije moraš igrati u 3/4 igrača u odnosu na 2 igrača (bilo obično ili advanced). Neke karte mijenjaju vrijednost tj. isplati ih se igrati više ili manje. Tempo igre je drukčiji. Meni se sviđa Race i u više igrača. Znam da ima puno igrača koji igraju isključivo u dvoje i više od toga im je hereza :mrgreen:
Jesi kod mene u stanu u Medulićevoj pred tri godine. Dok smo mi igrali u četiri igrača sa Gathering Storm i Rebel vs. Imperium ekspanzijama, ti si radio sladoled. Kada si završio zaigrali smo dvije partije u petero - Slavica, Marijan, Josip, ti i ja. Nismo nikad isprobali u šest.
mado je napisao/la:Možeš isprobati naprednu igru u više igrača pa vidjeti što će se dogoditi :) Mi smo jednom iz zezancije igrali Race u više igrača tako da smo akcije birali random :D Bilo je zabavno iskustvo, ali ga nismo više ponavljali.
Ooohhh da. Bilo je rundi kada nitko uopće nije mogao ništa za raditi zbog faza koje smo nasumično izvukli. Bilo je zabavno za isprobati jednom :mrgreen: .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

ma to mi je palo na pamet, s obzirom da , kako veliš, ima onih koji smatraju herezon igru za više od 2 igrača. Ovo random mi djeluje vrlo zabavno :D
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la smurfORnot »

btw. da pitam, pošto u online gameplayu kad netko odabere consume, mi neda da pasam, ako imam world s consume powerom i planet koji ima good na sebi. Da li je to neki bug, ili zbilja cim netko odabere consume karticu, ja moram consumat sve što mogu ako mogu? Znaci nemrem reci, ok necu sad consumat, tak da imam sljedecu fazu za recimo prodat taj good i dobit kartice?
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”