Race for the Galaxy

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Igranje.org
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Race for the Galaxy

Post Postao/la Igranje.org »

Race for the Galaxy[ctable: picture=https://lh3.googleusercontent.com/-ziM4 ... galaxy.jpg, link=http://igranje.org/Igre/race-for-the-galaxy]OPIS IGRE

Riječ je o kompleksnoj kartaškoj igri u kojoj se karte koriste za naseljavanje galaksije, razvijanje, proizvodnju resursa, te plaćanje.  Sama igra sastoji se isključivo od karata i žetona.

[/ctable]
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la mado »

Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Broloski »

Evergreen...
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la mado »

Podcast na engleskom jeziku koji će vas naučiti igru: http://howtoplaypodcast.com/episodes/ep ... he-galaxy/
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la mado »

Keldon je doradio svoj popularni program za ovu igru (za Windowse, Mac, Linux). Dodane su karte iz zadnjeg proširenja (Alien Artifacts), poboljšano je sučelje (broj karata u decku, discartu i slični detalji): http://keldon.net/rftg/
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 4):
igor1970Broloskidgalesic2000Valsim
Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Broloski »

mado je napisao/la:Keldon je doradio svoj popularni program za ovu igru (za Windowse, Mac, Linux). Dodane su karte iz zadnjeg proširenja (Alien Artifacts), poboljšano je sučelje (broj karata u decku, discartu i slični detalji): http://keldon.net/rftg/
Kakav je taj Keldon frajer...
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Valsim »

Moram pohvaliti program kako je super dorađen i kao što je Mado rekao odsad ima i opciju da u svakom trenutku možete znati koliko karata još ima u decku, koliko u discardu, kolko tko točno može jeftinije spuštati planete, koliko tko ima military (pravi i onaj kada ga poboljšaš discardanjem karata ili nekim drugim načinom), koliko je ostalo VP chipova na raspolaganju itd. Svakako preporučam svim Race fanovima kao i onima koji će to tek postati :thumbs .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la:Ma igra je naprosto genijalna. Kao što negdje drugdje napomenuh, nije mi ni bila na radaru dok nisam negdje pročitao tvoj osvrt i kako je netko (mislim sadistiko) nakon toga napomenuo, jednostavno ti dođe želja da je i sam odigraš. :)

I žena i ja smo odrasli na sf-u, odnosno u svome djetinjstvu neovisno jedno o drugome smo doslovce bili izloženi njenom utjecaju jer će se stariji forumaši vjerojatno sjetiti starog sf časopisa Sirius koji su naši kupovali pa su se složile dobre kućne kolekcije. Da ne pričam o sf knjigama i filmovima, s time da pod sf mislim na onaj klasični, "svemirski", premda ne zaziremo ni od drugih pravaca u sf-u (fantasy, koji neki svrstavaju pod sf, osobno smatramo sasvim drugačijim i izdvojenim žanrom) Zato sam i pomislio da bi nam neka sf igra legla ko budali šamar, pa otuda oduševljenje sa RftG.
Ajd zbilja mi je drago za čuti toliko oduševljenje s igrom :) . Moramo pri sljedećem susretu nabaciti barem 3-4, ma kaj ja to govorim, barem 10 partija :D .

Budući da sam isto veliki fan SF djela i ostvarenja, što filmskih no većinom književnih, taj jaki SF element je ono što me isto prvobitno privuklo i zainteresiralo za igru. Nisam nažalost imao priliku čitati stare hvaljene Siriuse jer se časopis nažalost ugasio baš s godinom mojeg rođenja. Doduše od 1992. tu štafetu preuzima Futura, no i taj se tihim šaptom gasi 2007. nakon što je u cijeloj godini izdan samo jedan broj. Od 2011. je počeo izlaziti Sirius B, koji je kao duhovni nastavak dobrih starih Siriusa i kojem želim svu sreću da za barem dvostruko nadživi svoje prethodnike. Ne posjedujem nažalost niti jedan od navedenih časopisa čisto iz razloga što znam da kada bih krenuo u to da bi mi to bio financijski kraj. Ah jednog dana kada će se imati plača od 10 000 pa se neće znati kud s novcima :P . Nakupovao sam se ionako, u proteklih nekoliko Interlibera, raznih Monolita i drugih SF djela od Lema, Dicka, Simmonsa, Clarka, Asimova, Herberta i drugih više i manje znanih autora.

Što se tiče samog Racea, imao sam tu sreću da sam upoznao Slavicu koja je posjedovala igru i prve dvije ekspanzije, tako da me naučila sve vezano za igru. Osim taktike i strategije jer je smatrala da to svatko mora otkriti sam s vremenom. A budući da je Slavica već onda (pred 2 godine) bila vrsna igračica u toj igri, bila je prava agonija gubiti partiju za partijom. Još k tome inzistirao sam da me se odmah uvede i u prve dvije ekspanzije, tako da mi je dobro savladavanje igre jako jako dugo trajalo. Izgubio sam valjda preko 100 partija dok ju nisam napokon pobjedio. I to mi opet nije bio neki osjećaj pobjede jer nakon toliko odigranih partija moralo se pogoditi taj jedan put kada Slavica neće paziti na neke detalje, a meni se sve zvijezde i karte poklope i omoguće pobjedu. Svejedno veliki boost u moralu je postignut pa je nakon toga išlo sve bolje i bolje :) . Puno mi je pomogao i keldon program na kojem sam podosta vježbao (od sramote što sam prije gubio toliko uzastopnih partija). Super je ovako za početnike, znam ga i dan danas tu i tamo zaigrat, no nikad mi nije bilo to ono pravo kao što je igra protiv pravog živog igrača i osjećaja karata u rukama (pa makar to bilo i preko sleevova, i makar morao nakon svake partije dobrano promiješati tih 224 karata :P ).
kockica je napisao/la:Osobno mi se sviđa što je brza i dinamična igra, prelijepo je oslikana, jednom kada se svladaju ikone vrlo je jednostavna, ne traje predugo, svaki put se iznova promišlja strategija i zapravo mi jedina kritika ide na nezgrapnu kutiju, jer je takva igra komotna mogla doći u ambalaži poput primjerice Citadels.
Da taj dio igre se i meni jako sviđa. Partije se mogu tako brzo odigrati, a o njima se može nakon toga pričati kao da se odigrala neka epska igretina od 3 sata pa su dojmovi i doživljaji tako jaki.

Kutija za baznu igru je toliko nezgrapno velika u odnosu na ono što se dobije u njoj je iz razloga što su imali na umu da se u nju smjeste i ekspanzije. Mada opet bazna igra i sve prve tri ekspanzije bez problema stanu i u jednu manju kutiju od ekspanzije.
kockica je napisao/la: Zato smo jednostavno povezali karte sa lastikom i sve stavili u jednu manju zip vrećicu pa možeš zamisliti gušta kada smo prošli tjedan na godišnjem žena i ja jedno prijepodne sami otišli na jednu riječku plažu, sjeli se za jedan betonski stol pod hladom borova uz šum mora, iz obližnjeg kafića naručili kavu i radler i na stol izvadili RftG.
Da, igra je čak i sa prve tri ekspanzije dosta mala, pa se lako može prenositi i super je pogodna i za igranje negdje vani.
Znali smo otići Slavica i ja s prijateljima na planinarenje na Sljeme, pa kad bi došli na vrh u neki od odmorišta, naručili nešto za jesti i odigrali nekoliko partija igre. Baš super doživljaj :) .

Ovo s vašim igranjem na plaži me baš podsjetilo kako smo i Slavica i ja prošlo ljeto u Šibeniku kada smo bili na plaži, nakon plivanja izvadili Race i igrali na ručnicima. Bili smo poprilična pojava na plaži i svi su gledali kaj to radimo i kakva je to čudna kartaška igra :D . Ono svi oko vas igraju Belu, Trešetu, Trinaestinu, tu i tamo UNO, a mi neku sasvim nepoznatu igru. Znalo je jedino za vjetrovitih dana biti malo problema, no i to smo riješili držeći male kamenčiće na kartama koje smo spustili ispred sebe i držeći špil karata ispod jednog dijela ručnika dok nam ne bi zatrebao za povlačenje novih karata.

A pred dvije godine smo na putu i povratku za Šibenik igrali i u busu :D . Rasklopili one male tacne koje znaju biti sa iza sjedalica, špil karata smjestili u kutijicu između nas i uživali. Nažalost izgubili smo tom prilikom jednu kartu. Isprintao sam poslije novu no svejedno više ne igramo u busevima.
kockica je napisao/la:Brzo smo levelirali na naprednu verziju za dvoje i uživamo u njoj. Iznenadilo me koliko pojedine partije dopuštaju određene obrate, pa se primjerice desilo da sam brzo štancao svijetove i razvoj, u par navrata se bacio na potrošnju. i često sam koristio i ženine faze dok je ona znala odustajati od faza koje bi sama izabrala.

I sad gledam ja, fali još jedna karta na mom području da završimo igru, dok na ženinom području karata svijetova i razvoja ima ukupno osam. Imam oko 6 žetona, žena ništa. Aha! - već likujem u sebi jer sam zbrojio vrijednost ženinih i mojih karata na stolu. I spremam se ja na završni udarac da je dokrajčim te izaberem 2x naseljavanje da postavim svijetove sa visokom vrijednošću. Kadli moja žena izabere razvoj i postavi kartu sa cijenom 6 po kojoj dobiva dodatne bodove za svaki svijet sa vlastitom proizvodnjom, još mi se ušlepa na faze koje sam odabrao i na kraju me nadmaši za 2 boda. :o

Dobro, još smo friški u toj igri ali sam već iznenađen kako smo dublje počeli promišljati igru, Što se tiče proširenja, mislim da ćemo se zadovoljiti sa prva tri, bit će nam više nego dovoljno. Ali i te nastavke ne mislim baš odmah nabaviti nego redom, kada bude prilika. U svakom slučaju za ovu izvrsnu igru u našoj kolekciji najviše zasluga ide tebi. :bravo

Wooow zaista sam impresioniran kako brzo napredujete. Onda već zbilja možete razmišljati o nabavki i ekspanzija.

Hahaha da da, to je to kada svatko od vas ima svoju taktiku i kada je pobjeda svakome na vidiku i onda budu iznenađenja pred sam kraj. I ja znam ponekad radit tako da dobre 6-ice čuvam za sam kraj, tako da se protivnik opusti i ponada kako sam jadan mali slabi i kako će sigurno pobijediti. I onda na kraju u zadnjoj fazi BAM stavim duplo više bodova s dvije karte nego li sam skupio tijekom cijele igre. Slavica mi je rekla da prljavo igram, al hej u ratu, ljubavi i Raceu je sve dopušteno :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Noghri »

Ja krenuo sa suprugom igrati ovaj tjedan (posudio od frenda), ja sam odusevljen, ona je tako tako (ali ona je takva prema svim igrama) moram je navuci nekako.
Uglavnom, idemo na more sljedeca dva tjedna pa cemo igrati navecer kad mali zacori, pa mozda uspijem hehehe
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

@Noghri
Držim fige. Ako krenete na naprednu verziju za dvoje, bit će vam i zanimljivije. Žena i ja smo odigrali prve 4 partije (prve dvije su bile katastrofalne jer smo zajedno učili uz upute na stolu, a i nismo neka pravila poput primjerice potrošnje dobro shvatli sve dok nismo počeli igrati), i odmah prešli na tu naprednu verziju i pojačali užitak na kvadrat.

@Valsim
Eh, stalno igram sa ženom i onda me ona u takvim igrama gdje praktički nema direktnog sučeljavanja iznenadi s nekim potezima da se zamislim ma kakvu to zlicu za ženu imam! Ona se brani da sam trebao znati koga ženim.. e pa tada to nisam znao! :P

Skinuo sam keldon, ali moram priznati, nema mi dušu. Iskreno, da sam to išao ovako isprobati prije kupnje, vjerojatno ne bih ni kupio igru. A za razliku od tebe i slavice, ipak žena i ja istodobno startamo što se tiče iskustva, pa smo donekle izjednačeni te nema potrebe da učim na kompu (osim ako me žena ne počne nemilice gaziti :) )

Inače, ako te interesira, neka ekipa je skenirala stare siriuse i future i obradila ih za e-čitače. Doduše, ja još uvijek preferiram držati pravu knjigu u rukama (kao što je i sa keldonom, nema do tog osjećaja kada držiš karte u ruci umjesto da klikaš), ali mi e-čitač dobro dođe baš za stvari koje ne mogu drugačije nabaviti.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”