Ticket to Ride

Pitanja vezana uz društvene igre
Igranje.org
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Ticket to Ride

Post Postao/la Igranje.org »

Ticket to Ride[ctable: picture=https://lh6.googleusercontent.com/-Lhoe ... o_ride.jpg, link=http://igranje.org/Igre/ticket-to-ride]OPIS IGRE

Igra na ploči sa zadatkom stvaranja  željezničkih ruta. Sastoji se od ploče, setova vagona za utvrđivanje ruta, vlakovnih i odredišnih kartica.

[/ctable]
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la mado »

Podcast na engleskom jeziku koji će vas naučiti igru: http://howtoplaypodcast.com/episodes/ep ... t-to-ride/
Avatar
CoxUT
Reactions:
Postovi: 196
Pridružen/a: 11 lis 2012, 19:11
Lokacija: Komin 127.0.0.1
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 10 puta
Kontakt:

Ticket to Ride igre

Post Postao/la CoxUT »

OK, što je tako posebnu u ovim igrama da su ovako popularne?
Koja verzija vam je najbolja?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride igre

Post Postao/la mado »

Odlične su za početnike tj. one koji još nisu otkrili moderne igre.
Jako se brzo uče. Sva pravila objasniš u 5 minuta, najviše 10, a nakon prvog igranja svima su sva pravila jasna. A i vrijeme igranja je kratko, 30-60min.
Te igre su dobre za sve dobi, od djece osnovne škole, do starijih.
Potezi su jako brzi. Kad svi igrači dobro znaju igru, svako igra po 10-20tak sekundi. Ili uzima karte ili gradi. Vrijeme čekanja među igračima je jako kratko. Stalno se nešto gradi, događa, a i sami igrači stalno nešto rade (uzimaju karte ili grade rute), pa stalno imaju osjećaj da su uključeni u igri.
Igrači cijelo vrijeme tokom igre grade i time dobivaju bodove, pa odmah vide svoj napredak, tj. imaju osjećaj da cijelu igru rade s nekim ciljem.
Kad svi igrači dobro znaju igru, ima puno blokiranja, interakcije, pa zna biti skoro pa ratno stanje :)

Jedine dvije mane koje imam igri su možda jednostavnost, tj. nakon nekoliko desetaka igranja se sve zna, ali to se može riješiti proširenjima, novim mapama i sl. Druga mana je u biti u samim igračima, što znaju biti tiho, tj. ne govoriti što rade, dal uzimaju karte i koje i dal grade i gdje, pa se igra zna odvijati u tišini.

Van toga je igra odlična i mogu je preporučiti svima osim onima koji traže kompleksnije igre. Odlična je za navući nove ljude u svijet modernih igara i meni je to uspjelo s njih 30-tak. Baš nitko od tih novih ljudi nije rekao da mu se ne sviđa.
Igrao sam samo Europe i Nordic Countries. Europe je odlična u 4 i 5 igrača, u 2 i 3 nije nešt, jer se može dogoditi da je svatko na svojem dijelu mape, pa se uopće ne blokirate. Moguće rješenje u 2 igrača je da svaki igrač igra za 2 igrača, a na kraju zbroji bodove za oba i podijeli s 2.
Nordic je samo za 2 i 3 igrača i ta igra je "ratna" tj. zla, jer stalno netko nekoga blokira, bilo slučajno ili namjerno.
Mapa Amerike i nove Njemačke su jednostavnije jer nema tunela, al bi isto trebale biti zabavne.
Indija i Švicarska su navodno slične Nordicu, tj. brdo kratkih ruta s puno blokiranja.
Imaš još Team Asia za 4 ili 6 igrača, gdje po 2 igraju u timovima. Zvuči zanimljivo, al nisam probao. Ima još Legendary Asia, uskoro izlazi Afrika. Te postoje još neka manja proširenja.
jvda83
Reactions:
Postovi: 91
Pridružen/a: 08 vel 2013, 12:27
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la jvda83 »

kupio sam bratiću od 9 godina ticket to ride europe za rođendan. inače brzo kopča stvari i gejma na kompu pa reko ajde da ga malo na bord gejmove navučem. odigrali smo danas jednu partiju, pohvatao je više manje sve u pol sata.rekao je da ce sad naucit mamu i tatu isto igrat
Tokic
Reactions:
Postovi: 20
Pridružen/a: 19 pro 2014, 18:56
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la Tokic »

Uzeo bi ovu igru za društvo s kojim već godinama igram Settlers of Catan.. Zanima me koju verziju da uzmem, običan Ticket to Ride, Ticket to Ride Europe ili neku treću? Uglavnom bi nas igralo 4 ili 5..
Ovi su korisnici zahvalili autoru Tokic za post:
Nuuq
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la Valsim »

Meni je najbolji Ticket to Ride: Europe, pa bih ti taj i preporučio. Dobar mi je i Ticket To Ride: USA, mada mi fali opcija s gradnjama kolodvora, pa moraš (pogotovo u više igrača) doslovno gristi zube da te netko negdje ne blokira u dovršavanju velike rute. Što se onda pretvara u pravu ratnu igru kada se takve situacije dogode, ako je igra i dalje na stolu a ne na podu već dotad :D .

A ako ste spremni izdvojiti i malo više za pravu eye candy igru, izašla vam je prošle godine i verzija desete obljetnice igre - Ticket to Ride: 10th Anniversary .
Vrijeme zaista leti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
NuuqTokic
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la mado »

Tokic je napisao/la:Uzeo bi ovu igru za društvo s kojim već godinama igram Settlers of Catan.. Zanima me koju verziju da uzmem, običan Ticket to Ride, Ticket to Ride Europe ili neku treću? Uglavnom bi nas igralo 4 ili 5..
Dobra ti je opcija Zug um Zug: Deutschland. U Mulleru kosta 300kn. Isto je samostalna igra u pitanju. Vrijede manje više pravila iz USA verzije. Europa malo komplicira pravila s tunelima, ali i olakšava igru sa kolodvorima. Sve tri mape (Amerika, Europa, Njemačka) imaju proširenje koje dodaje nove zadatke i time povećava reigrivost. I sva 3 proširenja su dobra za kasnije korištenje novih mapa koje mijenjaju neka pravila igre i povećavaju interakciju (Nizozemska je odlična).
Meni se sviđaju sve 3 verzije. Europa ima dodatan plus, jer je jedna od rijetkih igara na kojoj se nalazi Zagreb :)
Avatar
Arty
Reactions:
Postovi: 189
Pridružen/a: 03 stu 2014, 11:11
Lokacija: Pula
Ima zahvala: 178 puta
 pohvaljen: 95 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la Arty »

Meni se Europa svidja baš zbog tunela jer nose rizik i nagradu, Zug um Zug je odličan iako njega direktno nisam igrao ali imam Marklin koji je praktički identičan u svemu osim što ima passanger pravilo koje smo odlučili ignorirati pa ispadne identično kao Zug um Zug Deutschland. Baš me zanimalo koje su dobre ekspanzije glede karata, nekako sam bacao oko na indiu i aziju a sad ti spominjes nizozemsku a i upravo je izasla i exp sa UK.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
Zadnja izmjena: Arty, dana/u 20 lis 2015, 01:48, ukupno mijenjano 1 put.
So many games, so little time
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Ticket to Ride

Post Postao/la Antomon »

Što se tiče ekspanzija za Ticket to ride, ja sam uzeo Map pack 2 sa Švicarskom i Indijom, jer sam htio imati mapu za manji broj igrača (Švicarska).

Švicarska je za 2-3 igrača, pošto ima puno tunela ima "push your luck" element igranja, ima uz klasične destinacije i posebne destinacije sa spajanjem država. Na rubovima mape se nalaze 4 države i kartica destinacije daje zadatak spojiti lokaciju sa jednom od te 4 države i sam biraš državu na koju ćeš ići, naravno neke države nose više bodova. Mogu biti destinacije spajanja grad-država ali i država-država. Tu postoji zanimljivi aspekt conflikta jer završne pruge koje spajaju države sa mapom su kratke (1-2 dužine) pa ako skužite nekoga gdje ide, možeta ga blokirati. Svaka država ima više konekcija, ali se svejedno pokvari plan nekome. Destinacije se discardaju umjesto stavljanja na dno decka i redovito se dogodi da potroše sve destinacije prije završtetka igre. Isto tako se događa se puno destinacija nadovezuje jedne na druge (combo efekt). Vrlo zabavna mapa, dručkiji tempo igre od klasičnog Ticket to ridea.

Mapa Indije je za 2-4 igrača i igra se više kao klasičniji Ticket to Ride, ima možda malo više konflikta jer ćete smetati jedni drugom. Posebnost karte su mandale (krugovi). Ako spojite 2 lokacije sa kartice pomoću 2 odvojene kompozicije vlakova, dobivate dodatne bodove. Obično je gužva na sredini mape gdje su kratke pruge, dok su rubne konekcije duže i nose dosta bodova, što me malo podsjeća na Ameriku. Solidna mapa, čini mi se dobro balansirana jer su različite strategije pobjeđivale (najveći broj ispunjenih destinacija, riješene samo početne destinacije pa se onda ide na duge pruge i eventualno zatvaranje kruga itd.).

Nama se map pack jako sviđa, trebale su nam mape koju su za manji broj igrača i koje mjenjaju dinamiku igre, a pošto se dobe 2 mape, isplati se.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”