Carcassonne

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3123
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2296 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la Valsim »

@kockica

Bogme svaka čast na detaljnoj disekciji jednog od klasika modernih društvenih igara :bravo .

Nisam nažalost igrao previše s ekspanzijama, uglavnom samo baznu igru, svega jedanput jednom prigodom ekspanziju sa Zmajem. Definitivno bih volio isprobati igru začinjenu svim navedenim ekspanzijama.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Jelena Pelena
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 17 svi 2016, 21:37
Ima zahvala: 56 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Carcassonne

Post Postao/la Jelena Pelena »

Mi smo kupili Carcassonne radi kockicinog reviewa :bravo i oduševili se.

ali svejedno mrzim zmaja :D
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3123
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2296 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la Valsim »

Jelena Pelena je napisao/la:Mi smo kupili Carcassonne radi kockicinog reviewa :bravo i oduševili se.

ali svejedno mrzim zmaja
:D
Tko ga ne bi mrzio kad samo nevolje radi :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la kockica »

Eh da, dugo nismo igrali, ali prva ljubav se pamti. :)
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la stoka »

ma šta je ovo, smislena kampanja da obustavim prodaju svog carcassona? :D
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Carcassonne

Post Postao/la DarkDefender »

Pa ja mislim da Carcassonne nitko ne smije prodavati. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
Jelena Pelena
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la kockica »

Stoka, zapravo me je jako cudilo sto uopce posjedujes ovu igru s obzirom na tvoj igracki profil :-D .

Mi smo isto "prerasli" tu igru, ali da nam se ponudi, rado cemo je odigrati. Zapravo smo se zena i ja nedavno zazeljeli ponovno ove igre, ali sreca u RftG se toliko okrenula na moju stranu da sam u zadnjih 30 partija pobijedio barem 25 puta, pa zena grize dok barem donekle ne smanji taj skor prije nego krenemo na druge igre
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la stoka »

ah, to je bilo na početku, dok sam se još mislio kuda krenuti... :D
mada smo cura i ja često znali se opuštati od twilight strugglea i a few acresa baš sa carcassoneom, onako opuštajuće slagati ceste i naselja, bez nekih smicalica i podmetanja...kad smo kupili par ekspanzija, to je postalo malo predugo za opuštanje, jer je počelo trajati po 45 minuta, pa bi meni dosadilo...
plus sam ja zadnjih 10-20 puta uveo megalomansku taktiku besmislenog građenja ogromnih gradova koji su se samo besciljno širili, a u pravilu nikad nisu bili dovršeni, pa me uvijek lako dobivala...haha...al jednom sam završio jedan takav i dobio valjda 150 bodova samo za jedan grad... :D
dsisdnfkj
Reactions:
Postovi: 30
Pridružen/a: 07 tra 2015, 18:59
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: Carcassonne

Post Postao/la dsisdnfkj »

Carcassonne :ljubav
Svaki dan odigram po nekoliko partija na Bretspielweltu.
Po meni 1,2 i 3 najbolje. Al najvise volim igrat kad ubacimo svih osamsto ekspanzija :D
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la kockica »

Carcassonne Amazonas

Žena i ja odigrali Carcassonne Amazonas koju nam je @sadistiko posudio. Već sam odigrao s njim prije kojih godinu i pol (sudeći po listama rezultata tada je igra zadnji put odigrana :D ), ali htio da žena isproba pretpostavljajući da bi joj se svidjelo. Volimo klasični Carcassonne premda ga u moru drugih igara koje posjedujemo puno rjeđe odigravamo, i pretpostavio sam da bi joj se moglo i ovo svidjeti. 

Dakle igranje je isto kao i kod običnog Carcasonnea gdje na svom potezu postavljaš izvučenu pločicu na polje igre te ako možeš, na nju postavljaš dostupnu figuricu kako bi bodovao određene strukture samo uz neke manje modifikacije, recimo ceste su zamijenjene sa rukavcima rijeke, gradovi su zamijenjeni selima amazonskih domorodaca, a umjesto farmi koje se boduju ovisno o tome koliko gradova dodiruju, sada imamo dvije specijalne figurice kampova koje se postavljaju u džunglu, a dobivaju bodova ovisno o tome koliko ima životinja u džungli. Zanimljivo mi je da su farme najčešće zbunjivale nove igrače koje smo uvodili u svijet  Carcassonnea (moj buraz je tragičan slučaj kojem farme jednostavno ne leže), pa bi džungle mogle definitivno bolje odgovarati.
 
To su glavne sličnosti sa originalnim Carcassonneom, a glavni twist je utrka na rijeci Amazoni. Svaki igrač ima figuricu čamca koju postavlja na početak rijeke, a čamac se pomiče kada netko postavi pločicu bez postavljanja svog meepla, ili kada postavi neke specijalne pločice. Utrka je važna, jer se bodovi skupljaju tijekom i na kraju igre ovisno o poretku, i fora je što čak i kada nemaš nijednu figuricu ili je ne možeš postaviti u igru, barem možeš pomicati čamac, što je lijepa razlika u odnosu na originalni Carcassonne.

Postoji početna ploča sa glavnim tokom rijekom, a strukture (sela, džungla, pritoke) rastu sa obje strane rijeke, ali tok rijeke raste u jednom smjeru tijekom igre tako sa smo doslovce do kraja igre postavili pločice po dužini cijelog stola od jednog do drugog kraja, tako da za razliku od običnog Carcassonnea polje igre bude puno izduženije.

Originalni Carcassonne je po meni zbog bolje kontrole isključivo najbolji za dva igrača, ali Carcassonne Amazonas zbog utrke je zanimljiviji sa više igrača.

Igra je lijepa, kao i kod originalnog Carcassonnea pravila se novim igračima objasne u par minuta, sama igra traje oko 40-ak minuta, a ovisno o preferencijama igrača može se igrati ležerno ili podmuklo otimajući se za bodovanje struktura i blokiranje protivnikovih meeplova. Ipak, osjećam da je toga manje, nije baš da ćeš to namjerno raditi već i zbog ograničenog broja figurica, pločica, oblika polja igre koje neprestano raste u jednom smjeru kao i zbog utrke. Možda će nekima i to biti značajan podatak ako se razmišljaju o nabavci ove igre?

Našu prvu partiju smo izjednačili i sa bodovima i sa poretkom u utrci tako da smo zadovoljno završili večer. Imamo originalni Carcassonne sa hrpom većih i manjih proširenja pa ne vidim smisao u nabavci ove igre, ali ne bi se bunili kada bi nam netko ponudio igranje ili slučajno ispadne iz kamiona  :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
sadistikoValsim
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”