The Mind vs Hanabi vs The Game

Pitanja vezana uz društvene igre
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la ahri »

Eto, ostalo ti je samo sve to iskusiti, ali uzivo :p
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Gordan »

Rado, ali moja nepostojeća memorija to nedopušta. :( A da zajebem nešto zbog pogrešno zapamćene karte, iživcirao bi se bez veze. :P
Zapravo, Hanabi uživo (tj s dodanom komponentom pamećnja) mi je isto kao i Hanabi nakon istrčanog maratona ili Hanabi nakon litre rakije. Da, teže je tako, al obogaćuje li taj dodatak igru?
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Bojan1983 »

Pa imas markere, isprintaj, izrezi i igraj uzivo ko na boardgameareni
Da, teže je tako, al obogaćuje li taj dodatak igru?
Svaka kooperativna igra ima levele tezine i dokle god level koji se igra grupi predstavlja izazov i zadovoljstvo ako se pobijedi, taj level obogacuje igru...

Igranje bez markera i "vjezba memorije" je po meni najtezi level i ako grupa digne svoj skill do te razine, da, i taj level ce obogatiti igru. Bas mi je krivo da se to predstavlja kao pocetni level jer mnogi probaju, vide da nema smisla i prekrize Hanabi...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post:
kockica
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Gordan »

Za početak, nemam baš grupu :D
Ne kužim to s početnim levelom. Postoji nekoliko levela ovosno o tome kako tretiraš šarene karte. To nema veze s tim igraš li online, s markerima ili bez njih. Naravno da je isti level teži uživo bez markera nego online.
Kako napisah ranije, ja obožavam logički aspekt ove igre i memorija mi je samo distrakcija koja me više nervira, nego obogaćuje. Ne mislim da je loše ili pogrešno igrat tako, dapače. Al u svakom slučaju mislim da treba pogledat a) teže levele igranja i b) "pravila" za davanje hintova. Iz nekog razloga to nije bilo u pravilima Hanabija kojeg sam vidio uživo.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Vukozec »

Gordan je napisao/la: 19 lis 2018, 13:01 ... Onda kad skužite kako se stvarno daju hintovi, šta je finesa i blef, kako se hinta discardanjem... :)
Što je blef u hanabiju?
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Gordan »

Vukozec je napisao/la: 20 lis 2018, 17:13
Gordan je napisao/la: 19 lis 2018, 13:01 ... Onda kad skužite kako se stvarno daju hintovi, šta je finesa i blef, kako se hinta discardanjem... :)
Što je blef u hanabiju?
Slično finesi, samo lažno. Recimo igrač A kaže igraču C žuto i označi mu žutu dvojku (dole nema žutih). Igrač B odigra prvu s lijeva, a to je bijela jedinica.
Zadnja izmjena: Gordan, dana/u 21 lis 2018, 02:06, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Vukozec
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Bojan1983 »

Gordan je napisao/la: 20 lis 2018, 11:24 Za početak, nemam baš grupu :D
Meni je trebalo puno strpljenja i vremena da uvjerim svoju grupu da proba. Bili su skepticni, nezainteresirani, zbunjeni i najvise "prestraseni" da ne pogrijese jer su vidjeli koliko sam se trudio da objasnim osnovne koncepte koji im u startu nisu nikako sjedali...
Ali sad ponosno mogu reci da dijele moju strast prema igri :)
Ne kužim to s početnim levelom
Hanabi ima 6 setova karata u razlicitim bojama (plava, crvena, zelena, bijela, zuta i "sarena" ) i svaki set se sastoji od 10 karata (1 1 1 2 2 3 3 4 4 5)

Ovisno o kombinaciji u igri postoji 4 levela
#1 - "Normal : 5 colors" - 5 osnovnih boja (bez sarenog)
#2 - "Tricky : 6th color" - svih 6 boja
#3 - "Difficult : 6th color" - svih 6 boja, ali od sarenih samo 5 karata (1,2,3,4,5)
#4 - "Very difficult : Multicolor" - svih 6 boja, ali prilikom davanja cluea boje ne mozes reci "sarena"

znaci pod pocetnim levelom sam mislio na #1 "Normal : 5 colors" i smatram da to ne bi trebao biti ono s cim igraci krenu jer je pretezak

Odnosno poredak levela bi trebao biti :
#1 - "Normal : 5 colors" - sa markerima
#2 - "Tricky : 6th color" - sa markerima
#3 - "Difficult : 6th color" - sa markerima
#4 - "Very difficult : Multicolor" - sa markerima
#5 - "Normal : 5 colors" - bez markera
#6 - "Tricky : 6th color" - bez markera
#7 - "Difficult : 6th color" - bez markera
#8 - "Very difficult : Multicolor" - bez markera

Inace "Difficult" level ne volim igrat jer smatram da je previse random, najcesce igramo #2 jer je dovoljan izazov, a par puta smo uspjesno odigrali i #5 i #6

Al u svakom slučaju mislim da treba pogledat a) teže levele igranja i b) "pravila" za davanje hintova. Iz nekog razloga to nije bilo u pravilima Hanabija kojeg sam vidio uživo.
Po meni nikakva "pravila za davanje hintova" nisu ukljucena jer je ideja da grupa sama evoluira i dode do zakljucaka i ideja kako osmisliti strategiju... ali u praksi, pogotovo zbog toga sto ima toliko drugih igara, mnogi nemaju "vremena" razmisljat kako igrat pametnije jer sav trud je uzaludan ako za istim stolom sjedi neko "koga nije briga". Jaki smo kolko i najslabija karika :)

Koliko su ljudi upoznati sa "pravilima za davanje hintova" dovoljno svjedoci ocjena tezine na bggu (1.70)
Siguran sam da bih prosjecnu osobu lakse naucio da igra sah nego hanabi iako je ocjena tezine saha na bggu 3.74 (sto pokazuje da su ljudi ipak svjesni potencijala saha i da tezina nije samo nauciti kako se figure krecu)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 2):
Gordankockica
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Gordan »

Ja sam Hanabi prvo igrao uživo, oduševio se toliko da sam ga htio igrat online i tek se onda zapravo oduševio. :) Kad sam nakon 100tinjak partija online opet igrao uživo bilo mi je grozno. Nikako se nisam mogao naviknut na view, brkao sam gdje je ulaz, a gdje izlaz, katastrofa. :D Sad imam valjda 1500 igara na BGA i ne znam kako bi se prilagodio igrat s kartama u ruci.

Kod very difficut levela treba napomenut da se šarene karte markiraju bilo kojom bojom.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Bojan1983 »

Vukozec je napisao/la: 20 lis 2018, 17:13
Gordan je napisao/la: 19 lis 2018, 13:01 ... Onda kad skužite kako se stvarno daju hintovi, šta je finesa i blef, kako se hinta discardanjem... :)
Što je blef u hanabiju?
Finesa i blef su osnovne "napredne tehnike" u Hanabiju

Ideja je da davajuci clue trecem igracu dam do znanja drugom igracu da ima igrivu kartu... znaci sa jednim clue-om logicki mogu dat informacije obojici

Nakon sto drugi igrac odigra kartu, treci na osnovu mog cluea moze zakljucit dal je i njegova igriva... ako je igriva onda je finessa, ako nije, onda je bio bluff

:D :D :D jako tesko za objasnit bez primjera...

Ako te kojim ludim slucajem stvarno zanima evo objasnjenja na bggu
https://boardgamegeek.com/thread/130949 ... -explained

:D :D :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post:
Vukozec
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Bojan1983 »

Gordan je napisao/la: 21 lis 2018, 02:04 Ja sam Hanabi prvo igrao uživo, oduševio se toliko da sam ga htio igrat online i tek se onda zapravo oduševio. :) Kad sam nakon 100tinjak partija online opet igrao uživo bilo mi je grozno. Nikako se nisam mogao naviknut na view, brkao sam gdje je ulaz, a gdje izlaz, katastrofa. :D Sad imam valjda 1500 igara na BGA i ne znam kako bi se prilagodio igrat s kartama u ruci.
Ja sam u mulleru kupio Hanabi Extra koji dolazi sa velikim kartama i card holderima. Dok velicina karata nije bitna, card holderi su must have, al to se lako improvizira

evo kako Hanabi Extra izgleda uzivo :


slika

Obrati pozornost kako sam zalijepio trakicu sa strelicama na svaki holder pa nema "brkanja di je ulaz a di izlaz" :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post:
Gordan
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”