Prijedlozi za dug život i suradnju

Ovdje šaljite sve upite i prijedloge prema trgovini Carta Magica

Moderator/ica: wolfbloodgirl

Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la Izitpajn »

Malo sam razmišljao (nemojte se smijati, molim vas).

Glavni problem je dvojak:
1. U maloj i neprofitabilnoj zemlji kao što je Hrvatska, oavakv dućan vuče veliki rizik od propadanja
2. Dućan koji vuče veliki rizik od propadanja mora imati više cijene kako bi preživio. Više cijene znače da manje ljudi kupuje...

Dakle, zatvoreni krug.

Pa mi je palo na pamet nekoliko stvari. Zapravo dvije.

Prva.

Jedan od glavnih razloga viših cijena trgovačke marže je "osiguranje". Trgovac uvijek mora podići cijenu nekog proizvoda jer nikad nije siguran hoće li prodati sve što stavi na policu. Za knjige znam da vrijedi pravilo da se izdavač mora biti u stanju pokriti ako proda ČETVRTINU knjiga koje je štampao, jednostavno zato jer nikad ne zna koliko će ih prodati, sve ili samo tu četvrtinu.

Pa, možemo li nekako srediti da prodavač ZNA da će prodati ono što je nabavio?

Caka je, naravno, u tome što postoje dvije vrste kupaca: oni koji točno znaju što hoće i oni koji ne znaju, pa dođu u dućan "vidjeti što ima", pa onda kupe ono što im se svidi. Ovim drugima se ne može pomoći: oni su "rizični kupci" i na njih se ne može računati. Ako trgovac nabavi deset primjeraka "Settlera..." za ljude koji vole gledati po polici, onda mora staviti takvu cijenu da se, recimo, barem pokrije ako ih proda pet. Dakle, tu nema pomoći. Sve što se kupuje "naslijepo", mora biti skuplje.

Međutim, druga vrsta kupaca, ona koja zna što hoće, može pomoći trgovcu - tako što će ono što joj treba kupiti s 0% "remitende" - i sebi - tako što će, naručivanjem, dobiti bolju cijenu. Drugim riječima, ako trgovac zna da će osoba A sigurno kupiti neku igru kad je on naruči, onda mu ne treba "nadnica za rizik"; on ovom kupcu može izaći u susret tako što će sniziti cijenu. A, da stvar bude bolja, može se osigurati tako da zatraži pretplatu.

Trećim riječima, Carta Magica bi mogla uspostaviti sustav naručivanja i pretplate: kupac plati 20-50% vrijednosti igre i, kad igra stigne, trgovac nema problema s rješavanjem robe, on ZNA da će je kupac kupiti. I još je k tome dobio dio novca unaprijed. I zauzvrat, može ponuditi bolju cijenu od one koja bi bila na polici.

(Naravno, kako bi se izbjeglo manevriranje, u "pretplati" mogu biti samo one igre koje trenutno nisu na polici.)

Ovo je bilo malo o ekonomiji.

Drugo. Klub.

(Disklejmer: nemam pojma kako sada funkcionira prostor tamo, tko, kada i kako ima pristup. Ako predložim nešto što već postoji, slobodno me gađajte trulim paradajzima.)

Deset kuna nije puno. Sok u kafiću košta više. Osnovati klub "Carta Magica". Članarina je 10 kn mjesečno. Član kluba može doći bilo kad, sjesti tamo i poslužiti se bilo kojim proizvodom iz asortimana kluba (CM nema obavezu staviti na raspolaganje Klubu SVE što ima, ali je u interesu da što više ljudi plati članarinu). Recimo, umjesto da kupinm Twilight Imperium za 500 kuna (ili koliko već), mogu povremeno doći s društvom i igrati se tamo za 10 kuna puta broj osoba.

Prednost za igrače: može se isprobati velik broj igara bez da ih kupite. Isto tako, ako ponekad naletiš tamo, ne moraš se unaprijed dogovarati s drušrvom, možda je slučajno već netko tamo, netko koga ne poznaješ i tko bi igrao nešto što bi i ti igrao.

Prednost za CM: ista igra se može reciklirati puno puta i dobiti novaca više nego da ste je jednom prodali.

Malo brainstorminga, čisto da se malo razmisli: možda bi se mogli osmisliti i neki dodatni sadržaji, klupske cijene sokova i slično, ali mislim da za to treba dodatna papirologija pa možda i ne. Isto tako, mogući ostanak u klubu i nakon službenog zatvaranja ako postoje osobe kojima se može povjeriti odgovornost. Dogovor kuću gradi i tako to. Čak, za one koji su se pokazali vjerodostoji ("Carta Magica Plus"?), mogućnost tjednog iznajmljivanja neke igre?

Vjerojatno sve ovo nije trivijalno za ostvariti, ali možda bi se moglo razmisliti. Postoji razlog zašto je LoM propao, ali i zašto je netko pomislio da vrijedi otvoriti CM. Možda bi bilo dobro izbjeći ponavljanje ciklusa, ali onda treba izaći iz začaranog kruga.
Rasho
Reactions:
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 kol 2011, 16:45
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la Rasho »

Hm, ja imam svoje mišljenje oko ove teme, i u svakom slučaju imaš ssavim ok prijedloge, al neću ništa konkretno pisati dok velki gazda ne objavi svoje mišljenje. Generalno, ideja za klub postoja jako dugo (doduše ne samo za društvene igre nego opće gamerski klub) ali je kao i uvijek realizacija dosta škripava, što bi reklo da treba podosta uložiti u startu, sa poprilično dugim rokom povrata. Što se samog naručivanja tiče, opcija postoji, ali opet postoji i problem. Naime, naš sadašni dobavljač nam drži rezervacije max tri dana, tako da postoji mogućnost da ako nešto naručimo za kupca, da u trenutku kad to šipaju, da uopće nebude dostupno. :(

Ugl, za sad čekam big bossa da kaže svoje.

ćus
DrEvo
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la DrEvo »

Vrlo kratko - dvoje djece ne daje vrijeme za dugačke odgovore.

1. Akontacija za društvene igre - razmišljamo o tome, ako nadjemo rjesenje za problem koji je Rasho naveo, zašto ne, time su svi na dobitku.

2. Gaming club - moja stara želja i dugoročni plan. To je ogroman pothvat, s dosta rizika, tako da ćemo ići one-step-at-the-time taktikom. Prvo treba posložiti dućan do kraja da i kupci i mi budemo sretniji. Ideja je vrlo slična mojim zamislima, samo bih pokušao ostvariti model bez ikakve članarine - više kao aktivni marketinški alat za Carta Magicu.
Sve ideje i prijedlozi po ovom pitanju su dobro došli :)

Roman
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la grof »

Vidim igraonicu i kao prostor za fotkanje igri, možda i kakav koristan video uradak i općenito edukativne aktivnosti uz igranje, naravno. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la buraz »

meni to sve super zvuči :-)
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la miljenko »

Rasho je napisao/la: Što se samog naručivanja tiče, opcija postoji, ali opet postoji i problem. Naime, naš sadašni dobavljač nam drži rezervacije max tri dana, tako da postoji mogućnost da ako nešto naručimo za kupca, da u trenutku kad to šipaju, da uopće nebude dostupno. :(
Ova opcija narucivanja je uzasno velika pogodnost, i to bi trebali razglasiti na sve strane. Svako malo netko na forumu pita za tu mogucnost, a ona vec postoji. Znam da postoji taj problem da u trenutku narudjbe igra nebude dostupna, to je manja neugodnost i siguran sam da se nitko nece ljutiti ako dobije odgovor: zao nam je nismo Vam uspjeli naruciti igru, dali zelite da probamo naruciti u sljedecoj narudjbi.....

Takodjer bi bilo zgodno kad bi npr. 10tak dana prije nego sto radite narudjbu za ducan, oglasili da se jave ljudi s svojim zeljama i probat im naruciti naslove.

Osim toga kroz sustav narudjbi se moze fino vidjeti koji naslovi zanimaju ljude, pa ako vise ljudi trazi odredjenu igru, ocito bi je bilo dobro imati i u ducanu.
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la Izitpajn »

Rasho je napisao/la: naš sadašni dobavljač nam drži rezervacije max tri dana, tako da postoji mogućnost da ako nešto naručimo za kupca, da u trenutku kad to šipaju, da uopće nebude dostupno. :(
Ne razumijem. Je li moguće napraviti da kupac dođe u dućan, položi pare, vi u roku 24-48 sati naručite igru i kad stigne-stigne? Mislim da bi 2-3 tjedna svatko bio u stanju čekati za štajaznam, 33% jeftinije...

DrEvo je napisao/la:2. Gaming club - moja stara želja i dugoročni plan. To je ogroman pothvat, s dosta rizika, tako da ćemo ići one-step-at-the-time taktikom. Prvo treba posložiti dućan do kraja da i kupci i mi budemo sretniji. Ideja je vrlo slična mojim zamislima, samo bih pokušao ostvariti model bez ikakve članarine - više kao aktivni marketinški alat za Carta Magicu.
Sve ideje i prijedlozi po ovom pitanju su dobro došli :)
Ali... ovo *jest* one-step-at-a-time... Ne znam kako i koliko ste sređivali prostor, ali prije je na onom polukatu bilo 20-30 kvadrata prostora sa stolovima. Recimo, prvi step bi bio... reći ljudima "možete se gore igrati"? I odvojiti nekoliko igara dolje na pultu. Daš osobnu, pokupiš igru i odeš gore. Okej, malo više posla za trgovca. Drugi step, možda klupske iskaznice.

Možda ne kontam neke stvari, ali prvih nekoliko koraka mi ne djeluje kao neki veliki rizik. Zapravo, što je uopće rizik ako već imate prostor? Koji je dodatni trošak?
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la buraz »

ja mislim da mnogim ljudima nebi bio bed ni donijeti svoje igre za igrati tamo..
slika
Avatar
MoschuS
Reactions:
Postovi: 188
Pridružen/a: 01 stu 2012, 22:18
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la MoschuS »

Meni stvarno nisu jasni ti nasi ducani :(
Jesmo mala drzava i malo trziste ali ono postoji i biti prakticno jedini na njemu znaci jako puno. Ne iskoristiti takvu situaciju je stvarno beyond me.
Kao sto Boros kaze u danasnje vrijeme nemati web je sramota. Ne kazem da treba biti web shop iako bi i to bilo normalno jer ne kupuju samo ljudi u Zg igre ali onda barem nekakav site sa aktualnom ponudom. To zahtjeva odrzavanje od maksimalno pola sata tjedno i ne moze mi nitko reci da nema vremena za to jer se ne radi o Konzumu u kojem teta na kasi ne stigne na wc od prometa. Jednostavan site se napravi za par tisuca kn uz godisnji trosak par stotina kn za hosting, domenu i sl. sto bi isto trebale biti zanemarive cifre.
Druga stvar je sto meni taj ducan djeluje malo neozbiljno, na svako pitanje o dolasku pojedinog artikla ili cijene najcesci odgovor je da ne znaju detalje dok im ne stigne posiljka a one dolaze svaka 2 mjeseca koliko sam primjetio?
Ja bi volio kupovati u tom ducanu ali jednostavno ne vidim niti jedan racionalan razlog da to i napravim. Ponuda je mala sto mi je potpuno jasno jer je i ducan mali ali cak i da nadjem igru koju zelim ista takva ce me preko Bookdepositorya najcesce doci barem 15-20% jeftinije i to uz placene sve nase dadzbine.
Vidim i na fejsu da spominju sredjivanje web shopa i drzim fige da to sve krene! Takodjer ne zelim da se ovo moje trkeljanje shvati iskljucivo kao rant nego vise kao dobronamjerna kritika.
Avatar
MoschuS
Reactions:
Postovi: 188
Pridružen/a: 01 stu 2012, 22:18
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Prijedlozi za dug život i suradnju

Post Postao/la MoschuS »

Admin je preselio moj post iz jednog oglasa tako da je malo ispao iz konteksta ali ok ;)

Osim upucene (dobronamjerne) kritike imam i jedan prijedlog za CM. Uvesti rabljene igre u ducan tj. nuditi otkup i prodaju istih.
Primjeito sam da ljudi dosta cesto mijenjaju te igre sto je i logicno jer dosade nakon nekog vremena a vecina ih je jako dobro ocuvana. Zasto ja nebi dosao u ducan, ponudio svoju rabljenu igru, doplatio 100-200kn i uzeo novu? OK mozda je za nove problem ali doplatim 50kn i uzmem drugu rabljenu? Znam jedan ducan sa igrama za konzole koji je tako funkcionirao i to je zgodno, naravno prodjes malo nepovoljnije nego da sam prodas igru preko oglasa jer i ducan mora zaraditi neki postotak ali ovo je jednostavnije i ugodnije.
Odgovori

Natrag na “Carta Magica”