Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Prijedlozi, komentari i kritike vezane uz web stranice i forum
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la miki0102 »

grof je napisao/la: 06 lip 2019, 19:36 Moguće, da. Čak mi je to i padalo na pamet za probu. Što je najbolje imam i solidan fotić koji može snimati HD video, samo bi ga trebao nekako učvrstiti. No, sad se bavim web tehnikalijama i sređivanjem prijevoda opisa, pa možda kad sve to složim probam i nešto snimiti.
Usput, Linux mi je imao odličan free non-linear video editor, jel' postoji štogod dobroga i za Windowse? Možda OpenShot?
Slično tako i ja imam foto koji može HD no nemam stalak jer bi već naštancao dosta videa. Dva takva fotića i dva stalka mogu čuda napraviti. Neka Valsim popali koji iz svoje trgovine ako još tamo radi. :-)
Za uređivanje sam koristio Movie Maker.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
grof
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la dlakar »

miki0102 je napisao/la: 06 lip 2019, 16:04 Bez ljutnje društvo no mislim da ste malo pretjerali sa zahtjevima oko toga kako trebaju izgledati klipovi kojima bi se početnici naučili igrati određene društvene igre tj. sve ovisi što se od toga svega želi postići. Ako je cilj da sve bude na nekom visokom nivou onda to zahtjeva dosta pripreme, izrade scenarija, dobru opremu i sve ono što je danijel2008 ranije naveo, no ako je cilj objašnjavanje pravila ljudima kojima je to tlaka pročitati i razumjti onda je dovoljan i nekakav niskobudžetni klip sa nekakvom opremo. Evo npr. calandale to radi bez neke posebne pripreme i ljudi ga gledaju te svaki video ima par tisuča pretplata. Ili recimo kad sam se iz fore malo bacio na frkanje balona i par klipova objavio na youtube kako bi ljiudima pokazao da to nije ništa teško te da svako to može, stekao sam preko 400 pretplata, a sve sam snimao s mobitel kamerom i ljudima je bilo od koristi. Nije izgledalo lijepo, ali je bilo upotrebljivo jer su naučili izraditi neke osnovne figure od balona. Malo razmislite, pošto prostor postoji, ima li netko želje da predstavi neku od igara. Npr. ako svaki član napravi jedan klip u životu i predstavi svoju najdražu igru to je 130 klipova ili više što je za početak više nego dovoljno. :D

Kako napraviti psa od balona?
link https://www.youtube.com/watch?v=pmyuRPhFjRQ

calandale
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... K6nukxRRRo
E sad smo i službeno dobili potvrdu da si klaun! 😂
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la miki0102 »

dlakar je napisao/la: 07 lip 2019, 00:01
miki0102 je napisao/la: 06 lip 2019, 16:04 Bez ljutnje društvo no mislim da ste malo pretjerali sa zahtjevima oko toga kako trebaju izgledati klipovi kojima bi se početnici naučili igrati određene društvene igre tj. sve ovisi što se od toga svega želi postići. Ako je cilj da sve bude na nekom visokom nivou onda to zahtjeva dosta pripreme, izrade scenarija, dobru opremu i sve ono što je danijel2008 ranije naveo, no ako je cilj objašnjavanje pravila ljudima kojima je to tlaka pročitati i razumjti onda je dovoljan i nekakav niskobudžetni klip sa nekakvom opremo. Evo npr. calandale to radi bez neke posebne pripreme i ljudi ga gledaju te svaki video ima par tisuča pretplata. Ili recimo kad sam se iz fore malo bacio na frkanje balona i par klipova objavio na youtube kako bi ljiudima pokazao da to nije ništa teško te da svako to može, stekao sam preko 400 pretplata, a sve sam snimao s mobitel kamerom i ljudima je bilo od koristi. Nije izgledalo lijepo, ali je bilo upotrebljivo jer su naučili izraditi neke osnovne figure od balona. Malo razmislite, pošto prostor postoji, ima li netko želje da predstavi neku od igara. Npr. ako svaki član napravi jedan klip u životu i predstavi svoju najdražu igru to je 130 klipova ili više što je za početak više nego dovoljno. :D

Kako napraviti psa od balona?
link https://www.youtube.com/watch?v=pmyuRPhFjRQ

calandale
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... K6nukxRRRo
E sad smo i službeno dobili potvrdu da si klaun! 😂
:lol: U nekoliko navrata sam i bio.
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la Valsim »

Ajd da se i ja javim jer mi se svojedobno jako motala ova ideja koju @miki0102 spominje. Naravno kome bi se dalo i tko bi htio, no pressure. Samo da negdje isto otvorimo podforum da ne bi bilo da dvojica rade i ulože puno energije i truda u snimanje objašnjavanja identične igre :D . Obeshrabrilo me da išta poduzmem sa svoje strane kada sam malo bolje razmislio koliko bi to vremenski uzimalo od drugih obaveza. Barem ako bi se htjelo kvalitetno napraviti kako su neki već i naveli. Dobar ton, dobro osvijetljene, rad na jasnom i razgovijetnom govoru, dobar plan i scenarij (da ne bi bilo situacija gdje se neko pravilo u određenim razmacima 5 puta ponovi, a na nešto zaboravi).

Druga stvar koja mi se već neko vrijeme mota po glavi, a neki od vas su mi se i javili s idejom zašto ne pokrenem tako nešto, vezano je za snimanje naših igraćih dogodovština i otvaranje kanala "Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends". Nešto u stilu kako je radio Wil Wheaton, ali bez poznatih osoba. Bilo bi definitivno lakše jer nebi bilo nikakvog scenarija prema kojem bi se morali ravnati, već bi sve bilo prirodno. Samo što za tako nešto bi ipak trebao neki kamerman sa strane koji bi snimao malo iz širokog kuta, pa malo izbliza da se vidi i što se događa na stolu, pa igrače i njihove izraze lica kada se dogode neke situacije :D .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
dendarii42miki0102
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la dendarii42 »

Valsim je napisao/la: 07 lip 2019, 13:01 Samo što za tako nešto bi ipak trebao neki kamerman sa strane koji bi snimao malo iz širokog kuta, pa malo izbliza da se vidi i što se događa na stolu, pa igrače i njihove izraze lica kada se dogode neke situacije :D .
Bi li možda Filmski odsjek Akademije dramskih umjetnosti bio zainiteresiran za suradnju? Sigurno imaju montažere i filmaše koji trebaju praksu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
CrazyBunnyGuy
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la grof »

Valsim je napisao/la: 07 lip 2019, 13:01 Druga stvar koja mi se već neko vrijeme mota po glavi, a neki od vas su mi se i javili s idejom zašto ne pokrenem tako nešto, vezano je za snimanje naših igraćih dogodovština i otvaranje kanala "Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends". Nešto u stilu kako je radio Wil Wheaton, ali bez poznatih osoba. Bilo bi definitivno lakše jer nebi bilo nikakvog scenarija prema kojem bi se morali ravnati, već bi sve bilo prirodno. Samo što za tako nešto bi ipak trebao neki kamerman sa strane koji bi snimao malo iz širokog kuta, pa malo izbliza da se vidi i što se događa na stolu, pa igrače i njihove izraze lica kada se dogode neke situacije :D .
Po meni bi bilo super to raditi u prostoru MC-a. Kupi se za udrugu jedan ovakav tripod (cca 150 kn)
https://www.canosa.com.hr/stativi-za-fo ... oprema/69/

I snimaju se sessioni uz koje se nešto i nauči. Ne znam, možda bi imalo gledanost...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la danijel2008 »

Svašta ste pisali dok me nije bilo pa da ne citiram sve redom probat ću ovako odgovoriti na neke stvari....u jednom postu.

Neka mjera za vrijedi li uložiti toliko vremena u jedan video baš se dobro vidi u videu koji je radio "Igre s police" za KIngdomino. 121 pogled na videu koji kudikamo zahtjeva više pripreme i vremena, scenarija, pažnje na izgovor nego ijedan moj video do sada koji sam radio. Nemam neku masivnu gledanost, ovisno o kojoj igri je riječ, ali 120 pogleda i nije teško skupiti. Kroz par dana. Količina vremena i truda koje bi ja morao otkinuti od sebe da snimim takav jedan video ne opravdava 100tinjak pogleda. Nemojte me krivo shvatiti, znam ja da nema tu milijuna pogleda koje treba očekivati, ali ipak je to malo za utrošeno vrijeme. Netko je pitao na početku koliko bi vremena trebalo da se jedan video snimi, editira i to za Azul recimo...nisam ih nikada radio pa ne mogu procjeniti onak baš točno točno...ali uzimajući u obzir da je Azul lagana igra sa vrlo malo pravila i komponenti rekao bih 4-5 sati da se sve posloži i da liči na nešto iole kvalitetno. A ja za tih 4-5 sat snimim barem 3-4 reviewa za svoj kanal.

Problem koji meni stvara je također i izričaj. Ako bi radio hrvatske videe, očekuje se i da koristim hrvatske riječi. Ali meni neke stvari prevedene na hrvatski u društvenim igrama zvuče blesavo i kao i većina koristim nekakav spoj HR/EN izgovora. Znam da to nije presudno ali moglo bi biti zbunjujuće za nove ljude koji ne barataju možda nekakvim pojmovima kao mi stare njuške ovog hobija.

I samo još kratko da se osvrnem na Wil Weathon ideju. Ni ne pomišljajte da jedan čovjek sa kamerom može niti približno odraditi kao što je to on radio. Iz tog videa stoji vojska ljudi iza kamera. Više njih. Ne jedne kamere. Animiranje, editiranje, nije to samo stisni "snimanje" i udri. Stative koje predlažete su vam oko 1.2m visine ili tako nešto...minimalno vam treba jedan od 1.8m pa naviše da dobijete pravi kut snimanaj. Ali opet, ako je ekipa zanimljiva, nije bitno kakva je kamera...kako je netko tu napisao.

Mislim da ću probati posnimiti jedan video tutorial u neko dogledno vrijeme, uploadati ga pa vam podijeliti link da vidimo šta kako dalje. Samo to neće biti doskora. Ide na Olympos i trenutačno sam jako puno oko toga angažiran.
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la grof »

Da, 100-tinak pregleda je ništa. Zato bih ja i rado da se udruga malo više angažira oko promocije tih videa, pa da dobiju jednu pristojniju gledanost. Zato sam dodao i filter u naš popis igara koji izbacuje one igre koje imaju HR video pravila igre ne bi li se povećala gledanost tih videa. Također bi sve te videe provukli i kroz naš portal+fejs, pa da dignemo svjesnost o postojanju ovih kanala i da ljudi više gledaju i prate ove naše uratke.

Također sam u trenutnom poslu oko prevođenja onih kratkih opisa igara s BGG-a na našim stranicama, pa ako ima koji dobrovoljac za prevođenje naslova koji još nisu prevedeni, volio bih da mi se javi u PP, pa ću mu sve objasniti (sve se radi u Wordpressu i treba engleski opis provući kroz Google Translate i dodatno ga obraditi, te zamijeniti s postojećim engleskim tekstom. Meni treba cca 10-15 minuta po igri, ovisno o duljini opisa.). Volio bih što prije imati sve prevedeno, pa da počnemo to još više naglašavati u javnosti.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la sadistiko »

evo, ako se nađe 10 ljudi koji bi sudjelovali u ovoj videofikaciji, i ja obećavam da ću napraviti jedan tutorial za jednu do dvije igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
grof
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la sadistiko »

Evo beziciram si igru Splendor. Vidim da nema još video, ako budemo delali, ja bi Splendor odradio.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
grof
slika
Odgovori

Natrag na “Web stranice i forum”