Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Prijedlozi, komentari i kritike vezane uz web stranice i forum
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la danijel2008 »

Eto grof me uputio na ovu temu. Pa da podjelim svoja razmišljanja.

Još kada sam počinjao sa svojim YouTube kanalom igrao sam se sa idejom da paralelno započnem još jedan na kojem bi striktno bila samo objašnjenja pravila igara na našem jeziku.

Razlog zašto se nisam odmakao dalje od samo ideje je manjak vremena, a i u počecima je oprema bila prilično loša. Sada, 3 godine poslije kada sam malkoc bolje opremljen, imam iskustva opet me uhvatilo razmišljanje da pokrenem taj kanal. Ali virijeme je i dalje problem. Mislim da bi mogao, možda, odraditi 2 videa mjesečno. Takvi videi zahtjevaju puno više editiranja, scenarij, pažnju da se nešto ne izgovori ili objasni krivo....u biti sve što ja do sada nisam morao paziti. Nemam scenarij, ako nešti i kažem krivo...ah...nema veze.

A i opet je tu pitanje koliko bi bilo podrške od strane ljudi. Bi li se to uopće isplatilo. Ne mislim financijski isplatilo, to sumnjam. Ali kad nešto stvaraš i radiš lijepo je kada se to odrazi u zajednici i kada netko prepozna tvoj trud. Daje ti motiva da ideš dalje. Jer ipak na kraju krajeva svoje slobodno vrijeme trošiš na sjedenje pred kompom kada bi mogao igrati igre negdje s nekime.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post (ukupno 3):
sadistikogrofdado
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la Noghri »

Kako si to razmisljao izvesti? Igrati i objasnjavati pravila usput ili kako? Ako bude dobro napravljeno, vidim dosta interesa, pogotovo za malo naprednije igre s vise pravila. Realno, cesto se ljudima neda citati pravila, ovako bi kad se sprema neki game samo podijelio video koji ce ljudi pogledati i odmah ce imati dojam kako igra izgleda a i kako se igra. Realno, takvih stvari ima gro na youtubeu, ali mislim da i hrvatska verzija ima svoje mjesto.

Idealno bi bilo uz svaki video otvoriti temu negdje (forum recimo) gdje ce biti neki FAQ i gdje bi ljudi mogli provjeriti i pitati ako imaju nesto. Cisto kao cijeli paket. Pa ako imas oboje, onda mozda i od nekih reklama nesto uspijes uhvatit onako usput.

Eto, my 2 cents. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post (ukupno 3):
sadistikogrofdado
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la vedran87 »

danijel2008 je napisao/la: 06 lip 2019, 14:05 Eto grof me uputio na ovu temu. Pa da podjelim svoja razmišljanja.

Još kada sam počinjao sa svojim YouTube kanalom igrao sam se sa idejom da paralelno započnem još jedan na kojem bi striktno bila samo objašnjenja pravila igara na našem jeziku.

Razlog zašto se nisam odmakao dalje od samo ideje je manjak vremena, a i u počecima je oprema bila prilično loša. Sada, 3 godine poslije kada sam malkoc bolje opremljen, imam iskustva opet me uhvatilo razmišljanje da pokrenem taj kanal. Ali virijeme je i dalje problem. Mislim da bi mogao, možda, odraditi 2 videa mjesečno. Takvi videi zahtjevaju puno više editiranja, scenarij, pažnju da se nešto ne izgovori ili objasni krivo....u biti sve što ja do sada nisam morao paziti. Nemam scenarij, ako nešti i kažem krivo...ah...nema veze.

A i opet je tu pitanje koliko bi bilo podrške od strane ljudi. Bi li se to uopće isplatilo. Ne mislim financijski isplatilo, to sumnjam. Ali kad nešto stvaraš i radiš lijepo je kada se to odrazi u zajednici i kada netko prepozna tvoj trud. Daje ti motiva da ideš dalje. Jer ipak na kraju krajeva svoje slobodno vrijeme trošiš na sjedenje pred kompom kada bi mogao igrati igre negdje s nekime.

Ono što ja mogu ako snimiš video pokazati ga svojim nećacima ( 11 i 13 godina ) pa oni mogu reći da li su iz videa shvatili dovoljno da mogu samostalno igrati igru.

Ne znam jel ti to metrika ili ne al eto ideja je tu.

Trenutno je situacija takva da oni samostalno ne mogu ništa ili jako malo, ali ako ih ja naučim mogu igrati i podosta kompleksne igre ( npr stariji bez problema igra Terraforming Mars ).


A što se mog mišljenja tiče mislim da bi tako nešto moglo biti jako korisno, ali naravno vrijeme je dragocijen resurs.


Kolko misliš da bi ti trebalo vremena za kvalitetno složit video recimo za Azul. Znači uključeno sve, scenarij, snimanje, editiranje koliko bi sati to ispalo sveukupno za jedan video. Bez te informacije teško je nama ostalima komentirati koliko mislimo da bi se tako nešto isplatilo ili ne.


Što se zajednice tiče mislim da možeš računati na potporu mislim da je već bilo spomena promocije kanala, možemo se subscribati podijeliti i slično.
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la grof »

@danijel2008 Što se tiče naše udruge imaš sav mogući support i izreklamirati ćemo svaki tvoj uradak.
Da, otvaranje posebnog podforuma za ovu namjenu u forumu za video materijale išlo bi pod obavezno i tamo bi odmah stavili i link na tvoj kanal(e).
Trenutno smo i tako u poboljšavanju opisa igara na webu, a svaki bi video bio integriran u opis igre na hrvatskom na našim stranicama. Ne moram naglašavati kako su ti naši opisi visoko integrirani s BGG-om, pa kad se unosi nova igra, naš WP automatski povuče sve relevantne podatke s BGG-a i prezentira ih na našem webu. Jedino što treba jest prevesti opis igre. Sustav jednom tjedno sinkronizira podatke s BGG-a, pa su statistike uvijek dovoljno svježe.
U planu je i još bolji search engine za pretragu, a sortiranja i filtri već sada lijepo rade, pa bi kroz veću popularizaciju linkanja na podatke o igrama s naših stranica automatski reklamirali i tvoj kanal s video clipovima pravila.
Sve to u svrhu da domaćim igračima, kao i svima koji razumiju naš jezik, a ima ih dosta van Hrvatske omogućimo lakši ulazak u svijet igara. :)

Promocije po fejsu i dalje ne trebam ni spominjati. ;)

Evo primjer integracije video pravila u Kingdomino opisu koji je izradio @presvjetli006 (samo kliknite na video pravila igre) - možda bi to trebalo biti uvijek otvoreno. Hm, hm?
https://igranje.hr/igre/kingdomino/

EDIT:
Mislim dodati i filtriranje popisa igara po hrvatskim video pravilima, pa bi i to dodatno trebalo ohrabriti ljude da probaju i brzo nauče te igre.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la miki0102 »

Bez ljutnje društvo no mislim da ste malo pretjerali sa zahtjevima oko toga kako trebaju izgledati klipovi kojima bi se početnici naučili igrati određene društvene igre tj. sve ovisi što se od toga svega želi postići. Ako je cilj da sve bude na nekom visokom nivou onda to zahtjeva dosta pripreme, izrade scenarija, dobru opremu i sve ono što je danijel2008 ranije naveo, no ako je cilj objašnjavanje pravila ljudima kojima je to tlaka pročitati i razumjti onda je dovoljan i nekakav niskobudžetni klip sa nekakvom opremo. Evo npr. calandale to radi bez neke posebne pripreme i ljudi ga gledaju te svaki video ima par tisuča pretplata. Ili recimo kad sam se iz fore malo bacio na frkanje balona i par klipova objavio na youtube kako bi ljiudima pokazao da to nije ništa teško te da svako to može, stekao sam preko 400 pretplata, a sve sam snimao s mobitel kamerom i ljudima je bilo od koristi. Nije izgledalo lijepo, ali je bilo upotrebljivo jer su naučili izraditi neke osnovne figure od balona. Malo razmislite, pošto prostor postoji, ima li netko želje da predstavi neku od igara. Npr. ako svaki član napravi jedan klip u životu i predstavi svoju najdražu igru to je 130 klipova ili više što je za početak više nego dovoljno. :D

Kako napraviti psa od balona?
link https://www.youtube.com/watch?v=pmyuRPhFjRQ

calandale
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... K6nukxRRRo
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 2):
sadistikodlakar
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la grof »

Ne, ne treba posebna oprema. Ne znam s čime @presvjetli006 radi svoje videe, ali to je po meni sasvim dovoljno.
Usput, polinkah mu sve videe s našom bazom igara.
Bitnije je da se pravila igre objasne jasno i što je moguće u kraće vremena. Nije potrebna nekakva HiFi kvaliteta. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la miki0102 »

grof je napisao/la: 06 lip 2019, 16:17 Ne, ne treba posebna oprema. Ne znam s čime @presvjetli006 radi svoje videe, ali to je po meni sasvim dovoljno.
Usput, polinkah mu sve videe s našom bazom igara.
Bitnije je da se pravila igre objasne jasno i što je moguće u kraće vremena. Nije potrebna nekakva HiFi kvaliteta. ;)
Njegovo je sasvim dobro i razumljivo. Probao sam napraviti jedan takav uradak no nisam mogao dobro namjestiti mob pa sam odustao. Ako je netko voljan glumiti držač mobitela mogu odmah snimiti par klipova za par igara. :D
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la sadistiko »

al ova ideja @Miki da kad bi svatko napravio samo jedan video imali bi hrpetinu videa je stvarno zanimljiva. Znam da se to ne da svakome, ali kad bi se nekako sami prisilili da to napravimo bilo bi to fora stvar, a možda bi se nekome to svidjelo pa bi nastavio dalje s radovima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
grofmiki0102
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la grof »

Moguće, da. Čak mi je to i padalo na pamet za probu. Što je najbolje imam i solidan fotić koji može snimati HD video, samo bi ga trebao nekako učvrstiti. No, sad se bavim web tehnikalijama i sređivanjem prijevoda opisa, pa možda kad sve to složim probam i nešto snimiti.
Usput, Linux mi je imao odličan free non-linear video editor, jel' postoji štogod dobroga i za Windowse? Možda OpenShot?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Kako društvene igre približiti novim igračima putem weba?

Post Postao/la sadistiko »

Ja koristim default od web kamere od Logitecha
slika
Odgovori

Natrag na “Web stranice i forum”