[DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Prijedlozi, komentari i kritike vezane uz web stranice i forum
Odgovori
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

[DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la grof »

Evo, ekipa trebamo malo vašeg mišljenja i pomoći. Čisto da vidimo kako razmišlja javno igračko mnijenje.

Radi se o uvođenju kvalitetnijeg rangiranja igara od strane korisnika i od strane Igranje.org tijela.

1. KORISNICI
Korisnici su ti koji igru igraju, koriste i daju svoje ocjene. Do sada sustav ocjenjivanja radi po principu da nema dovoljno kvalitetnog sistema provjere koliko je jedna osoba ocjenila istu igru (mogućnost zloupotrebe je relativno velika). Cijela stvar bi se dodatno smanjila na slijedeći način:
  1. Svi korisnici koji žele dati ocjenu moraju se registrirati i na portal (kao na BGG-u)
  2. Kako igre s malim brojem glasova ne bi došle na vrh liste, predlažemo dodatnu upotrebu Bayesian sistema rankinga koji dodaje virtualne glasove ocjene 5.5 u određenom broju (BGG koristi taj sistem i dodaje cca 100 dummy glasova. Mi možemo s manjim brojem).
  3. BGG ne ubraja u ranking igre s manje od 30 glasova, a mi trenutno ne ubrajamo igre s manje od 10 glasova
To, konkretno znači da bi se kompletan ocjenjivački sustav trebao resetirati i početi iznova davati ocjene igara. Nije neki posao, ali nekima bi takva potez možda zasmetao. Naravno, registriranje i na portal i na forum zasebno bi bila i dodatna gnjavaža korisnicima, a ne postoji način da to objedinimo, osim da cijeli forum prebacimo na jedan drugi sustav koji funkcionira kao dio podsustava portala. No izgled i baratenje foruma bi se tada drastično promijenio, pa mislim da bi nam to svima zasmetalo.

Dakle pitanje jest: da li mislite da bi korisnici pri davanju ocjena trebali biti registrirani (i u tom slučaju iznova krenuti s ocjenjivanjem) ili ostaviti kako je sada?

2. IGRANJE.ORG
Mi kao portal u dogledno vrijeme mislimo uvesti dvije oznake za preporuke igara (Recomandations)

Prva oznaka bi bila oznaka za Entry (Gatway) igre, odnosno za igre koje su iznimno podesne za nove igrače (Catan, Carcassone, Jungle Speed, Ticket to Ride, Bohnanza... pa čak i Dominion zbog iznimno jednostavne mehanike i pravila). Karakteriziraju ih jednostavna pravila i veća količina zabave u odnosu na razmišljanje.
Na ovaj način bi ljudi koji su novi u ovom svijetu lakše nalazili naslove podesne za sebe i svoje društvo

Druga oznaka bi bila za kvalitetne igre. Eh, sada je tu i najveća dubioza jer za kvalitetnu igru treba imati i određene kriterije, pa kao kriteriji padaju mi na pamet ove stavke:
  • Ljepota izrade igre (Smallworld, Valdora, Thebes, Princes of Florence su jako lijepo tematski oslikane igre)
  • Mehanika, odnosno fluidnost igranja - da ne šteka, da je jasna i igriva, da se ne čeka cijela vječnost na potez...
  • Reigrivost: Definirana kao mala jednoličnost pri opetovanom igranju (tu mi je problem da li tu uključiti i ekspanzije koje tada poboljšavaju reigrivost ili ne? Osobno sam stava da ne!)
  • Jasnoća pravila
  • Status sa ostalih portala (BGG, dicetower, Spiel des Jahres....)
  • Rejting korisnika
Ove oznake bi se lijepile na kutije od igara i tehnički je to već sada riješivo.

Volio bih čuti i ovdje vaša mišljenja, prijedloge, preporuke.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la Gordan »

grof je napisao/la:
  1. Svi korisnici koji žele dati ocjenu moraju se registrirati i na portal (kao na BGG-u)
  2. Kako igre s malim brojem glasova ne bi došle na vrh liste, predlažemo dodatnu upotrebu Bayesian sistema rankinga koji dodaje virtualne glasove ocjene 5.5 u određenom broju (BGG koristi taj sistem i dodaje cca 100 dummy glasova. Mi možemo s manjim brojem).
  3. BGG ne ubraja u ranking igre s manje od 30 glasova, a mi trenutno ne ubrajamo igre s manje od 10 glasova
Mislim da uz 1 i 3 nije potrebno 2. Zbog 1 nema nerealnog 'nabijanja' glasova, a zbog 3 nema neobjektivne 'čiste desetke' tek tako.
2. IGRANJE.ORG
Mi kao portal u dogledno vrijeme mislimo uvesti dvije oznake za preporuke igara (Recomandations)

Prva oznaka bi bila oznaka za Entry (Gatway) igre, odnosno za igre koje su iznimno podesne za nove igrače (Catan, Carcassone, Jungle Speed, Ticket to Ride, Bohnanza... pa čak i Dominion zbog iznimno jednostavne mehanike i pravila). Karakteriziraju ih jednostavna pravila i veća količina zabave u odnosu na razmišljanje.
Na ovaj način bi ljudi koji su novi u ovom svijetu lakše nalazili naslove podesne za sebe i svoje društvo
thumbs up
Druga oznaka bi bila za kvalitetne igre. Eh, sada je tu i najveća dubioza jer za kvalitetnu igru treba imati i određene kriterije, pa kao kriteriji padaju mi na pamet ove stavke:
  • Ljepota izrade igre (Smallworld, Valdora, Thebes, Princes of Florence su jako lijepo tematski oslikane igre)
  • Mehanika, odnosno fluidnost igranja - da ne šteka, da je jasna i igriva, da se ne čeka cijela vječnost na potez...
  • Reigrivost: Definirana kao mala jednoličnost pri opetovanom igranju (tu mi je problem da li tu uključiti i ekspanzije koje tada poboljšavaju reigrivost ili ne? Osobno sam stava da ne!)
  • Jasnoća pravila
  • Status sa ostalih portala (BGG, dicetower, Spiel des Jahres....)
  • Rejting korisnika
Ove oznake bi se lijepile na kutije od igara i tehnički je to već sada riješivo.

Volio bih čuti i ovdje vaša mišljenja, prijedloge, preporuke.
Nezgodno... Dosta od tih stavki je prilično subjektivno. Prvih par stavki je nešto šta korisnik ionako treba otkriti sam kad se informira o igrama. Osvojene nagrade (poput Spel des Jahres) obično i budu već na kutiji.

A ja imam treći prijedlog :D
Ne znam koliko je to tehnički izvedivo, ali nešto takvo postoji na BGG.
Svaki korisnik (foruma, eventualno portala) može unjeti svoju listu igara koje posjeduje, kojih se želi riješiti (zamjenom) i listu želja. Naravno, sve to mora bit dobro pretraživo, tako da se može lako pronaći nekoga kome mogu uvalit svoju igru ili ko ima ono što tražim. Osim zamjene, potencijalno se može sklopit i nova ekipa za igranje, jer recimo, ja baš želim odigrat koju partiju Settlers of Catan prije nego je nabavim, a netko u gradu je posjeduje...
S obzirom da se na našim prostorima sigurno ne bi radilo o prevelikoj bazi podataka, mislim da to nije jako zahtjevan pothvat.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la grof »

Gordan je napisao/la: Nezgodno... Dosta od tih stavki je prilično subjektivno. Prvih par stavki je nešto šta korisnik ionako treba otkriti sam kad se informira o igrama. Osvojene nagrade (poput Spel des Jahres) obično i budu već na kutiji.
Da, znam i svjestan sam toga. Zato i tražim mišljenje javnosti. :) Volio bih kada bismo našli neki obrazac za preporuke kvalitetnih naslova. (Tu bi primjerice trebale biti igre kao što su Race, Puerto Rico, dominion, Dixit...)
Gordan je napisao/la: A ja imam treći prijedlog :D
Ne znam koliko je to tehnički izvedivo, ali nešto takvo postoji na BGG.
Svaki korisnik (foruma, eventualno portala) može unjeti svoju listu igara koje posjeduje, kojih se želi riješiti (zamjenom) i listu želja. Naravno, sve to mora bit dobro pretraživo, tako da se može lako pronaći nekoga kome mogu uvalit svoju igru ili ko ima ono što tražim. Osim zamjene, potencijalno se može sklopit i nova ekipa za igranje, jer recimo, ja baš želim odigrat koju partiju Settlers of Catan prije nego je nabavim, a netko u gradu je posjeduje...
S obzirom da se na našim prostorima sigurno ne bi radilo o prevelikoj bazi podataka, mislim da to nije jako zahtjevan pothvat.
Da, ideja je jako zanimljiva i trebala bi biti izvediva. I to kroz portal, a ne forum.

Trenutno pokušavam pronaći sustav povezivanja accounta između portala i foruma, jer ne smatram dobrom idejom prelazak na neki novi forumski sustav. Ovdje su se ljudi lijepo navikli, phpBB je dobro održavan od zajednce i kvalitetno lokaliziran na naš jezik. Tako bi se korisnici trebali logirati ili samo na forum ili samo na portal, a ne dvaput.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la Gordan »

grof je napisao/la:
Gordan je napisao/la: Nezgodno... Dosta od tih stavki je prilično subjektivno. Prvih par stavki je nešto šta korisnik ionako treba otkriti sam kad se informira o igrama. Osvojene nagrade (poput Spel des Jahres) obično i budu već na kutiji.
Da, znam i svjestan sam toga. Zato i tražim mišljenje javnosti. :) Volio bih kada bismo našli neki obrazac za preporuke kvalitetnih naslova. (Tu bi primjerice trebale biti igre kao što su Race, Puerto Rico, dominion, Dixit...)
Pa čemu služe recenzije i ocjenjivanje preko foruma onda?
Trenutno pokušavam pronaći sustav povezivanja accounta između portala i foruma, jer ne smatram dobrom idejom prelazak na neki novi forumski sustav. Ovdje su se ljudi lijepo navikli, phpBB je dobro održavan od zajednce i kvalitetno lokaliziran na naš jezik. Tako bi se korisnici trebali logirati ili samo na forum ili samo na portal, a ne dvaput.
Apsolutno.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la grof »

Gordan je napisao/la: Pa čemu služe recenzije i ocjenjivanje preko foruma onda?
Da, cijela ta stvar oko kvalitativnih preporuka je vrlo subjektivna. Primarna ideja nam je složiti stickere za entry igre, jer je kultura igranja u HR naša primarna zadaća. Dakle, informirati i zainteresirati javnost za igranje, odnosno podići kulturu igranja društvenih igara na viši nivo.

Wish/want liste ću staviti u neki svoj schedule za daljnji razvoj na portalu. Ali ideja definitivno stoji! :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la buraz »

grof je napisao/la:
Dakle pitanje jest: da li mislite da bi korisnici pri davanju ocjena trebali biti registrirani (i u tom slučaju iznova krenuti s ocjenjivanjem) ili ostaviti kako je sada?
Hm. Mislim da bi trebali. Meni se desilo da mi je sustav nudio da drugi puta glasam za istu igru nakon nekog vremena.

Ovo ostalo mi je okej. Možda ljepljenje naljepnica po kutijama bi više koristilo promociji portala, nego igre. Barem u početku, dok se ne rašiti i postane jači od BGGa :D

Sviđa mi se Gordanova ideja :)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la grof »

Super. No tu imamo jedan problem. Naime, portal i forum su dvije zasebne web aplikacije i svaka ima svoj sustav prijave korisnika. Ne mogu kvalitetno povezati ta dva sustava da koriste jedno prijavljivanje.
Zbog toga imamo dva rješenja:
  1. Dvostruki login. Jedan na portal i jedan na forum (kako je i sada)
  2. Potpuno promijeniti forumski sustav, tako da postane dio portala, prebaciti sve poruke. No koliko sam za sada vidio, taj drugi neće imati baš ovako krasno sučelje i toliko mnoštvo opcija na forumu
Bojim se da ćemo morati o tome odlučivati i odabrati. One WIsh liste bi također mogle funkcionirati samo u slučaju da se korisnici logiraju na portal.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la buraz »

Meni se ni bed dvaput loginirati, ali vjerojatno se dosta ljudi to neće dati raditi.

Stoga možda bolje da ostane glasanje kako jest, pa da ne izgubimo "krasno sučelje" foruma?
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Igranje.org ranking igara

Post Postao/la grof »

:) Ne znam... iskreno najviše bih volio imati objedinjeni portalski engine sa jednim loginom.

No, ostavljam to za skoru budućnost... ;) A možda se još netko i javi sa prijedlozima, komentarima...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Web stranice i forum”