Churchill PnP

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Churchill PnP

Post Postao/la neuromancer »

Za početak da citiram jednog člana foruma sa moje prošle teme o izradi igara : "...bome si sposoban kad možeš tek tako churchilla izradit...ja bi dao 200 kuna samo da te ne gledam kako to radiš..."pa kad već čovjek nudi 200 kn samo da ne gleda rekoh sad neka gleda pa da uštedi rofl

Radi se o slijedećoj igri iz GMT kolekcije https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /churchill

Naime zaintrigirala me navedena igra, i nakon preeliminarnog ispitivanja forumskih stavova o istoj, rekoh da si je izradim i da vidim kako to uživo izgleda. 8-)

Prošli tjedan sam proveo u izrađivanju, da bi je za vikend solo playtestao (training verzija i puna verzija) i rezultat je apsolutno oduševljenje cjelokupnom igrom idejom mehanikom i ...svime. Istina je da za igru treba tri igrača ali je solitary vrlo friendly jer ulogu ostalih igrača preuzimaju tzv. "botovi" za čije ponašanje postoje dvije A4 stranice (ilustrirane) pravila po kojima oni djeluju, Općenito su pravila relativno jednostavna tako da se nakon jedne-dvije partije sve može igrati pomoću player aida.

Budući da tijekom rada nisam pravio pictorial, na kraju svega sam sve poslikao pa ću rekonstruirati step by step izradu:

Dan 1 (ponedjeljak):
Krenuo sam od popisa potrebnih komponenti koje su potrebne za igru i onoga što već imam na raspolaganju:
Potrebno je: Gameboard, kocke (6d6 i 1d10), karte (30 konferencija, i 67 charactera), game markeri (frontovi, lclandestine circle, political influence itd.), tokeni (leaderi, frontovi, pawnovi, conference issues, production, army reserves, itd)

Ali na početku svaka igra naravno treba kutiju pa sam odlučio se za ovu budući da zbog nedostatka "Lebensrauma" imam tendenciju minijaturizacije u izradi igara

:slika

(kemijska je radi usporedbe)

Kad sam provjerio što od gotovih stvari imam na raspolaganju došao sam do slijedećeg:

slika

u prvom redu su tenkovi iz rizika (obojani i odstranjeni moulding lineovi) koji predstavljaju talijanske, njemačke i japanske army rezerve, dok su iza njih tokeni jedan koji predstavljaju njemačku i dva za japansku flotu (rađeni u dvije verzije jedna je sa mornaričkim zastavama a druga je sa siluetama podmornice za njemačku i bb yamata za japansku flotu), nisam se mogao odlučiti koje ću koristiti, ali kasnije sam došao do treće opcije koja će biti prikazana. Treći red su zastavice za pacific/europe commandere, atomsku bombu i tri crna pawna (obojani i odstranjeni moulding lineovi) za global issue. Zadnji red su zastavice za VP track, međutim do kraja su i one dobile alternativu.

i kocke mi je bilo lako nabaviti 1d10 mi je relikvija od D&D kolekcije a d6 imam na bacanje još od warhammera koji je zahtijevao gomilu istih. Jedini problem što "pravi" Churchill ima kocke u bojama leadera, ali sam ja kao alternativu pobojao točke u nacionalnim bojama (akrilnih boja i tankih kistova imam još od warhammera)

slika


Sve u svemu za prvi dan sasvim dovoljno bez neke muke a dovoljno učinka za podizanje morala u startu


Dan 2 (utorak):

Još jedan light dan proveden u izradi gameboarda. Slika je skinuta sa BGG i rasparčana u 6 djelova sekcija. Isprintao sam ih na printeru, te poljepio na tvrdi karton. Dimenzija je svakako manja od originala, ali dovoljno velika da se sve vidi (duža stranica je nekih 58 cm čini mi se). Od tog kartona sam već radio boardove i sasvim sam zadovoljan svojstvima istog

slika


Lakši dio posla je gotov i sad sljedi već razmišljanje što dalje i kako izraditi zahtjevnije stvari a to su karte i counteri

Dan 3 i 4 (srijeda i četvrtak)

Najmukotrpniji dio posla a to je grafička obrada slika za karte koristeći najrudimentarnije alate. Potrebno mi je bilo 30 karata za konferencije, 23 USA, 22 USSR i 22 UK Charactera

slika

Za slike mi je trebala posebna dovitljivost budući da nigdje nema fileova o njima, morao sam na vassalu praviti screenshote za svaku sliku i onda cropati u picture manageru i ljepiti u word da mogu isprintati po 8 karata na jednoj strani. E sad kad se to sve pomnoži sa brojem karata shvati se koliko to posla ima za nekoga ko nezna za bolje načine grafičke obrade :evil:
Sve u svemu karte su uspješno isprintane na debeli papir i isječene te sleevane (nažalost samo imam crne sleevove raspoložive (ostatci iz Magic the Gathering dana - Bože tek sad vidim koji sam ja Geek :facepalm )

slika

Kad sam završio sa izradom karata krenuo sam na jednako mukotrpan posao izrade Countera.

Dan 4. i 5. (četvrtak i petak)

Dobro je što su slike countera dostupne na BGG i to su još dobre kvalitete pa sam manje vremena izgubio nego za karte ali svejedno....

slika

a ovo su leaderi i frontovi, te po jedan primjerak clandestine i political markera (clandestina ima 30 za svakog playera a political 15 svakome)

slika

Prilično posla za izradu - sreća da sam political markere USA i USSR iskoristio iz Cuban Missile crisis (tamo sam stavio druge markere). Naime cnference issues, political, leaderi i frontovi su od nekakvog stirodura/foamcora radi debljine - opisao sam izradu na 13 Days/minutes

Uglavnom negdje kasno navečer odn. rano ujutro u subotu (skoro 4) je sve bilo gotovo i spremno za testiranje u subot navečer (saturday night uber geek provod)

Dan 6. (subota)

Konačno je došao dan za playtestanje, međutim tijekom dana mi je pala konačna ideja napamet kako bi trebale izgledati axis fleet pa sam to morao još finiširati

slika


Uglavnom kad sam sve to navečer posložio konačan rezultat je bio zadovoljavajući

slika

Fokus na konferencijski dio

slika

Fokus na strateški dio:

slika

Odigrao sam samo training scenario - tri zadnje konferencije (što je trajalo isto toliko sati) da se malo upoznam s pravilima koristeći uputstva za botove i bio sam u najmanju ruku oduševljen gameplayom. Moram priznati da sam se unaprijed radovao nedjelji kad sam u planu imao odigravanje pune verzije.

Dan 7. (nedjelja)

Naravno da sam i danas imao nešto za dodati i izmjeniti, tako da sam umjesto standardnih frontova i offensive support countera koristio zastavice (od victory pointa) te tenkove od rizika u nacionalnim bojama

slika

Iako upoznat s pravilima trebalo mi je poprilično vremena za dovršiti svih 10 konferencija ali sam u potpunosti savladao kako igrati (a kako dobro igrati to je već stvar prakse)

Između ostalog došao sam na ideju da napravim home made karte umjesto German Technology markera, te još Secret Agenda karte umjesto istoimenih countera (radi lakše podjele i držanja u tajnosti) - što bi značilo još posla oko grafčke obrade :(

slika

slika

Svakako igra je ZAKON i isplatilo mi se svaki minut proveden u izradi :D
Preporučujem je svakome tko voli slične igre tipa TS, Labyrinth, 13 Days itd.


AFTERMATH - Dan 8. (ponedjeljak)

Budući da sam zbog reorganizacije gaming piecesa ostao bez VP countera, danas su mi iz obližnje tvornice stigli novi VP counteri. Budući da pravi Churchill ima plastične cilindre za VP countere, ja sam zamislio da moji budu malo monumentalniji pa su napravljeni od mesinga - ipak moja verzija nije mass production.

slika


Nažalost bojim se da je ovo moj zadnji rad za dugo dugo vremena ali bi iskoristio priliku pa da mi netko preporuči solidnu WW2 igru koja je ovako apstraktnije naravi (nemojte ni pokušavati sa world in flames ili world at war sa milijardama countera) a da bi prikazivalo cijeli tijek ww2 na nekoj grand strategy scale.



P.S.
Obećavam da više neću neko vrijeme spamati ovaj podforum svojim rukotvorinama :twisted:
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post (ukupno 9):
sadistikostokaLourdinkockicaBojan1983KillaStipsdgalesic2000Vatanen
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4948
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3562 puta
 pohvaljen: 3652 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la sadistiko »

Svaka čast. Sve si bolji i bolji!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
neuromancer
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la stoka »

:facepalm
odličan posao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
neuromancer
Stips
Reactions:
Postovi: 951
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 583 puta
 pohvaljen: 560 puta

Re: Churchill PnP

Post Postao/la Stips »

Ti. si. CAR!!!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
neuromancer
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la stoka »

teško je išta preporučiti kad i najmanje igre sadržavaju 150-200 countera...evenutalno bi mogao preporučiti 2WW:the war in europe
https://boardgamegeek.com/boardgame/143 ... war-europe
samo jedan countersheet, 16 stranica pravila, al nemam pojma kakva je igra...
od ostalih...unconditional surrender valjda nekih 840 countera, third reich oko 500...ne znam za barbarossa to berlin, tu su uključene i karte...europe/asia engulfed, gomila blokova, to je vjerojatno još teže, odnosno skuplje...ja se isto ne mogu nikako odlučit za neku igru koja pokriva cijeli WW2, probao sam sa third reichom, ali je jednostavno pretežak za mene (možda jednog dana)...sad čekam US da izađe početkom godine nadam se...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
neuromancer
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la stoka »

i supreme commander ima relativno izvedive komponente...komentari su uglavnom loši, ali jedan kolega tu s foruma kaže da je s novim pravilima igra čisto ok...
Rulebook
Two 22"x34" maps
Diplomatic Track (cardstock)
2 Player aid cards
Two countersheets
6 x Force Pool cards for France, UK, US, USSR, Italy, Germany
Two 10-sided dice
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
neuromancer
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la neuromancer »

Hvala svima na pozitivnim komentarima.- imam još nekih davnih radova ali nikako da ih postam 8-)

Što se tiče neke ww2 igre nije problem ako ima i do 200-tinjak countera. Samo da ne ide previše u detalje (npr. counteri corps razine su najmanji prihvatljivi unit size - možda čak da je i army). Preferirao bi i da ima karte sa eventima za igru. Uglavnom nešto slično TS i Churchillu samo da pokriva sve sudionike. diplomaciju, resurse itd ali da nije opet neka tegoba za micromanagement

Možda čak od neke dvije-tri pa da se napravi neki amalgam. Ja sam to već napravio za WW1 ali još nisam playtestao :(
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la stoka »

ma da, primijetio sam da voliš karte i evente, pa je onda barbarossa to berlin možda i najbolj izbor...ima tu momaka koji su igrali igru, pa ti oni možda mogu reći štagod više...
kad sam mislio do 200 countera, mislio sam na igre koje obrađuju određeno bojište, za cijeli WW2 ne vjerujem da može se naći takvo što...
kažem, ova 2WW the world in europe mi se čini najizvedivija, nema puno ocjena, ali od ovo malo šta ima je nekoliko viđenijih bgg korisnika, koji mahom daju ocjenu od 8 do 10...
ne znam...
a koje si to WWI igre spojio?
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la neuromancer »

Za WW1 sam spojio Paths of Glory, First World War, Guns of August, kasnije sam na to dodao još par homemade modula: Colonial Warfare, Diplomacy, i American Front-alternative history. U tijeku je rad na dodatku koji bi pokrio pomorsko ratovanje.

Kad malo razmislim čini mi se da bi se Churchill lako mogao preraditi u ono što ja tražim... szbunjen
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Churchill PnP

Post Postao/la stoka »

interesantno, iako iskreno ne vidim smisla dodavanja dvije ispodporsječne igre u jednu izvanrednu...
colonial warfare i diplomacy mi se čine interesantnima...šteta šta nema više publike za takve radove.
uglavnom, maštovitosti koliko vidim ne nedostaje, još kad je vezano za povijest - :thumbs !
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”