Parnjače

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

V0.41 u 3 igrača

Post Postao/la sadistiko »

24.2.2015., utorak, 21 sat
Voćarska 9, Petrinja
Danas nas se okupilo samo troje.
Menadžeri željni uspjeha i zarade.

slika

Dogovorili smo se unaprijed da će Dam Dam danas odigrati strategiju što većeg širenja pruge, Draž što bržeg prijevoza robe, dok sam ja trebao biti umjeren u svemu. Hahaha, koja bajka :-)

slika

Stanje na ploči nas je na neki način natjeralo da mijenjamo svoje taktike tako da je na kraju ispalo da sam ja taj koji ganja što brži prijevoz robe, Dam Dam skuplja što više para i odigrava sveobuhvatno po svim poljima što ova igra pruža. Draž je u želji da ostvari svoj cilj zacrvenio skoro cijelu ploču, ali cilj na kraju nije ostvario iz čistog neznanja, do kraja igre nije skužio da postoji pločica mosta koji ide u zavoj pa nije spojio svoje zadnje dijelove pruge koji bi mu osigurali dodatnih 4 boda na kraju igre.
Jednostavno su se pojavljivali tereti na pravim mjestima u pravo vrijeme i morao sam to iskoristiti. U jednom trenutku sam bio pun para i imao dosta dobru situaciju na ploči (ako ne i najizgledniju za pobjedu). Moja jedina (vjerujem) greška u tom trenutku je bila što nisam po svaku cijenu isforsirao kraj igre prijevozom preostalih 7-8 tereta koliko mi je falilo da završim igru. Kako se u tom trenutku situacija na ploči jako primijenila jer su tereti po gradovima bili na dosta nepovoljnim pozicijama i bojao sam se ako krenem u vožnju istih da ću samo stagnirati, a zapravo ono što sam napravio je bilo još gore.

slika

Ovaj puta je najunosnija ruta bila Karlovac - Zagreb što se do sada još nikad nije desilo.
Od verzije V0.40 postoje nove karte ulaganja koje zadnji puta nismo ni takli. Uložio sam u izgradnju mosta na Dravi i tu potrošio sav svoj imetak i raspoložive radnike za dosta velikih 8 bodova. Dam Dam je također uložio za 3 boda, dok si Draž nije mogao priuštiti ulaganje. Dam Damov vrlo riskantni potez u tom dijelu igre se pokazao kao pun pogodak. Otvorio je oko sredine tjedna još jedno ulaganje i sam isfinancirao cijeli projekt. Draž i ja jednostavno više nismo imali para. Tako je Dam Dam odletio za dodatnih 10 bodova ako se dobro sjećam.
Bilo je ovaj puta i podmetanja klipa u kotače ;-)
Dam Damu sam odmah u prvom tjednu napravio pobunu u kolektivu pa su mu dva radnika naglo dala otkaz, što je on meni istom mjerom u drugom dijelu igre vratio gdje sam morao isplatiti dividendu vlasnicima mojih dionica koja iznosti 10 Kruna po vrijednosti firme, a u tom trenutku sam bio na 21 bodu što me dodatno osiromašilo za završetak igre.
Na kraju je Draž ipak uspio isforsirati kraj igre prijevozom robe. Jedino što je prevozio sve i svašta pa nije baš pretjerano zaradio.

1. Dam Dam 62
2. Sadistiko 57
3. Draž 50

slika

Bila je ovo jedna zanimljiva i baš ugodna partija. Svi smo bili jako zadovoljni. Ocjene za igru: Dam Dam 10, Draž 9 i ja sam digao malo svoju ocjenu na 9,5 jer sam baš uživao i bio u takvom stanju da bi odmah odigrao još jednu partiju.
Zanimljivo je i to da igra nije dozvolila da mi unaprijed odredimo strategiju igranja nego je jednostavno stanje na ploči, dostupne karte događaja i slobodne akcije odredili kako se u tom trenutku moraš ponašati da bi što bolje iskoristio priliku. Bilo je par propusta kod svih, ali kad se pogleda sve skupa svi smo se zeznuli otprilike isti broj puta.
pokazalo se to da je pobijedio igrač s istim brojem pruga kao i zadnji dok je razlika u prevezenim teretima bila 2 boda. Dakle Draž je imao i najviše prevezenih tereta i isti broj pruga na ploči kao Dam Dam i nije mu pomoglo da pobijedi jer je prevozio sve i svašta. Najviše ga je koštalo što je ispočetka trpao terete koje nema kuda dostaviti. Sve u svemu, idemo dalje.
Već sam smislio neke manje preinake za V0.42 jer nisam za sad zadovoljan kako koordinator tereta (a to je novo ime za igrača koji se brine o teretima u igri) mora voditi evidenciju kako po gradovima stavlja terete.
Novinar je od sada igrač koji se brine o kartama događaja te će i on imati jednu malu ploču kako bi lakše mogao postavljati nove karte u igru.
Voditelj Burze je treći igrač koji se brine o vođenju bodova igrača i prevezenih tereta. Nadam se da ću uskoro krenuti i na pisanje novih pravila za igru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Valsim
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: V0.41 u 3 igrača

Post Postao/la Valsim »

sadistiko je napisao/la:Bilo je ovaj puta i podmetanja klipa u kotače ;-)
Dam Damu sam odmah u prvom tjednu napravio pobunu u kolektivu pa su mu dva radnika naglo dala otkaz, što je on meni istom mjerom u drugom dijelu igre vratio gdje sam morao isplatiti dividendu vlasnicima mojih dionica koja iznosti 10 Kruna po vrijednosti firme, a u tom trenutku sam bio na 21 bodu što me dodatno osiromašilo za završetak igre.
Ovaj dio opisa igre mi se najviše svidio slika .

Zanimljiv mi je ovaj novi sistem podvala za koji sad prvi put čujem. Big like :thumbs .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Pa to postoji već odavno samo smo uvijek bili više zaokupljeni svojim rastom nego podvalama. Onda kad dođe vrijeme kad nemaš niš pametno za delat onda ideš drugog zeznuti :-)
Ja sam njega namjerno u prvom krugu srezao jer Dam Dam uvijek nastupa sa što više radnika (ali malom plaćom) i tako nas uvijek ubija. Ovo je bio pokušaj da ga malo zakočim.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Napokon su i Parnjače došle na red.
Prošlo je skoro 3 mjeseca kako nismo testirali Parnjače. Zadnji puta smo testirali V0.41 u 3 igrača, a gotovo identična ekipa se pojavila i ovog puta. Dam Dam, Draž i ovoga puta i Matta.
Odlučio sam da danas odigramo full lenght igru od samog sastavljanja mape do kraja.

slika

Mapa je izgledala stvarno fino generirana, osim što su dva smeđa grada bili malo preblizu, ali svaki od njih je imao oko sebe dovoljno gradova drugih boja i dodatnih nespojenih gradova.
Samo postavljanje mape je trajalo oko 15 minuta.

slika

Krenula je igra. Nekako smo svi bili jako zagrijani za igru i sve je teklo kao po loju. Dosta se premišljalo i ovog puta nismo dozvolili poništavanje poteza, u slučaju da smo nešto odigrali što nam se trenutak kasnije nije svidjelo. Već svi imamo dovoljno tračnica iza sebe da bi sad već trebali znati svaku caku u igri.
Počele su se primjenjivati neke nove, još ne viđene, taktike odigravanja poteza. Zanimljivo.

slika

Pruga se postavljala stvarno najefektivnije što je bilo moguće. Svaki pedalj zemlje je dobro iskorišten. Nije bilo previše namjernog zatvaranja jer je mapa bila stvarno lijepo posložena pa nije bilo teško naći par ruta za pospojiti gradove koje smo imali na umu.
Draž je napokon počeo koristiti karte i to stvarno dobro iskoristiti, ako se sjećate kako je to prije bilo. Dam Dam nam se opet uspio provući s par izrazito jakih karata (koje će biti malo oklještene u sljedećoj verziji). Nekako mu ova igra leži i što god napravili teško mu išta možemo. Matta i ja smo bili dosta izjednačeni tokom srednjeg dijela igre. Draž je skakao između zadnjeg i drugog mjesta. Tako da je borba oko prevlasti u vrijednostima firmi bila baš uzbudljiva i izjednačena sve dok Dam Dam nije skombinirao ubitačne kombinacije karata i pobjegao dosta bodova, a love prikupio da bi i unuk koji nasljedi tu firmu trebao imati dovoljno da ne makne prstom :-)

slika

Na prvom bodovanju nam je pobjegao za nekih 6-7 bodova, a mi ostali smo se uglavnom držali na hrpi.
Sve u svemu, od tada je krenuo lov na Damira. Matta je pokušavao kopirati njegove poteze, ali nije ni to toliko pomoglo jer se baš desilo da je nestalo tereta željeza kad je njemu najviše trebalo. Ja sam se bojao ići na najcjenjenije terete namještaja jer sam se isto bojao da neće biti dovoljno za moje potrebe pa sam se okrenuo željezu, ali radi raznih nameta (podizanje tereta iz suparničkog dodatnog grada i prijevoz preko suparničkih pruga) smanjio dobit u tim posljenjim potezima.

slika

Ovaj puta smo Dam Dam i ja potpuno okupirali Zagreb te je u jednom trenutku bilo čak 6 naših lokomotiva u istom gradu.
Sve u svemu, Dam Dam je ostao nepobjediv, dok je Matta ispao drugi, Draž i ja izjednačeni po bodovima na trećem mjestu, ali radi toga što se nisam mogao sjetiti po čemu se razrješavaju izjednačenja dali smo njemu prednost jer je imao više novca. Nek se i on malo veseli da nije baš uvijek zadnji :-)
Sve u svemu, odlična partija. Toliko dobro da bih odma danas bacio još jednu partiju. Cijela stvar je trajala od 21:27 do 1:04, daklem oko 3 i pol sata. Ako se uzme u obzir da smo svi bili žalosni kad je kraj došao, mislim da nije problem što igra toliko traje.
Konačni bodovi na kraju igre:

Dam Dam - 65
Matta - 57
Draž - 52
Ivo - 52

Ocjene za igru su redom, Dam Dam 10, Matta 8, Draž 9 i ja 9,5.
Nove izmjene će biti vezane za jednu novinu koju smo danas testirali, a to je da svako dobije po dvije karte tajnog cilja na početku igre i kod prvog bodovanja odbacuje jednu koju misli da ne može izvršiti. Na taj način ipak imate više šansi izvršiti svoj tajni cilj. Također konačno se masovno počelo primjenjivati pravilo zamjene tri tereta za neki po tvojoj želi. Na taj način se vrlo brzo raščisti dio zemlje od tereta koji su neisplativi za prijevoz. Jedino treba uredovati kako se to pravilo provodi u gradu nekog drugog igrača pošto nam se učinilo da nije baš uredu da ti netko dođe u grad i umjesto da plati za to što je uzeto 3 tereta, plati samo za jedan teret koji je on uzeo po njegovoj želji. To ćemo još vidjeti.
Svakako će prvo bodovanje ići još koji teret niže, jer i dalje nakon prvog bodovanja ostaje možda krug-dva do kraja igre. Nekako imaš osječaj, konačno kad si stao na noge da igra naglo završava i onda nam je žao što ne možeš dalje nastaviti.
Druga stvar koja će se mijenjati su karte koje su malo prejake. Također razmišljam da podijelim karte u dva kupa gdje bi se prvi kup slabijih karata igrao do prvog bodovanja, a onda nakon prvog bodovanja ide drugi kup gdje su i jače karte. Ali to ću ostaviti za jednu drugu verziju igre. Također promijeniti neke karte koje daju premalo koristi pa se uglavnom preskaču jer su neisplative i par nekih prepravki oko izgleda nekih komponenti da je lakše razlikovati neke stvari. Ništa revolucionarno, čisto da bude jasnije za nove igrače.
Veselim se novom testiranju i volio bi da se sljedeći puta pojave i neki drugi testeri koji već dugo nisu igrali Parnjače da vidimo kako se njima sviđaju prepravke.
Kad smo završili u tako dobrom raspoloženju nakon slaganja svega u kutiju nagovorio sam dečke da odigramo još jednu ultra kratku igru La grande course de chevaux - ili ti trka konja.

slika

Dam Dam je jedini zapeo na jednu prepreku pa je morao propustiti krug. Kako smo Matta i ja shvatili pravilo, mislili smo da je ok da on propusti krug ispijanja rakijice ;-)

slika

Završili smo u nekih 10 minuta gdje je Matta neočekivano pobijedio nakon što sam ja bio u “nedostižnom” vodstvu. Nedostižno koje se pretvorilo u dostižno. :-)
Poredak na kraju igre: Matta, Sadistiko, Dam Dam, dečki su dali previsoku ocjenu za ovu igru 7, dok sam ja potvrdio svoju ocjenu 5 od prije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
buraz
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Parnjače V0.43 u 3

Post Postao/la sadistiko »

Uh, prošlo je 5 mjeseci od zadnjeg testiranja mojih Parnjača. Eh, kad je dobrih igara previše, a vremena premalo :-(
Na molbu Dam Dama (koji to već duže vrijeme zahtjeva) dogovorili smo igranje Parnjača. Nisam ni znao da je toliko vremena prošlo od zadnjeg testiranja. Od tada su nastupile neke promjene. Kartice koje donose dosta novaca su malo oklještene. Kako sad stvari stoje, bit će još dosta peglanja po kupu karata. Pogotovo po onim crvenim.
Igrači za danas:

slika

1. Dam Kom Želim / Dam-Dam Express
2. Matta Dedonis / Mattavlak
3. Ivos Sadistiko / Hardliners

slika

Naravno prvo rakijica za sreću!
Trenutna inačica je v0.43. Za divno čudo krenuli smo odmah u 21 sat i igrali smo full igru sa slaganjem mape. Mapu smo složili za rekordnih 7-8 minuta i to jako dobru mapu!

slika

Pošto sam ja bio zadnji u prošloj partiji uzeo sam mjesto prvog igrača, a Matta drugog. Krenuli smo s besplatnim postavljanjem prvih pruga. Povezivanje Zagreba s najbližim gradovima je već završeno u tom početnom postavljanju.

slika

Matta je krenuo forsirati vožnju tereta dok smo Dam Dam i ja gradili. U tom prvom tjednu smo svi dosta gradili, dok je Matta s teretima dogurao do Nivo 3 lokomotive.

slika

U drugom tjednu igre se dogodio preokret. Kako sam ja uspio ubosti dobru karticu proizvodnje u Puli i prevesti čak 7 tereta namještaja do Zagreba, pomrsio sam Mattine planove i isforsirao prvo bodovanje (koje je sad još malo pomaknuto prema naprijed i mislim da će tako i ostati). Iako sam skupio i dosta para i prevezao najviše tereta (u tom trenutku) nije mi pomoglo da budem prvi. Dam Dam i ja smo već odradili prvi tajni cilj, dok je Matta morao odbaciti jedan od svojih.

slika

Kasnije je Dam Dam forsirao vožnju, a Matta ga non stop sustizao dok je mojoj firmi došlo vrijeme stagnacije.

slika

Bilo je tu zanimljivih preokreta ali radi dosta loših karata događaja koje nam nisu bile zanimljive nije bilo pretjeranog korištenja istih.
U samom finišu. Matta je sustigao Dam Dama po prevezenim teretima. Zanimljivo je bilo to da Dam Dam nije uspio završiti igru tjedan dana prije nego je stvarno završila radi teške nestašice tereta. Mapa je bila jako dobro povezana i non stop smo imali manjak tereta za prijevoz.

slika

Na kraju je Dam Dam pobijedio za samo jedan jedini bod. Ja sam na iznenađenje svih (pa i mene) uspio doći na bod od Damira, dok je Matta kaskao ali i to je bilo na 2 boda od mene. Dakle jako zanimljiva i tijesna borba cijelo vrijeme.
Konačni bodovi:

1. Dam Dam 52
2. Sadistiko 51
3. Matta 49

Ocjene igre su bile: Dam Dam i Matta 9, ja 9,5 (al sam pokvaren, sam svog konja hvalim :-D ).
Zaključak je da su nam Parnjače i nakon 5 mjeseci neigranja ostala u dobrom sjećanju, igra je bila tijesna od samog početka i sad bih volio jednom ubaciti neku njubaru u igru da vidimo kako će se stvar razvijati i koliko takav igrač ima šanse za pobjedu među iskusnim igračima. S druge strane sviđa mi se što je igra svaki puta drugačije orijentirana, recimo ovaj puta nismo imali dobre karte za igru pa smo se orijentirali na druge stvari. Dosta se forsirao prijevoz roba i na taj način smo i nešto skratili igru i osvojili manje bodova.
Igra je trajala 3 sata i non stop je bilo napeto. A to je ono što je meni najbitnije.
Mislim da ću nakon popeglavanja kupa događaja uskoro doći u ZG na testiranje.
Još za kraj da vidimo Top Listu.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
kockicaburaz
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Ljudi, molim za pomoć.
Došlo je vrijeme da se pokuša objaviti igra, a da bi se to obavilo treba pronaći par izdavača koji se bave ovom tematikom.
Kako ja tu nemam nikakvog iskustva molio bih za savjete kojim izdavačima da se objavim.
Dakle moja igra Parnjače ima i licitacije, i promjenjivi raspored igre i izgradnja ruta i pick & delivery i odigravanje karata, ne znam što još.
Eto hvala svima koji znaju ovakve informacije.
Za Essen smo se već rezervirali i sad nema više oću neću, ove godine moram!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
Stipsstoka
slika
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la Shich »

Pogledaj na bgg-u izdavace za igre s tematikom vlakova. Po meni trazis americkog izdavaca tipa Rio Grande, Mayfair, Zman i sl. Ali nikad ne znas,mozda se netko bas odluci izdati iako nije njegov stil.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
sadistiko
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la stoka »

čitao sam sve što si dosad pisao o parnjačama, i iskreno, igra mi se stvarno čini kao jedan zanimljivi heavy euro, koja bi ako se još malo ispolira i doradi mogla biti izdana, i možda čak i biti prepoznata i postići određeni uspjeh. nadam se da ćeš ovih pola godine do essena iskoristiti za testiranje i da će se igra biti izdata.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
sadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Naravno da će se testirati, najgore je što su mi sad pale na pamet totalno lude ideje koje bi mogle opet promijeniti igru u korijenu. :facepalm
Ne znam više jesam lud ili što mi je
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la Valsim »

Opa došao je i taj dan. Držimo fige :thumbs .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”