Parnjače

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la Igor »

Hvala na odgovorima i drago mi je ako mogu pomoći.Imao bih još nekoliko pitanja,međutim možda bi bilo bolje sačekati pročišćena pravila..
Iako bih savjetovao da kompletan početni setup bude pod jednim paragrafom na početku pravila.

1.) U pravilima vidljive su slike pločica pruga sa mostovima i tunelima - da li teren ili potreba da se izgradi most ili tunel od igrača zahtjeva da utroši neki dodatni resurs?

2.) Da li korištenje dijelova pruge koji sadrže most ili tunel a u vlasništvu su drugog igrača košta jednako - 5Kr po teretu po pločici (hexu)?

3.) 11. PRVA LICITACIJA
Svaki igrač tajno odlučuje koju će kartu koristiti
za prvu godinu (krug igre). Nakon otkrivanja karata
postavlja se novi poredak na Traci poretka igrača na
ploči Burze. Igrač s najvećom plaćom će biti prvi. U
slučaju izjednačenja igrač koji je bio iza sada ide prije.
Igrači dobivaju traženu plaću i broj radnika s ploče
Akcija.


-Otkriva se karta Tajnih ciljeva?


4.) 7. PODJELA 2 SETA PRUGA
Svaki igrač sada uzima 2 seta sa
sljedećim pločicama pruge:
4 x ravna-zavoj pruga
1 x most
1 x skretnica
Prvi set je nasljeđe postavljenih
pruga, dok je drugi set pruga nasljeđe pruga koje još
nisu postavljene te će svaki igrač moći s njima graditi
svoje rute. Ostatak pločica će biti dostupne za kupnju
tokom igre i zovemo ih zaliha pruge igrača.


12. POSTAVLJANJE NASLJEĐENIH PRUGA
Od prvog igrača pa dalje po poretku igranja igrači
sada postavljaju po 2 pruge iz svog prvog nasljeđenog
seta.


-Prvi set nasljeđenih pruga (4 x ravna-zavoj pruga) je jedini set koji se može koristiti na početku igre,a zatim drugi nasljeđeni set koji se koristi je 1x most?
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Igor je napisao/la:Hvala na odgovorima i drago mi je ako mogu pomoći.Imao bih još nekoliko pitanja,međutim možda bi bilo bolje sačekati pročišćena pravila..
Iako bih savjetovao da kompletan početni setup bude pod jednim paragrafom na početku pravila.
Pa setup i je pri početku pravila. Radio sam pravila po pravilu većini pravila koje sam prevodio. Prvo popis komponenti, pa opis komponenti pa je tu negdje cilj, tema i uvjeti za pobjedu i onda postavljanje igre. Što se tiče prezentacije postavljanja, meni osobno je preglednije kad imaš korake i to nakon što si prvi puta pročitao kasnije kad se prisjećaš pravila samo čitaš te numerirane naslovčiće i odrađuješ. Tako da to ne budem dirao.
1.) U pravilima vidljive su slike pločica pruga sa mostovima i tunelima - da li teren ili potreba da se izgradi most ili tunel od igrača zahtjeva da utroši neki dodatni resurs?
Ne, sad je sama gradnja pruga besplatna, ali da bi dobio dodatne pruge onda ti treba radnik i moraš platiti pojedine pločice gdje je tunel najskuplji. Sve u cilju ubrzavanja poteza postavljanja novih pruga na ploču.
2.) Da li korištenje dijelova pruge koji sadrže most ili tunel a u vlasništvu su drugog igrača košta jednako - 5Kr po teretu po pločici (hexu)?
Da. I to je sad pojednostavljeno i sve heksovi s prugom se naplaćuju isto. Nema razlike jesi putovao preko mosta ili tunela. To je dovodilo do toga da se izrazito rijetko rade rute preko rijeke, a pogotovo planine. I sada to ide na štetu onoga tko je izgradio ali barem ostali igrači ne gledaju na to jel prolaze kroz tunel ili ne pa je veća mogućnost isplate uloženog u tunel ili pogotovo mostove.
3.) 11. PRVA LICITACIJA
Svaki igrač tajno odlučuje koju će kartu koristiti
za prvu godinu (krug igre). Nakon otkrivanja karata
postavlja se novi poredak na Traci poretka igrača na
ploči Burze. Igrač s najvećom plaćom će biti prvi. U
slučaju izjednačenja igrač koji je bio iza sada ide prije.
Igrači dobivaju traženu plaću i broj radnika s ploče
Akcija.


-Otkriva se karta Tajnih ciljeva?
Uh tu si mi našao još jednu rupetinu. Sad vidim da nigdje nisam ni spomenuo te karte plaće u popisu komponenti niti opisu komponenti. Tu sad piše ovako:

...Nakon otkrivanja karata Plaće
postavlja se novi poredak na Traci...


Majku mu staru, kako čovjek zaboravi stvari koje non stop koristi pod normalno.

4.) 7. PODJELA 2 SETA PRUGA
Svaki igrač sada uzima 2 seta sa
sljedećim pločicama pruge:
4 x ravna-zavoj pruga
1 x most
1 x skretnica
Prvi set je nasljeđe postavljenih
pruga, dok je drugi set pruga nasljeđe pruga koje još
nisu postavljene te će svaki igrač moći s njima graditi
svoje rute. Ostatak pločica će biti dostupne za kupnju
tokom igre i zovemo ih zaliha pruge igrača.


12. POSTAVLJANJE NASLJEĐENIH PRUGA
Od prvog igrača pa dalje po poretku igranja igrači
sada postavljaju po 2 pruge iz svog prvog nasljeđenog
seta.


-Prvi set nasljeđenih pruga (4 x ravna-zavoj pruga) je jedini set koji se može koristiti na početku igre,a zatim drugi nasljeđeni set koji se koristi je 1x most?
Malo sam sad to pojasnio. Znam da vjerojatno zvuči čudno. Ne znam kako bi to bolje opisao, ali u biti imaš dva ista seta od 6 pločica pruge i onda u samom setupu se postavlja prvi set, a kad krene prvi krug igre onda možeš početi koristiti drugi set. To bi vjerojatno trebalo malo bolje preformulirati, ali eto nisam uspio bolje sročiti.

Još jednom, Igore, stvarno ti hvala. Ovo mi puno znači, jer meni koji znam kako igra radi sve zvuči jasno, dok eto sad vidim da ima puno propusta i nejasnoća.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

V 0.57 u 6 igrača

Post Postao/la sadistiko »

Eto, danas je 3. godišnjica mog postojanja na ovom forumu i eto baš se poklopilo da ide igranje mojih Parnjača. Već 3 godine razvoja i još nije sve popeglano kako bi ja htio. Ne znam jel tako i ostalima koji rade svoje igre ili sam samo ja picajzla i stalno pronalazim stvari koje bi izmijenio.
Danas smo dogovorili igranje u 6 igrača i zamalo pa nas nije bilo toliko ali, eto dečki su se uspjeli organizirati pa da zaigramo u full sastavu. Hvala momci! I ne samo hvala za večeras nego za podršku u zadnje 3 godine! :ljubav

Prvo malo podsjećanje na subotu kad smo Dam Dam i ja nabacili jednu ultra malu igru u dvoje. Bila je to službena V 0.56 inačica. Kako još nisam nikad probao igranje u dvoje, a i nisam ni imao pravila do nedavno za ovaj način igranja. Sklepao sam ih nabrzaka ali igra se pokazala jako dobra i u 2 igrača.

slika

Slatka mala mapa sa samo 5 glavnih gradova i 2 dodatna. Puno manje akcija nego kad se igra u 4 igrača, ali baš zanimljivo. Non stop igra na nož, prepucavanja, podmetanja, pa smo čak uspjeli odigrati i neobavezni dodatak Projekti.

slika

U toj igri sam baš dobro krenuo i fino umakao Dam Damu i okinuo prvo bodovanje, ali se on ipak oporavio u drugom dijelu igre i uspio me prijeći do zadnjeg bodovanja.

Vratimo se mi na utorak i na novu verziju igre V 0.57. Bilo je nekih preinaka od subote do utorka, čak sam i smanjio broj akcija za neke akcije što se pokazalo sasvim opravdanim. Razmišljam još okljaštiti neke akcije da bude još napetije.

slika

Danas su u kombinaciji bile ove face i njihove firme:

Dam Kom Želim - Dam-Dam Express (pijani rastrošni grof)
Miro Krki - Krki -"cug" (Stari prekaljeni moreplovac koji je pokupio sifilis oko Australije)
Sax Rockefeller - Steamline inc. (Izopačeni samodostatan odmetnuti član Rockefeller obitelji, greškom završio u Hrvatskoj)
Antonio Wolf - Free Pass (Njemački bogataš koji je ostao bez svega i postao lički ortodoksni čoban)
Matta Dedonis - Mattavlak (Tajanstveni član misterioznog kulta nepoznatog imena)
Ivos Sadistiko - Hardliners (Bogataš probisvjet i lažov)

slika

Prvo rakijica za početak igranja a onda nož na grlo :-)

Napravili smo čudo od mape, a tu je najzaslužniji za ovo remek djelo bio Tona koji je odvukao Karlovac daleko od ostatka dijela zemlje. Neke njegove vizije će pokazati na kraju koliko je učinkovito to bilo.

slika

Bilo je tu svakakvih nepravilnosti koje se inače baš i nemaju prilike vidjeti (smeđi grad do smeđega, žuti do žutoga, ali eto, ekipa si rikta da im je lako za ostvariti tajne ciljeve. Srećom pa su sad lokomotive brže, a i tereti ostaju u gradovima čak ako su iste boje, pa to više nije tako veliki problem.

slika

Prvo bodovanje je skoro bilo aktivirano već u 1. godini, što bi bilo stvarno super brz start, ali je ipak ostalo za drugu godinu.

slika

Dam Dam je našišao hrpu tereta i ubrzo je izbio na čelo i po broju odvezenih tereta i broju pobjedničkih bodova firme. Sale mu je puhao za vrat. Ja sam ovaj puta totalno zakazao i ostao sam i bez para i onda još izgradio krivi grad, ma joj koma, sramota.
Pri prijevozu mojih lokomotiva sam zaboravio da imam nadogradnje pa ni tu nisam uzimao više para i dobio bod na bodovanju, a šta ćeš budala!

slika

Sve u svemu, bio sam na totalnom zaleđu na prvom bodovanju i nekako sam izgubio ritam, jednostavno, teško se oporaviti kad jednom fulaš i grad za koji si trebao ostvariti bodove i ostaneš bez love. Dovoljno je reći da samo ja nisam uspio ostvariti prvi cilj, pa sam morao odbaciti jedan od ciljeva. Sale je opet s druge strane bio stalno pri vrhu ali i pred bankrotom. Matta je čučao u sredini i mudro čekao dok je krenula makljaža između vodećih. Prvo je krenula paljba po Dam Dam-u jer se on previše isticao :-) Onda je počela uzvratna paljba, pa je nastradao Sale GT koji je ostao bez jedina svoja dva radnika (ne sjećam se sad jel ih Dam Dam podmitio ili je sredio da se ozljede na radu). Onda je krenulo još udaraca po Dam Dam-u, a Matta je i dalje čučao i čekao i nikom se zamjerao. Znao sam ja, opet će on skočiti jer je nakupio neki dobar set karata koji je s vremena na vrijeme proučavao.
Teško je igrati u 6 igrača. Mapa je sad skučena, dosta je gusto i kud god da kreneš moraš nekome plaćati prijevoz tuđom prugom. Tereta je bilo sasvim dovoljno sad po novim pravilima, mada ne previše i non stop se namjerno mijenjalo 3 u 1 teret samo da onaj igrač iza ne bi imao što voziti. Mene nije trebalo ništa udarati, ja sam se sam poplitao i padao :-) Tona i ja samo sad već bili uvjerljivo zadnji. Pred kraj igre se pojavila nada da ću barem prestići Tonu, pogotovo kad sam napokon uspio ostvariti svoj drugi tajni cilj, ali drugi to još nisu znali. Paljba po Dam Damu nije prestajala i dalje, već mu je pjena krenula na usta :-)
Sad smo već došli do tog stadija igranja Parnjača da nije samo briga o tome da bude što bolje tebi, nego da i što više drugog oklještiš. Sve u svemu, dosta gruba igra :-)
Dam Dam je odlučio forsirati kraj kako mu se ostatak ekipe ne bi previše približio ili čak prešišao.
I onda je Matta krenuo sa svojim Kombom! Odigrao je 4 karte, ostvario svoj cilj koji se odmah ispunjava, nakupio hrpu love i bodova. Prešišao je Damira na veliko!

slika

Bilo je tu još kuhanja kad je Krki malo zakasnio sa odigravanjem karte koja bi uštopala Dam Dama da završi igru, ali se tu digla velika rasprava oko ispravnosti odigravanja pa je onda Krki tu popizdio i odustao od svog poteza.
Dam Dam je onda završio igru i krenulo je bodovanje.
Konačno stanje je izgledalo ovako:

slika

1. Matta 48
2. Krki 42 (275 Kr)
3. Sale GT 42 (270 Kr) !!!
4. Dam Dam 40
5. Sadistiko 36
6. Tona 30

Sale je popizdio kad je skužio da je izgubio za samo 5 Kr :-) . Kako je rasprava bila jako burna nisam odmah htio ni pitati ekipu za ocjene igre, ali nakon kratkog razgovora dečki su sami tražili da se ocjenjuje pa su dali sljedeće ocjene: Tona 10, Krki 9,5, Matta, Sale GT i ja 9 i Dam Dam 8.
Igra je trajala 4 i pol sata što je za 6 igrača po meni prihvatljivo. Matta se s druge strane žalio da sam previše oklještio igru i da mu je sve to prebrzo, da se ne stigne odigrati onoliko kao prije. Ali eto, stalnim pritiskom ostatka ljudstva ovdje i u Puli kad smo bili, ipak sam se odlučio na ove rezove (koji se iskreno ni meni ne sviđaju pretjerano, ali ajd, možda pomogne oko izdavanja igre). Sad sam se već navikao na to da se puno lakše i brže prevoze tereti i da se tu gubi malo na strategiji izgradnje pruga. “Problem” koji se sad javlja je da ima viška pruga, nitko više ne treba više pruga od početnih 12 koje se dobivaju. Budemo vidjeli, možda se još uvijek može forsirati način igre da igrač sagradi što više pruga. To ćemo probati u jednom od sljedećih testiranja.
Sljedeće testiranje je dogovoreno u petak u Sisku. Pokušat ćemo test gdje ću im ja samo dat igru i pravila pa se snađite. Baš me zanima hoće li im pravila biti dovoljno jasna.
I evo ovotjedne Top Liste koja se nije pretjerano mijenjala. Zapravo ima promjena ali nisu strašne. Osim što se Dominion vratio među Top 20.

slika
Zadnja izmjena: sadistiko, dana/u 17 ožu 2016, 09:24, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
stoka
slika
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Parnjače

Post Postao/la thegrey »

Pa 3 godine je ništa. Gradnja Eiffelovog tornja je trajala 2 godine i dva mjeseca pa su ga jedva zgotovili, a ovo je ipak veći projekt :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post (ukupno 2):
sadistikokockica
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

evo i najnovijih pravila igre

https://copy.com/a7tqPOzLKcPnOjTZ

lagano krpam, valjda bude i to skoro gotovo
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Nuuq
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la stoka »

bome ste se uhvatili posla zadnjih tjedana, parnjače se testiraju punom parom. svaka čast!
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la sadistiko »

Uh, zaboravio sam napisati da sam prošli petak išao na testiranje u Sisak kod naše susjedske ekipe. Pokušao sam napraviti blindtest, ali nije baš uspjelo jer se nitko nije uhvatio pravila prije nego su došli u igraonicu. Tako da su dosta vremena izgubili na proučavanje pravila. Na kraju sam ipak morao pomoći oko nekih stvari koje nisu mogli naći u pravilima. (Kasnijom provjerom sam našao da to ima u pravilima, tako da su pravila sad već u završnoj fazi.)

slika

Sve u svemu, momci i jedna djevojka su se uhvatili u koštac s Parnjačama i odigrali do 1. bodovanja jer su već na to izgubili oko 3 sata ako sam dobro brojao.
Nadao sam se da će Igor koji je tu na forumu napisati neki osvrt, ali nije. Pa eto, neću sad o njihovim dojmovima pošto bi bilo bolje da oni to pišu, uglavnom jako dobro su ocijenili igru i jedine primjedbe za sad idu na pravila, što nije ništa čudno :-)

slika

Bitno mi je to da su se oni uštosali nakon 2 kruga igre što mi je bitno.
Trajanje prve partije bez da ih je itko upoznao s igrom, a nitko nije ni pročitao pravila prije toga, nije ni čudo da nisu uspjeli završiti igru.

Danas idem u Cartu na testiranje pa ćemo vidjeti druge reakcije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Nuuq
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Testiranje u Carta Magici

Post Postao/la sadistiko »

Neću ništa puno opisivati.
Evo samo ukratko tko je bio na testiranju:

slika

Nažalost, jučer je u Carti bio totalni kaos! Jel to bio kakav turnir ili koji bog uglavnom hrpetina klinaca i 0% kisika.
Skutrili smo se u čošak i donekle na miru mogli igrati. Zapravo, ja sam samo objasnio pravila što sam kraće mogao pa da dečki krenu. Moja dva frenda koji su došli nažalost nisu imali mjesta pa da smo mi troje mogli nešto baciti sa strane, a bio sam donio i Krvolov, al eto, nismo imali valjda sreće.
Mario i Sven su već igrali u Puli, ali po dosta starim pravilima pa je i njima dosta toga bilo novog, ali mislim da su se nakon prve godine u igri dečki već snašli. Filip je morao gibati na pol partije pa sam ja uskočio kao zamjena.
Mario je pobijedio s velikom prednosti, dok smo Filip/ja bili u velikom zaostatku.
To je sve za danas.

EDIT. Partija je trajala 2 sata i 35 minuta bez objašnjavanja pravila što je za prvu partiju jako dobro, primjetio bih ja.
Zadnja izmjena: sadistiko, dana/u 23 ožu 2016, 11:26, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
stokaSandro
slika
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: Parnjače

Post Postao/la Shich »

Da, do 18-19h klinci imaju yugioh turnire.
Sandro
Reactions:
Postovi: 11
Pridružen/a: 30 srp 2014, 11:07
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: Parnjače

Post Postao/la Sandro »

A da, Yu-Gi-Oh turniri, s tim da nisi imao nimalo sreće uzevši u obzir da je jučer bila najveća gužva koju sam u zadnjih godinu dana vidio u Carti. Inače su slobodna 3-4 stola, a sad smo morali pregovarati za svaki.

I dalje nisam bacio oko na pravila, no ovako što sam gledao sa strane ti mogu reći da ti igra vizualno super izgleda, a i igrači su djelovali kao da su "in the zone". Nadam se da si zadovoljan rezultatima.
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”