Roll Through the Ages: The Bronze Age

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Odgovori
Avatar
Vicko
Reactions:
Postovi: 549
Pridružen/a: 06 tra 2012, 23:30
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 312 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la Vicko »

Evo jedne lijepe pričice o inovativnom mladiću koji si je sam napravio društvenu igru. I to ne bilo koju igru. Igra je:

Roll Through the Ages: The Bronze Age
  • Slika igre
  • http://boardgamegeek.com/image/552757/roll-through-the-ages-the-bronze-age (možete pogledati sliku pod "Rezultat" da vidite sličnosti)
  • Uvod (pričica):
  • Dakle, cilj mi je bio napraviti što vjerniju "kopiju" igre. Ako ste vidli slike, onda znate da se igra sastoji od drvenih igračih ploče (sa rupicama) i pripadnim pegovima koji se stavljaju u rupice te time označavaju broj resursa. Osim toga imamo lijepe drvene kockice sa nekim simbolima i scoresheet na kojemu bilježite rezultat. Prvotna ideja je bila napraviti onakve pločice sa rupicama, pa možda i kocke, no... to je prekomplicirano... Onda sam se sjetio: "Pa zašto ne bi umjesto pegova koristio pribadače i zabijao ih u nešto mekano, npr. pluto? Tako se vrlo lako mogu pratiti bodovi, a daje ti sličan osjećaj kao i u originalu." I tako je i bilo.
  • Materijali:
  • - šperploča (veličina: ovisno koliko igračih ploča želite) - pluto (veličina: isto kao i gore) - letvice - kockice (Muller: 6 kom - 15 kn (naravno da je u igri potrebno 7 kockica :))) - pribadače (Offertissima: 80 kom, 5 boja - 8 kn) - printer i papir :) Materijali za printanje: - [url=http://boardgamegeek.com/filepage/43093/roll-through-the-ages-scoresheet%20/url]scoresheet[/url] - [url=http://boardgamegeek.com/filepage/47233/redesigned-board-homemade%20/url]igrača ploča[/url] - [url=http://boardgamegeek.com/filepage/44335/updated-dice-graphics-ready-to-print-and-paste-up%20/url]simboli za kocke[/url] Ovo su linkovi na materijale koje sam ja koristio. Ima ih još nekoliko verzija pa si možete odabrati što vam paše. Npr. cijela igra: http://boardgamegeek.com/filepage/41028/custom-player-board-hires-v1
  • Izrada
  • Igra se može sasvim normalno igrati samo sa isprintanim materijalima sa bgg-a, no, kao što rekoh, ja sam htio da igra bude što vjernija originalu. - Izrada igračih ploča (na kojima se bilježe resursi) Ako je u originalu drvena onda i ja želim drvenu. Neću se zadovoljiti običnim papirom. :) Igrača ploča se sastoji od podloge (šperploča), dvije ploče plutoa, naljepljene jedna na drugu, te zatim na podlogu, i od okvira koji je napravljen od letvica. Presjek: http://i46.tinypic.com/20j4tgg.jpg Dakle, mjere za izradu igrače ploče su napravljene na temelju layout-a na bgg-u (2. link pod "Materijali za printanje"). Ja sam odlučio da želim ploču duplo manju od onog layouta (dakle, nisam printao veličine A4, nego A5). Tako ispada da igrača površina jedne ploče iznosi oko 12 x 8 cm. Na šperploču su naljepljene dvije ploče plutoa, te su te velike ploče razrezane na pločice veličine cca 12 x 8 cm. Nakon toga je na rubove pločica dodan okvir i igrača ploča je gotova. Sada imamo uokvirenu igraču ploču od plutoa. Unutar tog okvira se jednostavno zalijepi layout sa bgg-a i igrače ploče su gotove i spremne za probadanje. :) *napomena: Šperploču i pluto je lako zalijepit i razrezat, no okvir je malo teže napravit... Za to će vam vjerojatno trebati stolarska radiona... U biti je dovoljan samo pluto. Okvir je dodan samo da malo ljepše izgleda. :) - Izrada kockica Kockice se dosta jednostavno izrade. Kupite kockice, isprintajte simbole sa bgg-a (3. link), izrežite ih i jednostavno nalijepite na kockice. I to je to. :) - izrada scoresheet-a Još jednostavnije: isprintajte sa bgg-a. I to je to. - izrada "pegova" Još jednostavnije: koristite pribadače. :) **Dodatno: izrada kutije Nađite prikladnu kutiju i ofarbajte ili obljepite kako želite. :)
  • Rezultat
  • http://i50.tinypic.com/2cpx8cx.jpg
*napomena: sve ljepše izgleda ako oprezno rukujete s ljepilom. ;)

Eto, to je, ukratko, opis kako napraviti svoj Roll Through the Ages. Nisam pisao neke mjere jer to zapravo nije bitno. Najkompliciranije je napraviti igrače ploče, ostalo je vrlo lako. Postoji dosta varijacija na temu. Ovo je samo moja verzija. Možete je modificirat, pojednostavnit, promijenit, što god hoćete. Za igraču ploču je, u biti, dovoljan i samo pluto. Odredite si kako želite, sve si lijepo nacrtajte i možete krenuti radit, a nakon toga i igrat. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vicko za post (ukupno 2):
madomiljenko
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2273
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1178 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la mado »

Igrao sam ovu vickovu verziju i stvarno se potrudio :) Preporučam svima izradu ove igre. Nije nužno napraviti toliko kvalitetno kao što je njegova verzija. Isprintani materijali bi bili dovoljni. Mislim da ću napraviti verziju samo od papira. I dalo bi se igrati s običnim kockicama, bez naljepnica na sebi. Samo onda treba više paziti i razmišljati. Makar je gušt igrati na ručno rađenim pločama s pribadačama i prilagođenim kockama. Svaka čast majstore :)
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la smi »

Kao sto dread24 rece na drugom threadu, mozes i kockice napravit od papira:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/6 ... e-in-color
Avatar
Vicko
Reactions:
Postovi: 549
Pridružen/a: 06 tra 2012, 23:30
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 312 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la Vicko »

Fala, fala. :) I, da, možeš napraviti i origami kocke. :)
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8426
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1575 puta
 pohvaljen: 2354 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la grof »

Vicko je napisao/la:Fala, fala. :) I, da, možeš napraviti i origami kocke. :)
Jel to već netko složio? Ako je, kak su za bacanje i hendlanje? Ovak na slici zgleda dosta čvrsto...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la smi »

Hm, a ono, ovisi koliko si pedantan. Ja sam sad za pokus jednu na brzinu slozio i ispao je kupus, ali upotrebljivi kupus. Isto tako relativno velike kocke ispadnu, s druge strane sto manju slazes to ju je teze slozit. Sama kocka je na kraju dosta kompaktna i drzi se na okupu bez problema. Simpaticna ideja ako nista drugo.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8426
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1575 puta
 pohvaljen: 2354 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la grof »

Ajde super... inače mi origami nije stran... znam svinuti kakvog slona, ždrala, kutiju, pa ne bu problema ni ovim :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la smi »

Ovdje ima malo previse razanja da bi to nazvao origamijem. Isto tako pitanje je sto te kockice statisticki daju od vrijednosti, ali za isprobat stvari, super.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8426
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1575 puta
 pohvaljen: 2354 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la grof »

smi je napisao/la:Ovdje ima malo previse razanja da bi to nazvao origamijem. Isto tako pitanje je sto te kockice statisticki daju od vrijednosti, ali za isprobat stvari, super.
Da, ako gledaš na strogi Origami, no imaš Origami smjerova koji dopuštaju rezanje papira ;)

Baš ću probat složiti kockicu na tu foru...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2273
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1178 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Roll Through the Ages: The Bronze Age

Post Postao/la mado »

Imate tu prevedena pravila igre, igraću ploču, list za bilježenje napretka civilizacije, verziju igre koja se igra s običnim 6-stranim kockama, list za verziju bez pisanja: http://igranje.hr/downloads/Roll_Throug ... ravila.pdf

Ako vam se sviđa Yatzee, tj. Jamb i slične igre, ova igra bi vam trebala biti još zabavnija.
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”