Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Odgovori
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Izitpajn »

Trenutno izrađujem nešto za što mi treba poveći broj malih countera.

Uvjeti:
- veća količina, dakle cijena je kriterij (sigurno preko 100 komada; 200 ili 300 bi bilo okej)
- manje od jednog centimetra. Okej, može i koji milimetar preko, ali sigurno ne veće od 1,3 cm.
- u nekoliko boja (najmanje pet, po mogućnosti više, može (a ne mora) biti jedan veliki "opći bulk" u jednoj boji i onda po 20-ak u boji za svakog igrača)
- nebitno koji oblik (okrugli, četvrtasti, kockice, polukugle, glavno da se ne kotrlja sa stola) i bilo koji materijal (drvo, metal, plastika, staklo, papir/karton mi ne odgovara)

Malo sam gledao po Bricou i Baumaxu, građevinski materijal i tako to, našao sam neka polovična rješenja (npr. čepići za vijke) kojima iz raznih razloga nisam zadovoljan (cijena, broj, veličina...)

Sljedeća ideja su kovanice od 1 lipe. Međutim, tu je problem boja. Ako netko zna kako izbojati veliku količinu aluminija, a da boja poslije ne ostaje po prstima, otvoren sam za savjete.
Avatar
Angel
Reactions:
Postovi: 85
Pridružen/a: 10 tra 2012, 14:59
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Angel »

Ja sam općenito koristio kovanice od lipe al nisam imao potrebe da ih bojam, sorry...

Da probaš u cvjećarnicama tamo imaju one neke mini ukrasne kamenčiće koji bi mogli poslužit?
Nemam pojma dali ih prodaju al ne škodi pitati...
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la grof »

Aluminij i bakar moraju se bojati tako da se prvo nanese sloj polimerne temeljne boje, pa onda gore ide bilo kakva boja.

Stavi u neku pliticu centimetar-dva boje i uspi unutra kovanice. Promućkaj, pričekaj i lijepo žrtvuj jednu jeftinu cjedilku i procijedi sve u drugu posudu. Na jedilki će ti ostati obojane kovanice, a ti nećeš zamazati prste.
Sad, pitanje je jednoličnosti premaza kod ove "tehnologije"
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la joezg »

A nekakav hobi dučan. Npr. ovaj
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Izitpajn »

Hvala za hobby dućan. Gdje je točno Vukovarska 226? Negdje kod Ivanićgradske?

Što se tiče bojanja, što je točno "polimerna temeljna boja"? :D Ili da to jednostavno pitam kad dođem u Baumax?

Inače, danas sam u Narodnim novinama kupio paketić od dvjesto čavlića s obojenim vrhom (ukupno osam različitih boja), cijena: 10 kn. Sad još da smislim u što da ih ubodem.

Što se tiče ove boje, problem je što jedna kantica bilo koje boje košta 100 kuna. Pa mi je to malo previše za igru koju, za početak, želim samo testirati.
Sused
Reactions:
Postovi: 9
Pridružen/a: 25 lip 2012, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Sused »

Izitpajn je napisao/la:Inače, danas sam u Narodnim novinama kupio paketić od dvjesto čavlića s obojenim vrhom (ukupno osam različitih boja), cijena: 10 kn. Sad još da smislim u što da ih ubodem.
Evo, sad uzmeš kliješta i odrežeš čavliće i ostaviš samo vrhove i imaš 200 countera u 8 boja :D
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Izitpajn »

Mislim da ću ih jednostavno podijeliti kad prvi put budemo igrali i reći "Ako vam smeta, slobodno savinite ili odrežite vrh. Evo kliješta, ako kome treba" :P

Što se tiče temeljne boje i cjediljke, sad mi je palo na pamet da se može procijediti i kroz neku tkaninu.

Nego, jesi li siguran za ovu temeljnu boju? Koliko znam, aluminij je najproblematičniji od svih za premazati. Sve osim posebne boje za aluminij na kraju završi na prstima. Ili imaš iskustva s tim?
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la grof »

Izitpajn je napisao/la: Što se tiče temeljne boje i cjediljke, sad mi je palo na pamet da se može procijediti i kroz neku tkaninu.
Ne znam, bojim se da je boja pregusta da samo tako prolazi kroz tkaninu, pa bi se mogao načekati na cijeđenje ;)
Nego, jesi li siguran za ovu temeljnu boju? Koliko znam, aluminij je najproblematičniji od svih za premazati. Sve osim posebne boje za aluminij na kraju završi na prstima. Ili imaš iskustva s tim?
Jesam, jer sam farbao bakrene cijevi od centralnog. Za lake metale (bakar, aluminij) trebaš prvo nanijeti PRIMER (kao ovaj Luxal od Chromosa). To je dvokomponentno sredstvo, koje je na bazi smola i kad se stvrdne stvori nešto kao tanku plastifikaciju. Na to možeš ići s bilo kakvom farbom. Pitaj u kemoboji ili Bauhausu... ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako / od čega napraviti žetone/countere/čipove

Post Postao/la Izitpajn »

I dalje ostaje pitanje cijene. Ova podloga je 70 kuna što se može progutati, ali onda po jednu kanticu za svaku boju, doći će skuplje nego nova igra.

ALI sam zato dobio bolju ideju. Pošto ovi counteri neće ići bilo gdje, nego samo na neke kartice i ploče, onda te kartice i ploče ne nalijepiti na karton, nego na stiropor. U koje će se zabijati čavlići. I dobijem još i bonus da se može slučajno trknuti, a da se counteri ne raspu po stolu nego ostanu gdje treba.

Ili, ako znate za neki materijal malo čvršći od stiropora, javite. Ali mislim da, ako ga se obljepi selotejpom, ne bi trebalo biti problema.
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”