Piratluk 2- povratak lopova :D

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la Bolindus »

frastarc je napisao/la: 20 lis 2021, 13:53 Ja bi samo volio da se na kraju ove rasprave javi onaj koji nikada nije koristio neki oblik piratiziranig sadržaja. :)
Npr
Windowsi (ili bilo koji program)
igrice,
filmovi,
serije,
Fotografije
Glazba
Text
( downloadan sadržaj s googla ili neke druge stranice za pretraživanje (Text, fotografije i Sl.) je uglavnom nelegalan za bilo kakvo korištenje, makar i osobno)

Pa da se možemo vratiti na Dinu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hehe to je to, ko nije piratizirao nek baci kamen prvi!
Zadnja izmjena: Bolindus, dana/u 20 lis 2021, 20:56, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bolindus za post (ukupno 2):
frastarcCrazyBunnyGuy
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la mado »

U anketi u drugoj temi viewtopic.php?f=16&t=9270 , 33 vas je reklo da filmove gledate više puta. Jel svaki put legalno? szbunjen jel u redu ako prvi put odeš u kino, a onda kasnije skinuto?
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Ja skidam piratske filmove i software, al to ne znaci da se moram uvjerit da je to ok.
Piratstvo je krađa, jer je doslovno ne ovlastena upotreba intelektualnog vlasnistva. Ne mozemo digitalna dobra promatrati kroz model razmjene fizičkih dobara.
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post (ukupno 2):
frastarcjuri006
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la kockica »

frastarc je napisao/la: 20 lis 2021, 13:53 Ja bi samo volio da se na kraju ove rasprave javi onaj koji nikada nije koristio neki oblik piratiziranig sadržaja. :)
Npr
Windowsi (ili bilo koji program)
igrice,
filmovi,
serije,
Fotografije
Glazba
Text
( downloadan sadržaj s googla ili neke druge stranice za pretraživanje (Text, fotografije i Sl.) je uglavnom nelegalan za bilo kakvo korištenje, makar i osobno)

Pa da se možemo vratiti na Dinu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nemam problema priznati, uostalom to sam naveo i u svom prvom današnjem postu. Prve piratske igre koje smo imali su bile na kazeti za commodore 64 ( djeci moram pokazivati kažete da vide što je to), još kada ti je prvi posao u vukojebini iz koje se u međuvremenu do danas iselilo pola ljudi a brzi Internet je bio science fiction, ma bilo kakav Internet jer svako malo pa nemaš signala ili si na srpskoj mreži, dok su jedina lokalna zabava cajke koje počneš izbjegavati kada dvaput odlučiš lobotomirati se i ono ides a onda jedva izbjegnes tucnjave, ali zato je gradić imao odličnu knjižnicu, možda sam u tom periodu najviše čitao no nisam mogao biti ni samo na knjigama pa bih povremeno iz "civilizacije" ponio kakav cd/dvd/usb da ga vrtim na laptopu. Svi se čude kako se nisam propio. :mrgreen: Tako da, kako rekoh, ne osuđujem nikoga, i mogu evo shvatiti ljude sa sličnim rezonom, nije im legalno dostupno, fakat kuzim. Da se razmemo, ja samse isto tada pravdao "svi kradu, krast ću i ja" ali u međuvremenu sam postao svjestan da je to pogrešan stav, možda i najbezvezniji mogući razlog.

No danas em je tehnologija daleko dostupnija u svakom smislu, em postoji takva hiperprodukcija na polju zabave ( filmovi, muzika, video i društvene igre..), i ja da imam ne znam koliko života ne bih mogao konzumirati sav taj sadrzaj, a još kao obiteljski čovjek gdje se podrazumijeva da slobodno vrijeme koristim i na druge sadrzaje tako da ako mi je nešto i nedostupno, imam terabajte legalno dostupnog sadrzaja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
priroda15juri006
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la DarkDefender »

1. Piratstvo nije kradja. @gogo666 je to najbolje rekao:
gogo666 je napisao/la: 20 lis 2021, 16:16 Piratstvo je krađa, jer je doslovno ne ovlastena upotreba intelektualnog vlasnistva.
Da parafraziram: Piratstvo je kradja jer je doslovno nešto drugo. :)

Poanta je sljedeca: kad nekome nesto ukrades taj netko ostane bez toga. Kod piratstva se to ne dogadja. Mozda ovaj primjer moze to najbolje ilustrirati. Ako netko napise pricu koju ja naucim napamet. Jesam li ga ja pokrao ako tu pricu prepricam nekome drugome. Piratstvo je vise manje gledanje preko ograde. Autor ce mozda izgubiti neki profit na racun toga sto sam ja njegovo djelo uspio viditi preko ograde (ili zato sto sam nekome ispricao pricu koju sam procitao), ali nikoga nisam pokrao. Naglasam mozda jer ce isto tako mozda zbog mog cina dobiti publiku koju inace ne bi imao. U svakom slucaju, nije kradja.

2. Piratstvo je, po meni, u moralno sivom podrucju.
Slazem se da neciji neciji trud i rad treba platiti. Dosta igara koje sam puno igrao kao dijete / student, kasnije sam kupio. Ili sam kupio neki nastavak koji onda nisam nikad igrao. Ali nemam problem piratizirati nesto sto mi netko ne zeli prodati. Ako neki sadrzaj nije dostupan kod nas, taj netko moje novce ionako nece viditi. A s obzirom da piratstvo nije kradja, nemam problem piratizirati.

3. Piratstvo je u Hrvatskoj sasvim uredu, a mozda cak i legalno.
Kao sto je netko vec spomenuo, u hrvatskoj se placa porez na piratstvo. U cijenu svakog CD-a, DVD-a i slicnih prenositelja medija, uracunat je porez koji se daje izdavacima kao naknada za piratstvo. Tim cinom, svatko od nas je prakticki platio pravo da piratizira sadrzaj. Ne znam kako bi to tocno proslo na sudu, ali ako mi netko nesto naplacuje, ja onda smatram da to imam pravo raditi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 2):
kockicasmurfORnot
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

U Hrvatskoj je to lose deifnirano, slazem se.
Sve jedno, ne mozes digitalni medij promatrat kroz prizmu vlasnistva nad fizickim dobrom.

I nije na korisniku da određuje jel uredu ili ne neki nacin koristenja tuđeg intelektualnog vlasnistva, nego bas na vlasniku.
Jer ako prisilis vlasnike da besplatno dijele koristenje, onda oni vise nece kreirat sadrzaj (ili financirat kreiranje), i otpada profesionalizam, ostaje amaterizam, sto je isto ok, al nije isto. I amaterizam je obicno drzavno potican, pa je besplatno koristenje by design.
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post (ukupno 2):
priroda15juri006
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la DarkDefender »

gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 11:24 Sve jedno, ne mozes digitalni medij promatrat kroz prizmu vlasnistva nad fizickim dobrom.
Zato piratstvo nije kradja nego nesto drugo. Mozda povreda intelektualnog vlasnistva. Ako ja svoj rucak pojedem tvojom zlicom bez da mi ti to dozvolis ili bez da ti to znas, nije isto kao da sam ti tu zlicu ukrao.
gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 11:24 I nije na korisniku da određuje jel uredu ili ne neki nacin koristenja tuđeg intelektualnog vlasnistva, nego bas na vlasniku.
Naravno da je na korisniku da odredjuje. Kao sto kradja nije uvijek nemoralna, tako ni piratstvo nije. Ako ja ukradem jabuku da ne umrem od gladi, tko mi moze reci da je to bilo nemoralno. Stvar je situacijska i u prethodnom postu sam donekle pojasnio kako ja evaluiram pojedinu situaciju kad je u pitanju povreda intelektualnog vlasnistva, odnosno piratstvo (pogotovo u Hrvatskoj).
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la DarkDefender »

Inace, samo da ubacim jos par informacija.

Kao sto je vec spomenuto, u razlicitim drzavama se razlicito gleda na piratstvo. U vecini slucajeva, nije ilegalno gledati piratski sadrzaj. Cak nije ilegalno ni preuzeti ga. Ilegalno ga je distribuirati. Problem je sto se takvi sadrzaji uglavnom distribuiraju putem torrenta pa je svaki korisnik koji sudjeluje u tome istovremeno i distributer.

Mislim da Svedska ima najblaze zakone po pitanju piratstva (osim drzava poput Kine u kojima IP prakticki ne postoji). Mislim da tamo nije ilegalno ni distribuirati nego samo zaradjivati od tudjeg intelektualnog vlasnistva. Zato je Piratebay bio baziran u Svedskoj. Medjutim Piratebay je pao na tome sto su naplacivali premium membership pa su nasli nacin da to predstave kao da zaradjuju od distribucije tudjeg intelektualnog vlasnistva.
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Ako ja zivim od iznajmljivanja te zlice, onda je vrlo slicno krađi.

A za moralnost se slazem. Moral je vrlo rastezljiv i relativan pojam. A da smatram nemoralnim, nebih ni ja koristio pirate.
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la DarkDefender »

gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 12:09 Ako ja zivim od iznajmljivanja te zlice, onda je vrlo slicno krađi.
Mislim da se svi slazemo da je slicno, samo je pitanje koliko.

Ako se mojim koristenjem zlice ona nije dodatno istrosila, ako mojim koristenjem zlice ti nisi izgubio priliku da netko drugi koristi tu zlicu u tom trenu te ako sam ja u tom trenu imao i drugu zlicu na raspolaganju, onda dolazimo do situacije koja najvise slici standardnom slucaju piratstva. A to je da ti nisi nista izgubio te da ja vjerojatno ne bi platio najam te zlice da nisam bio u prilici besplatno je iskoristiti.

Da zakljucim, mislim da smo se slozili da je slicno kradji i da ovisi u situaciji. Ali mislim da su na razlicitoj strani spektra. Kradja uvijek nekoga ostecuje, dok smatram da piratstvo u vecini slucajeva nikoga ne ostecuje.
Odgovori

Natrag na “Razno”