Piratluk 2- povratak lopova :D

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Ostecuje, kako ne?
Privatno vlasnistvo.

Ova relativizacija provatnog vlasnistva mi zvuci kao da postavis kameru u zenski wc, i kao nije bed, nista se nije istrosilo, nitko nije ostecen...
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
juri006
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la smurfORnot »

Ako se gleda kroz prizmu, osoba A nikad ne bi kupila tj platila za konzumirnaje tog filma, igrice ili neceg treceg da mora osobi B. Samim time ''oštecena'' osoba B nije defakto ništa izgubila, jer od osobe A nikad ne bi dobila novce za to pošto osoba nije zainteresirana platiti tu uslugu. Druga je stvar je stigla osoba A u ducan i uzela proizvod s police koji ne želi platiti, osoba B je imala gubitak jer taj proizvod više nije u mogucnosti prodati nekome tko ga je spreman platiti. Virtualni proizvod nije nestao kada ga je netko skinuo s torrenta...
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Nije nestao, al je nestao potencijal zarade.
Kako bi industrija uopce mogla financijski funkcionirat da se dopusta besplatna upotreba svima koji sigurno nebi platili? Nema bas to smisla.
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post (ukupno 2):
kockicajuri006
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la smurfORnot »

gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 14:24 Nije nestao, al je nestao potencijal zarade.
Kako bi industrija uopce mogla financijski funkcionirat da se dopusta besplatna upotreba svima koji sigurno nebi platili? Nema bas to smisla.
Kao što rekoh, ako ti osoba A nikad ne bi platila za taj proizvod, kako je nestao potencijal zarade?
Pa kao što vidiš, funkcionira sasvim dobro ocito, ne primjecujem da je digitalna industrija propala radi torrenta? Čak i tamo gdje su baš zabranjeni i regulirani, onaj koji ih želi skidati, pomocu VPN-a itd može...
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la DarkDefender »

Imas hrpu digitalnih sadrzaja koji se financiraju iskljucivo dobrovoljnim donacijama. Tako da ocito moze funkcionirati. Ali ovdje ne pricamo niti o tome. Ja ocito mogu piratizirati sve sto zelim pa svejedno placam stvari. To sto piratiziram nesto ne znaci da bih piratizirao sve. Samim time nije nestao potencijal zarade jer ga nikad nije ni bilo.

Ali ovaj primjer s wc-om i privatnoscu ti je zanimljiv jer privatnost je vise manje virtualni koncept. Morat cu o tome razmisliti.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la Valsim »

Ocke. Možda je sad malo prekasno da spomenem. Ali ono je trebalo ostati na internoj zafrkanciji Madinog grešnog življenja.
Ali uvijek je lijepo za vidjeti koju razinu lavine može pokrenuti naoko beznačajni komentar :D .

Šalu na stranu. Normalno da nisam rođen bezgrješan poput gospodina Boga našega i spasitelja Isusa Krista, ali uvijek nastojim živjeti po nekim svojim moralnim načelima koje smatram ispravnim. Kao klinac, te u mladosti, normalno da sam kupovao što piratske igrice, što se naskidao s torrenta filmova i serija. Kad si mlad i kad nemaš novaca jednostavno uopće ne razmišljaš o nekim stvarima na način da radiš nešto krivo. Naravno kako i svi drugi to rade, tu je i s te strane zašto bih se ja onda zakidao. Bilo je u jednom periodu podosta SF i horor filmova iz 50ih, 60ih i 70ih koji su me zanimali, a koje vjerojatno nikad nigdje ne bih pronašao tražeći fizički medij. Vjerojatno ni u svijetu ih ne bih našao, jer je bila riječ o opskurnim B-ŽNJ produkcijama. Takve filmove sam jedva i na internetu uspio pronaći, a skidali su se danima. Ono što me prvo odbilo od skidanja filmova je bila razina virusa i drugog malwarea na koje sam često naletio. Kasnije s izlaskom i otkrićima streaming servisa je i to praktički skroz zamrlo. Iz istog razloga iz kojeg se ni ne švercam više po ZET-u otkad su karte po 4 kune. Neke ilegalne aktivnosti su jednostavno postale neisplative. Realno netko tko nema 80-100 kn mjesečno za platiti za neki od streaming servisa, vjerojatno niti nema laptop/računalo i ima drugih stvari na mislima od gledanja filmova i serija. Ali jednostavno ne vidim poantu da svatko s nekom iole normalnom plaćom si radije ne plati streaming servis. Na stranu određene iznimne situacije. Ali daleko od toga da ikoga osuđujem oko toga.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Morat cemo nepopularan agree2disagree

Potencijal zarade je nestao, jer sam 100% siguran da i vi bi nesto kupili od sadrzaja koji ste konzumirali kroz piratstvo. Makar kroz grupno gledanje kod nekoga, akp ne placanje pune cijene.
A kao sto sam rekao, da piratizacija nije zabranjena bas nitko nebi placao. Mozda ako bas zelis gledat u kinu.

Razlog zasto skidanje piratskog sadrzaja nije kaznjivo, nego samo distribucija, je zbog jednostavnog razloga sto je prakticki nemoguce popratit sva skidanja, a pogotovo kaznit sve skidace.

A vpn skidanje nije dozvoljeno, nego te se teze moze naci, ako si bio iza vpna. Pljacka banke nije dozvoljena ako si imao masku i uspio pobjec policiji.

Moguc je svijet i gdje je digitalni sadrzaj besplatno dostupan svima. Al to bi bio svijet velikih (odnosno puno vecih) drzavnih subvencija umjetnicima i bez komercijalne umjetnosti. Software i igrice nebi drajvale napredak koliko jesu i citav computer science bi sigurno manje napredovao nego je.
Imao bi perestrojke gdje komitet za glazbu odluci da sljedecih 5 godina treba vise subvencionirat tamburase, ratne filmove i igrice koje promicu nacionalni duh.
slika
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la Vintijakna »

gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 20:01Razlog zasto skidanje piratskog sadrzaja nije kaznjivo, nego samo distribucija, je zbog jednostavnog razloga sto je prakticki nemoguce popratit sva skidanja, a pogotovo kaznit sve skidace.
Ovo nije nuzno tocno. Piratizacija je, kolko god to cudno i kontradiktorno zvucalo, bitan faktor i marketinskog i distribucijskog sustava mnogih velikana.

Uzmite Microsoft za primjer. Istočna europa npr. je veliko trziste u kojemu je piratizacija ful jaka; MS-u je u interesu da se njihove tehnologije koriste tamo - radje i piratske, nego konkurentne. Tako da je MS politika prema istocnoj europi bukvalno: "Ma pusti ti njih, nek nas samo piratiziraju, bolje i to neg da odu na linux!".

Na slican nacin, u interesu im je da ucenici i studenti u svom razvoju se uce i navikavaju na njihove sustave, pa makar i piratski, buduci da postoji sansa da ce kao takvi jednog dana postat MS programeri koji ce (tek) tada imat orginalne i Windowse i Office i Visual Studio... To je provjerena i "pametna" praksa koja ce se provodit jos jako dugo vremena.

Sranje kod piratizacije je zapravo standard... Inacica windowsa ce ti isto kostat zivio ti u Afganistanu ili u Švicarskoj, tako da nije "ispravno" promatrat afganistanca i švicarca kroz istu prizmu u toj kupovini...

Nikad necu zaboravit kad je Command & Conquer dosao cca 1995-te do nas; igra je imala 2 diska, mislim da je kostao 700 kn po CD-u - 1400 kn, u vrijeme kada je kuna vrijedila puno vise nego danas. Ne znam tko (bar u mojim krugovima) si je to mogao priuštit tada?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post:
juri006
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la gogo666 »

Ja znam benefite piratizacije. Playstation 1 je naj cuveniji primjer uspjeha proizvoda na krilima piratizacije. Ali ne određuje Sony ili Microsoft pravila u Hrvatskoj. Zakoni u Hrvatskoj zabranjuju piratizaciju (nedorecenost i kontradiktornost hrvatskih zakona su posebna prica) i ako te uhvate da preprodajes MS ili Šime d.o.o. piratski sw ces bit kaznjen.
A u Njemackoj za download filma vrlo vjerojatno dobis kovertu s kaznom, jer je to u Njemackoj prekrsaj i dosta rade na otkrivanju. Postoji vrlo jednostavna i brza procedura gdje distributer prijavi, policija zatrazi od ISPa identitet korisnika i koverta dolazi u kaslic.

Ako Microsoft zeli da je office u hrvatskoj besplatan, onda ga stavi for free.

Cijene SW ne moraju biti iste po svijetu, i nisu. Windowsi imaju drugaciji pricing sad, posto je MS iz dupera doslo u glavu. Al MS office npr je skoro duplo skuplji u EU nego Rusiji:

"The overall difference between highest and lowest is US$66.84 which is a lot for a product sold in the USA for $69.99"

https://office-watch.com/2018/office-36 ... world/amp/
slika
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Piratluk 2- povratak lopova :D

Post Postao/la Vintijakna »

gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 22:18Ako Microsoft zeli da je office u hrvatskoj besplatan, onda ga stavi for free.
Poanta je da MS boli k. jel imas piratski il ne, bez obzira bio on free il ne - nece MS u lov na gusare, jer od toga vise stete nego koristi.
gogo666 je napisao/la: 21 lis 2021, 22:18Cijene SW ne moraju biti iste po svijetu, i nisu. Windowsi imaju drugaciji pricing sad, posto je MS iz dupera doslo u glavu. Al MS office npr je skoro duplo skuplji u EU nego Rusiji:

"The overall difference between highest and lowest is US$66.84 which is a lot for a product sold in the USA for $69.99"
Jasno, mogu i ne moraju bit; ono sto kazem je da nikada nisu i nece bit proporcionalne standardu.
Odgovori

Natrag na “Razno”