Squid Game

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Squid Game

Post Postao/la Valsim »

slika



Moram reći kako sam posljednjih desetak godina uvijek skeptičan oko izlazaka novih serija i filmova, tako da šanse da se upuštam u gledanje nečeg "novog" i "ogirinalnog" je gotovo jednako nuli. Još ako je američki film/serija... Čak i uz brojne preporuke bih u većini slučajeva ostajao razočaran.

I tako prošli vikend nakon igranja kod Marijana, Tompa je iznio prijedlog da bismo mogli nakon dugo vremena pogledati nešto zajedno. Čuo je za Squid Game od kolega s posla, pa reko da pogledamo o čemu se radi. Kako sam i ja načuo ista šaputanja od svojih kolega, rekoh ajd može. Ako ništa drugo imati ćemo se čemu svi zajedno sprdati.

Uglavnom radi se o južnokorejskoj produkciji u 9 epizoda. Premisa je da tajna organizacija okuplja 456 igrača, uglavnom prosječnih ljudi iz svih životnih sfera, a koji su se našli u takvim životnim okolnostima da odlučuju sve riskirati kako bi se upustili u nešto moguće i opasno. Naoko se međutim čini poprilično bezazleno. Riječ je o nekoliko krugova raznih dječjih igra s određenim pravilima. Tko god ne slijedi pravila, ili ispadne iz igre, bude eliminiran. Što se već kod prve igre uspostavlja da to ne podrazumijeva pakiranje kofera i odlazak doma, već puno kraće putovanje od dva metra pod zemljom, ili u njihovom slučaju ekspresno kremiranje. Tko uspije doći do finalne igre i pobijedi, ima priliku osvajanja 45,6 bilijuna wona, iliti za lakši prikaz 249,56 milijuna kuna.

Serija je krenula polaganim uhodavanjem u životne okolnosti glavnog lika. Nemam ništa protiv laganih početaka dok god scene služe svojoj svrsi. U ovom slučaju je bilo tako, jer koliko god se činilo da gledamo uobičajene svakodnevne aktivnosti, utoliko će kasnije neke stvari još jasnije kliknuti na svoje mjesto. Na polovici prve epizode smo bili uhvaćeni. Počele su se javljati male nade kako bi ovo mogla biti dobra serija. Stvari se s vremenom počinju sve više komplicirati, sve više intrigantnih i zanimljivih likova se uvodi u priču. Na kraju druge epizode smo ostali s osjećajem kako bi ovo mogla biti vrlo dobra serija. Ono kad te neka priča toliko zaintrigira da bi samo gledao. Idući dan sam umalo zakasnio na posao jer je 4 epizoda završila s napetim cliffhangerom, i morao sam sa Slavicom odgledati barem uvodnih desetak minuta 5 epizode, da vidim što će se dogoditi. Pa makar kasnio i na posao, lako za posao. Zadnji put kad sam imao takav osjećaj da bih riskirao i bitne obveze, je vjerojatno bilo kad sam umalo zakasnio u školu zbog slične stvari. Uglavnom po završetku 4 epizode i početku 5, bili smo mišljenja kako bi ovo mogla biti izvrsna serija. No pred nama su bile još 4 pune epizode, i sada smo bili već toliko investirani u sve da smo samo molili Boga da ne upropaste pred kraj. Ako mene pitate nisu, i to je sve što ću reći. Naravno na kraju su ostavljena širom otvorena vrata za iduću sezonu.

Mada glavna premisa nije nešto ogirinalno. Brojni će odmah izvući sličnosti s filmom Kocka, Escape Room, ili manje poznati film iz 2015. Circle . No ono u čemu ova serija odskače je egzekucija cijele premise očajni ljudi rade očajne stvari, te sama karakterizacija likova, a koja je iznimno vrhunski odrađena i sve pohvale glumcima. Jako rijetko se može vidjeti u današnje vrijeme takva kvaliteta povezivanja s likovima. Jest da su likovi mi sami - jednostavni uobičajeni ljudi koji su zapali u nevolje, no treba i to znati vjerno i dobro prikazati. Također je zanimljivo za vidjeti katarzu kroz koje likovi prolaze. OK ovo pomalo zvuči psihopatski, ali s psihološke strane je zanimljivo za vidjeti kako se u datim situacijama ljudi mijenjaju. Neki sa samih početaka više neće biti niti ljušture od ljudi kakvi su započeli priču. Također nitko ne ostaje potpuno nevin do samog kraja igre, čak ni dobri ljudi. Jer kada se igra svede na tebe ili protivnika, sve prolazi, pa čak i lukavo prikriveno varanje.

Kako je krenulo i kako popularnost serije raste iz dana u dan, već sad vjerujem se može reći da će sigurno steći kultni status. Samo se bojim da bi serija na kraju mogla završiti žrtvom vlastite popularnosti, ako se krene filozofirati i silovati priču brojnim sezonama, prequelima, spin-offovima, remajkima i svim drugim današnjim modernim pošastima.

Nadajmo se da nikad ne dođe do tuda, a dotad svakako uživajte u seriji. I obavezno gledanje s originalnom južnokorejskom inačicom, a ne užasnom američkom sinkronizacijom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 3):
Bojan1983tanelornsadistiko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Squid Game

Post Postao/la smurfORnot »

obzirom na hajp, ne vidim stvarno po cemu je tak special...pogledao par epki, mene osobno dosadna i ne planiram gledati dalje...dapace, ne odskace mi pretjerano po pitanju dosta toga što znam vidjeti od korejske produkcije.
Then again, istovremeno pogledao Demon Slayer anime koji mi je bio toliko zanimljiviji za gledati, jedno 10 epki u danu :D
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Squid Game

Post Postao/la grof »

Oh, nama se prilično dopala. Pravo osvježenje nakon dugo vremena.

Planiram gledati i sličan Alice in Borderland
https://www.imdb.com/title/tt10795658/

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Vihor
Reactions:
Postovi: 39
Pridružen/a: 28 sij 2021, 01:12
Ima zahvala: 110 puta
 pohvaljen: 80 puta

Re: Squid Game

Post Postao/la Vihor »

grof je napisao/la: 17 lis 2021, 13:47 Planiram gledati i sličan Alice in Borderland
https://www.imdb.com/title/tt10795658/
Alice se intrigantno otvara, ali kvaliteta mu se ubrzo strmoglavljuje s litice. To što se s japanskim filmaštvom dogodilo je za plakanje.
Odgovori

Natrag na “Razno”