Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

Killa je napisao/la: 12 lis 2021, 17:05 Malaške kronike
To Malazan book of the fallen?
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Killa »

dendarii42 je napisao/la: 12 lis 2021, 17:24
Killa je napisao/la: 12 lis 2021, 17:05 Malaške kronike
To Malazan book of the fallen?
Da.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
dendarii42
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la kockica »

Valsim je napisao/la: 11 lis 2021, 18:58 Pa da vas čujem :) .

Evo ja sam pred koji dan napokon završio Vernor Vingeov - "Na kraju duge", nakon skoro dva i pol mjeseca :oops: .
Nažalost knjiga nema 3000 stranica, već svega 410, ali me namučila poput niti jedne knjige dosad. Da. čak i lektira :-o .

Obično me u većini djela radnja ponijela već na nekih 40-50 stranice. No ovdje su se stvari događale i događale, a nisam imao osjećaj da se ništa značajno ni bitno po radnju događa. Pretežno se bavilo snalaženjem starije osobe u bliskoj budućnosti, u kojoj je svijet toliko daleko dogurao da praktički svi "nose", to jest imaju u očima mikro računala uobliku leča, a pomoću kojih između ostalog mogu iskrivljavati realnost oko sebe. Npr. mogu sebe prikazati vidljive drugima u nekom drugom obličju, pretežno poput nekih likova iz crtića i filmova, ali tu je i instanto prikazivanje raznih informacija čisto treptajem ili pomakom očiju. Na prvu sve to djeluje iznimno intrigantno i zanimljivo, ali samo na prvu. Čitajući kratki sadržaj sa poleđine knjige očekivao sam neki misteriozni krimić, svjetsku globalnu urotu, špijune na sve strane, akciju na svakom uglu, bizarne situacije itd. Mislim pogledajte samo i naslovnu stranicu i recite mi što ste zamišljali i očekivali.
slika
Umjesto svega navedenog dobili smo iznimno sporu radnju, uglavnom nezanimljive svakodnevne situacije koje i danas možemo vidjeti kada se starijim ljudima dade tehnologiju na koju nisu navikli. Tek oko 200 i neke stranice, dakle na pola knjige, sam napokon dobio dojam da radnja kreće u nekom smjeru. No opet do samog kraja mi je sve nekako ispalo mlako, pogotovo finale, mada opet nisam u potpunosti razočaran, samo jednostavno ravnodušan i s osjećajem da je moglo puno bolje i zanimljivije. Tim više me iznenadilo ovakvo razočaranje jer je djelo osvojilo sve žive i nežive nagrade, uključujući i nagrade Hugo i Locus. Eh sad ili su se kriteriji jako srozali u zadnje vrijeme, ili su čovjeka zakinuli za nagradu u nekom od prijašnjih djela, pa su mu se htjeli iskupiti. Jer iako ima neke zanimljive ideje, ništa od toga nije nešto što bih nazvao originalnim i još dosad neviđenim, a radnja je u najblažu ruku rečeno mlaka.

Ako išta pozitivno mogu reći, onda je to da mi se sviđa način pisanja i način na koji je većina likova realno karakterizirana kao prava ljudska bića. Samo bih volio da se nešto više događalo s njima osim redovnih životnih obveza.

Ovo mi je inače prvo djelo koje sam pročitao od Vernor Vingea, imam još od njega "Vatru nad dubinom", "Jazbinu nad nebom" i "Rat miru". I iako kratki sadržaj i s poleđine tih knjiga djeluju zanimljivo i intrigantno, nakon ovoga sam blago rečeno skeptičan oko upuštanja u čitanje.
Na kraju duge je zamorna knjiga. Iako i sam imam svojedobno pravilo da ocjenjujem hoću li nastaviti čitanje nakon 50-100 stranica ovo me mrcvarilo do samog kraja jer sam se isto pitao u čemu je fora i je li do mene da ne kužim. Da ne kažem kako sam imao ista očekivanja poput tebe.

Rat miru je ok u smislu zgodna ideja, lako se čita ali ništa više od toga.

Trenutno čitam Djeca propasti (Tchaikovsky), baš mi je dobro, zasad možda čak i bolje od prethodne knjige Djeca vremena čiji je nastavak a koja mi je i sama bila dobra.

Unatrag mjesec dana završio sam
Teško je biti bog (Strugacki). Ovdje me konkretno mučio početak ali probio sam se jer je djelo na glasu kao klasik sf-a i na kraju sam bio zadovoljan.

Podrijetlo ( Dartnell) odlična knjiga, na vrhu mi je što se tiče od dosad procitane publicistike. Žao mi je što se takve stvari ne uče u školi ( integrirana povijest, priroda i geografija)

Život na našem planetu (Attenborough), autor mi je legenda, kao dječak prvo od publicistike čitao sam upravo njega (Život na zemlji) Sama knjiga je u redu, lako se čita. U prvom dijelu ima zanimljivih podataka kako je ušao u svijet dokumentaraca (uz surove podatke o klimatskim promjenama) u drugom dijelu, možda i preoptimisticno, iznosi rješenja za spas zemlje.

Sljedeće mi dojazi Grishaverse ili Dug put do malog gnjevnog planeta.

Čitao sam i više ali obitelj, posao, a dobar dio vremena na čitanje odlazi i na stripove .

Pa. Hvala ljudima ovdje za preporuke za domaće autore, izbjegavao sam ih ali sad ih imam visoko na listi želja za čitanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
Valsimmado
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Valsim »

@kockica Ajd sad mi je lakše kad vidim da nas ima sa identičnim mišljenjima.

Nećkao sam se da li krenem za godišnji s čitanjem upravo "Djecu vremena" Adrian Tchaikovskyja. Ali kako ima i nastavak jednake duljine, rekoh si neću sigurno stići pročitati obje knjige u 14 dana. Ipak sam imao svega sat vremena na raspolaganju prije mrtvila i uplovljavanja u san, a nekad bih odmah zakrmio nakon cjelodnevnih avantura. A kad krene opet povratak na posao pitanje kako ću stajati s vremenom, tako da sam ipak se odlučio za "Na kraju duge". Sad vidim da bih vjerojatno prije pročitao obje knjige od Tchaikovskyja u 14 dana, nego li potonju u skoro dva i po mjeseca.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la kockica »

Djeca vremena se može i zasebno čitati bez da se ikad primis nastavka, ne bi pogrijesio s njom. Djeca propasti pak ipak zahtijeva poznavanje prve knjige. Pravi tvrdi sf, ženi se malo manje svidio jer iako joj je bili zanimljivo, ne voli toliko sf koji se bavi drugim vrstama, posebice evolucijom vrste koja joj nije baš draga (barem nisu žohari).

Još bitnije, radnja odmah kreće, ne mora se čekati 200 stranica da išta započne
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la mado »

kockica je napisao/la: 13 lis 2021, 08:24
Život na našem planetu (Attenborough), autor mi je legenda, kao dječak prvo od publicistike čitao sam upravo njega (Život na zemlji) Sama knjiga je u redu, lako se čita. U prvom dijelu ima zanimljivih podataka kako je ušao u svijet dokumentaraca (uz surove podatke o klimatskim promjenama) u drugom dijelu, možda i preoptimisticno, iznosi rješenja za spas zemlje.
Preoptimističan? Jel to knjiga po dokumentarcu tj dokumentarac po knjizi A life on our planet? https://m.imdb.com/title/tt11989890/
Pa rješenje je da pređemo pod hitno na renewebles, sav promet na električna i svi postanemo vegani. Prvo dvoje se već rješava tj prelazi na to, al mesa se ljudi nikad neće odreći pa smo dooooooomed :thumbs_down
Hvala na preporuci te knjige. Film mi bio odličan, nisam znao da postoji i knjiga. Sigurno je opširnija, detaljnija, stavljam si ju na read listu :thumbs
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la kockica »

Nisam gledao dokumenarac, ali da, mislim da uz svaku knjigu ima dokumentarac ( ili obrnuto). Nisam mislio na preporuke kao takve ( bilo bi dobro ovo ili ono) nego mislim da ima preveliki optimizam u tehnologije i covjecanstvo. Samo unazad par dana što sam čitao vijesti, veliki uzlet bitcoina koji je ekološki neprihvatljiv, otvaranje tvornica ugljena zbog energetske krize i podbačaj obnovljivih izvora energije.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la kockica »

Valsim je napisao/la: 13 lis 2021, 09:42 @kockica Ajd sad mi je lakše kad vidim da nas ima sa identičnim mišljenjima.

Nećkao sam se da li krenem za godišnji s čitanjem upravo "Djecu vremena" Adrian Tchaikovskyja. Ali kako ima i nastavak jednake duljine, rekoh si neću sigurno stići pročitati obje knjige u 14 dana. Ipak sam imao svega sat vremena na raspolaganju prije mrtvila i uplovljavanja u san, a nekad bih odmah zakrmio nakon cjelodnevnih avantura. A kad krene opet povratak na posao pitanje kako ću stajati s vremenom, tako da sam ipak se odlučio za "Na kraju duge". Sad vidim da bih vjerojatno prije pročitao obje knjige od Tchaikovskyja u 14 dana, nego li potonju u skoro dva i po mjeseca.
Pročitano i Djeca propasti, topla preporuka. Djeca vremena se može samostalno pročitati premda završetak naslućuje nastavak, tj Djecu vremena čiji pak završetak ostavlja dojam da je to konačni kraj. Fasciniran sam kako je autor osmislio neljudske inteligentne vrste u obje knjige, ali tijekom čitanja djece vremena sam se iznenadio skretanjem u horror i prolazila bi me jeza na "idemo u pustolovinu".
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la: 14 lis 2021, 23:33
Valsim je napisao/la: 13 lis 2021, 09:42 @kockica Ajd sad mi je lakše kad vidim da nas ima sa identičnim mišljenjima.

Nećkao sam se da li krenem za godišnji s čitanjem upravo "Djecu vremena" Adrian Tchaikovskyja. Ali kako ima i nastavak jednake duljine, rekoh si neću sigurno stići pročitati obje knjige u 14 dana. Ipak sam imao svega sat vremena na raspolaganju prije mrtvila i uplovljavanja u san, a nekad bih odmah zakrmio nakon cjelodnevnih avantura. A kad krene opet povratak na posao pitanje kako ću stajati s vremenom, tako da sam ipak se odlučio za "Na kraju duge". Sad vidim da bih vjerojatno prije pročitao obje knjige od Tchaikovskyja u 14 dana, nego li potonju u skoro dva i po mjeseca.
Pročitano i Djeca propasti, topla preporuka. Djeca vremena se može samostalno pročitati premda završetak naslućuje nastavak, tj Djecu vremena čiji pak završetak ostavlja dojam da je to konačni kraj. Fasciniran sam kako je autor osmislio neljudske inteligentne vrste u obje knjige, ali tijekom čitanja djece vremena sam se iznenadio skretanjem u horror i prolazila bi me jeza na "idemo u pustolovinu".
Odlično. Znači točno onako kako najviše i volim :ljubav .
Eh da sam barem ranije pokrenuo ovu temu i pročitao iskustva, sad bih imao još jedno lijepo iskustvo više s godišnjeg.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

Malo obrćem temu, ali ispričajte mi što ste prvo pročitali. Tj. zbog kojih knjiga ste postali čitači? Koje su vas navukle na čitanje?

Ja nisam pretjerano volio čitati (osim stripova) do negdje 5. razreda. Onda sam otkrio da postoje knjige Vremenski stroj (ne H.G Welles, nego interaktivni serijal). A kako sam jako volio Povratak u budućnost tematika mi je ful probudila interes. Pa sam njih pročitao sve što je bilo u knjižnici.
Nakon toga na preporuku prijatelja pročitao sam sve što je bilo od 5 prijatelja. Sa njih prešao na Agathu Christie, pa Stephena Kinga, i eto sad odvaljujem 40-50 knjiga godišnje.
slika
Odgovori

Natrag na “Razno”