Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2280
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la mado »

_ž_ je napisao/la: 21 lis 2021, 09:07
dendarii42 je napisao/la: 11 lis 2021, 20:27
mado je napisao/la: 11 lis 2021, 20:13 Pročitao zadnje 6tu knjigu iz Expanse serijala, tko hoće spojlere za zadnju sezonu serije? 😁
Sad čitam dalje sedmu knjigu, a poslije toga ću osmu. A kad to završim bi trebala izaći i zadnja, 9ta knjiga, pa ću nju.
Usput nekad čitam ponovno prvog Pottera kad se hoću odmoriti od SFa, a u planu je i na hrvatskome jeziku Ciganin, ali najljepši - Kristijana Novaka, jako hvaljen roman.
Ciganin je vrhunska knjiga i Novak je genijalan. Črna mati zemla mu je isto predobra stvar. Svakako preporučam obje.
Do ovog ljeta Ciganin mi je bio najbolji suvremeni hrvatski roman. Onda sam pročitao Mladenku Kostonogu od Želimira Periša. Kad ferovac napiše povijesni roman o vještici onda znaš da to mora biti nešto ekstra. Lik je razvalio formu i sadržaj i stvorio nešto neviđeno kod nas.
ferovac i boardgamer, molim lijepo! :lol:
Ček jesi ti taj Želimir? :o
Kad će pasti intervju ovdje? 😁

On je taj :bravo otvorio sam AMA temu da ga malo upoznamo: viewtopic.php?f=16&p=76571#p76571
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

_ž_ je napisao/la: 21 lis 2021, 09:07
dendarii42 je napisao/la: 11 lis 2021, 20:27
mado je napisao/la: 11 lis 2021, 20:13 Pročitao zadnje 6tu knjigu iz Expanse serijala, tko hoće spojlere za zadnju sezonu serije? 😁
Sad čitam dalje sedmu knjigu, a poslije toga ću osmu. A kad to završim bi trebala izaći i zadnja, 9ta knjiga, pa ću nju.
Usput nekad čitam ponovno prvog Pottera kad se hoću odmoriti od SFa, a u planu je i na hrvatskome jeziku Ciganin, ali najljepši - Kristijana Novaka, jako hvaljen roman.
Ciganin je vrhunska knjiga i Novak je genijalan. Črna mati zemla mu je isto predobra stvar. Svakako preporučam obje.
Do ovog ljeta Ciganin mi je bio najbolji suvremeni hrvatski roman. Onda sam pročitao Mladenku Kostonogu od Želimira Periša. Kad ferovac napiše povijesni roman o vještici onda znaš da to mora biti nešto ekstra. Lik je razvalio formu i sadržaj i stvorio nešto neviđeno kod nas.
ferovac i boardgamer, molim lijepo! :lol:
Are... are you the one? 😮
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la sadistiko »

Valsim je napisao/la: 11 lis 2021, 18:58 Pa da vas čujem :) .

Evo ja sam pred koji dan napokon završio Vernor Vingeov - "Na kraju duge", nakon skoro dva i pol mjeseca :oops: .
Nažalost knjiga nema 3000 stranica, već svega 410, ali me namučila poput niti jedne knjige dosad. Da. čak i lektira :-o .

Obično me u većini djela radnja ponijela već na nekih 40-50 stranice. No ovdje su se stvari događale i događale, a nisam imao osjećaj da se ništa značajno ni bitno po radnju događa. Pretežno se bavilo snalaženjem starije osobe u bliskoj budućnosti, u kojoj je svijet toliko daleko dogurao da praktički svi "nose", to jest imaju u očima mikro računala uobliku leča, a pomoću kojih između ostalog mogu iskrivljavati realnost oko sebe. Npr. mogu sebe prikazati vidljive drugima u nekom drugom obličju, pretežno poput nekih likova iz crtića i filmova, ali tu je i instanto prikazivanje raznih informacija čisto treptajem ili pomakom očiju. Na prvu sve to djeluje iznimno intrigantno i zanimljivo, ali samo na prvu. Čitajući kratki sadržaj sa poleđine knjige očekivao sam neki misteriozni krimić, svjetsku globalnu urotu, špijune na sve strane, akciju na svakom uglu, bizarne situacije itd. Mislim pogledajte samo i naslovnu stranicu i recite mi što ste zamišljali i očekivali.
slika
Umjesto svega navedenog dobili smo iznimno sporu radnju, uglavnom nezanimljive svakodnevne situacije koje i danas možemo vidjeti kada se starijim ljudima dade tehnologiju na koju nisu navikli. Tek oko 200 i neke stranice, dakle na pola knjige, sam napokon dobio dojam da radnja kreće u nekom smjeru. No opet do samog kraja mi je sve nekako ispalo mlako, pogotovo finale, mada opet nisam u potpunosti razočaran, samo jednostavno ravnodušan i s osjećajem da je moglo puno bolje i zanimljivije. Tim više me iznenadilo ovakvo razočaranje jer je djelo osvojilo sve žive i nežive nagrade, uključujući i nagrade Hugo i Locus. Eh sad ili su se kriteriji jako srozali u zadnje vrijeme, ili su čovjeka zakinuli za nagradu u nekom od prijašnjih djela, pa su mu se htjeli iskupiti. Jer iako ima neke zanimljive ideje, ništa od toga nije nešto što bih nazvao originalnim i još dosad neviđenim, a radnja je u najblažu ruku rečeno mlaka.

Ako išta pozitivno mogu reći, onda je to da mi se sviđa način pisanja i način na koji je većina likova realno karakterizirana kao prava ljudska bića. Samo bih volio da se nešto više događalo s njima osim redovnih životnih obveza.

Ovo mi je inače prvo djelo koje sam pročitao od Vernor Vingea, imam još od njega "Vatru nad dubinom", "Jazbinu nad nebom" i "Rat miru". I iako kratki sadržaj i s poleđine tih knjiga djeluju zanimljivo i intrigantno, nakon ovoga sam blago rečeno skeptičan oko upuštanja u čitanje.
Jazbina nad nebom mi je super bila i jedva čekam da se ponovo otvori naša knjižnica u Petrinji sa svim knjigama koje imaju jer trenutno više nema nastavka na tu knjigu. Ima jedna fora stvar, radnja se odvija ako se dobro sjećam 25000 godina od sada i jedan od glavnih likova je koristio tehnologiju koju sam čuo da je upravo već ovih dana krenula u korištenje, u stvarnosti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Valsim
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2280
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la mado »

Upravo završio 9tu Expanse knjigu, Leviathan Falls, tj. pročitao u nizu cijeli serijal. Tko hoće spojlere? :mrgreen:
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Sanovabič, Amazon mi nije ništa javio! Evo me tek na 10% ćuti tamo ne govori ništa. :)
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

Netko na forumu je spominjao knjigu "Eurogames: The design, culture and play of modern european boardgames" od Stewarta Woodsa.
Evo nakon mjesec dana natezanja s knjigom danas sam odlučio odustati od nje iako mi je ostalo svega pedesetak stranica. Pisana je od strane iskusnog i predanog gamera i stvarno je hobiju u njoj posvećeno puno truda za istraživanje i prikaz. Problem je što je to u konačnici znanstveni rad i kao takva je jako suhoparna. Krene jako zanimljivo s razvojem igara u Americi, pa nakon toga u Europi. Ali zatim se autor fokusira na elemente igranja i igrača općenito (tema, mehanike, motivacija za pobjedom, cilj, varanje itd.) i takvom raščlambom i analizom jednostavno isuši sve zanimljivo oko igara. Što sam dalje čitao manje sam bio zainteresiran.

Tako da sada idem dovršiti Heroes od Stephena Fryea, a kasnije ciljam na drugu knjigu bg tematike koja se bavi narativnim elementima u društvenim igrama.
slika
Meta
Reactions:
Postovi: 15
Pridružen/a: 17 ožu 2020, 11:42
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 24 puta

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Meta »

Kula tmine od stephen kinga..trenutno na 4-oj knjizi od 7
Ovi su korisnici zahvalili autoru Meta za post:
Valsim
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la grof »

Ajde da se pohvalim sa ženinom nećakinjom.

Dakle nećakinja Blanka (pseudonim Blanka H. Madow) piše jedan lagani i zgodni fantasy koji je uredno izašao na Amazonu.


https://www.goodreads.com/book/show/606 ... r-of-pearl

Trenutno sam u fazi čitanja 1. knjige, a ostale tek dolaze (već je dobar dio toga i napisan, pa je sada na lekturi i sl.). Sad vidim da je 2. već dostupna u preorderu na Amazonu.

Eto! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 8):
Valsimdendarii42neochtanelornMago de Umagosadistikojuri006kockica
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Minsc1610 »

grof je napisao/la: 19 ruj 2022, 14:21 Ajde da se pohvalim sa ženinom nećakinjom.

Dakle nećakinja Blanka (pseudonim Blanka H. Madow) piše jedan lagani i zgodni fantasy koji je uredno izašao na Amazonu.

https://www.amazon.com/Mother-Pearl-Pre ... B09W1M862R
https://www.goodreads.com/book/show/606 ... r-of-pearl

Trenutno sam u fazi čitanja 1. knjige, a ostale tek dolaze (već je dobar dio toga i napisan, pa je sada na lekturi i sl.). Sad vidim da je 2. već dostupna u preorderu na Amazonu.

Eto! :)
Ja odmah kupio. Divim se uvijek našim ljudima koji uspiju izaći van okvira Hrvatske. Svaka čast.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post:
juri006
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la grof »

Minsc1610 je napisao/la: 19 ruj 2022, 20:35
grof je napisao/la: 19 ruj 2022, 14:21 Ajde da se pohvalim sa ženinom nećakinjom.

Dakle nećakinja Blanka (pseudonim Blanka H. Madow) piše jedan lagani i zgodni fantasy koji je uredno izašao na Amazonu.


https://www.goodreads.com/book/show/606 ... r-of-pearl

Trenutno sam u fazi čitanja 1. knjige, a ostale tek dolaze (već je dobar dio toga i napisan, pa je sada na lekturi i sl.). Sad vidim da je 2. već dostupna u preorderu na Amazonu.

Eto! :)
Ja odmah kupio. Divim se uvijek našim ljudima koji uspiju izaći van okvira Hrvatske. Svaka čast.
Hvala ti na podršci! :) Eto, ja stigao skoro do pola knjige i meni je fora. Mislim da mi je rekla da će biti na koncu 4 knjige u ovom univerzumu. Ali pisci su nepredvidivi. Uglavnom piše sve u 16.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Razno”