Dune part 1 & 2

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 464 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la frastarc »

grof je napisao/la:Da, Arrival je zaista bio SF koji mi se utisnuo u pamćenje. Pogotovo po tematici (i znanstvenoj činjenici?) da lingvistika formira neuronski ustroj mozga i njegove mogućnosti.

No, trebam mali savjet za one koji su Dune gledali u kinu. Gledati u 2D ili 3D tehnici? Osobno sam trenutnog razmišljanja da bi ga ipak trebalo gledati u 2D, jer meni 3D uvijek nekako smanji sliku i nemam dojam veličine, a zna je i pokvariti po pitanju detalja.
Ja kad god imam priliku gledam film u 2D. Bolje doživim film, scene, boje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru frastarc za post (ukupno 2):
grofmado
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la dendarii42 »

3D vrijedi gledati samo ako je film inicijalno rađen za 3D. Kao npr Avatar. Sve ostalo je postprodukcijski nakeljen 3D koji ne pridonosi puno iskustvu filma.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
grof
slika
Avatar
Vihor
Reactions:
Postovi: 39
Pridružen/a: 28 sij 2021, 01:12
Ima zahvala: 110 puta
 pohvaljen: 80 puta

Re: Dune part one

Post Postao/la Vihor »

Lingvistička pozadina Arrivala je zanimljiva, ali nipošto zasnovana na činjenicama. Mislim da se po izlasku filma u znanstvenim krugovima diljem svijeta razlegao kolektivni uzdisaj jer je to valjda zabluda koju lingvisti najviše moraju ispravljati (odmah nakon "A ti si lingvist? Znači, govoriš puno jezika, a?")

Zaplet se zasniva na snažnom obliku tzv. Sapir-Whorfove hipoteze jezičnog determinizma prema kojem jezik određuje našu spoznaju svijeta, što će reći: granice jezika ocrtavaju granice naših misli.

A to, naravno, na prvu zvuči ful napeto i kao nešto što može poslužiti za raznorazne fiktivne scenarije. Ipak, teorija je potpuno diskreditirana. Donekle je opstala jedino u slabom (i puno drugačijem) obliku, prema kojem jezik ne determinira, nego samo oblikuje misli i odluke, ali i tu je na tankom ledu. Puno pseudoznanstvenika i nazovistručnjaka voli se hvatati za Sapir-Whorfa i na njemu graditi lude teorije pa je zbog toga uglavnom popularan predmet sprdnje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vihor za post:
grof
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Dune part one

Post Postao/la DarkDefender »

Ja vise skoro uopce ne idem u kino jer mi je film puno draze pogledati doma. U zadnjih nekoliko puta sto sam bio u Cinestaru bas sam se razocarao. Dogodilo mi se vise puta da projektor nije bio dobro fokusiran ili da je platno imalo neko ostecenje nasred ekrana i smetalo mi je cijeli film. Mozda sam samo ostario, ali nije mi nikakav problem pricekati par mjeseci da film dojde na neki streaming service i onda ga u miru pogledati doma. A jos veci razlog je i sto u zadnje vrijeme uglavnom samo serije gledam.

Arrival mi je bio apsolutno razocaranje. @Vihor to sto si napisao mi je bio glavni razlog, ali razocarao me i cijeli proces dolaska do razumijevanja. Cijeli film se bazirao na tome, a na kraju smo imali 2-3 scene di se nitko ne razumije, par nasumicnih kadrova da se vidi da je proslo vremena, i puf, sad se razumijemo. Bezveze.

Ako netko zeli pogledati kako se takva tema napravi dobro, predlazem: Star Trek TNG S05 E02 Darmok
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la dendarii42 »

Vihor je napisao/la: 21 lis 2021, 10:52 Lingvistička pozadina Arrivala je zanimljiva, ali nipošto zasnovana na činjenicama. Mislim da se po izlasku filma u znanstvenim krugovima diljem svijeta razlegao kolektivni uzdisaj jer je to valjda zabluda koju lingvisti najviše moraju ispravljati (odmah nakon "A ti si lingvist? Znači, govoriš puno jezika, a?")

Zaplet se zasniva na snažnom obliku tzv. Sapir-Whorfove hipoteze jezičnog determinizma prema kojem jezik određuje našu spoznaju svijeta, što će reći: granice jezika ocrtavaju granice naših misli.

A to, naravno, na prvu zvuči ful napeto i kao nešto što može poslužiti za raznorazne fiktivne scenarije. Ipak, teorija je potpuno diskreditirana. Donekle je opstala jedino u slabom (i puno drugačijem) obliku, prema kojem jezik ne determinira, nego samo oblikuje misli i odluke, ali i tu je na tankom ledu. Puno pseudoznanstvenika i nazovistručnjaka voli se hvatati za Sapir-Whorfa i na njemu graditi lude teorije pa je zbog toga uglavnom popularan predmet sprdnje.
Apsolutno, ali i dalje je ovdje velik napredak za prokazivanje ovakve tematike na ovakav način u jednom visokobudžetnom hollywoodskom filmu.
I sam spominješ zabludu perspektive lingvista, koju u ovom filmu nemamo. Štoviše jasnije je prikazano čime se zapravo bave. Možda ne precizno niti idealno, ali puno bolje od raznih primjera u drugim filmovima (trenutno mi samo Disneyeva atlantida pada na pamet gdje ispadne da atlantiđani govore engleski jer svi jezici imaju isto izvorište).
Isto smatram da je dobro da su se dotakli Sapir-Whorfa bez obzira koliko njihove teorije bile zastarjele i netočne, jer opet, barem su se dotakli neke konkretne lingvističke teorije umjesto da smišljaju toplu vodu (opet se referiram na atlantidu). Treba svakako uzeti u obzir da je ovo SF, kojem je čitava poanta spekulacija i zamišljanje nečega drugačijeg od onoga što imamo, bilo tehnologije, bilo društva, bilo percepcije realnosti. I potegnuti jednu zastarjelu teoriju i uklopiti ju u fiktivni narativ u kojem jezik oblikuje stvarnost mi je skroz ok.
slika
Avatar
Vihor
Reactions:
Postovi: 39
Pridružen/a: 28 sij 2021, 01:12
Ima zahvala: 110 puta
 pohvaljen: 80 puta

Re: Dune part one

Post Postao/la Vihor »

Da se razumijemo, ono što sam napisao nije bila kritika filma, samo osvrt na njegovu lingvističku potku o kojoj je bilo riječi u postovima iznad.

To ne uvećava niti umanjuje njegovu umjetničku vrijednost. Dapače, jedan mi je od dražih Villeneuveovih filmova iako kraj jest ofrlje izveden, kao što @DarkDefender veli.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vihor za post:
dendarii42
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la grof »

Karte kupljene, subota je rezervirana za Dinu. Pa da vidimo na što to sliči. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 4):
Valsimfrastarcsadistikomado
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Dune part one

Post Postao/la smurfORnot »

Nakon pogledanog filma, mogu reci da ne žalim što nisam otišao u kino(tbh obzirom na viroze, koronu i sve, nije da mi se dijeli dvoranu s gro nepoznatih ljudi, a bome nit mojoj curi).
Movie je solid, nemrem reci da nije, obzirom da sam sad nedavno kada sam natjerao curu da pogleda ova 3 dijela iz 2000. Nakon sto sam kupio Dune imperium koji su takvi kakvi jesu, no radnja nije da nesto znacajno odskace. Tako da ono, gledate film, znate što ce se sve dogoditi, nema tu neke nedoumice ili uzbuđenja. Generalno mogu reci da mi se sviđa kako su odradili s vizualnog aspekta sve. Cura je zaspala na pola filma i prespavala ostatak i isto komentira kako joj u biti fali to neko isčekivanje što ce se desiti, jer radnju zna, neke scene su joj bile loše odglumljene...
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
madosadistiko
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Dune part one

Post Postao/la smurfORnot »

slika

Frendov komentar na film, spljuvao ga je skroz, da kakva je to glupa radnja,lol...ja reko al tak je u knjizi xD
Mislim ne sjecam se tocno kako je u knjizi objasnjeno da je to eto tako lako bilo i kako su ocito tutleki svi, but he kinda has a point xD
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
mado
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la mado »

smurfORnot je napisao/la: 23 lis 2021, 13:19 slika

Frendov komentar na film, spljuvao ga je skroz, da kakva je to glupa radnja,lol...ja reko al tak je u knjizi xD
Mislim ne sjecam se tocno kako je u knjizi objasnjeno da je to eto tako lako bilo i kako su ocito tutleki svi, but he kinda has a point xD
Knjigu sam čitao početkom godine pa se još dobro sjećam. Film je par stranica radnje knjige sažeo često na scenu dvije. I inače filmovi skraćuju, pojednostavljuju radnju knjiga, al ovdje je to možda malo pretjerano. Recimo scena testa Paula s nožem traje možda 30 sekundi, malo se znoji, malo vidi vatru i kraj. A u knjizi detaljno proživljavaš njegovu agoniju.
Više scena se svodi na rečenicu dvije, kao spomenu on je the one kojeg bene pokušavaju stvoriti tisućama godina.. I brdo sličnih primjera. Film je trebao trajati 3 ili 4 sata ako treba po meni.

A ovo za napad se ne mogu sjetiti jel uvjerljivije u knjizi, al u filmu je ispalo glupo kak su lako pali a kao uber jaka vojska :facepalm

U knjizi su znali da će ih Harkonneni napasti, al nisu znali da će i Sardaukari sudjelovati.
https://www.quora.com/Why-were-the-Atre ... ly-in-Dune
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Zorzy
Odgovori

Natrag na “Razno”