Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la sadistiko »

Evo baš sam ze iznenadio danas u knjižnici u Petrinji kad sam nabrojao 7 knjiga iz opusa Fundacije.
Odma uzeo prve dvije da malo osvježim znanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
dendarii42
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

Chupka je napisao/la: 24 kol 2021, 19:28 Nemam velika očekivanja od serije, barem ne iz ovog trailera, ali veseli me mogućnost da će ako se serija pokaže zanimljivom to možda potaknuti naše nakladnike da napokon publiciraju i hrvatske prijevode njegovih klasika (nešto kao što je bilo i s Witcher serijom). Samo se nadam da će ovaj put ti prijevodi uključivati i Robote i Carstvo, a ne samo Fondaciju.
Koncept izdavaštvo:

https://www.koncept-izdavastvo.hr/zanr/ ... antastika/

Edit: pardon, vidim da je @grof već objavio.
Imam osobno prve dvije knjige, sad ću i treću kada izađe a one od izvora nikad nisam uspuo uhvatiti
Zadnja izmjena: kockica, dana/u 30 kol 2021, 13:03, ukupno mijenjano 1 put.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

juri006 je napisao/la: 24 kol 2021, 18:17
dendarii42 je napisao/la: 24 kol 2021, 12:35 MINI SPOILER ALERT

Davno je bilo otkako sam čitao, ali što nije poanta univerzuma u tome da nema aliena niti robota? Mislim da u 4. ili 5. knjizi ima genijalno objašnjenje zašto je tako.
Ima i robota i aliena. Samo ni jedni ni drugi nisu bas onakvi sto se inace misli pod tim nazivom. Ali da, ima i dobro objasnjenje zasto je to sve tako...
Ovo za aliene moram priznati da nisam ziher, govorim o samom kraju knjige Fondacija i Zemlja koji mi je dosta dvosmislen?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

grof je napisao/la: 24 kol 2021, 11:10 Ne znam koliko nas je čitalo ovaj masterpiece od Asimova, no izuzetno me ugodno iznenadila vijest da je Fondacija konačno ekranizirana od strane Apple TV-a u obliku 10 epizodne serije koja dolazi za točno mjesec dana.
Čitaoo se, naravno, i to još ona stara srpska izdanja. Cijela ta "povijest budućnosti" mi je bila interesantna, nema davljenja sf tehnologijom tako da autor nije mogao puno ni promašiti, sve se svodi na sociološke i političke implikacije razvoja povijesti, opet tako jednostavno a tako intrigantno. S druge strane zbog toga što je psihohistorija glavna tema i radnja ( pogotovo u prve tri knjige) preskače velika vremenska razdoblja, sami likovi se brzo izmjenjuju i realno su vrlo jednoplošni, tako da serija zapravo ne može ništa po tom pitanju upropastiti, može samo produbiti radnju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

kockica je napisao/la: 30 kol 2021, 13:00
Ovo za aliene moram priznati da nisam ziher, govorim o samom kraju knjige Fondacija i Zemlja koji mi je dosta dvosmislen?
Ovo?
Daneel continues to explain that human internal warfare or parochialism was the reason for his causing the creation of psychohistory and Gaia. Trevize then confirms his decision that the creation of Galaxia is the correct choice, and gives his reason as the likelihood of advanced life beyond the galaxy eventually attacking humanity. This danger is part of the conclusion to Asimov's book The End of Eternity, in which "Project Eternity" (which manipulated human history to maintain human comfort) is destroyed to undo that same extraterrestrial disaster—extraterrestrials giving humanity no hope of expansion, at which point the birth rate fell, and humanity became extinct.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la dendarii42 »

kockica je napisao/la: 30 kol 2021, 13:00
juri006 je napisao/la: 24 kol 2021, 18:17
dendarii42 je napisao/la: 24 kol 2021, 12:35 MINI SPOILER ALERT

Davno je bilo otkako sam čitao, ali što nije poanta univerzuma u tome da nema aliena niti robota? Mislim da u 4. ili 5. knjizi ima genijalno objašnjenje zašto je tako.
Ima i robota i aliena. Samo ni jedni ni drugi nisu bas onakvi sto se inace misli pod tim nazivom. Ali da, ima i dobro objasnjenje zasto je to sve tako...
Ovo za aliene moram priznati da nisam ziher, govorim o samom kraju knjige Fondacija i Zemlja koji mi je dosta dvosmislen?
Nije li u jednoj knjizi teorija da nema aliena ni robota jer se AI toliko razvio da je nadišao čovjeka i u svojoj zadaći da štiti čovjeka stvorio pocket universe ili tako nešto u kojem ne postoje prijetnje koje bi ugrozile opstanak čovječanstva?
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

dendarii42 je napisao/la: 30 kol 2021, 13:29 Nije li u jednoj knjizi teorija da nema aliena ni robota jer se AI toliko razvio da je nadišao čovjeka i u svojoj zadaći da štiti čovjeka stvorio pocket universe ili tako nešto u kojem ne postoje prijetnje koje bi ugrozile opstanak čovječanstva?
Moguće! A i u skladu je sa Asimovljevim Zakonima robotike (1. Zakon). Mislim da je Daneel nešto bio govorio da je zapravo sve samo i taj jedan, 1. Zakon.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

Ne u ciklusu o Fondaciji, ali ne mogu se sjetiti koja je točno knjiga jer drugi ciklusi nisu mi bili toliko interesantni dok sam ovu žvakao više puta. Opet kraj na koji se referiram, govorimo o jednoj jedinoj galaksiji, sve druge su još nepoznate. No roboti itekako postoje, premda kao pritajeni čuvari čovječanstva.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

grof je napisao/la: 30 kol 2021, 13:25
kockica je napisao/la: 30 kol 2021, 13:00
Ovo za aliene moram priznati da nisam ziher, govorim o samom kraju knjige Fondacija i Zemlja koji mi je dosta dvosmislen?
Ovo?
Daneel continues to explain that human internal warfare or parochialism was the reason for his causing the creation of psychohistory and Gaia. Trevize then confirms his decision that the creation of Galaxia is the correct choice, and gives his reason as the likelihood of advanced life beyond the galaxy eventually attacking humanity. This danger is part of the conclusion to Asimov's book The End of Eternity, in which "Project Eternity" (which manipulated human history to maintain human comfort) is destroyed to undo that same extraterrestrial disaster—extraterrestrials giving humanity no hope of expansion, at which point the birth rate fell, and humanity became extinct.
Mislim konkretno gdje se govori o prijetnji iz druge galaksije a naš glavni bandoglavi lik vrlo znakovito pogleda ono dijete koje su spasili sa jedno od prvih pedesetih kolonija .
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la dendarii42 »

kockica je napisao/la: 30 kol 2021, 13:39 Ne u ciklusu o Fondaciji, ali ne mogu se sjetiti koja je točno knjiga jer drugi ciklusi nisu mi bili toliko interesantni dok sam ovu žvakao više puta. Opet kraj na koji se referiram, govorimo o jednoj jedinoj galaksiji, sve druge su još nepoznate. No roboti itekako postoje, premda kao pritajeni čuvari čovječanstva.
Sigurno je u fondaciji jer drugo od Asimova nisam čitao. Al ovo je svega paragraf u razgovoru dvaju likova. Nije tema cijele knjige.
slika
Odgovori

Natrag na “Razno”