Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la grof »

Ne znam koliko nas je čitalo ovaj masterpiece od Asimova, no izuzetno me ugodno iznenadila vijest da je Fondacija konačno ekranizirana od strane Apple TV-a u obliku 10 epizodne serije koja dolazi za točno mjesec dana.

Trailer je ovdje:


Već je znano da su neke stvari bitno izmijenjene u odnosu na originalno djelo tipa da su neki karakteri žene, da su uvedeni klonovi, te se ne zna ima li uopće robota (što se meni baš i ne sviđa kao odstupanje od originalnog djela). Ne zna se niti da li će serija obuhvatiti 3 knjige ili samo jednu ili hoće li baš ići po knjigama (nema naznaka Mule/Mazge kao karaktera itd.)

Uglavnom, volio bih znati ima li ovdje ljubitelja ovog djela, pa da malo prokomentiramo (i prisjetimo se ovog epohalnog djela) :)

Mene je Asimov oduševio ovim djelom u svim svojim prethodnicima i nastavcima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 7):
ZorzysmurfORnotdendarii42sadistikojuri006ChupkaValsim
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la Mago de Umago »

Jared Harris :bravo
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 3):
grofVihorValsim
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la dendarii42 »

MINI SPOILER ALERT

Davno je bilo otkako sam čitao, ali što nije poanta univerzuma u tome da nema aliena niti robota? Mislim da u 4. ili 5. knjizi ima genijalno objašnjenje zašto je tako.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

Mago de Umago je napisao/la: 24 kol 2021, 11:21 Jared Harris :bravo
Je! Lik je genijalan i u Černobilu i u Fringeu, a i u odličnom Mad Men-u.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Mago de Umago
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

dendarii42 je napisao/la: 24 kol 2021, 12:35 MINI SPOILER ALERT

Davno je bilo otkako sam čitao, ali što nije poanta univerzuma u tome da nema aliena niti robota? Mislim da u 4. ili 5. knjizi ima genijalno objašnjenje zašto je tako.
Uff, morati ću očito ponoviti gradivo. nešto sam posao zaboravljiv po pitanju pročitanoga... (možda prebrzo čitam, pa ne sjedne do kraja)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la sadistiko »

Zar nije bilo kojih 8-10 knjiga u tom serijalu? Čitao sam tamo 1992. pa na dalje tako da sam osim osnovne slike o događajima zaboravio skoro sve. Rado bi pročitao, ali naša knjižnica u Petrinji nije imala sve knjige, a nakon potresa ima još manje knjiga :-(
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la fpol »

Čitam skoro isključivo SF, ali iz nekog razloga Fondaciju nisam nikada pročitao i baš sam sada za godišnji čitao. Na žalost imali su u knjižnici prve dvije Fondacija, Fondacija i carstvo i posljednju (po kronologiji priče), Fondacija i Zemlja, tako da mi nedostaju dijelovi priče.

Inače ima 7 knjiga :
2.1 Prelude to Foundation (1988)
2.2 Forward the Foundation (1993)
2.3 Foundation (1951)
2.4 Foundation and Empire (1952)
2.5 Second Foundation (1953)
2.6 Foundation's Edge (1982)
2.7 Foundation and Earth (1986)

Odlične prve dvije knjige, ova zadnja je malo lošija, iako također ima zanimljive manje SF priče.

Nisam do sada ništa vidio vezano za seriju. Možda malo vara trailer, iako vizualno izgleda dobro, imam osječaj da će izmjeniti priču kako bi naglasak bio na likovima ili da će manji dio knjige previše razvući i u svakom slučaju će se izgubiti velik dio onoga što knjigu čini tako dobrom.

Ako griješim, nitko sretniji od mene :), u svakom slučaju sigurno probam gledati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 2):
grofsadistiko
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

fpol je napisao/la: 24 kol 2021, 14:31 Nisam do sada ništa vidio vezano za seriju. Možda malo vara trailer, iako vizualno izgleda dobro, imam osječaj da će izmjeniti priču kako bi naglasak bio na likovima ili da će manji dio knjige previše razvući i u svakom slučaju će se izgubiti velik dio onoga što knjigu čini tako dobrom.

Ako griješim, nitko sretniji od mene :), u svakom slučaju sigurno probam gledati.
Nažalost izgleda da hoće. Već mi se ne dopada priča o samom caru. Zašto mora biti klonirani Brother Dan, Zora, Sumrak?? Bespotrebno po meni. Uredno je moglo ostati kao u knjizi.

Jako me zanima hoće li biti Mula, Gaia i sl. To su neke bitne stvari u samoj priči oko psihohistorike.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
fpoljuri006
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la sadistiko »

moraju mijenjati kako bi bili u "trendu".
Asimov mi je bio među prvim piscima čije sam knjige čitao sve redom i žao mi je kad krenu srat sa ekranizacijama kako bi sve bilo "moderno" kako sad ljudi doživljavaju neke stvari. Sve u svemu, svi noviji filmovi su sve više efekti, a sve manje priča
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 4):
groffpoljuri006Valsim
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

Nažalost. Ubiju esenciju priče.

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Razno”