Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la sadistiko »

nakon svih ovih napisa nemam uopće ni najmanju želju to gledat :-)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la grof »

Da. Ni ja. :( (ali znajući sebe ipak hoću kad-tad, ali nije mi više u prioritetu)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la mado »

grof je napisao/la: 29 stu 2021, 17:59 Da. Ni ja. :( (ali znajući sebe ipak hoću kad-tad, ali nije mi više u prioritetu)
E jeste neki, svakoj budali vjerujete na mišljenje rofl
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la kockica »

Dado7 je napisao/la: 29 stu 2021, 02:07 Fondacija kao književni serijal je bila genijalna; ako su serije zbilja kakve čujem da jesu neću gledati jer bih se samo razočarao. Šteta, jer je to jedna od rijetko toliko dobro koncipiranih priča da se zbilja može napraviti svemirski ep sa dubokom filozofijom i sociološkim promatranjem ponašanja masa ljudi (a što je vrlo aktualno i u današnje vrijeme), a uz istovremeno puno akcije tako da ne bude nimalo dosadno čak ni onima koji nisu previše zainteresirani za SF dio (iako... zašto bi gledao SF ako te ne zanima SF?). Još na kraju ono putovanje kući uz istraživanje sustava te izvrsno logički zaokružena priča - mmmmmmm mljac, bilo mi je samo žao što posljednja knjiga nije produljena na njih jedno 2-3.

Po meni bi se koncept psihohistorike (uz malo prizemljenja dakako) trebao predavati u školama... to što je čovjek zamislio je bilo genijalno...

Meni je općenito nevjerojatno kako jedan čovjek može zamisliti i pitko napisati toliko kompleksnih stvari, a cijeli tim ljudi ne može (njpoznatiji primjer: posljednje 2-3 sezone GoT-a gdje su izgubili na kvaliteti čim se "tata" udaljio od svega).

Ostaje mi nada u Hyperion, Kingkiller chronicle, Grishaverse (to je sve nešto najavljeno), a nadam se možda u budućnosti i Sandersonu i njegovim Mistbornima :)
Meni se osobno upravo zbog samog koncepta radnje činilo kompliciranim za ekranizaciju. Kad gledamo izvornu trilogiju, mislim da je svaka priča do pojave mazgova mogla stati u dvije- tri epizode. Ne znam, spremam se započeti čitati treću knjigu a ova serija na čekanju.

Expanse ima odlične knjige, probao sam sa serijom alu odbila me prva epizoda, no s obzirom koliko je hvaljena, čini se da ću joj morati dati šansu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
mado
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la DarkDefender »

kockica je napisao/la: 30 stu 2021, 13:04 Expanse ima odlične knjige, probao sam sa serijom alu odbila me prva epizoda, no s obzirom koliko je hvaljena, čini se da ću joj morati dati šansu.
Nisam citao Expanse knjige, ali serija ima jako lose likove u prvoj sezoni. Ja sam prvu sezonu pogledao jer mi je prica bila zanimljiva, ali moram reci da likovi vremenom postaju bolji tako da ti preporucam seriju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 2):
madokockica
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la fpol »

expanse sam probao, mislim dvije ili tri epizode. Prva mi je još bila dobra, ali onda se sve jaaaako uspori i nisam više imao volje. Ali cijelo vrijeme nekako mislim da ću je jednom pogledati, s obzirom na same pozitivne reakcije.

Fondacija, pogledao sam 6 epizoda, već neko vrijeme mislim da ću pogledati ostale i onda nešto napisati, ali kako vrijeme prolazi mislim da je šansa sve manja, a i komentari nisu baš nešto što će me motivirati.

Knjige su mi među nekoliko najboljih koje sam pročitao, nisam pročitao prequele, pa ne znam koliki dio serije se zasniva na njima.

Serija je vizualno odlična, car (imperij), kako god, iako nije u knjizi je vrlo zanimljivo napravljen i u prvim epizodama ono što me zadržalo, ali kako serija napreduje i oni postaju samo tri normalne osobe svaka sa svojim problemima. A to je to od dobrih stvari.

Ono što mene najviše smeta je što, tko god je određivao kakva će biti serija nije imao muda da napravi nešto drugačije, da se epski osječaj prenese s knjiga u seriju, da glavna stvar nisu pojedini likovi, nego nešto puno veće. Umjesto toga smo dobili seriju koja je u suštini kao i svaka druga. Imam osječaj da su uzeli neku generičku šablonu po kojoj su napravili gotovo sve serije u zadnjih nekoliko godina i onda su nalijepili temu.

Taman kada se krene nešto dešavati, kada tempo serije poraste, kada se desi skok u vremenu, onda se serija mora vratiti na ono što vjerojatno većina testnih grupa (a onda valjda i publike) smatra dobrom serijom, 10-tak minuta ljubavnih scena, pa 10-tak minuta nekakve akcije gdje se točno zna tko je heroj a tko negativac, a sve to nema veze sa izvornom pričom.

U 6. epizodi me također počelo nervirati kako svi likovi koji su "pozitivni" moraju biti crnci, a svi "negativni" bjelci. Opčenito me baš briga za takve stvari, ali kada mi nabijaš na nos onda mi postane odbojno.

Violence is the last refuge of the incompetent.
Ovo mi je bio jedan od upečatljivijih dijelova knjige. Ubrzo nakon sto se to prvi puta spomene u knjizi shvatio sam da će dijelo koje čitam definitivno biti drugačije i kroz sve što sam pročitao ta Hardinova izjava je uvijek relevantna. U seriji su je nabrzinu spomenuli, da bi u sljedećoj sceni Salvor Hardin jurišala uokolo s puškom, a u sljedeće dvije epizode postala prava komandosica koja ubija ljude na desetke i zapravo joj je jedino rješenje upravo nasilje, a očito i scenaristima ove serije.

Nije mi jasno za koga je ta serija. Ako su je htjeli snimiti za fanove knjige, za fanove SF-a, onda čemu ukalupljivanje u postojeće standarde serija. A ako nije čemu onda ta tema?

Objektivno, po kvaliteti produkcije, glumi i nekim drugim parametrima, bi serija možda zaslužila i dobru ocjenu, ali za mene je 2/10, a i to samo radi vizualnih elemenata.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 4):
kockicasmurfORnotmadoDado7
Avatar
Dado7
Reactions:
Postovi: 30
Pridružen/a: 13 tra 2020, 09:38
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 17 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la Dado7 »

Svaka čast fpol na ovoj recenziji. Da, knjiga ima puno toga, a zapravo je jednostavno napisana i nekako se većinom sve brzo događa. A pazi, tu su car i carstvo sa svojom neposrednom prisutnošću pa puno godina kasnije smo na okrajcima svemira gdje se on spominje gotovo samo kao neka legenda. Tu je živi i zdravi začetnik ideje koji okolo bježi pred naletima ubojica jer iznosi svoje ideje - glavnu i najzanimljiviji sociološku komponentu serijala, a kasnije se pojavljuje samo kao hologram i imamo cijelu tu epsku razradu i praćenje odvija li se sve prema njegovim planovima dok prema kraju pak imamo sve više istraživanja svemira... a uz to je još sve spojeno u logičku cjelinu s drugim Asimovljevim serijalom. Ok, i on je sve skupa proširivao pa radio prequele, ali na koncu je napravio vrlo koherentnu cjelinu. Serijal je jednostavno SF - ako voliš pravi SF to je "the must", a ako pak više voliš fantasy i meki SF gdje je S tu samo radi F-a, onda teško da će ti to biti nešto posebno zanimljivo, iako, kao i Clarke, ponavljam - Asimov je vrlo pitak.

Expanse je milina, upravo sporost koja nije nasilna i samoj sebi svrha, kao u mnogim uratcima koje sam gledao, definira feeling serije, dok razrada likova i njihovih međuodnosa sadrži više kompleksnosti nego u većini toga što sam imao prilike pogledati. Radnja je zanimljiva, u trećoj-četvrtoj sezoni se toliko otvori da imaš dojam da mogu otići u 100 zanimljivih smjerova i čak i sada gdje jesmo, kada su se više skoncentrirali na... nešto... me jako zanima gdje i kamo će kada to završi. Audiovizualno je mrak. U početku je gotovo pa niskobudžetna i točno se vidi kada ju je kupio Amazon (odmah u prvih 10 minuta je svemirska bitka), ali i u početku je izgledala lijepo i uvjerljivo, a oni reski zvukovi plavičastih pogona su - mmmmmmm. Frakcije su odlično razrađene, možda Mars malo manje, tj. više ga vidimo iz očiju šačice likova, ali i tu stalno lurka - nešto, nešto jako zanimljivo.

Nije napravljena toliko minuciozno kao Mad Men ili Wire, definitivno nije quirky kao Twin Peaks, Sopranos, originalni Star Trek ili Breaking Bad (svaka na svoj način), ali jednako tako definitivno ima puno kvaliteta i ono nešto svoje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dado7 za post (ukupno 2):
fpolmado
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Isaac Asimov Foundation - serija

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

DarkDefender je napisao/la: 30 stu 2021, 13:51
kockica je napisao/la: 30 stu 2021, 13:04 Expanse ima odlične knjige, probao sam sa serijom alu odbila me prva epizoda, no s obzirom koliko je hvaljena, čini se da ću joj morati dati šansu.
Nisam citao Expanse knjige, ali serija ima jako lose likove u prvoj sezoni. Ja sam prvu sezonu pogledao jer mi je prica bila zanimljiva, ali moram reci da likovi vremenom postaju bolji tako da ti preporucam seriju.
Imao sam isti problem sa serijom, pogledao sam prvih par epizoda prve sezone, napravio pauzu od milijun godina jer me nije privuklo, ali čitao sam i gledao paralelno (prvo bih pročitao, onda bih išao gledati...). Uglavnom kako sam dalje čitao govorio sam si "o jbte ovo moram i vidjeti!" i tako sam uspio pogledati sve u jednom dahu negdje od pola druge sezone nadalje i sad jedva čekam šestu! :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 2):
kockicamado
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la grof »

Preimenovao sam ovu temu u nešto korisnije, pa sada osim knjiga imamo i temu za filmove i serije. Vjerujem da ćemo se i tu dalje malo raspisati ne toliko vezano uz same igre.

Eto, poslije Fondacije (u 6. ide druga sezona iste) naletio sam na novu seriju koja (za sada) dobro prati meni izvrsnu Silo Sagu od Hugh Howey-a. (Prva knjiga čak postoji u prijevodu, ostale dvije Shift i Dust ima samo u izvorniku na Amazonu)
Produkcija AppleTV
https://www.imdb.com/title/tt14688458/
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
PapaverValsim
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la Valsim »

Pročitao sam prve dvije knjige u domaćem prijevodu Hugh Howeya - Silos i Smjena. I jedna i druga su mi bile odlične. Pitke i lagane za čitanje, prepune akcije, raspleta i zapleta. Fallout je očito bila velika inspiracija.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Razno”