Workout gadgeti ;)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Workout gadgeti ;)

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Nedavno sam vas bio pitao kako se borite sa sjedilačkom prirodom ovog našeg hobija pa smo imali zbilja lijepu diskusiju i otkrio sam da vas ima dosta koji se zapravo bavite nekom fizičkom aktivnošću.

Na tragu toga živo me zanima jeste li Team Polar ili Team Garmin? ;) Odnosno, koristite li fitness satove i ostalu pametnu opremu. Ako da, što, ako ne jeste li razmišljali, koliko vam je to bitno ili nije bitno i sl.?

Počinjem od sebe, neću računati neke random fitness trackere koji su bili samo akcelerometri zapakirani u svjetlucava kućišta (imao sam Misfitov Shine :D). Prvi "pravi" workout sat mi je bio Polar M430 koji je bio bolesna rugoba za vidjeti, ali nakrcan dobrim mogućnostima, povrh svega izuzetno preciznim optičkim senzorom za otkucaje srca (šest LED-ica dok je većina ostalih na tržištu imala dvije ili čak samo jednu). Dugo me je dobro služio, ali naravno da optički senzori imaju svojih mana koje najviše dolaze do izražaja pri naglim promjenama otkucaja (npr. prilikom HIIT-a). Nabavio sam si Polarov H10 chest strap, kod mene znan i kao "grudnjak" jer mi je baš davao lijep push up efekt u području prsa :P Pario sam ga sa satom i koristio kada bih se htio baviti aktivnošću koja uključuje skokovite promjene u pulsu.

(Nažalost?) moram reći da sam postao ovisan o tim brojkama koje dobijem nakon workouta i ako ne pratim vježbu na neki način kao da se i nije dogodila. Ta tehnologija nije bez svojih mušica tako da se znalo događati da uređaji daju čudna očitanja ili da popizde posve što mi je znalo zagorčati workout i natjerati me nekad da posve prestanem. Pogotovo je bilo izraženo sa H10 koji bi nekad znao davati tako niske otkucaje srca da nije bilo realno ili pak obrnuto sa satom :) No to je uglavnom možda 5% vremena, inače sve radi savršeno.

Motiviraju me te brojke, imam nešto "opipljivo" za reportirati kasnije kad me pitaju "kako je bilo", vidim i po tim brojkama, kroz vrijeme, napredak ili stagnaciju...

Nažalost, M430 je doživio svoju programiranu smrt taman otprilike u drugoj godini života, plus baterija mu je ishlapila toliko da nisam mogao odraditi ni jednosatnu vježbu pa sam si nabavio novi. Polar Vantage M. Ostao sam u istom ekosustavu jer mi se nije dalo mijenjati tim :)

Vantage M je puno napredniji od M430, povećali su broj LEDica i dodali i crvene da offsetiraju čudna očitanja kod različitih tonova kože i sl. Baterija mu je jača, opcija ima više i sl. Sat nosim 24/7 jer pruža super statistiku spavanja, savjete kako poboljšati recovery, a ima i nekoliko opcija za vježbanje koje ti ponudi direkt na satu temeljeno na oporavku tijekom noći. Npr danas mi je recovery "poor" pa mi savjetuje laganije vježbe ili čak samo neke mobility stvari.

I dalje ga parim sa H10 po potrebi jer elektrode su uvijek superiornije u odnosu na optičke senzore. I dalje ima svojih mušica (najizraženija je kada mi govori da prilikom obične šetnje - a pratim i šetnje jer su obično od 5k i volim imati te zapise kasnije - srce lupa 170 u minuti što je naravno netočno), mislim da mu najviše smetaju dlake i hladno vrijeme i pogubi se prilikom mjerenja :)

Kakvi ste vi po tom pitanju? Imate li gadgeta, koliko ste ovisni o njima, pratite li svoj trud nekim konkretnim brojkama ili imate sreću da niste ovisni o tome i možete, za razliku od mene, samo izaći vani i odraditi nešto, a ne živcirati se što je baterija prazna ili ne lovi Bluetooth :D
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la grof »

Da. Upravo smo si draga i ja uzeli Mi Band 5 narukvice za nekih 250 kn što je prilično jeftino i nama dovoljno.

Volim si vidjeti statistiku svojih brzih/sporijih šetnji i koliko sam prevalio. Kako mislim uzeti i veslačku spravu, ovaj Band podržava i nju, pa ću i tamo pratiti svoja vježbanja.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Woohoo! :D Mi Bandovi mi djeluju super da nisam već godinama u Polaru i da sad biram vjerojatno bih išao na Xiaomi, djeluju mi baš kvalitetno.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la Valsim »

Hjoooj, ja se osjećam poput ludista kad vidim ekipu nakrcanu svom silom tehnologije na sebi dok trče ili vježbaju :D .
Primjetio sam da više gledaju u brojke, nego li pravac kojim trče, što je svjedočilo svakojakim scenama na nasipu.

Mislim da smo postali malo previše opterećeni brojkama, bioritmovima, ovim onim pokazateljima, a premalo doživljavamo pravi smisao toga što radimo. Razumijem kako nekima može biti boost kada vide brojke kilometraža i kalorija koje su prošli i skinuli, ali zar će koji kalorij više manje ili otrčan kilometar više manje toliko utjecati na sveukupno zadovoljstvo? Opet s druge strane ako će netko već toliko biti posvećen brojevima potrošnje, onda opet mora računati o brojevima kalorijskog unosa. Sve skupa to je za mene previše nepotrebnog životnog opterećivanja u svijetu u kojem smo ionako preopterećeni drugim stvarima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
grof
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la grof »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 24 ožu 2021, 10:45 Woohoo! :D Mi Bandovi mi djeluju super da nisam već godinama u Polaru i da sad biram vjerojatno bih išao na Xiaomi, djeluju mi baš kvalitetno.
Da. Band 5 je kak ti ocijenjena kao odlična narukvica za tu cijenu. Sviđa mi se recimo kad na njoj tapnem vježbu hodanja, on se automatski poveže s mobitelovim GPS-om i fino prati hodanje. Automatski se pauzira kada stanem i ponovno starta kada krenem (tipa semafor itd.). Ima AMOLED pa se dobro vidi i po danu.
Xiaomi sada ima i PAI - neku vrstu osobnog praćenja treniranja s bodovanjem gdje ti mjeri puls po minuti i tjera te da stalno radiš više i daje ti neki tjedni score. Nisam probao, pa ne znam što to konkretno znači.

Ugodna je za nošenje, ima magnetni kabel za punjenje, pa je ne treba više vaditi iz narukvice kod punjenja. Također meni važno, trese se kad mi zvoni mobitel (ili stigne poruka, kako već podesiš) jer često ne čujem mobitel dok vani hodam.

Baterija traje 15-20 dana, ovisno o učestalosti mjerenja pulsa...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la Mago de Umago »

Moje tijelo je moj gadget!


I vec neko vrijeme mi je prazna baterija... :nee
slika
T0mo
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 158 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la T0mo »

Koristim samo sat, Amazfit Stratos, i to za pace kod trčanja i kilometražu, tj. da zabilježim vježbu kod bicikla/plivanja.

Otkucaje srca i sl sve isključio da ne vidim. Prvenstveno jer mislim da nisu točni, a drugi razlog, kao što je Valsim napisao, analiziranje ovog i onog.... koliko otkucaja sam imao. Nisam profesionalac, trčim max. koliko mogu, otkucaji mi tu ništa ne znače :)
Gledam kilometražu/vrijeme i eventualno ako ima segment na Stravi (jer sve vježbe bilježim na Stravi).
slika
josip767
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 19 srp 2018, 11:49
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la josip767 »

Ja koristim Samsung Galaxy smartwatch i samo zbog tog jer je glazba na njemu pa je uparen sa bluetooth slušalicama za vrijeme treninga. Mobitel se pokazao kao distrakcija bez obzira na pokušaje suzdržavanja. Sve ostale điđa-baje na njemu su beskorisne i same brojke koje ništa ne znače.
Work harder then the last time :D
Avatar
Teehee(R)
Reactions:
Postovi: 116
Pridružen/a: 06 lis 2017, 10:27
Ima zahvala: 616 puta
 pohvaljen: 237 puta
Kontakt:

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la Teehee(R) »

Godinama sam koristio Suunto Ambit Peak 3. Sat je ružan ko lopov, ali baterija je ko zmaj.
Za svoje vrijeme imao je super barometar, super GPS i HRM koji su pokrivali sve moje aktivnosti, a i cijena je bila taman.
No, s vremenom mi je postao preružan, teško se spajao na bluetooth i odlučio sam ga promijeniti.

Prošli crni petak na Amazonu sam uzeo Huawei GT 2 Pro. Prekrasan, elegentan sat koji nije prekrcan sa opcijama, pa je baterija trajala dovoljno dugo i nije nudio over analysis koji bi me zamarao. Problem? Ne mogu se zaključati tipke. Samo ekran. Što znači da svaki put kad bih tokom planinarenja gurnuo ruku u džep: pauza. Frustrirajuce.
Dodatno, Huawei se ne može povezati na Stravu, a workaround je dopušten samo jednom u cca 16 dana.
Prodao sam ga u veljači, pa koliko god mi lijep i praktičan bio.

Nakon toga sam uzeo Garmin fenix 5 plus, jer sam naletio na jako dobru cijenu, i so far so good.
Vjerojatno nisam istražio još ni 20% njegovih mogućnosti, ali batt traje dovoljno dugo, estetski je OK i ima sve što će mi u budućnosti teoretski trebati.
Da cijena nije bila toliko dobra za ovu verziju, razmislio bih u smjeru fenix 5x plus - više mi pašu veći satovi.

Dakle, Team Garmin. :thumbs
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Workout gadgeti ;)

Post Postao/la DarkDefender »

Ja sam rekao kako trenutno ne nalazim vremena za vjezbu, ali postojalo je vrijeme kad sam ga nalazio. :) Jedini gadget koji ja volim je lopta. Skoro bilo koji sport s loptom mi je dobar (najvise kosarka). Ako vec nemam izbora, odraditi cu neki high interval trening (cisto radi toga sto se mijenja tempo i brzo se mijenjaju vjezbe). Ako je trening statican, repetativan ili monoton, brzo mi dosadi. Dakle, nista utezi, nista trcanje i sl.
Odgovori

Natrag na “Razno”