whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Vintijakna »

fpol je napisao/la: 29 sij 2021, 14:17Ne slazem se, a i ovdje se ne radi o pukom promatranju. Kada bi vlada (ili zapravo bilo tko drugi) imao pravo da ti postavi kamere po kuci samo kako bi promatrao vjerujem da se vecina ne bi slozila s tim. Ti bi?
Protiv kamera bi, al protiv toga da se zna kad se budim ne - nazovite me naivcem, no ne mislim da ce mi doc serijski silovatelj na vrata zbog dostupnosti tog podatka.
fpol je napisao/la: 29 sij 2021, 14:17Zakon ne odreduje mehanizme provodenja tog zakona, odnosno ne brani podatke fizicki, ali definira odgovornosti. Onaj koji radi digitalni servis mora onda postovati zakon na nacin da ne dozvoli nekome da uzme podatke, a ako ih netko ukrade onda je lopov i odgovoran je kao da je ukrao auto ili nesto drugo i moze ga se zakonski goniti. Ako zakon ne postoji onda niti lopova nemozes kazniti. Tako je sa svim zakonima. Znaci korisnici su obranjeni od toga da FB, Google ili netko treci ne moze legalno prodati/dati njihove privatne podatke.

Ako GDPR dovodi do toga da se ljude nepravedno kaznjava onda je problem u njegovu provođenju unutar pravnog sustava odredene zemlje. Ako proizvođači software-a u svoj proizvod ne ukljuce mehanizme za zastitu privatnih podataka onda nisu nepravedno kaznjeni. Koje tocno mehanizme zastite kao i kazne za prekrsaje nisu definirani GDPRom već ih svaka drzava donosi za sebe.
Da ponovim, problem GDPR-a je: teorija vs praksa! Pa tako sada imamo:
frizerske salone koji moraju rec: "cuj, mi vam korisitimo škare - ulaskom u nas prostor morate nam dati privolu da ste u redu sa time"
saune: "ako se zelite oprat kod nas - mi vam koristimo vodu: dajte nam privolu za to"
kina: "mi pustamo filmove! ako niste znali, morate napismeno nam potvrditi da ste svjesni toga u obliku 20 kn biljega"

I tu GDPR pada! Ta ideja da se zastiti privatnost je indirektno rezultirala time da se PayPal mora ispricavat sto mu treba tvoj broj kartice! A to nije zdravo; zaštita privatnost ima taj domino efekt iz kojega proizlaze takve nebuloze - vise stete nego koristi...
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la fpol »

Mozda nece doci serijski ubojica, ali kao sto se provlaci kroz cijeli ovaj topic jako je tesko reci sta se sve moze ili ce se moci s kojim podatkom. Meni se cini da je sansa da ti zbog podatka kada se dizes dode serijski ubojica otprilike jednaka koliko taj podatak pomaze reklamiranju. Mogu se reklame isto tako raditi i bez njega.

Pretpostavljam da su ovi primjeri sa frizerskim salonom i slicno pretjerivanja da dokazes poantu, ali vise nisam siguran. Niti frizerski salon niti sauna ne trebaju po GDPR-u to raditi, ali ono sto trebaju je traziti privolu da spreme broj telefona, e-mail ili neki drugi privatni podatak koji im u konacnici i nije potreban da obave ono sto bi trebali.

Ne treba se paypal ispricavat, ali treba traziti dozvolu, i imati je negdje spremljeno da moze dokazati da nisu ilegalno dosli do podatka. Da li je tlaka, vjerojatno je, ali to je priroda posla i kao sto je vec objasnjeno (npr. darkdefender : prijevoz hrane, banke...) tlaka je i u drugim bransama paziti na razne stvari pa to ne dovodis u pitanje.
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Vintijakna »

Sto se ubojice tice, ne slazem sa tobom; nema sanse za serijskog ubojicu, a za reklamu ima u stvarnom svjetu; no vjerujem da CSI Miami moze slozit epizodu i sa ubojicom?

Radi se tome da web shop mora rec: "cuj, ja moram imat session cookie; bez njega ne mogu radit!", pa kad neka budaletina kaze "ja necu session cookie da zastitim svoju privatnost, no zelim koristit vas web!" shop mora podrzat takav "limbo" nacin rada koji, eto, mora postojati iz raznih tehnickih i konceptualnih razloga - samo zato da bi se sacuvao nista drugo nego dignitet tog korisnika - sto je ekvivalent odlaska u frizerski salon i trazenja da se ne koriste škare u svrhu zastite njegove privatnosti.

A o drustvenim mrezama da ne pricam... To je bukvalno kao da odes na tekmu i zalis se na buku...

Sto se PayPal-a tice; naravno da mora imat dozvolu i vec te trazi privolu u obliku svojih terms-a, no škvadru sa filozofskog i to smeta - ni to im nije dovoljno jer tvrde da postojanje tvoje kartice u njihovj bazi krsi neki oblik tko zna cega? Tako da smo na rubu stvaranja jos oksimorona - sljedeci korak je da PayPal mora podrzat placanje bez novaca ili sto?
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la fpol »

Pa sada si vec daleko otisao. Cookies su nesto drugo od spremanja privatnih podataka. Za cookies je odgovoran svaki korisnik za sebe i cuva ih na svom kompu. Meni se cini da su sada dosta dobro rijeseni, da ide mi malo na zivce sto se stalno pojavljuju poruke za prihvacanje.
Mozda grijesim, ali koliko znam cookies i to sto se mora korisnike obavijestiti nemaju nikakve veze sa GDPR-om.

"pa kad neka budaletina kaze "ja necu session cookie da zastitim svoju privatnost, no zelim koristit vas web!""
Pa dobro to je budala, bitno je da ima pravo birati nitko niti tebe niti shop ne tjera da mu das da koristi web bez cookiea, ali ni korisnike ne treba prevariti da koriste web bez da znaju

"samo zato da bi se sacuvao nista drugo nego dignitet tog korisnika - sto je ekvivalent odlaska u frizerski salon i trazenja da se ne koriste škare u svrhu zastite njegove privatnosti."
Ne da bi sacuvao dignitet, nego privatnost korisnika, Gle razumijem da se ti osjecas kao da ti netko otima alat tvog zanata iz ruke pa to usporeduješ sa skarama kod frizera, ali to ne stoji, jer tvoj alat stvarno ugrozava privatnost korisnika, a skare ne ugrozavaju.

Nista ne kazem za društvene mreze u smislu da je jasno da ces neke podatke dati da ih mozes koristiti. Ali jos jednom ponavljam da radi prirode posla drustvene mreze moraju te podatke adekvatno stititi, ne prodavati ih ili dijeliti ih dalje i takve stvari moraju biti ilegalne te iz tog razloga postoji zakon koji ih na to obvezuje odnosno GDPR.

Pa realno paypal vjerojatno moze raditi bez da sprema broj kartice, upises ga prilikom placanja i to je to. Ali dobro sto netko hoce ne znaci da mora dobiti, slazem se da je takav zahtjev bez veze.
GDPR kaze da ako taj covjek kaze da ne zeli da paypal spremi njegove podatke, onda mu paypal mora omoguciti to, odnosno mora sve obrisati. Da li to znaci da taj covjek vise nece koristiti paypal ili ce mu se omoguciti neki drugi nacin je stvar paypala i koliko mu znaci takav korisnik, mozda jednostavno tome nekome ne treba paypal. Ne vidim tu neki problem, svatko je vlasnik svojih privatnih podataka, i mislim da treba imati kontrolu nad njima on, a ne paypal. Ako ih ne zeli dati paypalu ili bilo kome drugome zasto je to lose?
Avatar
Mimi
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 10 pro 2016, 21:38
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 39 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Mimi »

Pratim zadnje 2 stranice ovoga.

Ako želite zadržati privatnost nemojte obajvljivati privatne stvari na internetu.
Čim nešto objaviš sliku, itd na Fb wh il di vec ti si se odreko te privatnosti.
Ne postoji 100% privatna internet platfoma

Moja 2 centa
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mimi za post (ukupno 3):
M0byCrazyBunnyGuyfpol
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Ovdje je rasprava krenula u moralne sfere više nego išta, uz povremeno spominjanje legalnosti. Postoje doduše dvije stvari:

1) kad svedeš stvari na crno-bijelo, nitko nikoga ne tjera na korištenje ičega (o tome koliko je komplicirano ne koristiti ništa u 2021. godini neću, rekao sam, crno-bijelo, u praksi nea šanse da ne koristite ništa digitalno danas gdje će vas netko pitati za neki login...)

2) postoje uvjeti korištenja i politika privatnosti


Osobno bih volio da su uvjeti korištenja napisani laičkim jezikom, dugi u vrh glave jednu A4 stranicu teksta i da ti jasno i nedvosmisleno kažu "prodat ćemo to to i to, tim tim i tim".

Dakle.

A) svatko tko klikne na "I accept" je pristao na pravila igre. Jedini problem nakon ulaska je ako neka firma doslovno radi ilegalne stvari, ali ako zakon nije definirao "stvari" onda jbga, nisam pravnik, ako nije zabranjeno, je li dopušteno? Pusti sad jel moralno ili ne...

B) nitko ne bi trebao šamarati druge zato jer koriste ili ne koriste neku platformu.

C) uvjeti korištenja i politika privatnosti bi trebale biti dorađene da ih i moja baba od 83 godine razumije. Nekidan sam pokušao pročitati kome i zašto MyFitnessPal prodaje moje informacije o požderanim kalorijama i tjelesnoj težini i pogubio sam se.

D) svatko bi trebao imati pravo na zaborav (ovo što nam EU garantira - ali kako funkcionira u praksi i postoje li revizije tog procesa - sumnjam npr. kako dokazati da ste nekoga zaboravili? Čim ga se sjetite očito ga niste zaboravili.).

E) ako se želi itko boriti protiv sustava, treba se boriti na razini transparentnosti. Ponavljam, svi prihvaćamo pravila igre i za razliku od boardgameova gdje možeš uvesti house rules, ovdje toga nema (barem ne za 99,99% korisnika, rijetki znaju zajebat sustav) prema tome, neka zakon definira veoma detaljno što je ilegalno, a neka nuditelji usluga definiraju veoma detaljno i čitko kome će i zašto prodati vaše informacije i koje točno

F) ko voli nek izvoli :D
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Stips »

Nije fer reći 'tko neće ne mora' jer prevedi to na struju ili vodu. Internet je tekovina. Mislim čak u Finskoj i garantirana komunalija.

Znači mačku o rep glorificiranje tržišta, pričamo ovdje o društvu. Slo od o pljuje po filozofskoj ali to je tako. Društvo nije tržište, inače su naježili svi oni sa razvojnim teškoćama, invaliditeta i inim.

Znači, Internet je tu i društvo mora omogućiti maksimalan pristup svima.

Regulativa. I pretjerano 'primjeri':
Ako ću stanovat u kući želim se osjeća sigurno. *ebe mi se jel građevinar misli da je zakona previše ili da ga pre ograničuje. Daj bog da ih je još više. Zanima me samo da ih donosi struka a ne neki politički gradovi. Ako onda raste i cijena izgradnje, neka - zvat ću to viši standard.
Zato je kod nas potres pobio 7 a u Indoneziji stotine.

Privatnost. Tema za sebe ali najkraće: ako se slažemo da postoji (a trenutno je paradigma da postoji) onda ne bi smjelo biti baš nikakvog neautoriziranog objavljivanja. Znači nikakvo prisluškivanjem, snifanje, ništa.

OK jebe se tebi ko zna kad ustaješ vikendom. A poslodavac? Ili, ako si između poslova, potencijalni poslodavac? Punac/svekrva? Policijska uprava? Ured za obranu? Koliko često si u birtiji i kojoj? Koliko često surfaš inkognito? Uostalom, gdje si bio na godišnjem? Itd.

Ako si objavio na npr FB tko te šiša, no ako nisi...?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
fpol
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la mado »

Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
fpol
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la mado »

I još malo :|

Što će se dogoditi onima koji ne prihvate nova WhatsAppova pravila:

https://www.bug.hr/mobilne-aplikacije/s ... vila-18917


U slučaju da korisnik ne prihvati nova pravila, WhatsApp mu neće izbrisati korisnički račun, ali će mu značajno ograničiti funkcionalnosti. Neko kraće vrijeme nakon 15. svibnja (navodno se radi o tjednima) korisnici koji nisu kliknuli na "Accept" moći će putem WhatsAppa samo primati pozive i notifikacije, no poruke unutar aplikacije neće moći ni čitati niti slati.

Nakon isteka ovog razdoblja, i preostale će funkcionalnosti biti postupno ukinute, a račun će postati neaktivan. Za aktiviranje istoga bit će potrebno tek – naravno – prihvatiti novu politiku privatnosti. Ne želite li to, WhatsApp podsjeća da uvijek možete preuzeti svoju povijest razgovora i izbrisati korisnički račun.
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Pa ja mislim da je to okej. Pravila igre su poznata svima i tko želi, prihvatit će. Tko neće, ima priliku preuzeti svoje podatke i obrisati ih te nastaviti koristiti alternative. Svi zadovoljni. :)
Odgovori

Natrag na “Razno”