whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

@kockica ma dovoljno je da pošaljemo neku friksu u parlament da bude dosadna :) Ali da, u pravu si tu :)
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Vintijakna »

Mene cak zivcira obrnuto; nadje se par budaletina sa filozofskog fakulteta koji nemaju nikakvog pojma kako IT servisi funkcioniraju i sad oni kakti štite jadne ljude na internetu od sessionID cookie-a koj svaki klasican webshop mora imat da bi funkcionirao normalno krojeci nama developerima neka pravila koja nemaju nikakvog smisla... I tako sada padaju nekakvi nebulozni "status quo" dogovori tipa GDPR?

Znaci imamo puk (ukljucujuci tu škvadru sa filozofskog) koji želi imat internet na kojemu se moze:
- plaćati PayPal-om bilo gdje
- koristiti NetBanking servisi na svim uređajima koji posjeduju
- koristiti društvenih mreze na svim uređajima (zasto ne povezat i MaxTV npr. sa mojim FaceBook accountom? dapace!)
- djeliti materijal društvenih mreža sa prijateljima i šire
- imati Pauzu, Wolt i sl. da si mogu dostavit klopu u bilo koj parkic
- zvati Uber, Taxi i imati u vidu i preko web-a history toga sto se dogadjalo
- karte svijeta, gradova koje nam pokazuju koja trgovina radi do kada, koj bus vozi gdje i kada
- imati naravno i nekakav StreetView da jos bolje mozemo skuzit grad u kojemu zivimo
- spremati rute koje smo prosli npr. bicikliranjem
- imati besplatan prostor na kojemu se moze drzat npr. njihov obiteljski album u vidu GB-ta multimedie
- ebay, amazon koj nam svima moze i prodat i ponudit i dostavit nekaj kaj nas zanima
- pratiti pakete koji smo narucili na tim kartama
- crowd funding servisi tipa KickStarter su isto super - oni mijenjaju svijet nabolje!
- da ne nabrajam dalje....

I pazi sad, njih jebe neki cookie nekog webshopa koj prodaje daske za WC u takvom svijetu?

Ma samo da je njihova filozofska misija ispunjena jer je svijet sada sigurniji; mada takav web shop sada zahtjeva dodatan napor i za razvoj i za koristenje, a nikoga ne stiti od nicega - cak stovise samim korisnicima i smeta na kraju krajeva....

I što je najsmjesnije ako bi se i dogodilo takvo "zlo" da, nedaj Bože, korisniku se pokaze content negdje (npr. neki BoardGame prema njegovim preferacijama) i da ga kupi, cime ce proizvodjac, trgovac i postar dobit posla, nas to sad jebe, mi to tumacimo kao krsenje nekakvog kajaznam, prava ili digniteta?

TLDR: Ljudska prava su unazad zadnjih 10tak godina otisla u takve cudne krajnosti da se svako ogranicenje, svaka distinktcija i samo promatranje svijeta moze protumacit kao krsenje necijeg ljudskog prava... "Nemrem uc sa psom u tramvaj" - vozac krsi moja TEMELJNA ljudska prava... Uzas...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post (ukupno 2):
madogrof
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la DarkDefender »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 13 sij 2021, 18:29 Oprostite, ja sam eurofil, možda sam budala, ali barem mi je lijepo u glavi :)
Ja sam isto. :) EU nas je vec od dosta toga zastitila. Npr. Internet neutrality je jedna stvar. Iako se tu jos koplja lome. Ali imamo puno bolju kontrolu hrane nego USA i mnogih drugih proizvoda.
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la thegrey »

@Vintijakna ovo si prilično relativizirao, odnosno s jedne strane kažeš da ljudi žele zvati Uber bilo gdje, a s druge strane ih jebe cookie webshopa koji prodaje daske za WC u takvom svijetu.
Kad tako postaviš stvari naravno da bi nekome izgledala ekipa kojima je privatnost bitna kao hrpa luđaka (a svi znamo da nitko od njih ne rezonira na način cookie webshopa i WC daske).

Dapače, raspravu ne bi trebalo relativizacijom skrenuti u takve ekstreme (WC i tramvaj + ljudska prava) već zaista naći pravu dozu argumenata između korisnika i usluge. Recimo osobno nemam ništa protiv da mi bilo tko od navedenih servira reklame, ali se ne slažem da pod maskom "better user experience-a" prikupljaju sve što god mogu prikupiti te uz to navedene informacije još i prodaju drugim kompanijama.
I naravno da poštujem kada kažu "ako to ne želite, ne možete koristiti aplikaciju", no isto tako i nadam se da će svaka osoba odlukom ostati na WA ili prijeći na Signal/Telegram dati svoj "glas".

Plastično opisano, radije napravim narudžbu na Pauzi, unesem što želim pojesti i gdje da mi dostave, nego da počnu prikupljati količine podataka kao FB pa krenu raditi preporuke, pratiti gdje se krećem i trenutno nalazim, koje su mi navike, kolike porcije uzimam i slično. But thats me i rado ću zamijeniti aplikaciju kada se počne tako ponašati.

I zato mi je drago što je @fpol otvorio temu kako bi ljudi za sebe mogli proanalizirati situaciju i donijeti odluke.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
DarkDefender
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la DarkDefender »

@Vintijakna Ja radim mobilne aplikacije (igre zapravo) i jedan sam od tih developera koji se sad moraju baviti GDPR-om. Pri izradi aplikacija obicno se koriste 3rd party servisi koji prikupljaju korisnicke informacije i stvarno je strasno viditi koje se sve informacije mogu skupiti iz necijeg mobitela. Mogu cak i postati po facebooku u tvoje ime. Tako da ja podrzavam inicijative poput GDPR-a.

Problem s GDPR-om je sto nitko nije kako spada definirao sto je to privatni podatak nego je ostavljeno da svaka drzava to napravi za sebe, a nasa se, kao i obicno, iznimno to potrudila definirati. Multiplayer nemas sanse napraviti bez da minimalno s mobitela prikupis device ID. I nitko ne zna je li to privatan podatak (jer ipak jednoznacno identificira tvoj mobitel) i sad ja moram bacati GDPR prozor redi device ID-ja za igru u kojoj igraci implicitno znaju da moraju nekako biti identificirani bez da itko zna je li moram ili ne moram.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
thegrey
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la M0by »

pazi onda jer i pauza.hr prikljupa podatke i djeli ih ili kako kazu oni "Pomažu nam u grupiranju informacija prilikom dijeljenja s našim marketinškim partnerima" :) .
Naravno moze se iskljuciti sve osim nephodnih kolacica.

Osobno nemam problema s kolacicima koji prikljupjaju podatke dok god to pise u uvjetima ili gdje vec, problem je kad to rade bez korisnikova znanja i u tom slucaju bi prestao koristiti tu aplikaciju, stranicu itd. ali samo zato jer smatram da je to pokvareno a ne jer se osjecam ugrozeno (veci mi je problem kad podatke prikuplja kakv trojanski konj i slicni nametnici).
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Bolindus »

kockica je napisao/la: 13 sij 2021, 18:30 Btw, ne zanosite se nekakvim imaginarnim revolucijama. Ljudi nisu sposobni ni jedne nedjelje svakih par godina otići na birališta, a odlazili bi u gerilu... kako da ne :zamisljen
A svemu tome su krive moderne tehnologije i udobnost naslonjača!
Pobunis se na fb da ti nesto ne pase i namirio si svoj osjecaj za pravdom, ja te ljude zovem FB ratnicima rofl
Nekad nisi to mogao pa si morao otici u gerilu i naci se s ljudima da nekaj i saznas i napravis eh :)
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la gogo666 »

Ljudi se brinu oko toga da netko moze imat uvid u njihovo online pomasanje. To je potencijal za grda sranja.

A istovremeno piju vodu iz pipe, kojom upravlja netko tko moze potrovat cijeli Zagreb ako hoce. Lete u avionu gdje nemaju pojma jel pilot ima vozacku i jel luđak. Jedu hranu za koju neznaju jel netko usuo antrax jer moze.

Civilizacijski doseg je to sto imamo nekog kome vjerujemo i tko provjerava takve stvari za nas. Bila to sanitarna, policija ili EU tijelo za zastitu podataka.
slika
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la Vintijakna »

@thegrey

Ok, slazem se da je moj post relativiziran i da je pisan u stilu "svaki prijatelj mog neprijatelja je i meni neprijatelj!". Inace imam kratak fitilj kada se radi o GDPR-u.

Nemam nista protiv konkurentnosti i naravno da se slazem sa time da svatko moze odabrat i koristiti servis koj zeli, no ne slazem se sa tobom da je zdravo da npr. youtube mora bit obligiran davati upozorenje u stilu "mi serviramo video" jer to je, kolko god banalano zvucalo, bukvalno to sto EU WebShop mora dat korisniku danas u vidu GDPR-a. E sad, to mozda je offtopic - ali je definitivno ista domena kao i ova tema.

Nisam proucavao u detalje nove terms-e Whatsappa, no nemam problem sa time da 2 sestrinske firme suradjuju. Ne vidim kako kao korinsik mogu biti ostecen sada. Bez relativiziranja: boli me kurac ako ce FB imat pristup WA materijala i vice-versa i ne vidim potencijalne probleme.

Sto se plasticne pauze tice, ako ce mi ikad onemogucit da mogu sam odabrat koju narudzbu zelim, prestat cu je koristit naravno, no osobno me ne smeta feature da moze "skuzit" sto sam guglao i time slozit preporuku - nije mi to nikakav deal-breaker.

@DarkDefender

Pozdrav kolega. Jasno mi je kako radi GDPR i slazem se, kao sto sam vec spomenuo, da je izveden na katastrofalan nacin kao sto i sam kazes.

No za razliku od tebe ja sam maximalno protiv takvih incijativa. Sad cemo ga zaofftopicat opet, no nema veze: problem je generalno koncept interneta... Kao sto i sam znas, da se FaceBook želi prodat, Google bi ga kupio, onak, odmah! I sto tad? Svaki android ti je vec automatski Google-ov i sad ti vise netreba nikakav 3rd party da bi mogao pristupit sensitive podacima... Onak, za primjer youtube i gmail pricaju vec vise od 10 godina, ne? To je vise manje ista stvar kao ovo sada oko Whatsapp-a i FB-ka; zasto vas to ne jebe?

Uglavnom, mislim da ljudi danas prevec holivudski gledaju na privatnost opcenito - takva "bajkovita" privatnost zapravo onemogucuje danasnji digitalan svijet kao takav... Ne postoji nikakav "čovjek rak" iz dosjea X koj sjedi na svim nasim podacima i kuje urote - vec se sve se to radi iskljucivo u svrhu okretanja novaca, sto zapravo u kapitalizmu nije niti toliko lose...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post:
thegrey
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: whatsapp, signal i ostale chat aplikacije

Post Postao/la DarkDefender »

@Vintijakna Mislim da se slazemo oko vise stvari nego se cini na prvu. :)

Nemam nikakvih problema da netko skuplja podatke o meni kako bi mi poboljsao uslugu koju mi pruza. Problem nastaje kad se ti podatci koriste u druge svrhe i sto su te "druge svrhe" u zadnje vrijeme zapravo postale primarne svrhe. Tako da te Youtube ne mora upozoriti da ti pusta video, ali te mora upozoriti da zna sto gledas i da bilo tko tko plati dovoljno moze takodjer znati sto gledas. Tj. da se mene pita, ovo zadnje te ne treba ni upozoriti nego jednostavno ne smije imati.

Mislim da je Google jednako los kao i Facebook, mozda i gori, samo se ovdje zalim na facebook jer je tema Whatsapp i Facebook.

Problem s ovim da "2 sestrinske firme suradjuju" je sto korisnici Facebooka i Whatsapp-a nisu nuzno isti korisnici. Veci problem je sto ce s ovim dobiti ime i broj mobitela i mozda e-mail adresu mog kontakta koji ne koristi Facebook i nije pristao da mu se prikupljaju podatci. I onda ce te iste podatke prodati nekome.

Ukratko, problem nije sto se radi s tim podatcima nego sto se moze raditi s tim podatcima. U cijeloj prici, zacudo, najmanje mi smeta Apple, jer su u vise navrata do sad pokazali da im je stalo do privatnosti svojih korisnika. Znaju svasta o tebi, ali ne daju nikome pa ni policiji (i to je bitan dio). :)
Odgovori

Natrag na “Razno”