EV, obnovljiva energija i sl.

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele

Imam:

Hibridni auto (HEV, mild, Prius i slični)
0
Nema glasova.
PHEV (može 50tak km na bateriju)
0
Nema glasova.
EV
0
Nema glasova.
Solarno za struju
0
Nema glasova.
Solarno za toplu vodu
2
12%
Toplinska pumpa
2
12%
Vjetroelektrana :D
0
Nema glasova.
Hidroelektrana :D
0
Nema glasova.
Ne i ne zanima me
2
12%
Ne, ali budem kad pojeftini
11
65%
 
Ukupno glasova: 17
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la mado »

Da pitam ovdje iskustva. Jel vozi netko ovdje EV, bilo hibridni, priključivi hibridni (PHEV) ili pravi EV (BEV)? Iskustva?
Jel ima tko solarno na krovu, bilo za toplu vodu ili struju? Možda i bateriju, Teslin Powerwall pa ste sigurni u slučaju nestanka struje?
Koristi li tko toplinsku pumpu za kuću, stan?
Moj odgovor na sve navedeno je ne nažalost :cry: al bi rado sve navedeno u slijedećih par godina :thumbs
Prvo će ići najvjerojatnije solarno na krov za struju i toplu vodu, a EV kad još pojeftine malo, pa vozim na sunce ☀
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la DarkDefender »

Prijatelj mi ima dizalicu topline i kaze da mu to rjesava kompletno grijanje vode. Da gradim kucu vjerojatno bi ugradjivao takvo nesto + solarne panele.

EV je u planu kad zamjenim trenutni auto (vjerojatno za 4-5 godina).
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la grof »

DarkDefender je napisao/la: 12 sij 2021, 12:59 Prijatelj mi ima dizalicu topline i kaze da mu to rjesava kompletno grijanje vode.
Samo mala digresija. Dizalica topline = toplinska pumpa (heat pump) = klima uređaj - to je sve ista tehnologija toplinske izmjene. Samo što medij može biti zrak ili npr. zemlja (geotermalna dizalica topline).
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
DarkDefender
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la grof »

Meni je EV (ili plug-in hybrid) u vidu kao idući auto za nekih min 5-6 godina, a kao 2. auto možda neki rabljeni EV tipa Renault Zoe za po gradu za ženu i sina.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Meni je električni auto isto u planu za sljedeće, ali za barem 10 god, naime prije godinu dana sam kupio auto novi tako da ga planiram voziti barem 10 god minimalno, a nakon toga ako bude sve oke ćemo da vidimo. :) Plus, naravno, planiram se preseliti iz stana u kuću isto u to vrijeme jer bit će malo teško bacati produžni s trećeg kata da napunim auto inače ;)
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la mado »

I ja sam na novom autu, dizelašu, i u prvih 6 mjeseci natukao 11000 km. I to unatoč smanjenom broju putovanja zbog korone i nekim zdrastvanim problemima. Ispast će mi 20-25k pređenih km u prvoj godini. Da je zdravlje na 100%, a pandemija na nuli, računam raditi 35-50k km godišnje. E tu već dolazi do izražaja cijena goriva. Dizelaš mi troši oko 6L/100km (prosjek je kao 5, ali na autocesti i na planinama to raste uh :facepalm ), s cijenom dizela 9kn/L, ispadne 54kn za 100km, tj. 5 godina vožnje od oko 250k km ispadne 135000kn.
Punjenje na struju doma košta oko 9kn za 100km, tj. 250k km ispadne 22500kn. Ako puniš barem dio na besplatnim punionicama ili ti doma struja dolazi iz solarnih sa krova, taj iznos je još i manji. A još treba uzeti u obzir da EV nema silne servise, zamjene svačega nečega svakih X km.
Ispada kad još malo pojeftine EV, da će biti biti neisplativo ne voziti EV szbunjen
Računam da će sa sve većim brojem modela EV i padom cijena, već za 3-5 godina računica biti takva da prodaš auto, makar bio star samo par godinai kupiš EV. Tj. to se nadam i očekujem :thumbs
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la grof »

I ja tako nekako računam. Taman da mi ovaj benzinac posluži još tih 5-6 godina i mislim da onda više nema smisla kupovati nešto na fosilna goriva.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la DarkDefender »

Tesla ima foru da ti auto moze sluziti kao baterija za pohranjivanje viska energije sa solarnih panela koju onda mozes koristiti u kuci kad pofali energije.
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la Bolindus »

Tesla dode preko 100 000 eura :D za to si kupis akumulatora kolko hoces :D, i par auta
Zadnja izmjena: Bolindus, dana/u 12 sij 2021, 15:36, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: EV, obnovljiva energija i sl.

Post Postao/la mado »

DarkDefender je napisao/la: 12 sij 2021, 15:20 Tesla ima foru da ti auto moze sluziti kao baterija za pohranjivanje viska energije sa solarnih panela koju onda mozes koristiti u kuci kad pofali energije.
Taj dio me posebno oduševljava. Zapravo cijela kombinacija solarno + EV mi zvuči futuristički, ko iz nekog SF film, a s jako puno novaca je dostupna sad odmah, a najvjerojatnije će svima biti u financijskom dosegu puno brže nego mislimo :ljubav
Odgovori

Natrag na “Razno”