Izbor hostinga & izrada websitea

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la Bojan1983 »

Htio bih napraviti svoj website a ne znam otkud da krenem
Pred 20ak godina sam proucavao cmse, napravio joomla site pa neke osnove valjda znam, pretpostavljam da je sad sve to malo vise user-friendly

Ako je netko malo vise u tome treba mi preporuka za hosting, koji paket izabrat i slicno
Zelim napravit jednostavan site, vise-manje online galeriju slika, cega da se uhvatim, wordpress, wix, nesto trece?

Ne radim nis ozbiljno, vise zelim malo istrazivat i nesto naucit po putu pa trazim povoljnije opcije
slika
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la M0by »

ja bi isao s wordpressom radi jednostavnosti i velikog izbora gotovih tema.
Kupis temu koja ti odgovara (ili koristis neku od besplatnih s tim da su besplatne obicno malo ogranicenije u uredjivanju al ako ti treba nesto jednostavno nadje se dobrih besplatnih tema), instaliras je na server (instlacija je jako jednostavna, na netu ili youtube imas hrpu uputa) i onda je ostalo samo temu prilagoditi svojim zeljama i nakrcati je sadrzajem.

Sto se tice hostinga nebi izdvojio niti jednoga specificno (izbor je veliki i najbolje vidjeti ko ima paket koji ti najvise odgovara ponudom i cijenom a onda mozes vidjeti na netu kakva iskustva imaju korisnici s njima tj. ako su losi sigurno ce se naci prituzbe), vec pretpostavljam da ne ocekujes veliku posjecenost na stranicu (bar ne u kolicini nekog portala), onda mislim da bi ti bio dosta neki osnovni pakek.

I ne zaboravi da trebas uzeti domenu koju ces onda placati na godisnjoj razini s tim da cijene istih mogu rasti (jedne godine ovolika druge godine skuplja), takodjer mozes proveriti jel imas pravo na besplatnu hr domenu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru M0by za post:
Bojan1983
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la grof »

Hoj,
Evo, kao već 10-godišnji admin igranje.hr i igraje.org web stranica udruge na kojima se vrti i portal i forum, mogu ti dati neke preporuke.
Ovaj site se dakle 9 godina (1. godina bila je na nekakvom američkom hostingu koji je bio živi očaj) na Studio4web domaćem hostingu. S tim hostingom iznimno je bilo malo ispada koji su kratko trajali. Na bilo kakav upit odgovaraju u roku bar sat vremena (obično i brže) i stvar se rješava. Vrti se na Cloud Linuxu koji dobro ograđuje sharing korisnike i nema opasnosti od "lošeg susjeda".
Na godišnjoj razini plaćamo ga 200 kn (Mercury paket) i tako već 9 godina i više nam je nego dovoljan. Postoje još manji paketi (Pluto - 150 kn i Atom SSD - 60 kn), pa si sam odabereš što ti treba po veličini.
Mogu dakle kroz sve ove godine rada s njima potvrditi da su stabilni i odgovorni.
Što se pak domena tiče, to si preko odabranog hostinga pogledaš koliko naplaćuju razne .com, .net, .org i ostale jeftinije domene (na ovo našem su 90-100 kn godišnje).
Sve pravne osobe i fizičke osobe koje imaju obrt ili slobodno zanimanje u HR imaju pravo na jednu besplatnu .hr domenu koja u nazivu ima naziv te pravne osobe (u našem slučaju je to "igranje.hr" od naziva udruge).
Također, sve fizičke osobe s prebivalištem u HR imaju pravo na svoju besplatnu privatnu domenu u obliku .from.hr (Besplatnu .from.hr domenu mogu registrirati sve fizičke osobe iz RH jednoznačno prepoznatljive po svojem osobnom identifikacijskom broju (OIB))
Sve o .hr domena ti piše na domene.hr stranicama.

Za potrebe izrade web stranica definitivno, kao što ti je već predloženo savjetujem Wordpress. Iznimno dobar, jednostavan za održavanje, s mnoštvo tema i pluginova i odlično dokumentiranim API-jima.
Za potrebe izrade foruma, možeš koristiti Wordpressov plugin bbPress, ili kao u našem slučaju vrlo preporučljiv phpBB forum.
Instalacije ovih web aplikacija iznimno su jednostavne i hostinzi koji koriste cPanel imaju i Softaculus sustav za instalacije tih aplikacija (iako sve vrlo lako možeš na server postaviti i sam).

Spomenuo si i galeriju slika. Slike/fotke nikako nemoj trpati na taj hosting server jer za to nemaš mjesta i nema smisla zbog toga kupovati prostor. Fotke radije strpaj na neku besplatnu galeriju tipa Google Photos (tako mi radimo) i onda ih samo javno sheraj i na web stranicama linkaj na njih. ;)

Eto, ako te još ponešto zanima, rado ću ti pomoći.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Bojan1983
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la sadistiko »

ja isto imam hosting u našoj firmi. Nažalost trenutno stranica ne radi, ali pošalji PM pa ti javim cijene i pakete koje imamo.
Ono što je kod nas fora, možeš pomoću skripti instalirati WordPress direktno sa servera i onda i upgrade i backup ide sve automatski.
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la Bojan1983 »

grof je napisao/la: 11 lis 2020, 18:16 Na godišnjoj razini plaćamo ga 200 kn (Mercury paket) i tako već 9 godina i više nam je nego dovoljan. Postoje još manji paketi (Pluto - 150 kn i Atom SSD - 60 kn), pa si sam odabereš što ti treba po veličini...

...Slike/fotke nikako nemoj trpati na taj hosting server jer za to nemaš mjesta i nema smisla zbog toga kupovati prostor. Fotke radije strpaj na neku besplatnu galeriju tipa Google Photos (tako mi radimo) i onda ih samo javno sheraj i na web stranicama linkaj na njih. ;)
Kolki dio prostora "pojede" wordpress ? (ne treba mi forum i slicno)
Recimo Mercury ima 2GB, po meni bi trebalo ostati vise nego dovoljno mjesta za 20-30 fotki... Ipak bi ta galerija trebala biti glavni smisao sitea

sadistiko je napisao/la: 11 lis 2020, 18:53 ja isto imam hosting u našoj firmi.
Ono što je kod nas fora, možeš pomoću skripti instalirati WordPress direktno sa servera i onda i upgrade i backup ide sve automatski.
Sta nije tako kod (skoro) svakog hostinga?
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la sadistiko »

Ne znam kako je sad ali znam da prije nije bilo.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la grof »

Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 21:32 Kolki dio prostora "pojede" wordpress ? (ne treba mi forum i slicno)
Recimo Mercury ima 2GB, po meni bi trebalo ostati vise nego dovoljno mjesta za 20-30 fotki... Ipak bi ta galerija trebala biti glavni smisao sitea
Ovisi o temi i pluginovima. Kod nas SEZAM WP odnese 150 MB, a naš WP pojede 250 MB.
Ne zaboravi i bazu. I ona pojede, ovisno o tome koliko je napuniš. Naše baze nose: SEZAM - 2,5 MB, Igranje baza je na 83 MB, a forum je na 215 MB
Mi još imamo negdje 1 GB free mjesta, što nam zna služiti pri testiranju izmjena na stranicama.

sadistiko je napisao/la: 11 lis 2020, 18:53 ja isto imam hosting u našoj firmi.
Ono što je kod nas fora, možeš pomoću skripti instalirati WordPress direktno sa servera i onda i upgrade i backup ide sve automatski.
Sta nije tako kod (skoro) svakog hostinga?
[/quote]

Mislim da danas je. Instalacije web aplikacija riješene su kroz Softaculous sustav koji je sastavni dio cPanela. Bar je na našem hostingu tako.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la Vintijakna »

CMS: Wordpress, Hosting: Plus Hosting
Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 16:27 Zelim napravit jednostavan site, vise-manje online galeriju slika, cega da se uhvatim, wordpress, wix, nesto trece?

Ne radim nis ozbiljno, vise zelim malo istrazivat i nesto naucit po putu pa trazim povoljnije opcije
Ako su ti ovo motivi i cilj, toplo preporucam da pocnes ucit sirovi HTML/CSS i (nesto) JavaScript-a umjesto koristenja "gotovih rješenja". Nije tolko tesko slozit takav web, a dobit ces (po meni) vrijednije znanje takvim pristupom.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la sadistiko »

grof je napisao/la: 11 lis 2020, 23:04
Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 21:32 Kolki dio prostora "pojede" wordpress ? (ne treba mi forum i slicno)
Recimo Mercury ima 2GB, po meni bi trebalo ostati vise nego dovoljno mjesta za 20-30 fotki... Ipak bi ta galerija trebala biti glavni smisao sitea
Ovisi o temi i pluginovima. Kod nas SEZAM WP odnese 150 MB, a naš WP pojede 250 MB.
Ne zaboravi i bazu. I ona pojede, ovisno o tome koliko je napuniš. Naše baze nose: SEZAM - 2,5 MB, Igranje baza je na 83 MB, a forum je na 215 MB
Mi još imamo negdje 1 GB free mjesta, što nam zna služiti pri testiranju izmjena na stranicama.

sadistiko je napisao/la: 11 lis 2020, 18:53 ja isto imam hosting u našoj firmi.
Ono što je kod nas fora, možeš pomoću skripti instalirati WordPress direktno sa servera i onda i upgrade i backup ide sve automatski.
Sta nije tako kod (skoro) svakog hostinga?
Mislim da danas je. Instalacije web aplikacija riješene su kroz Softaculous sustav koji je sastavni dio cPanela. Bar je na našem hostingu tako.
[/quote]

Softaculous je instaliran na Cpanelu samo osnovna verzija bez WP-a i hrpom drugih skripti koje ti vjerojatno ne trebaju, ali WP danas svi traže i onda moraš platiti licencu da bi ga imao gore za ljude. Također automatski backup ne radi s osnovnom verzijo0m Softaculousa.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 12 lis 2020, 07:21 Softaculous je instaliran na Cpanelu samo osnovna verzija bez WP-a i hrpom drugih skripti koje ti vjerojatno ne trebaju, ali WP danas svi traže i onda moraš platiti licencu da bi ga imao gore za ljude. Također automatski backup ne radi s osnovnom verzijo0m Softaculousa.
Ne znam te detalje, ali znam da mi sve to imamo u tih 200 kn godišnje i ništa se dodatno ne plaća za ove instalacije preko Softaculousa. Doduše ja ga niti ne koristim nego više volim vlastite vanilla instalacije. Ali čsito da se zna. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Razno”