Izbor hostinga & izrada websitea

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la grof »

Vintijakna je napisao/la: 12 lis 2020, 02:08
Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 16:27 Zelim napravit jednostavan site, vise-manje online galeriju slika, cega da se uhvatim, wordpress, wix, nesto trece?

Ne radim nis ozbiljno, vise zelim malo istrazivat i nesto naucit po putu pa trazim povoljnije opcije
Ako su ti ovo motivi i cilj, toplo preporucam da pocnes ucit sirovi HTML/CSS i (nesto) JavaScript-a umjesto koristenja "gotovih rješenja". Nije tolko tesko slozit takav web, a dobit ces (po meni) vrijednije znanje takvim pristupom.
Meni je puno pomoglo gotovo rješenje + vlastite modifikacije kroz koje sam učio/usavršavao HTML, CSS i PHP(JavaScript/jQuery mi je do sada toliko malo trebao da sam više radio samo c/p gotovih snippeta, nego da sam se dublje zabavljao s njime).
Nikome ne bih savjetovao da ide pisati nekakva CMS rješenja from scratch. Tim više što niti početnici, a ni amateri nemaju puno znanja (tu i sebe uključujem) oko pisanja sigurnog koda koji je otporan na kojekakav malware i botove. Sjećam se vremena kada sam bio prilično aktivan u jednoj Linux zajednici. Tamo smo imali jedno vlastitio CMS rješenje koje je održavao jedan član. Član je otišao životom dalje, CMS više nitko nije održavao, a pojelo ga vrijeme i nove verzije PHP-a i ostalog i na kraju se prešlo na WP s kojim smo se preporodili.
CMS treba stalno održavati, "mazati ruke ispod haube" i sl. Sve je u redu dok imaš elana i entuzijazma, no to te kad-tad pusti i onda imaš samo teret. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la sadistiko »

ma krivo sam se izrazio, ne plaća krajnji korisnik, nego mi koji držimo hosting.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la sadistiko »

A što se tiče održavanja CMS-a (mislim na gotova rješenja), baš ovaj automatski upgrade me spašava, samo imam još uvijek par ljudi koji to ne koriste i onda radi njih imam rupe u sigurnosti (jer godinama nisu dirali web) i onda dolazi do hakerskih proboja na te webove, a često se zna desiti da to utječe na cijeli server ako završimo gdje na crnoj listi. Srećom, to se u večini slučajeva lako riješi suspenzijom hakiranog site-a i javljanjem vlasniku liste da nas skine sa crne liste. Ali dok se nisam počeo baviti ovim poslom mislio sam da je internet lijepo mjesto, sad znam da je tamo gore non stop rat.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 12 lis 2020, 08:33 A što se tiče održavanja CMS-a (mislim na gotova rješenja), baš ovaj automatski upgrade me spašava, samo imam još uvijek par ljudi koji to ne koriste i onda radi njih imam rupe u sigurnosti (jer godinama nisu dirali web) i onda dolazi do hakerskih proboja na te webove, a često se zna desiti da to utječe na cijeli server ako završimo gdje na crnoj listi. Srećom, to se u večini slučajeva lako riješi suspenzijom hakiranog site-a i javljanjem vlasniku liste da nas skine sa crne liste. Ali dok se nisam počeo baviti ovim poslom mislio sam da je internet lijepo mjesto, sad znam da je tamo gore non stop rat.
Nažalost je tako. Ne znam. Mi imamo podešeno da se WP automatski updejta na minor verzije, a phpBB ja striktno pazim i ažuriram. Svejedno botovi tu i tamo prodiru. Ali do sada nismo imali neko kompromitiranje na nivou našeg sharing server mjesta.
Stvar je u tome da su web stranice/aplikacije vrlo živa stvar i treba sve stalno pratiti. No puno je lakše kada ti gotova core rješenja (WP, phpBB...) ipak održava profi zajednica.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la Vintijakna »

grof je napisao/la: 12 lis 2020, 07:57
Vintijakna je napisao/la: 12 lis 2020, 02:08
Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 16:27 Zelim napravit jednostavan site, vise-manje online galeriju slika, cega da se uhvatim, wordpress, wix, nesto trece?

Ne radim nis ozbiljno, vise zelim malo istrazivat i nesto naucit po putu pa trazim povoljnije opcije
Ako su ti ovo motivi i cilj, toplo preporucam da pocnes ucit sirovi HTML/CSS i (nesto) JavaScript-a umjesto koristenja "gotovih rješenja". Nije tolko tesko slozit takav web, a dobit ces (po meni) vrijednije znanje takvim pristupom.
Meni je puno pomoglo gotovo rješenje + vlastite modifikacije kroz koje sam učio/usavršavao HTML, CSS i PHP(JavaScript/jQuery mi je do sada toliko malo trebao da sam više radio samo c/p gotovih snippeta, nego da sam se dublje zabavljao s njime).
Nikome ne bih savjetovao da ide pisati nekakva CMS rješenja from scratch. Tim više što niti početnici, a ni amateri nemaju puno znanja (tu i sebe uključujem) oko pisanja sigurnog koda koji je otporan na kojekakav malware i botove. Sjećam se vremena kada sam bio prilično aktivan u jednoj Linux zajednici. Tamo smo imali jedno vlastitio CMS rješenje koje je održavao jedan član. Član je otišao životom dalje, CMS više nitko nije održavao, a pojelo ga vrijeme i nove verzije PHP-a i ostalog i na kraju se prešlo na WP s kojim smo se preporodili.
CMS treba stalno održavati, "mazati ruke ispod haube" i sl. Sve je u redu dok imaš elana i entuzijazma, no to te kad-tad pusti i onda imaš samo teret. ;)
Pa ok, nisam niti rekao da treba pisat svoj CMS; ono sto kazem je da ti za "one-page" web ne treba CMS.

Uglavnom, mozes napravit pjesmu koristeci gotove matrice ili mozes naucit svirat, sve zavisi o tome sto zelis postic; samo kazem da ces imat veci payoff ako ces naucit svirat (ako si, naravno, spreman ulozit dovoljno vremena).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post (ukupno 2):
StipsBojan1983
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la Stips »

Bojan1983 je napisao/la: 11 lis 2020, 16:27 Htio bih napraviti svoj website a ne znam otkud da krenem
Pred 20ak godina sam proucavao cmse, napravio joomla site pa neke osnove valjda znam, pretpostavljam da je sad sve to malo vise user-friendly

Ako je netko malo vise u tome treba mi preporuka za hosting, koji paket izabrat i slicno
Zelim napravit jednostavan site, vise-manje online galeriju slika, cega da se uhvatim, wordpress, wix, nesto trece?

Ne radim nis ozbiljno, vise zelim malo istrazivat i nesto naucit po putu pa trazim povoljnije opcije
Ekipa, zabrijali ste.

Pa ne želi složiti Bojan igranje2 (ili božesačuvaj booking2 :lol: )!

Ako želiš nešto svoje diseminirati, objavljivati tekstove i fotke, zaista ti ništ ne treba. 'Content is the king'.
Malo je brutala baš tipkati html ali ako planiraš istraživati i 'naučiti po putu', zašto ne?
Uostalom vro brzo ćeš naletjeti na ograničenja, ali ćeš barem imati konkretan problem koji ćeš morati riješiti.

Uostalom veliš napravio si nekad neki joomla site, pretp da je sad to više user friendly?
Pa uzmi wix! Nemoj ispočetka platiti baš ništa ni za hosting ni za ništa ništa.

I ako će te to zanimati za tipa 3 mjeseca, a to ćeš najbolje znati ti sam kad vidiš koliko si objavio (i eventualno, koliko imaš posjeta), rješenje će ti se nametnuti samo. Wix ti je za neki brzi testni deploy ful jednostavno i ful prihvatljivo rješenje.



Napomenuo bih, ovo ja onak konceptualno.
Nisam neki tehničar, samo sam se svojedobno bio malo igrao sa wordpressom, wixom i nekim google rješenjem (ne znam kako se zove više),
no mislim da u replyjima @grof i @sadistiko previše priča o tehnici tvog pothvata a premalo o svrsi istog, a da je najbliže meti pogodio @Vintijakna.

Tak da ne znam ti ništa o hostinzima, ali brijem da ti je najkorisniji savjet od @grof - slike na neku free galeriju, a na sajt samo linkove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Bojan1983
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Izbor hostinga & izrada websitea

Post Postao/la thegrey »

@Bojan1983 evo ako se smijem uključiti i sa vlastitim iskustvima.

Imao sam vlastiti sajt cca 5 godina gdje sam i hostao fotke. Hosting sam riješio preko:
https://www.optimahosting.hr/web-hosting

4000 MB mi je bilo dovoljno prostora, sa bandwidthom i uptime-om sam bio iznimno zadovoljan. Ovo NIJE reklama za providera, nemam nikakve veze s njima i slobodno uzmi koga god želiš, ali po meni za osobni projekt se može izdvojiti cca 190kn godišnje i imaš ipak neki dedicirani prostor za sebe.
Za izradu sam koristio Wordpress, trebalo mi je 4-5 sati da izaberem najbolju (subjektivan dojam) free temu koja izgleda profesionalno, nema reklama i zadovoljava neke moje druge kriterije.
Sajt sam sam podigao za cca 3-4 dana posla u slobodno vrijeme bez znanja o programiranju (u to doba) osim srednjoškolske edukacije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
Bojan1983
Odgovori

Natrag na “Razno”