Carina unutar EU

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
velebni
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 kol 2019, 13:35
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Carina unutar EU

Post Postao/la velebni »

Pozdrav,
evo da i tu pitam, pošto ovdje ljudi naručuju dosta pa možda netko ima nekog iskustva s carinom.
Naručio sam nešto Army Painter boja sa https://fireforge-games.com/, i nedavno mi je došlo pismo da je to na carini i da im pošaljem račun i sranja da provjere. Nikad nisam imao posla sa carinom pa sam im bez pitanja poslao račun. Danas dolazi poštar s paketom i računom od 132kn. Za paket vrijednosti 200kn.
Reko sam mu da mi da slip i ostavi u uredu da vidim kaj se događa, jasno mi je da je kojih minimalno 50kn za poštu i sranja, al zašto je to uopće išlo na carinu?!
Pitao sam sve mailove koje sam našao u toj pošti i taj webshop i za sad mi je samo došao odgovor od carine:
Utvrđivanje davanja vezanih za kupnju robe putem poštanskih pošiljaka ovisi prvenstveno o tome da li je roba koja se kupuje domaća roba tj. roba koja ima status robe Unije, ili roba koja nema status robe Unije.

Za robu koja nema status robe Unije (npr. roba podrijetlom iz Kine), propisano je oslobođenje od plaćanja carine na pošiljke robe zanemarive vrijednosti, što znači da sve pošiljke robe iz trećih zemalja, bilo komercijalne ili nekomercijalne naravi, neovisno o primatelju (pravnoj ili fizičkoj osobi), kao i načinu dopreme (poštom, zrakoplovom ili cestom), ukupne kunske protuvrijednosti do 150,00 EUR-a, ne podliježu plaćanju carine (isto je propisano čl. 23. i 24. Uredbe Vijeća br. 1186/2009 o uspostavi sustava oslobođenja od Carina u Zajednici). Međutim, oslobođenje od plaćanja PDV-a na temelju čl. 44. točka 7. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (“Narodne novine” br. 73/13, 99/13 – Rješenje USRH, 148/13 i 153/13 – u daljnjem tekstu Zakon o PDV-u) i članka 82. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (“Narodne novine” br. 79/13, 85/13 i 160/13) odnosi se samo na robu nekomercijalne naravi sadržane u malim pošiljkama do 160,00 kuna (oko 22 EUR-a).

U Vašem konkretnom slučaju, ukoliko je roba koju ste naručili iz Europske Unije roba koja se nalazi u slobodnom prometu kao domaća roba tj. roba koja ima status robe Unije, ona ne podliježe carinskim davanjima (npr. ukoliko je na računu koji Vam je ispostavljen prikazan iznos poreza na dodanu vrijednost itd). Međutim, ukoliko je roba stigla iz treće zemlje u Italiju ili Veliku Britaniju jednim od carinskih postupaka kojima nije stekla status domaće robe (npr. reeksport), onda će se u zemlji krajnje isporuke izvršiti naplata uvoznih davanja i roba tada stječe status domaće robe. Dakle, ovisno o konkretnom slučaju, utvrditi će se status Vaše robe i sukladno tome utvrditi i davanja. Dodatno napominjemo da kao kupac možete tražiti informaciju od prodavatelja da li je roba koju naručujete i kupujete domaća roba.
OK, kao dođe iz Kine oni to ko fol pošalju iz Nizozemske i nije "domaća roba" i nitko nije platil porez na to il neš. Super? Ali pogledam Army Painter bočice koje imam i sve je Made in Denmark? Danska firma, izrađeno u Danskoj, nije domaća roba?
Nije to sad neki shopping megasite niti je ova neka masovno rađena kineska roba.

Fun side-note:
prvi odgovor od carine je bio 2x copy-paste nekog odgovora da imam krivi mail i da pitam nekog drugog.
Kad sam odogovorio:
piše da je ovaj mail za informacije o carinskom postupku u svezi s poštanskom pošiljkom. Mene zanima zašto se carini roba iz europske unije.
gore navedeni odgovor je imao naslov "FW: Moja uprava - upit - hitno", što mi je jako zabavno.
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la danijel2008 »

Hmmm. Ako je poslano unutar EU nemaju ti pravo ništa naplatiti koliko sam ja upoznat. Ja sam naručivao pakete koji su bili vrijednosti i do 4000kn. Samo mi je došlo na adresu. Bez pitanja, bez komplikacija. Eto baš nedavno sam uzeo fotić iz Velike Britanije. 3300kn vrijednost. Nitko nije ni riječ pitao nit spominjao carine.

Jedino što meni pada na pamet je da ta stranica sa koje si kupio, koja kaže da je iz Italije, kao prodaje robu. Pa ti nešto kupiš, oni odu kod kineza i naruče kod njih da pošalju direktno tebi. Ako me kužiš šta želim reći. Vidiš li na ambalaži odakle je poslan paket? To što piše na bočici da je "Made in Denmark" ništa ne znači. Odakle je paket krenuo prema tebi? To je bitno?
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
velebni
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
velebni
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 kol 2019, 13:35
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la velebni »

danijel2008 je napisao/la: 02 lip 2020, 20:33 Hmmm. Ako je poslano unutar EU nemaju ti pravo ništa naplatiti koliko sam ja upoznat. Ja sam naručivao pakete koji su bili vrijednosti i do 4000kn. Samo mi je došlo na adresu. Bez pitanja, bez komplikacija. Eto baš nedavno sam uzeo fotić iz Velike Britanije. 3300kn vrijednost. Nitko nije ni riječ pitao nit spominjao carine.

Jedino što meni pada na pamet je da ta stranica sa koje si kupio, koja kaže da je iz Italije, kao prodaje robu. Pa ti nešto kupiš, oni odu kod kineza i naruče kod njih da pošalju direktno tebi. Ako me kužiš šta želim reći. Vidiš li na ambalaži odakle je poslan paket? To što piše na bočici da je "Made in Denmark" ništa ne znači. Odakle je paket krenuo prema tebi? To je bitno?
Za "Made in Denmark" sam upravo pitao Army paintera, zanima me kaj će odgovoriti.
Krenuo je iz Nizozemske. Kužim ovu šemu s kinom, to je i ženska s carine rekla u principu.
slika
velebni
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 kol 2019, 13:35
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la velebni »

TOJEST, nisam ni 100% da je krenuo iz nizozemske.
Vidim da je nizozemska pošta, evo početka:
2020-05-19 12:57:00 IN TRANSIT The item is at the PostNL sorting center
2020-05-18 18:09:00 IN TRANSIT Consignment received at the PostNL Acceptance Centre
2020-05-14 14:21:41 ACCEPTED PARCEL SCANNED, ITALY 22070, IT
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la danijel2008 »

Ne znam jel te pecaju u mutnom, prave se pametni ili šta, ali boli njih briga ako je krenuo unutar EU.

Netko ko je to uveo iz Kine (ako je to slučaj) pa prepakirao i poslao iz Nizozemske tebi u Hrvatsku...taj netko je platio porez.

Jako čuda situacija, ali mislim da nisu u pravu po ovome kako ispada. Prvi log paketa je iz Nizozemske. Nizozemska je unutar EU, stoga nemaju šta naplaćivati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
velebni
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
velebni
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 kol 2019, 13:35
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la velebni »

https://www.postnl.nl/en/about-postnl/p ... ostnl.html

PostNL (Dutch pronunciation: [ˈpɔst ɛnˌɛl]) formerly TNT NV is a mail, parcel and e-commerce corporation with operations in the Netherlands, Germany, Italy, Belgium, and the United Kingdom. It provides universal delivery in the Netherlands, and is publicly listed at Euronext Amsterdam.

Neznam, onda je možda iz italije ipak?
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la danijel2008 »

I dalje ista stvar. Ako je prvi log za paket unutar EU, nije tvoje da išta plaćaš poštarima.

Meni ovo djeluje da je neki nesposobni uhljeb uhvatio raditi posao malo jer mu je dosadno pa se pravi pametan.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
velebni
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4962
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la sadistiko »

Ja sam imao slučaj di sam sa Aliexpressa naručio preko EU skladišta. Garant je roba iz Kine ali prema meni je krenulo iz Švedske i naplatili su mi carinu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
velebni
slika
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la logOS »

Hm. Meni sve izgleda kao nasumično zaustavljanje paketa. Oni su te tražili račun. Ti si poslao račun.

Gledam https://fireforge-games.com i kada staviš nešto u košaricu nije naveden porez. Točnije piše iznos nula.

Total products: €22.00 Total shipping: €7.50 Taxes €0.00 Total: €29.50

Caka je što na računu nije bio naveden porez i zbog nekog razloga stavili ti to na carinu, moguće zbog iznosa računa ako je iznad 150 EUR, ali sam si naveo da je vrijednost paketa 200 kn. Maksimalno čak i da si naručio iz Kine bi ti na to samo stavili PDV.

Možda bi mogao zatražiti od carine / pošte račun za točno što je naplaćeno. Možda bi tu neke stvari bile jasnije. Možda su naplatili samo carinske usluge + PDV, to sto su ti zaustavili paket, pregledali ga i poslali ti mail... ali ne znam da li bi i to sve došlo koliko je tebe koštalo. https://www.posta.hr/carinski-postupak/239

https://carina.gov.hr/pristup-informaci ... -2718/2718

Primjer: roba kupljena putem interneta, kunske vrijednosti npr. 250,00 kn biti će oslobođena carina (jer je vrijednost pošiljke manja od 150 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti), ali će se na cjelokupan iznos od 250,00 kn platiti porez na dodanu vrijednost (jer je vrijednost pošiljke veća od 160kn).

Ja sam osobno u 4. mjesecu naručio nešto boja i kistova sa https://www.migjimenez.com/en/ španjolska firma, gledam biti će poslano iz Španjolske, biti će kod mene za cca tjedan dana. Kad ono oni to preko PostNL iz Nizozemske?! Trajala dostava 4 tjedna! PostNL je katastrofa. Predano u skladište unutar 2 dana, obrada u skladištu 3 dana, putovanje po Europi 3 tjedna?!? Došao paket, sve ok poslano iz NL kako su rekli.

Gledam sada svoj račun i isto nije naveden porez, stavljen je samo Total (Tax Excl.).
Ja isto gledao, EU firma, šalju iz EU, naravno da su cijene sa uključenim porezom samo nisu prikazali u košarici... nije da odmah sam išao provjeravat fakturu koju su zasebno poslali, možda im je program glupav pa ne prikazuje kako treba jer je porez već uključen u cijenu itd...

Gorenavedena tvoja situacija se mogla i meni dogoditi, ali svakako bi dignuo sve alarme i sve išao detaljno prekopavat da zaprimim poziv iz carine za takav paket. Sada baš kopam da li ima VAT exemption na boje / hobby proizvode ili kako god da su to probali staviti... nisam na ništa na prvu naletio.

Šta u NL svi imaju neko skladište boja? Prodavači boja varaju sa sivim carinskim zonama u NL? WTF?!?!?

Onak jedno je kupio si sa Alliexpresa i piše šiping iz EU skladišta, ruku na srce znaš da postoji vjerojatnost da muljaju sa porezom ili carinom i budi spreman platit šta treba platit kada dobiš pismo od carine ili bar spreman se obraniti. Ali ovo EU firma, EU registrirana, EU webstranica, EU lokacija slanja i onda te zeznu!!! To je čisto muljanje kupca. Ja bi se obratio i direktno firmi od koje sam kupio da mi imaju nadoknaditi troškove!

Nego...

Svi bi već trebali znati i valjda znaju šta piše u gornjem linku o carinskom postupku. Pazite da li je u košarici naveden porez ili nije čak i kada je firma u EU. Pazite što šaljete carini i da li sve piše na računu što treba pisati na računu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru logOS za post:
velebni
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Carina unutar EU

Post Postao/la smurfORnot »

Sto ti netko moze uopce unutar EU prodavati nesto bez da porez nije uračunat? Pa nisi u djuticu da kupujes tako, koliko znam, svaki ducan koji prodaje stvari mora uracunavati porez na to, inace, ja bi jako rado rekao da mi ducani unutar eu odbiju bilo kakav porez koji naplacuju pa fino imam 20posto popusta ubuduce, budem riskao s nasom postom ako treba sto mi se u zivotu nije desilo da je nesto iz EU stalo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
velebni
Odgovori

Natrag na “Razno”