DM2

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la Valsim »

Natjerat ćete me da kupim teleskop :) .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la sadistiko »

nemoj trošit pare, sve što je ispod 10 000 nije vrijedno para
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la mado »

Ma imaš za par hiljada kuna čist ok za pogledat kratere na Mjesecu, pokoju galaktiku, Plejade, Saturn sa prstenovima i slično. Nekih 10tak zanimljivosti. Ali za ISS, Starlinke i sl. je dovoljan dalekozor, ali u biti su dovoljne i samo oči :geek:
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la grof »

Davno sam razmišljao o kupnji nekog manjeg teleskopa jer sam imao vikendicu van svjetlosnog zagađenja. Uglavnom, Sadistiko je većinom u pravu, ali ako želiš nešto onda odi na povoljniji reflektor umjesto refraktora. Nije bitno povećanje već koliko ti svjetla skupi. A tu su po cijeni reflektori u prednosti. Ili su bar bili u moje vrijeme.

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la sadistiko »

Mis mo za školu kupili neki teleskop (to u školi drži naš igrač Čaks) za nekih 3-4k kuna i jednom smo gledali Mjesec i mjesece Jupitera, ali meni je to još uvijek dosta slabo.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la grof »

Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
dendarii42
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la sadistiko »

e nešto slično tome smo mi uzeli, samo mislim da su rekli da je bio oko 3,5k kn. Ima ono navođenje da ti nađe sam objekt na nebu a ti onda samo gledaš :-)
Nisam sad provjeravao jel i ovaj to ima.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la grof »

To ti ovisi o montaži. To si dokupiš ako hoćeš.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: DM2

Post Postao/la Stips »

Nažalost ne. Pratio sam gdje i kada ali nažalost nemam niti teleskop niti dalekozor, niti sam se maknuo iz grada. Gledao sam sa prozora, drugi kat pokraj osvjetljene ceste, lampe su mi točno u visini prozora. znači meni je nebo od od doma posve zagušeno (za ISS je ipak ok). U četvrtak sam u to doba na autoputu.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: DM2

Post Postao/la Stips »

mado je napisao/la: 02 lip 2020, 19:06 Ma imaš za par hiljada kuna čist ok za pogledat kratere na Mjesecu, pokoju galaktiku, Plejade, Saturn sa prstenovima i slično. Nekih 10tak zanimljivosti. Ali za ISS, Starlinke i sl. je dovoljan dalekozor, ali u biti su dovoljne i samo oči :geek:
Tu treba razjasniti jednu stvar. Teleskop je alat. Naravno da kombinirke od 30 kn nisu iste ko one od 500 kn, ali ovisi za što ti trebaju. Za amatera ti je dosta dalekozor ili neki iz lidla. U lidlu je bio nedavno na akciji za parsto kuna.

Treba ti oprema kojeg si levela. Meni je mentalna slika astronoma prije neki sumerski ili egipatski zvjezdoznanac koji zuri u nebo nego neki lik za kompom u kontroli Hubbla, ili Areciba ili Very Large Arraya. Što su drevni ljudi imali od alata? Prvo, nije imali tako preciznu obradu stakla, tako da teleskope nisu (pače, do europe 17. st ih nije imao nitko koliko znam). Imali su horizont i trigonometre. Za Plejade i za uočiti hrapavost sjene mjesečevog terminatora (~mjesečeva brda) i za Saturnov prsten i Jupiterove mjesece ti zbilja treba neki što bolji teleskop, no za uočavati iz dana u dan kako se u isto vrijeme stajačice nalaze na istom mjestu a planeti (etimologija ide iz 'putnik') putuju, za to ti treba nula kuna: samo ista osmatračnica i trigonomteri (bilo koja zgrada/drvo/objekt will do). U osnovi to su i bili drevni opservatoriji - fokus gdje staviš oči/um/sebe i gdje gledaš - mala zaravana nalik trgu, i okolo koji obelisk/ciljnik/neki znanstveno-ideološki orijentir na bitnu točku na nebu (nul točka koordinatnog sustava,kako god da je definiraš). Obzervacije drevnih ljudi pa sve negdje do teleskopa savršeno lako možeš reproducirati bez puno opreme. Jedino se razlikujemo u preciznosti vremena: ISS prolijeće točno u minutu i imaš nekoliko minuta za osmotriti ga; Venera se pojavljuje u cca isto vrijeme u odnosu na sumrak /osvit i ne ide nikud pola sata sat. Znači laičko/drevno osmatranje neba je dosta ležernije. Vidjela se Venera dosta dobro dosta dug period ovo proljeće - iz večeri u večer bih je gledao, bio joggirati po nasipu, u šetnji, od doma. Eto ništa, bacio bih pogled. Za druge ljude ne pitam, njihova stvar.

Naravno sa boljim teleskopom gledaš Uran (otkriven 1781.), Ceres (1801.) & co. A sad na svakome je da razmisli za sebe o tome što želi i što ga motivira. Na kraju, čisto analizom vlastitog angažmana možeš vidjeti koliko ti i kakav teleskop treba. Pretpostavit ću da ako imaš teleskop od 10+ k kn onda zbilja i ideš nekud u polje u guho doba noći gledati Ceres . Onda provodiš i puno večeri gledajući razne druge jednako atraktivne ili i atraktivnije pojave, kao i dane NE na bgg nego po astronomskim sajtovima saznavajući gdje i kad se što ima vidjeti ((npr. nedavno je bio najavljivan spektakularni komet ali se nažalost raspao). Znači ako je to zbilja tako, onda ti se zbilja isplati kupiti takvu opremu jer si zbilja u tome. Inače je bačena lova.

Ej, pa Kepler i Tycho Brahe, Galileo, pa oni su svi djelovali prije 1781, nisu pojma imali uopće da Uran i postoji! Iz večeri u večer su gledali nebo, i izvlačili zaključke. Osobno, meni je više od tehničkog izazova kako 'uloviti' nekog brzog i zagasitog putnika zanimljivo to stupanje u kontakt s čudesnim. Za to ti ne treba baš ništa osim čuđenja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 4):
dendarii42sadistikostokamado
Odgovori

Natrag na “Razno”