DM2

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

DM2

Post Postao/la mado »

U subotu je drugi pokušaj lansiranja Crew Dragona sa 2 astronauta u Demonstration Misson 2 SpaceXa i Nase. Ako lansiranje prođe uspješno i kod nas bude vedro, oko 21:40 skoro točno u zenitu će se iz Hrvatske vidjeti prvo ISS jako sjajna, a onda par minuta kasnije Dragon kako ju lovi (20tak minuta nakon što je lansiran s Floride). Baš najavio Ante Radonić u popularnoj Radio Andromedi https://radio.hrt.hr/ep/andromeda-28052020/342980/
Povijest u nastajanju :thumbs možete ju doživjeti kako se odvija, prvo gledati uživo na YouTube stream lansiranja pa vlastoočno na nebu :shock:
Jel pratite sve skupa? Znam da ima astronautičkih gikova među igračima 8-)

Preporučam app Heavens Above za najave preleta satelita i svačega iznad glave :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 11):
T0mosadistikodadodendarii42PapavertanelornAntomonStipsValsimdgalesic2000 i još jedan korisnik
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la Valsim »

Da si na vrijeme javio mogli smo skupiti za teleskop pa da gledamo iz kuće u Zagorju :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la mado »

Ne treba ti teleskop. ISS je sjajna skoro kao Venera, tj. sjajnija od zvijezda na noćnom nebu. Dragon je tamniji, al bi trebao biti lako uočljiv.

Prvi stream počinje u 12:45 od Everyday Astronauta: https://youtu.be/cXX6jgeP-5I

Službeni SpaceXov počinje kasnije od 17:15
https://youtu.be/bIZsnKGV8TE
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la dendarii42 »

Šteta što se naoblačilo. Koliko vidim i kod njih je slično vrijeme.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la dlakar »

Ja gledam u nebo samo kad se molim Bogu i našem spasitelju Isusu Kristu...i pri tom mi ne smetaju oblaci.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
stoka
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la mado »

dendarii42 je napisao/la: 30 svi 2020, 19:20 Šteta što se naoblačilo. Koliko vidim i kod njih je slično vrijeme.
Razvedrilo se :bravo
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la mado »

Vidio maloprije crew dragona, a 5min prije iss na nebu :ljubav slično sjajni bili. Za sat i pol tj. 1 krug oko Zemlje će biti opet vidljivi :thumbs
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la fpol »

I ja vidio, baš fora
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: DM2

Post Postao/la Stips »

ISS se svako malo vidi. Ja ga znam tu i tamo pogledati već ziher 5-6 godina. Također preporučam aplikaciju Heavens above. Kad je magnitude ispod -3, ako znaš u kojem je dijelu neba ne možeš ga ne vidjeti. I iz grada i kroz tanku naoblaku. Naravno kad je vedro, kad si izvan grada a mjesec mlad, blješti. I brz je! Kad nekome prvi put pokažem često je reakcija da je to greška, da je avion. Standardni odgovor: 'da, ali avion blinka a ovaj ne'.
Druga stvar kod praćenja neba su planeti. Pogotov što su baš Venera, Mars Jupiter i Saturn među najsvjetlijim objektima na nebu. Nekak mi je cool kad znam kaj to vidim. I neke jače zvjezde, npr Sirius. Ok, orijentir, ali kad neko vrijeme pratiš su ti i nebeski sat. Al na stranu sat i kompas, nego je neki fin osjećaj prožetosti sa svijetom. Lijepo je.

I to sve bez teleskopa i silnih edukacija - neki app, internet, vidiš da se nešto na nebu ističe i u roku od pola minute - Altair...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 6):
dendarii42Papaverfpolmadostokagrof
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: DM2

Post Postao/la mado »

A jeste uspjeli vidjeti "Starlink vlakić"? Ja samo jedanput i to ovo zadnje lansiranje prije 1mj. Doslovno se vidi nekoliko desetak (možda i svih 60) jako brzih i svijetlih točkica jako blizu jedne drugima koje se brzo kreću na nebu. Nešt kao svjetla kolone autiju na autocesti u daljini. Heavens Above isto prikazuje Starlinke, a vlakić se skuži na popisu, jer je razlika timinga unutar par sekundi između krda satelita.
Po Next Spaceflight appu slijedeće lansiranje novih 60 Starlinka je u četvrtak.
Odgovori

Natrag na “Razno”