Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Nuuq »

Pozdrav,
vec duze vrijeme svakodnevno citam ili gledam board game reviews, iskljucivo zato jer zivim na mjestu gdje nove igre, a i stare, tesko mogu probati, pa su mi reviews jedan od nacina informisanja o tome sta je igra, kakva je, te onda, vremenom, dosao sam do toga da vec pri gledanju par videa znam hoce li mi se svidjeti.

O ovome se upravo i radi.
Sve cesce citam komentare i recenzije tipa, recimo za Scythe:
"Igra izleda kao war game, ili combat game, a ustvari je euro sa par combata i zato je igra grozna."
Scythe, koliko znam nikada nije ni trebao biti combat game, nego euro.
Igra, dakle, nije dobra jer nije ono sto je taj neko mislio da ce biti ili da bi trebala biti.

Ne bi mene ovo zanimalo, vase misljenje, da ova pojava nije postala svakodnevna, gdje god pogledam.
I ne radi se ovdje o false advert tipa "4x game" a ono, objektivno, nije. Nego o tome da onaj ko pise recenziju ili komentar, o igri ne zna nista, i sudi po tome sta on misli da je igra trebala biti.

Evo mene, odkad sam naucio kako da znam kakva ce mi biti igra, nijedna me nije iznenadila, u negativnom smislu. Osim Terraforming mars (necemo o tome) ;)

Nekako prevedeno na film bi bilo kao da ja kazem:
"trainspotting je grozan film. nema ni vozova a ni spottinga, samo neka propala omladina."

Eto, mislim da kuzite sta hocu reci, zaista me zanima sta mislite o ovome. Jesu li ti komentari i recenzije uopste relevantni i sta oni znace u gamingu generalno?

Edit: Da se razumijemo, ponekad sam i sam kriv zbog ovoga. NPR WIngspan, toliko me tema ne interesuje da igru necu probati niti pogledati recenziju da je ne znam ti kako dobra. Jednostavno me ne interesira. Ali necu napisati na bgg "igra o pticama, pravo je to glupo i zato rating 1"

Live long and prosper.
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

S obzirom da nemam ekipu neku uhodanu s kojom bih redovito odlazio u igraonicu isprobavati superkulnove igre, uglavnom ovisim o recenzijama, uglavnom videima i playthroughovima i zahvaljujući njima sam se odlučio na kupovinu (a da nisam nijednom zaigrao prije toga) konkretno Scythea, Terraforming Marsa, Betrayala at House on the Hill i Eldritch Horrora. Nisam požalio ni u jednom slučaju.

Ali apsolutno te razumijem tj. ovo što si napisao, da sam ostao na samo jednoj recenziji, možda neke od ovih igara ne bih ni kupio. Posljednje u nizu slinjenja nad videima su mi recenzije za Root i tu se jako lome koplja. Od recenzija koje kenjaju kako je igra glupa jer su mačkice u pitanju, preko recenzija koje kažu da je ovako ili onako, do onih koje igru dižu u nebesa.

Root je ujedno i jedna igra koju sam isprobao prije kupovine (još nisam kupio, namjeravam) jer unatoč svemu viđenom i dalje sam uvjeren da je želim imati doma, čak sam uključen u najnoviju KS kampanju iako nemam ni osnovnu igru nit prvu ekspanziju! Što se tiče "krajnjih korisnika" vlastito mišljenje ti je jedino bitno. Kao tvoje za Wingspan, ako te ne interesira, ne interesira te, ali nećeš je ići trešati samo zato jer ti je tema nezanimljiva ili ti je galeb oteo sladoled kad si bio mali pa sad mrziš sve ptice...

Pogledam barem četiri recenzije (ako mogu naći) i barem dva playthrougha, prije nego donesem zaključak. Jer od četiri recenzije barem će JEDNA biti iskrena. Ako si neki gejmer i recenzent onda brate mili makni svoj bias sa strane i probaj biti objektivan; a najgore što možeš je nakalemiti neka svoja očekivanja na igru i onda popljuvati kada to ne bude to.

Gledao/čitao sam nedavno recenziju za Scythe u kojoj je lik upravo kenjao kako je sve predvidljivo i nemaš uopće neki replayability ili sl. Ja si mislim, koju igru si ti igrao jer ja sam odigrao pregršt partija i nijedna nije bila ista niti predvidljiva, čak i ako imaš savršeno uhodan engine i poznaš protivnika, dovoljno je da jedan drugome namjerno uvalite kajlu u većspomenuti engine pa da sve crkne. Jbga, ne možeš donijeti sud nakon pola odigrane partije, a meni se čini da dosta tih recenzenata nit ne dovrši partiju a odmah donose mišljenja i to vjerojatno zadojeni ili hypeom ili nečijim drugim trešanjem...
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Antomon »

U ovoj situaciju su problem predrasude sa kojima ljudi prilaze igrama.

Kada otvoriš kutiju Scythea, pol kutije zauzimaju plastične manijature robota dizajniranih kao steampunk ubilački strojevi. Na osnovu toga koji ćeš zaključak prije izvući; da je riječ o euro igri kamo se možda borba uopće neće dogoditi u partiji ili da je riječ o ameritrash igri ? Veliki problem Scythea je bio "echo chamber" efekt kamo su ga pojedinci proglasili hibridnom igrom te su to svi počeli ponavljati. Da nema plastičnih minijatura, ne bi bio proglašen odmah hibridnom igrom, nego euro igrom što i jest (vraćamo se na predrasude).

Vrlo sličan problem ima Root. Na osnovnu artworka i komponenti mnogi će pristupiti igri očekujući Medvjediće velikog srca/The Care Bears (https://www.imdb.com/title/tt0284713/), a igra je u stvari Happy tree friends (https://mondomedia.com/channel/HappyTreeFriends).

Dio odgovornosti za takvu situaciju snose sami igrači/recezenti, ali i sami izdavači igara. Izdavači su nas naučili ako je riječ o euro igri da moraju biti drvene kockice, da artwork mora biti baziran na 5 nijansi jedne boje te da igra mora trajati barem 3 sata. Ako riječ o ameritrash igri moraju biti plastične komponente i bacanje kockica.

Reviewi koji si ti nazvao "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" su meni nebitni jer mi ne pružaju nikakvu informaciju o igri, nego govore o osobi i njezinom pristupu davanju ocjene/recenzije. Kada kupujem igre odluku donesem nakon što pogledam playthrough igre, reviewi i rule bookovi su mi nedovoljni. Vrlo brzo sam naučio da niti jedan recezent nema potpuno iste ukuse kao ja te reviewima pristupam kao previewima.
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la joezg »

Meni se ovo o čemu pišeš čini kao validna primjedba o nekim igrama, za koju ima mjesta u recenzijama. Naravno, ako je cijeli review sažet u "scythe ne valja jer nije wargame, a ja mislio...", tog reviewera vjerojatno neću više slušati.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la kockica »

Ja u principu čitam, ne mogu slušati, i imao sam isti problem sa praćenjem, ali na kraju se služim oprobanim sustavom, pratim na vanjskim stranicama komentare, i ako mi se čini da je to to, dodatno provjerim na ovom forumu, ima ljudi ovdje čije će mišljenje kod mene izbrisati sve sumnje i dati mi taj zadnji poguranac.

Apropo Scythea, sjećam da se igra i reklamirala kao 4x, mene je to i privuklo, a pokazalo se fakat drugačijom igrom.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la miki0102 »

Mislim da recenzija i nije pravo mjerilo kvalitete pojedine igre pošto je kratka, subjektivna, tendenciozna, sažeta u par minuta i jednostavno ne dočarava u potpunosti samu igru. Daleko je zahvalnije pogledati gameplay (pa koliko god dugo on trajao) te na osnovu njega donijeti sud o igri. Npr. Maria me nakon recenzije uopće nije zanimala no kad sam pogledao gameplay ( preko 3 sata traje) zakačio sam se za nju, a sad mi je među top 3 ikad.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la kockica »

Naravno da je svaka recenzija subjektivna, (govorim o pisanim oblicima), ali bez obzira možeš ocijeniti njihovu kvalitetu na nekoliko točaka, koliko je uopće partija odigrano (prve impresije me nikako ne zanimaju), koliko se prostora posvećuje opisu komponenti a koliko samom osjećaju igranja jer ako je više riječi o tome nego o igrivosti, takve recke su mi problematične da dam konačni sud. Još ako igra skalira na različiti broj igrača, cijenim da se opiše na kojem broju je igrano što mi je vrlo bitna stavka. Cijenim dosta i negativne (ne i hejterske) recenzije gdje će autor lijepo nabrojati činjenice što mu se nije svidjelo, koje znam uvažiti pa i složiti se s tim jer recimo nabavim igru upravo zahvaljujući negativnoj recenziji, ali za mene osobno takve činjenice nemaju prevelikog značaja.

Vezano za prvi post, s obzirom da samo čitam recke, moram priznati da ne nalazim baš često takve primjere koje Nuuq navodi kod video recenzija.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la miki0102 »

Samo sam se htio osvrnuti na to da se gameplay ne treba izostaviti pošto je po mom mišljenju bolji od recenzije. Onog Vasela više ni ne gledam pošto pokušava u 5-10 min objasniti i dočarati svaku igru, a to mu u tom kratkom vremenu ne uspjeva. Rahdo je bolja opcija pošto u tih 45 min možeš igru osjetiti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
Killa
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la kockica »

Imam dojam da u hrvatskoj prevladavaju vaselovi hejteri :D
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la miki0102 »

Previše je postao komercijalan. Samo da je prodati proizvod, a kvaliteta pada u drugi plan. :D
slika
Odgovori

Natrag na “Razno”