Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Vintijakna »

joezg je napisao/la: 02 tra 2019, 17:30
Vintijakna je napisao/la: 02 tra 2019, 17:15 Meni osobno Rating ima vecu tezinu nego Review. U Ratingu (referirajuci se na BGG isklucivo) se gubi filozofija, a u kvantiteti se gore navedeni efekti "rastope" i imas vrijednost koja ima preciznije znacenje.
Osim kada je kvantiteta malo (ili malo više) off, pogotovo u odnosu na pojedinca koji se tim ratingom ravna, a to je na žalost realnost bgg-a. Super, ako si tipičan korisnik bgg-a, a ako nisi, probaš malo iskustvom korigirati ili tražiš drugu, objektivniju, procjenu. U mom slučaju, to je kombinacija Dice Towera, SUASD, Erica Martina (bgg news) i čitanje rulebooka.
Ako dobro kuzim sto zelis rec: da, slazem se da osobni ukus postoji. No kvaliteta je nevezana uz ukus.

Ja osobno ne mogu smislit art filmove; da moram ocjeniti bilo koj art film na IMDB-u dao bi im svima 1 (i to sa guštom :))... No radi se o tome da ocito ne razumijem taj žanr, te kao takav nisam kompetentan opce ocjenjivat isti, tako da moje mišljenje tu ocito ne vrijedi nista, te se kao takvo ne bi trebalo bodovati.

Rating tako velikih servisa kao sto su BGG, IMDB ima znacenje (ako je, naravno, uzorak dovoljno velik) bez obzira na to kolko ona bila off u odnosu na bilo cij ukus... Ako nista drugo moc cu kupt frendu "art film" prateci njihovu normu i siguran sam da necu promasit.
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la vedran87 »

kockica je napisao/la: 02 tra 2019, 17:37
vedran87 je napisao/la: 02 tra 2019, 17:01
kockica je napisao/la: 02 tra 2019, 16:54 Zapravo, jako mi je ostalo u sjećanju gdje je netko (vatanen, stipsonov?) objasnio glavnu manu videorecenzenata. Naprave hrpu recenzija kroz mjesec i koliko zapravo mogu prosuditi kvalitetu igre na osnovu jednu do dvije partije?
Pa kvalitetnu dubinsku recenziju ne mogu sigurno.

No s druge strane puno igara prođe kroz njihove ruke tako da imaju iskustva i vrlo brzo i lako uočavaju neke veće nedostatke ak ih ima. A to je u biti ono što ja tražim prije svega.

A tu su i ukusi naravno. Svatko ima svoj ukus pa i recenzenti i ako nađeš nekog koji se dosta dobro poklapa s tobom po izboru videoigara moš vrlo brzo zaključit da će ti se igra svidjet pogotovo ako je slična nekoj igri koja ti se već sviđa ili neće jer je slična nekoj koju nemreš smislit.

Živimo u doba ti je tempo života jako brz ponekad moraš s malo informacija donijet odluke, ne da se svakome i nema svatko vremena čitat dugačke dubinske recenzije :).

A meni se osobno neda gledati recenzije di ljudi svako malo po dvije minute love vlastiti rep. Zato mi se sviđaju recenzenti koji su se uhodali, imaju čvrst i streamlinean format i tup tup tup dođeš vidiš kaj se zanima i onda ili odustaneš od igre ili istražuješ dalje ili ak te ulovi super hype kupiš i to je to :).
Ma neka ste se javili ti i dendarii, mi ostali dobijemo krivu sliku da je vasel persona non grata u hrvatskoj :)
Ha čuj, kaj ćeš. Znaš kako kažu you die a hero or live long enough to become a villain. Puno su mi draže bile njegove ranije recenzije i činile se iskrenijima, ali to ne znači da ne zna o čemu priča, tako da oni koji su ga počeli izbjegavat nisu to počeli jer im se ćefnulo nego ima tu nekaj.

Al za moje potrebe su njegove recenzije ( ak se uopće mogu nazvat tako više su dojmovi + malo o pravilima ) ko što sam reko dobar početak.
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Stips »

Kakav tajming!
Interview sa Tom Vaselom:
http://boardgamesinsider.com/2019/04/ep ... tom-vasel/

Reviewe Veselog Tome sam čitao baš nekako u doba kad sam kretao sa igranjem (recimo 2004), kada je bila skroz jedna drugačija atmosfera na BGG. Zapravo, atmosfera je bila drugačija posvuda - nije bilo društvenih mreža, nije bilo (toliko i takvih) video sadržaja i nekako se općenito očekivala nekakva podrobnija konzumacija zapravo bilo čega. E tada je Tomo znao raspisati po hektar elokventnog teksta. Za svoj gušt, i za pomoć drugima. S tim da nije bilo ove podjele influencera koji pričaju i konzumenata koji šute (ili eventualno grintaju). Lik je bio tek jedan glas među brojnima. Od ostalih korisnika ga je izdvajala samo kvaliteta.

Uostalom, eto link na neke njegove radove iz tog doba:
https://boardgamegeek.com/thread/browse ... me=reviews
Recimo meni je to i dalje 'zlatni standard' kako review treba biti napisan.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Stips »

vedran87 je napisao/la: 02 tra 2019, 17:01
kockica je napisao/la: 02 tra 2019, 16:54 Zapravo, jako mi je ostalo u sjećanju gdje je netko (vatanen, stipsonov?) objasnio glavnu manu videorecenzenata. Naprave hrpu recenzija kroz mjesec i koliko zapravo mogu prosuditi kvalitetu igre na osnovu jednu do dvije partije?
Pa kvalitetnu dubinsku recenziju ne mogu sigurno.

No s druge strane puno igara prođe kroz njihove ruke tako da imaju iskustva i vrlo brzo i lako uočavaju neke veće nedostatke ak ih ima. A to je u biti ono što ja tražim prije svega.

A tu su i ukusi naravno. Svatko ima svoj ukus pa i recenzenti i ako nađeš nekog koji se dosta dobro poklapa s tobom po izboru videoigara moš vrlo brzo zaključit da će ti se igra svidjet pogotovo ako je slična nekoj igri koja ti se već sviđa ili neće jer je slična nekoj koju nemreš smislit.

Živimo u doba ti je tempo života jako brz ponekad moraš s malo informacija donijet odluke, ne da se svakome i nema svatko vremena čitat dugačke dubinske recenzije :).

A meni se osobno neda gledati recenzije di ljudi svako malo po dvije minute love vlastiti rep. Zato mi se sviđaju recenzenti koji su se uhodali, imaju čvrst i streamlinean format i tup tup tup dođeš vidiš kaj se zanima i onda ili odustaneš od igre ili istražuješ dalje ili ak te ulovi super hype kupiš i to je to :).
Tu si nabasao na zlatno zrnce.

Duh vremena je takav da se igre konzumiraju u velikom broju i površno. Kad se uzme u obzir taj kontekst, onda je zbilja ok imati reviewera koji konzumira još više i još različitije.

Pa budući je to ono što se želi čuti od reviewa, takve reviewe i reviewere i imamo. Površne.

Ok je što tim brzim češljanjem svega mogu upozoriti na blatantno loše igre. Loše je što je metoda brzog češljanja posve neprikladna za otkrivanje vrhunskih igara. Jednostavno je puno false positiva, jer je teško razlikovati dobar prvi dojam od zbilja prave stvari.
Ali tko ima vremena za igrati samo jednu igru dok je toliko drugih, koliko god bila vrhunska ta igra bila?

Niti reviewer se niti igrač najvećem broju naslova neće pravo posvetiti. Odigrati će je, usporediti sa svime ostalim što je odigrao jednom dvaput triput, i ići dalje. Dublje istraživanje strategije se odgađa na to famozno 'trebalo bi','jednom','sutra'...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
vedran87sadistiko
Avatar
Karo
Reactions:
Postovi: 133
Pridružen/a: 17 kol 2014, 21:25
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 67 puta
 pohvaljen: 218 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Karo »

Ne gledam reviewove prije nego nešto odigram već par godina. Striktno se povodim za gameplay videima. Recenzije su u mom slučaju nepotrebne.
Nuuq, ti si tražio mišljenje o očekivanje vs recenzija, ali eto ako gledamo današnje vrijeme tema i prezentacija su 70% prodaje. Mene će privući na igru izgled, a gameplay će mi odgovoriti da li ju kupujem. Ne vidim smisao recenzija jer su subjektivne i meni ništa ne znače osobno.

Svaki tjedan mi dolazi najmanje jedna nova igra i svaki tjedan učim nova pravila. U Klubu stalno igramo što nove tako i stare igre, a i okružen sam društvom koje također tako funkcionira. Filtriramo ogroman broj igara i možda nam je taj utjecaj recenzija super beznačajan baš zbog toga što bilo koju igru koju nemam mogu isprobati, a sam posjedujem veliku kolekciju.

Tako da je trend gledanja recenzija i očekivanja vjerojatno povezan i sa zajednicom s kojom dijeliš svoje igraće vrijeme. Ako nemaš pristup svemu što izađe ili makar većini i ako je tvoja potrošnja kontrolirana razumijem potrebu za recenzijom, ali je onda i dakako bitno očekivanje. Glupo je reći da ljudi nemaju pravo imati očekivanja s obzirom na prezentaciju :)
slika
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la vedran87 »

Stipsonov je napisao/la: 03 tra 2019, 13:49
vedran87 je napisao/la: 02 tra 2019, 17:01
kockica je napisao/la: 02 tra 2019, 16:54 Zapravo, jako mi je ostalo u sjećanju gdje je netko (vatanen, stipsonov?) objasnio glavnu manu videorecenzenata. Naprave hrpu recenzija kroz mjesec i koliko zapravo mogu prosuditi kvalitetu igre na osnovu jednu do dvije partije?
Pa kvalitetnu dubinsku recenziju ne mogu sigurno.

No s druge strane puno igara prođe kroz njihove ruke tako da imaju iskustva i vrlo brzo i lako uočavaju neke veće nedostatke ak ih ima. A to je u biti ono što ja tražim prije svega.

A tu su i ukusi naravno. Svatko ima svoj ukus pa i recenzenti i ako nađeš nekog koji se dosta dobro poklapa s tobom po izboru videoigara moš vrlo brzo zaključit da će ti se igra svidjet pogotovo ako je slična nekoj igri koja ti se već sviđa ili neće jer je slična nekoj koju nemreš smislit.

Živimo u doba ti je tempo života jako brz ponekad moraš s malo informacija donijet odluke, ne da se svakome i nema svatko vremena čitat dugačke dubinske recenzije :).

A meni se osobno neda gledati recenzije di ljudi svako malo po dvije minute love vlastiti rep. Zato mi se sviđaju recenzenti koji su se uhodali, imaju čvrst i streamlinean format i tup tup tup dođeš vidiš kaj se zanima i onda ili odustaneš od igre ili istražuješ dalje ili ak te ulovi super hype kupiš i to je to :).
Tu si nabasao na zlatno zrnce.

Duh vremena je takav da se igre konzumiraju u velikom broju i površno. Kad se uzme u obzir taj kontekst, onda je zbilja ok imati reviewera koji konzumira još više i još različitije.

Pa budući je to ono što se želi čuti od reviewa, takve reviewe i reviewere i imamo. Površne.

Ok je što tim brzim češljanjem svega mogu upozoriti na blatantno loše igre. Loše je što je metoda brzog češljanja posve neprikladna za otkrivanje vrhunskih igara. Jednostavno je puno false positiva, jer je teško razlikovati dobar prvi dojam od zbilja prave stvari.
Ali tko ima vremena za igrati samo jednu igru dok je toliko drugih, koliko god bila vrhunska ta igra bila?

Niti reviewer se niti igrač najvećem broju naslova neće pravo posvetiti. Odigrati će je, usporediti sa svime ostalim što je odigrao jednom dvaput triput, i ići dalje. Dublje istraživanje strategije se odgađa na to famozno 'trebalo bi','jednom','sutra'...

Istina istina.

Dobro si me skužio :D. Nisam još došao ni blizu do točke da inzistiram na vrhunskim igrama nego mi je boardgejmanje više socijalna aktivnosti di je igra samo medij i kao takvoj mi je bitno da mi zanimljiva na bar jedan način i da nema nekih velikih problema koji bi odbili većinu ljudi pa da ju je nemoguće kak se kaže dovuć na stol.

Vremena čak i imam, al nemaju drugi ljudi uglavnom tak da...

I za tu potrebu koju ja imam su meni video recenzije baš onak taman po mjeri. Više volim igre igrati nego tražiti vrhunske , tako da je meni dobar češalj zlata vrijedan.


No mislim da će s vremenom mi postajati sve bitnije i to da su igre kvalitetnije, tako da bih svakako volio i čut po tvom mišljenju koja je najbolja metodologija za pronalaženje vrhunskih igara. Osobno mislim da nekog srebrnog metka tu nema da treba igrat i izmjenjivati iskustva s ljudima, najbolje osobno i profilirati korak po korak. Nema tog reviewa koji će to napravit jer će subjektivni dojmovi i ukusi se uvijek umiješat u to htio netko ne htio...


A što se samog topica tiče da nismo cijelo vrijeme offtopic :D, čak mi i nije loše kad netko za neku igru koja se reklamira kao X naglasi da nije X nego Y, to je bitno za čut. A dal će zbog toga spustiti ocijenu igri ili neće mi je manje bitno, taj dio prosuđujem sam na temelju dojma.
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la kockica »

Eto, dobro je vidjeti različite profile igrača. Meni osobno recimo su vrlo bitne recenzije. Nakon prvog razdoblja aktivnog boardgaminga gdje sam skupljao ili želio skupiti sve moguće igre, došao sam u fazu gdje oštro ograničavam kolekciju te u nju dopuštam ulazak samo pomno probranim igrama :D, a za to su mi itekako važne recenzije, odnosno čak volim čitati opise igranja. No kako je rečeno, nema srebrnog metka, osim da dolazim u igraonicu i tamo isprobavam želje, ali slično nuuqu, nemam mogućnosti za to.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
vedran87Stips
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la vedran87 »

Doći ću i ja u tu fazu.... i kak je krenulo bit će igara na prodaju kad dođem :).
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la Stips »

Samo je bitno biti svjestan da su reviewi subjektivni.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Vase misljenje o "ja mislio da je igra ovakva a ona je ovakva" reviewima?

Post Postao/la kockica »

To je prvo što sam rekao :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Stips
Odgovori

Natrag na “Razno”