Gloomhaven prvi.

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la smurfORnot »

Gordan je napisao/la: 30 pro 2017, 12:20 Mislim da su svi koji su kupili igru dali ocjenu 10 prije nego im je stigla... Malo tko će iskeširat toliko para i onda sebi priznat da se zajebo i dat nisku ocjenu.

Al mislim da je lakrdija od algoritma koji dopušta na tako visoko bude plasirana igra s manje od 10000 glasova, kao i igra koja nije stara barem dvije godine. Test vremena je ipak nešto šta bi obavezno trebalo uzet u obzir.
Toliko para? Nista skuplji nego vecina kickstara tog kalibra...dapace, jeftiniji od vecine s obzirom da nema brdo ekspanzija pa te game nakraju dode 300-400$ ili vise ako hoces all in.

Nevidim razlog zasto davati gameu 10 jer si para iskesirao na njega...na kdm sam potrosio daleko previse i svejedno mu nebi dao 10.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Gordan »

smurfORnot je napisao/la: 30 pro 2017, 20:28
Gordan je napisao/la: 30 pro 2017, 12:20 Mislim da su svi koji su kupili igru dali ocjenu 10 prije nego im je stigla... Malo tko će iskeširat toliko para i onda sebi priznat da se zajebo i dat nisku ocjenu.

Al mislim da je lakrdija od algoritma koji dopušta na tako visoko bude plasirana igra s manje od 10000 glasova, kao i igra koja nije stara barem dvije godine. Test vremena je ipak nešto šta bi obavezno trebalo uzet u obzir.
Toliko para? Nista skuplji nego vecina kickstara tog kalibra...dapace, jeftiniji od vecine s obzirom da nema brdo ekspanzija pa te game nakraju dode 300-400$ ili vise ako hoces all in.
Nije ništa skuplji nego većina skupih igara? Kakav je to argument? :D Koliko to sad dođe, 150€? To je za mene i dalje (pre)skupa igra.
Nevidim razlog zasto davati gameu 10 jer si para iskesirao na njega...na kdm sam potrosio daleko previse i svejedno mu nebi dao 10.
Možda ga ti ne vidiš, al mislim da ljudi u prosjeku ne rezoniraju tako. Kad pljuneš cifru, onda se uvjeravaš da si kupio odličnu stvar koja vrijedi svake kune. Nije lako priznat sebi da si se zajebo i podlegao hypeu.
Ne kažem ni da sam ja imun na to...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
miki0102
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Antomon »

Mislim da ovo o čemu priča Gordan je očitije kod KS igara, kamo backeri nisu vidjeli niti i od igre (jer igra nije niti izašla), a već lete ocjene 10.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la smurfORnot »

Gordan je napisao/la: 30 pro 2017, 21:45
smurfORnot je napisao/la: 30 pro 2017, 20:28
Gordan je napisao/la: 30 pro 2017, 12:20 Mislim da su svi koji su kupili igru dali ocjenu 10 prije nego im je stigla... Malo tko će iskeširat toliko para i onda sebi priznat da se zajebo i dat nisku ocjenu.

Al mislim da je lakrdija od algoritma koji dopušta na tako visoko bude plasirana igra s manje od 10000 glasova, kao i igra koja nije stara barem dvije godine. Test vremena je ipak nešto šta bi obavezno trebalo uzet u obzir.
Toliko para? Nista skuplji nego vecina kickstara tog kalibra...dapace, jeftiniji od vecine s obzirom da nema brdo ekspanzija pa te game nakraju dode 300-400$ ili vise ako hoces all in.
Nije ništa skuplji nego većina skupih igara? Kakav je to argument? :D Koliko to sad dođe, 150€? To je za mene i dalje (pre)skupa igra.
Nevidim razlog zasto davati gameu 10 jer si para iskesirao na njega...na kdm sam potrosio daleko previse i svejedno mu nebi dao 10.
Možda ga ti ne vidiš, al mislim da ljudi u prosjeku ne rezoniraju tako. Kad pljuneš cifru, onda se uvjeravaš da si kupio odličnu stvar koja vrijedi svake kune. Nije lako priznat sebi da si se zajebo i podlegao hypeu.
Ne kažem ni da sam ja imun na to...
Pa game je na ks-u za vecinu ekipe dosao 100 i nes sitno baksi, nas je zajebao 35$ shipping. Vecina igara tog kalibra ns ks-u je sigurnon 100e. Cak i u retailu, svi ti veci gejmovi su 100tinjak eura.
Kad otvoris game i krenes vadit sve te komponente, shvatis da je za tu cijenu jako dobar deal. Nije jeftino, ali sto je tu je, gejmovi kako vidimo se krecu u tom smjeru da vec lagano dosta toga postaje premium i definitivno nije jeftin hobbi.

Najskuplji je game koji kupis i odigras jednom dvaput i onda stoji i skuplja prasinu. Ili jos bolje, cak ni ne odigras. Ako cu nesto gejmati, meni nije zao para. A i patim na eye candy i dobru produkciju.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Nuuq »

Antomon je napisao/la: 30 pro 2017, 15:02
mljeko je napisao/la: 30 pro 2017, 11:34 Ima puno problema s brojčanim ocjenjivanjem i rangiranjem općenito, ali manje više svi to volimo te ipak dobro odražava neku generalnu stratifikaciju.
Upravo to.

Da li bi raspravljali da li je neka igra 736. ili 786. poziciji na listi ? Čisto sumnjam. Ali kada taj relativni pomak primjenimo da li je igra 10. ili 60., odnosno 1. ili 50., e to već krene puno više rasprave.

S obzirom koliko tisuća društevenih igara ima, sve što je u top 100 pa i u top 200 je odlično.
Ja, iako mi BGG rating ne govori puno, mislim da je sve to je u top 500, pa i vise odlicno. Barem po meni. Sons of Anarchy je 717 igra na BGG. Meni je u Top 10, i ne znam nikoga da mu igra nije odlicna. Ako se ne varam, i tebi je dobra.
Recimo, to je, po meni, igra za top 100. Ali puno je faktora...
Sto se tice BGG rating, meni je bio koristan kada sam pocinjao tako sto sam isao da ih reda po broju glasova, recimo tu je Catan prvi a Carcassonne drugi. Mislio sam, i vecinom se pokazalo tacnim, da ako puno ljudi ima, igra, i voli igru, mora biti nesto vrijedno paznje.
A to oko cijena igara... Ne znam. Ako je Love letter sa svojih 16 karata i vrecicom 12-13 dolara, onda Gloomhaven nije skup. Sta znam. Ja znam da ja necu dati 100+ dolara za igru, vjerovatno, nikada. Ali ne zato sto necu, nego, prvo, zato sto nemam, a drugo puno je igara koje zelim i cesto za tih 100 dolara mogu kupiti dvije, pa cak i tri.
slika
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Burt Macklin »

Gordan je napisao/la: 30 pro 2017, 21:45
Možda ga ti ne vidiš, al mislim da ljudi u prosjeku ne rezoniraju tako. Kad pljuneš cifru, onda se uvjeravaš da si kupio odličnu stvar koja vrijedi svake kune. Nije lako priznat sebi da si se zajebo i podlegao hypeu.
Ne kažem ni da sam ja imun na to...

Ne možeš to uzeti kao nekakvo pravilo,
ima nas svakakvih.

Kad već spominješ Gloomhaven: uzeo sam ga u drugom valu, na temelju svega pročitanoga,
ali ga nisam još uspio ni početi igrati - a kamoli da dajem ocjenu.
Inače ju stavljam tek kad odigram nešto dovoljno puta da mogu zaključiti,
što je kod nekih otprve a kod nekih treba vremena.

Primjer je Scythe, koja mi je produkcijski fenomenalna (od komponenti do vizualnog dijela) ali mi nije leglo što sam dosad odigrao;
nisam načisto jel mi stvarno nije dobra, ili moram isprobati s više igrača prije nego budem siguran (igrao dosad sam i udvoje, nije bilo prilike za drugačije).
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Antomon »

Nuuq je napisao/la: 01 sij 2018, 01:43 Ja, iako mi BGG rating ne govori puno, mislim da je sve to je u top 500, pa i vise odlicno. Barem po meni. Sons of Anarchy je 717 igra na BGG. Meni je u Top 10, i ne znam nikoga da mu igra nije odlicna. Ako se ne varam, i tebi je dobra.
Recimo, to je, po meni, igra za top 100. Ali puno je faktora...
I meni je Sons of Anarchy jako zanimljiva igra, ne bi mi bila nužno na nekim top ljestvicama, ali da je materijal za top 100-200, to se slažem. Igrivost super, produkcijska vrijednost super, dostupnost još uvijek super a da ne kažem cijena. Ono što je ubilo igru je tema, mogla je biti neka druga apstraktnija (ili sa većim odmakom) tema komotno, ovako je mnogima minus jer se tu radi o švercanju droge, ubijanju ljudi itd.

BGG algoritam je kakav je i treba ga gledati sa dozom skepticizma.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la kockica »

Kod rejtinga osim što ako neki nahajpaju određenu igru prije nego je igra i dostupna, prisjetim se svojedobno i mrtve trke između Pandemica i TS-a za prvo mjesto kada se išlo namjerno jedinicima obarati rejting drugoj igri. Čemu? Tak da, fućkaš to, odavno ne marim za top 10, premda su mi čak dvije najdraže igre (Tta i TMars) čak u top 5.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Killa
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la danijel2008 »

Meni BGG rating sistem uglavnom služi kao referenca. Skužio sam da u većini slučajeva ako je igra ocjenjena ispod 7 ni ja nemam neki veliki interes za nju. Naravno, postoje iznimke kao i svugdje. Ali generalno ako ima nekakav "veći" broj glasova i stoji ispod 7 vjerojatno nije za mene. Isto tako neke igre koje su jako visoko ocjenjene meni su meh i osrednje, kao Caverna npr.

Koja će biti prva, koja druga mi ne znači puno. Stvar je da će ljudi u većini slučajeva dati dobru ocjenu igri jer im se sviđa dok isto tako im se neće dati ocjeniti igru loše jer im u startu nije zanimljiva pa nemaju potrenu to izraziti, lakše je ignorirati. Onda je tu još faktor kako je igra "ostarila" u očima igrača. Mene da je netko prije 10 i više godina pitao za Catan da ocjenim dao bi 10 jer to je bio wooooow momenat za mene, kada sam otkrio da ima i nešto drugo osim rizika. Danas, kada sam ju izigrao toliko da ne mogu više, dao bi joj puno manju ocjenu. Pa onda, kako je netko već spomenuo, ocjena 1 samo da se kontrira 10 i obrnuto.

Eto, to je neko moje mišljenje o BGG ratingu. Meni je referenca i ništa više. Uopće nisam vezan uz to koja igra će biti prva, druga treća...
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post (ukupno 4):
Gordandgalesic2000grofBurt Macklin
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven prvi.

Post Postao/la Burt Macklin »

Pa da, tako nekako. Osobno, uz posao i kojekakve hobije nemam ni dosta vremena za pretjerano detaljno praćenje svega što izlazi ili kopanje za nekakvim skrivenim draguljima - a kamoli da još i stignem sve odigrati kako spada. Vodim se tim ocjenama kao pokazateljem što je aktualno (tj. popularno, ne nužno najnovije), provjerim top-ljestvice s vremena na vrijeme, ali neću nikada kupiti nešto samo na temelju ocjene/statusa, bez da vidim recenzije i pročitam (negativne) komentare. Ipak, čak ni to nije dovoljno da spriječi poneke greške .. ali okej, ne može sve svima valjati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Burt Macklin za post:
danijel2008
Odgovori

Natrag na “Razno”